Prihlásiť
10 nejzdravějších semen a semínek na světě

10 najzdravších semien a semienok na svete

Kotúľajú sa k nám vo všetkých rôznych veľkostiach, tvaroch a farbách. Semienko je rastlina v embryonálnej fáze a pôvod výživy. Obsahuje vysoké koncentrácie vitamínov, minerálov, proteínov, esenciálnych olejov a enzýmov. Ak hľadáte vysokokvalitný, výživný snack, ktorý vás dobre zasýti, semienka sú top. Pozrime sa teda na 10 najzdavších semien na svete a ako ich konzumovať.

Ako semená konzumovať?

Semená sú život. Mnoho semien je jedlých a mali by sme ich konzumovať surové. Po tom, čo sú vystavené teplu, často produkujú toxické látky a vitamíny, minerály a profily esenciálnych olejov sú denaturované. Pražením semena sa jeho klasifikácia pohybuje od žijúcej potraviny k mŕtvemu jedlu. Neexistuje žiadne semeno na zemi, ktoré vydrží praženie alebo hriatie bez toho, aby sa pokazili jeho nutričné komponenty. Vždy pamätajte, semená by sme mali jesť prirodzene- surové. Môžeme ich samozrejme pridávať do iných jedál, ale mali by sme sa vyhnúť tým praženým, alebo namáčaným do čokolády a podobne.

TOP 10 najzdravších semien na svete

1) CHIA SEMIENKA

Odporúčaná dávka: 1 lyžica

chia semienka

Vezmime si do úvahy nasledujúce fakty o Chia semienkách, ktoré majú:

– 2,5 krát viac bielkovín ako fazuľa
– 3-násobne silnejší antioxidant ako čučoriedky
– 3-krát viac železa ako špenát
– 6-krát viac vápnika ako mlieko
– 7-krát viac vitamínu C ako pomaranče
– 8-krát viac omega-3 než losos
– 10-krát viac vlákniny ako ryža
– 15-krát viac horčíka než brokolica

Chia semienka sú plné vitamínov a minerálov, sú vynikajúcim zdrojom vlákniny, bielkovín, antioidantov a najbohatším rastlinným zdrojom omega-3 mastných kyselín. Konzumácia chia semienok môže prispieť k zníženiu bolesti kĺbov, pomôcť pri chudnutí, naštartuje energiu a chráni telo pred vážnymi ochoreniami, ako je cukrovka a srdcové ochorenia. Chia semienka neobsahujú lepok, čo ocenia hlavne ľudia s intoleranciou lepku alebo averziou k lepku.

Konzumácia Chia semienok môže zvyšovať krvné hladiny dlhých reťazcov omega-3 EPA o 30%, tvrdí nová štúdia zo State University Appalachian a University of North Carolina.

chia semienka

Konzumácia chia semienok ako zdroja alfa-linolénovej kyseliny (ALA) môže viesť k redistribúcii spojenej so srdcom a ochrane pečene.


Chia semenázdrojom kyseliny alfa-linolénovej (ALA), druh omega-3 mastnej kyseliny „s krátkym reťazcom“, zatiaľ čo ryby sú zdrojom mastných kyselín „s dlhým reťazcom“ (EPA a DHA). Počas rastúcich počtov výskumov, konzumácia EPA a DHA bola spojená so zlepšením zdravia srdca, funkciami mozgu a ďalšími možnými zdravotnými výhodami, ako zlepšenie depresie alebo reumatoidnej artritídy, štúdia naznačuje, že ALA môže viesť k redistribúcii spojenej so srdcom a ochrane pečene.

2) KONOPNÉ SEMIENKA

Odporúčaná dávka: 1 lyžička

konopné semienka: 10 najzdravších semien

Stále viac ľudí objavuje nutričné výhody konopných semien a oleja. Konope obsahuje:

– Všetkých 20 aminokyselín, vrátane 9 esenciálnych aminokyselín (EEAS), ktoré naše telo nedokáže produkovať.
– Vysoký podiel bielkovín, ktoré posilňujú imunitu a odrážajú toxíny.

Jedenie konopných semien v akejkoľvek forme môže pomôcť pri hojení a ľuďom trpiacim ochoreniami imunitného deficitu. Tento záver je podporený skutočnosťou, že konopné semeno bolo použité na liečenie nutričných nedostatkov spôsobených tuberkulózou.

Je to najväčší rastlinný prírodný zdroj esenciálnych mastných kyselín, pričom ich obsahuje viac ako ľan alebo akékoľvek iné orechy alebo rastlinný olej. Majú perfektný 3:1 pomer omega-6 mastnej kyseliny linolovej a omega-3 mastnej kyseliny linolenovej pre podporu kardiovaskulárneho zdravia a celkové posilnenie imunitného systému.

konopné semienka: 10 najzdravších semien

Konopné semienka sú vynikajúci vegetariánsky zdroj bielkovín, považovaný za ľahko stráviteľný. Taktiež bohatý zdroj fytonutrientov, ochranného prvku pred ochoreniami rastlín s benefitmi chrániacimi našu imunitu, krvný obeh, tkanivá, bunky, kožu, orgány a mitochondrie. Na čo nesmieme zabudnúť je, že sú taktiež najbohatším známym zdrojom polynenasýtených esenciálnych mastných kyselín.

Podľa odborníkov, toto konope pestované do potravín prakticky neobsahuje žiadne THC (menej ako 0.3%). Pri úprave či už na konopný olej, semienka alebo mlieko, sa toto percento ešte znižuje.

Najlepší spôsob, ako zabezpečiť, aby telo malo dostatok aminokyselínového materiálu na výrobu globulínov, je jesť potraviny s vysokým obsahom globulínových bielkovín. Vzhľadom k tomu, že konopné semienko je 65% globulín edistín, obsahuje tiež množstvo albumínu, bielkoviny dostupnej vo forme podobnej tej, ktorá sa nachádza v krvnej plazme.

Konzumácia konopných semien dodáva telu všetky esenciálne aminokyseliny, potrebné k udržaniu zdravia, a poskytuje potrebné druhy a množstvo aminokyselín, ktoré telo potrebuje na výrobu ľudskéhu albumínu. Jedenie semien konope môže pomôcť pri hojení a ľuďom, ktorí trpia imunitnými ochoreniami.

3, Jadierka z granátového jablka

Odporúčaná dávka: pol šálky

jadierka z granátového jablka: 10 najzdravších semien

Granátové jablká sú bohatým zdrojom antioxidantov. Chránia telo pred voľnými radikálmi, ktoré spôsobujú predčasné starnutie. Jednoducho povedané, šťava z granátového jablka zvyšuje hladinu kyslíka v krvi. Antioxidanty bojujú s voľnými radikálmi a zabraňujú vzniku krvných zrazenín. Toto napokon zlepšuje prietok a okysličenie krvnej hladiny v tele.

Granátové jablká obsahujú obzvlášť vysoké množstvo polyfenylénov, formu antioxidantov, ktoré sú predpokladom na zníženie rizika rakoviny a srdcového infarktu. V skutočnosti, šťava z granátových jabĺk obsahuje zdraviu prospešné taníny -antokyanín a kyselinu elágovú, ktoré majú dokonca viac antioxidantov ako zelený čaj alebo červené víno. Granátové jablko s jedlými semiačkami vo vnútri, majú vysoký podiel vitamínu C a draslíka. Jedno jablko obsahuje len 80 kalórií a je dobrým zdrojom vlákniny.

Antioxidačné vlastnosti granátového jablka zabraňujú nízkej hustote lipoproteín cholesterolu z okysličovania. To v podstate znamená, že granátové jablka predchádzajú upchávaniu ciev prebytočným tukom, ktoré budú naopak, napumpované antioxidantmi a bez tuku.

jadierka z granátového jablka: 10 najzdravších semien

Myši, ktoré pili šťavu z granátového jablka boli schopné významne znížiť postup aterosklerózy najmenej o 30%“, hovorí spoluautor štúdie Doktor Claudio Napoli, profesor medicíny a klinickej patológie ( University of Naples School of Medicine in Italy)

Zdravotné výhody granátového jablká preniknú hlboko do kostí. Znižujú poškodenia chrupavky osobám zasiahnutým artritídou. Toto ovocie má schopnosť zmierniť zápal a bojuje s enzýmami, ktoré chrupavku poškodzujú.

4) Ľanové semienka

Odporúčaná dávka: 1-2 čajové lyžičky

Diétna vláknina v ľanových semiačkach znižuje nárast krvnej hladiny tukov po jedle a upravuje apetít. Vedci z Univerzity v Copenhagene uvádzajú, že ľanové semiačka potláčajú apetít a podporujú znižovanie hmotnosti.

Ľan sa pestuje už po stáročia a po celom svete bol ospevovaný pre jeho širokú využiteľnosť. Hippokrates písal o priaznivom účinku ľanu pri bolestiach brucha a francúzsky cisár Charlemagne dokonca podporoval ľanové semiačka natoľko, že schválil zákon, kde požadoval jeho konzumáciu!

Hlavný zdravotný prínos ľanových semiačok je najmä vďaka vysokému obsahu kyseliny alfa linolénovej (ALA), diétnej vlákniny a lignanov. Esenciálna mastná kyselina ALA je silne protizápalová, redukuje výrobné činitele, ktoré podporujú zápal a znižovanie krvnej hladiny C rekatívneho proteínu (CRP), biomarkera zápalu. Prostredníctvom činnosti ALA a lignanov bolo preukázané, že ľan má schopnosť zastaviť rast nádorov u zvierat a znížiť riziko rakoviny u ľudí.

ľanové semienka: 10 najzdravších semien

Lignany sú fytoestrogény, rastlinné látky, ktoré majú vlastnosti antioxidantov a podobný efekt ako estrogény. Fytoestrogény pomáhajú stabilizovať hormonálne hladiny, ktoré majú vplyv na predmenštruačné symptómy a menopauzu. Potenciálne znižujú riziko vzniku rakoviny prsníka a prostaty.

Vláknina v ľanových semiačkach podporuje zdravú funkciu čriev. Jedna čajová lyžička ľanových semiačok obsahuje toľko vlákniny, čo polovica šálky varených ovsených otrúb. Rozpustená ľanová vláknina znižuje hladinu cholesterolu v krvi a riziko srdcového infarktu či mozgovej mŕtvice.

Mleté ľanové semiačka poskytujú viac nutričných výhod ako celé semienko. Môžete si ich doma pomlieť na mlynčeku na kávu alebo v suchom robote. Sú výborným doplnkom do pečiva, cereálii alebo smoothie.

5) Tekvicové semienka

Odporúčaná dávka: pol šálky

tekvicové semienka semiačka

Sú to jediné semienka vytvárajúce alkalín vo svete plnom vysoko prekyslených diét.

Pridajte tekvicové semienka na zoznam potravín bohatých na proteín. Konzumácia 100 gramov semiačok vám dodá až 54% dennej potreby bielkovín. Väčšina z nás užíva tablety a vitamíny v kapsuliach, aby doplnili nedostatok vitamínu B. Nabudúce vyskúšajte tekvicové semiačka. Sú zdrojom vitamínu B, ako je tiamín, riboflavín, niacín, kyselina pantoténová, vitamín B6 a kyselina listová.

Tekvicové semiačka pomáhajú bojovať s nepríjemnými depresiami. Chemická zložka L-tryptofán je tajnou prísadou na zlepšenie nálady. Vedeli ste, že tekvicové semiačka dokážu predísť tvorbe obličkových kameňov? Štúdie preukázali, že tekvicové semiačka môžu zabrániť tvorbe niektorých špecifických obličkových kameňov pozostávajúcich prevažne z oxalátov vápnika.

Tajomstvo tekvicových semienok je, že dokonca bojujú proti parazitom, špeciálne proti pásomnici.

6) Marhuľové jadrá

Odporúčaná dávka: štvrť šálky

Marhuľové jadierka sú rovnako ako všetky orechy a semiačka veľmi výživné. Medzi živiny, ktoré obsahujú, patrí najmä amygdalín, ktorý je tiež známy ako vitamín B17. Napadá rakovinotvorné bunky, a tým môže predísť vypuknutiu rakoviny v tele. Amygdalín (B17) je súčasťou stovky jedál, avšak tie, ktoré sú najbohatšie na jeho výskyt, vymizli z našich stravovacích plánov. U ľudí z celého sveta, ktorí ešte stále uprednostňujú tradičné stravovanie, bol zistený oveľa menší výskyt rakoviny. Potraviny, ktoré sú zahrnuté v takejto diéte, sú bohaté práve na amygdalín.

Okrem marhuľových jadier, ďalším príkladom potravín, bohatých na amygdalín, sú horké mandle (chuť amygdalínu je horká- sladké mandle ani marhuľové jadierka, ktoré nie sú horké, ho neobsahujú). Ďalšie jedlá obsahujúce amygdalín sú jablkové jadierka, hroznové semiačka, bôby, proso, väčšina bobuľového ovocia, manioka veľa ďalších semiačok. Patria sem aj strukoviny, fazuľa, obilie – avšak nie tie prešľachtené.

marhuľové jadrá jadierka

Doktor Ernst T. Krebs Jr., biochemik, ktorý ako prvý v roku 1950 produkoval laetril( koncentrovaný amygdalín) však odporučil, aby človek ako prevenciu po celý život konzumoval 10 až 12 marhuľových jadierok denne. Pravdepodobne by nemal rakovinu, teda s výnimkou Černobyľu.

7) Sezamové semienka

Odporúčaná dávka: štvrť šálky

Sezamové semienka sú zrejme najstarším korením ľudstva. Najviac cenené sú najmä pre olej, ktorý je mimoriadne odolný voči zatuchnutiu.

Nielenže sú sezamové semiačka zdrojom mangánu a medi, ale sú tiež zdrojom vápnika, magnézia, železa, fosforu, vitamínu B1, zinku a diétnej vlákniny. Okrem týchto dôležitých živín obsahujú 2 jedinečné látky: sezamín a sezamolín. Obe látky patria do skupiny špeciálne výživných vláknin, nazývaných lignany. Preukázalo sa, žemajú vplyv na znižovanie hladiny cholesterolu u ľudí, a taktiež znižujú krvný tlak a nárast vitamínu E u zvierat. Zistilo sa, že sezamín chráni pečeň pred oxidačným poškodením.

8) Slnečnicové semienka

Odporúčaná dávka: štvrť šálky

slnečnicové semienka: top 10 najzdravších semien

Slnečnicové semiačka sú vynikajúcim zdrojom vitamínu E, hlavným antioxidantom rozpúšťajúcim sa v tuku. Vitamín E cirkuluje po celom tele a neutralizuje voľné radikály, ktoré by inak poškodili štruktúry obsahujúce tuk, a molekuly ako sú bunkové membrány, mozgové bunky a cholesterol.

Slnečnicové semiačka majú najvyšší obsah fytosterolu spomedzi všetkých semiačok. Fytosteroly sú zlúčeniny nachádzajúce sa v rastlinách a majú chemickú štruktúru veľmi podobnú cholesterolu. Dostatočné množstvo fytosterolu v potravinách môže viesť k zníženiu hladiny cholesterolu, zvýšeniu obranyschopnosti organizmu a prevencii niektorých druhov rakoviny. Semiačka sú taktiež dobrým zdrojom horčíka. Početné štúdie preukázali, že horčík dokáže zmierniť závažnosť astmy, znížiť krvný tlak a prejavy migrény, bolesti hlavy a tiež ovplyvniť riziko srdcového infarktu a mozgovej mŕtvice.

9) Kmín

Odporúčaná dávka: 1 čajová lyžička

kmín: top 10 najzdravších semien

Kmín, alebo aj rasca, sa využíva už od staroveku. Táto tradičná bylina je už po stáročia známa, najmä vďaka svojim zdravotným prínosom a liečivým účinkom.

Užitočný je pri zažívacích problémoch, a to aj ako antiseptikum. Samotné semiačka sú bohaté na železo a posilňujú pečeň. Zmierňujú príznaky aj bežnej nádchy. Ak máte problém s bolesťou v hrdle, vyskúšajte pridať zázvor do vody s kmínom. Bolesť ustúpi.

kmín: top 10 najzdravších semien

Aj keď nemáte špecifické ochorenie, nápoj s kmínom je výborná vzpruha pre telo. Uvádza sa, že zvyšuje telesnú teplotu a metabolizmus sa stáva výkonnejším. Považuje sa za liečivú bylinu pre obličky aj pečeň, a v dôsledku toho posilňuje aj imunitu. Čierne kmínove semiačka prispievajú k liečbe astmy a artritídy.

10) Hroznové jadierka

Odporúčaná dávka : 1- 2 čajové lyžičky

hroznové jadierka: top 10 najzdravších semien

Jadierka hrozna majú vysokú koncentráciu vitamínu E, flavonoidov, kyseliny linoleovej a polyfenylénov.

Extrakt z hroznových jadierok môže byť prevenciou proti srdcovým ochoreniam, ako je vysoký tlak a vysoký cholesterol. Obmedzením oxidácie tukov a fenolov v jadierkach môžeme znížiť riziko srdcových ochorení, a to zablokovaním nahromadenia krvných doštičiek a znížením zápalu.

Štúdia zverejnená v v časopise Carcinogenesis ukázala, že extrakt z hroznových jadierok zabije bunky spinocelulárného karcinómu, kým tie zdravé bunky ostanú neporušené. Podľa výskumu uverejneného v Applied and Enviromental Microbiology dokážu taktiež znížiť infekčnosť zástupcu Norovírusu.

hroznové jadierka: top 10 najzdravších semien

Dá si niekto semienka? Napíšte nám do komentárov, aké semienka obľubujete vy a ktoré zvyknete konzumovať. V prípade, že sa vám článok páčil a myslíte si, že by mohol byť nápomocný aj vašim známym, podporte ho zdieľaním.

Zdroje:

whfoods.com
wikipedia.org
anticancerinfo.co.uk
ratical.org
bodyecology.com
chicagotribune.com

Zdroje:

[1] wikipedia – https://www.wikipedia.org

[2] anticancerinfo – https://www.anticancerinfo.co.uk

[3] ratical – https://www.ratical.org/

[4] bodyecology – https://www.bodyecology.com

[5] chicagotribune – https://www.chicagotribune.com