Šťavy

Šťavy sú nápoje, ktoré pochádzajú z koreňov, ovocia alebo zeleniny, a slúžia ako zdroj energie, vitamínov, minerálov a antioxidantov. Ich účinky, chuť a konzistencia závisia od spôsobu spracovania a druhu ovocia alebo zeleniny, z ktorej sú vyrobené. Medzi najznámejšie patria 100 % šťavy, takzvané fresh šťavy, džúsy, nektár, ovocné nápoje, smoothie, vitamínové vody a zdravé shoty.

Rozdiely medzi šťavami sú presne vymedzené a podliehajú akostným normám. 

 1. 100 % ovocná alebo zeleninová šťava je vyrobená z jedného alebo viacerých druhov plodín a neobsahuje žiadne konzervanty, pridaný cukor ani farbivá. Má kratšiu trvanlivosť a podáva sa chladená. Zväčša sa vyrába lisovaním alebo odšťavovaním. 
 2. Ovocná šťava z koncentrátu sa získava opätovným riedením koncentrovanej ovocnej šťavy vodou. Neobsahuje konzervanty, farbivá ani pridaný cukor, býva však obohatená o vitamíny a minerály. Tento typ štiav väčšinou označujeme aj názvom džúsy.
 3. Za nektár považujeme ovocnú šťavu s pridanou vodou, ktorá môže byť doplnená o cukor alebo med, maximálne však v pomere 20 % z celkovej hmotnosti produktu. Vyrába sa prevažne z tých druhov ovocia a zeleniny, ktoré majú príliš veľa ovocnej kyseliny alebo dužiny, ako banán, ríbezle alebo kyslé čerešne. Nenájdete v ňom žiadne pridané farbivá ani konzervačné látky. 
 4. Ovocný nápoj obsahuje najmenšie množstvo ovocnej alebo zeleninovej zložky, a to menej ako 25 %. Výrobcovia do nich môžu pridať cukor, sladidlá, farbivá, konzervačné látky aj umelé arómy. Z toho dôvodu je tento typ šťavy najmenej odporúčaný.

       

Trendom v oblasti štiav sú v poslednej dobe zdravé shoty, ako Ginger Shot alebo Turmeric Shot. Ide o vysoko koncentrované šťavy z koreňov, zeleniny alebo ovocia. Považujú sa za rýchlu pomoc na posilnenie imunity alebo podporu zdravia. Zväčša obsahujú čerstvú šťavu zo zázvora, kurkumy, citrónu a pomaranča obohatenú o kajenské korenie či kokosovú vodu. Konzumujú sa v malej dávke, ktorá však v sebe ukrýva blahodárne účinky veľkého množstva plodín. 

              

Shoty sa vyrábajú lisovaním za studena, a teda technológiou cold press. Použitím hydraulického lisu a vysokého tlaku pri produkcii shotu nevzniká teplo, a preto si šťava zachová nutričné látky, prirodzenú chuť aj farbu. Finálny produkt je charakteristický svojím čistým zložením bez použitia konzervantov a farbív. Kvôli silnej koncentrácii však môžu byť shoty z koreňov chuťovo ostré až mierne štipľavé, preto ich výrobcovia zjemňujú pridaním medu alebo agáve sirupu. 

             

Šťavy sú ideálnou voľbou pre ľudí, ktorí nemajú čas konzumovať dostatočné množstvo ovocia a zeleniny. Poslúžia vám ako zdravý snack, ktorý môžete mať vždy so sebou. Balené šťavy sú praktické na cesty, do práce alebo do školy. Pri ich výbere si nezabudnite všímať zloženie produktu na etikete, ktoré vám ihneď odhalí druh šťavy aj jej benefity. Pozornosť určite venujte aj množstvu sacharidov a cukrov, ktoré sa prirodzene v šťavách nachádzajú, ale zvyšujú váš kalorický príjem. Napriek tomu sú šťavy zdravým spôsobom ako počas dňa prijať 5 porcií ovocia a zeleniny.

                  

Šťavy a ich výhody:

 • sú zdrojom vitamínov, minerálov a antioxidantov
 • slúžia na doplnenie energie počas dňa
 • sú zdravou formou snacku
 • pomáhajú hydratovať telo
 • majú šťavnatú chuť ovocia, zeleniny alebo koreňa
Zobraziť viac

9 Položiek

na stranu
Nastaviť vzostupný smer
Výrobca
 1. GymBeam (4)
 2. VanaVita (3)
 3. ActivLab (1)
 4. DR. GOERG (1)
Príchuť
 1. bez príchute (5)
 2. matcha (1)
 3. arónia (1)
Balenie (ml)
 1. 24 x 60 ml (3)
 2. 50 ml (3)
 3. 60 ml (3)
 4. 9 x 50 ml (3)
 5. 330 ml (1)
 6. 80 ml (1)
 7. 12 x 80 ml (1)
Dostupné pre SDD
 1. No (1)
Forma
 1. tekutý (8)
 2. kapsulovaný (1)
Zmes
 1. zmes (8)
 2. číry (1)
Štítky produktu
 1. Vegan (5)
 2. BIO (4)
Cena
Filtrovať podľa
Vegetariánsky (9)
Vegánsky (5)
Bezlepkový (9)
Bez laktózy (9)
BIO (4)
Bez GMO (9)
Bez umelých sladidiel (7)
Bez plastového obalu (5)
Bez aspartamu (9)
 1. Ginger Shot - GymBeam
  Ginger Shot - GymBeam
  99%
  99% (130)
  1,70 €
 2. Zázvorový shot s kurkumou - GymBeam
  Zázvorový shot s kurkumou - GymBeam
  100%
  100% (65)
  1,70 €
 3. Zázvorový shot s rakytníkom - GymBeam
 4. Immunity Support Package - GymBeam
  Immunity Support Package - GymBeam
  100%
  100% (7)
  60,95 €
 5. BIO Ginger shot with matcha - VanaVita
  BIO Ginger shot with matcha - VanaVita
  100%
  100% (20)
  1,80 €
 6. BIO Mango shot chilli&turmeric - VanaVita
  BIO Mango shot chilli&turmeric - VanaVita
  100%
  100% (18)
  1,80 €
 7. BIO Ginger shot with aronia - VanaVita
  BIO Ginger shot with aronia - VanaVita
  98%
  98% (23)
  1,80 €
 8. PREMIUM BIO Kokosová voda - DR. GOERG
  Premium BIO Kokosová voda - DR. GOERG
  100%
  100% (1)
  2,10 €
 9. De Luxe Beet Shot - ActivLab
  De Luxe Beet Shot - ActivLab
  0%
  0% (0)
  2,30 €

9 Položiek