Detoxikácia a očista tela: Čo to vlastne je a ako ju prirodzene podporiť?

Detoxikácia a očista tela: Čo to vlastne je a ako ju prirodzene podporiť?

Každý z nás si už zrejme prešiel obdobím, keď chcel vykročiť tým správnym smerom za lepším ja. Zmenu životného štýlu typicky odštartujeme na začiatku roka, v jari alebo pred letom, keď sa nezadržateľne blíži plavková sezóna. V tomto čase sa zároveň objavujú rôzne ponuky na džúsové či bylinkové detoxikačné kúry, ktoré podľa všetkého budia dojem jedinečného receptu na chudnutie, pevné zdravie a snáď aj nesmrteľnosť. Takej ponuke sa potom ťažko odoláva. V konečnom dôsledku nás však po očiste tela čaká prázdna peňaženka a poriadny hlad.

Tieto diéty, procedúry a detoxikačné kúry našťastie nikto z nás nepotrebuje. Naše telo sa totiž dokáže o vylúčenie škodlivých látok postarať samo, a to pomocou orgánov, ktoré zabezpečujú prirodzenú detoxikáciu organizmu. Skvelou správou je, že vďaka niekoľkým jednoduchým úpravám v životnom štýle môžeme efektívne podporiť prirodzenú samočistiacu schopnosť tela. Ak sa nám ich podarí aplikovať v každodennom živote, urobíme pre svoje zdravie omnoho viac ako pôstom či detoxikačným koktejlom zo zeleniny a z byliniek zbieraných počas splnu.

Čo je vlastne detoxikácia?

V prvom rade treba rozlišovať, čo je a nie je detox. Nejde totiž o špeciálnu diétu, džúsovú očistu či týždennú výzvu, v rámci ktorej máme dovolené jesť iba ovocie a zeleninu. Je to spôsob, ktorým sa naše telo 24 hodín denne zbavuje odpadových alebo potenciálne nebezpečných látok. Niektoré z nich vznikajú priamo v organizme pri metabolických procesoch, iné sa nám do tela dostanú z vonkajšieho prostredia prostredníctvom jedla, nápojov alebo dychu. Potom, čo ich naše telo vyhodnotí ako cudzie alebo toxické, dostane slovo detoxikačný systém organizmu, ktorý urobí maximum pre ich vylúčenie z tela.

Čo je detoxikácia?

Aké orgány sa podieľajú na prirodzenej detoxikácii organizmu?

Do procesu detoxikácie je zapojených hneď niekoľko orgánov [1–2]:

 1. pečeň
 2. obličky
 3. tráviaci trakt 
 4. lymfatický systém
 5. respiračný systém
 6. koža

Funkcie jednotlivých orgánov pri detoxikácii organizmu

Detoxikačný systém nášho tela je komplexne prepojený a orgány podieľajúce sa na týchto procesoch potom úzko spolupracujú. 

1. Pečeň

Pečeň je z pohľadu detoxikácie tým najdôležitejším orgánom. Dokáže rozpoznať toxické látky a pomocou enzýmov ich rozložiť tak, aby sa stali rozpustné vo vode a následne sa dali vylúčiť močovými cestami. Pečeň sa môže postarať aj o naviazanie týchto škodlivín na aminokyseliny, s ktorými sa následne dostávajú von z tela už spomínaným spôsobom. Naše telo sa pomocou pečene zbavuje napríklad ťažkých kovov, baktérií, vírusov a iných patogénov. Bez pečene sa skrátka nezaobídeme a ide o najdôležitejší čistič organizmu. [2]

Tento orgán je dôležitý aj pre odbúravanie alkoholu (etanolu). Ak vás zaujíma, ako tento proces prebieha a čo všetko môže alkohol v našom tele spôsobiť, prečítajte si článok Opica: Prečo vzniká a ako sa jej rýchlo zbaviť.

2. Obličky

Naše obličky dokážu filtrovať krv a zbavovať ju vedľajších produktov, ktoré vznikajú napríklad pri metabolizme liekov a ďalších nežiaducich látok. Tie sa potom močovými cestami vylúčia von z tela. [3]

3. Tráviaci (gastrointestinálny) trakt

Tráviacou trubicou sa z tela odvádza veľká časť odpadových látok, ktoré vznikajú ako vedľajší produkt metabolizmu. Ďalej toxíny, ktoré sa nám môžu do tela dostať z okolitého prostredia prostredníctvom tekutín či potravín. [3]

4. Lymfatický systém

Lymfatické cievy s lymfou prechádzajú celým telom a starajú sa o odstraňovanie splodín metabolizmu, baktérií a ďalších škodlivých látok. Tie sa potom dostanú do lymfatických uzlín, v ktorých dochádza k ich filtrácii do krvi. Potom ich zachytia príslušné orgány, ako obličky alebo pečeň, a tie ich bez problémov vylúčia von z organizmu. [4–5]

5. Respiračný systém

Respiračný systém funguje ako taký filter nebezpečných látok, ktoré môžeme vdýchnuť. Nosné dutiny a pľúca majú na povrchu mukoidnú vrstvu, ktorá slúži ako ochranná bariéra. Jej cieľom je zabrániť priechodu prachu a iných cudzích látok do pľúc a krvného obehu. Pri vydychovaní sa z tela zase odstraňuje nežiaduci oxid uhličitý. [2–3]

6. Koža

Koža tvorí bariéru, ktorá nás chráni pred vniknutím vírusov, baktérií a chemických látok do organizmu. Pri potení sa cez ňu môžu dostať von z tela škodlivé látky, ktoré sú rozpustné v tukoch. Toxíny rozpustné vo vode sa cez kožu nedostanú. [2–3]

Ako prebieha detoxikácia?

Ako podporiť prirodzenú detoxikáciu?

Od jarnej očisty tela alebo rôznych foriem pôstu preto rozhodne nemôžeme čakať zázraky. Omnoho lepšie je vytvoriť si zdravšie návyky. Vďaka nim podporíte všetky spomínané orgány, ktoré sa zúčastňujú na odstraňovaní škodlivých látok. O aké konkrétne kroky ide? No predsa roky overená zmena stravovacích či pohybových návykov a ďalšie úpravy životného štýlu. Cieľom nie je mať zo dňa na deň vzorový jedálniček alebo vyšperkovaný tréningový plán. Bohato bude stačiť, keď postupne začneme pracovať na zlepšení a vytvorení nových návykov. Vďaka tomu si pozvoľna osvojíme zdravý životný štýl, ktorý maximálne podporí schopnosť organizmu zbavovať sa škodlivých látok, teda detoxikovať.

1. Jedzte menej priemyselne spracovaných potravín

Pri nakupovaní potravín treba kontrolovať ich zloženie. Zo stránky zdravotnej neškodnosti na ne síce dozerajú príslušné úrady, ak však obsahujú toľko ingrediencií, že by ich prečítanie stačilo na uspanie dieťaťa, zrejme to pre naše telo nebude ideálnou voľbou. Najčastejšie ide o vysoko priemyselne spracované potraviny. Tie typicky obsahujú vysoké množstvo rafinovaných sacharidov, jednoduchých cukrov, nasýtených mastných kyselín (tukov), soli, konzervantov, farbív, dochucovadiel a ďalších látok, ktoré im prepožičiavajú až neodolateľné chuťové vlastnosti. S tým všetkým sa potom naše telo musí porátať, čo predstavuje väčšiu záťaž pre prirodzený detoxikačný systém. [7–8]

Medzi vysoko priemyselne spracované potraviny patrí väčšina sladkostí, polotovarov, instantných jedál, údenín či smažených jedál, ďalej fast food alebo biele pečivo. Takým jedlom možno potešíme chuťové poháriky, pečeň z nich ale nebude mať takú radosť. Z toho dôvodu je v jedálničku dôležité čo najviac obmedziť tieto potraviny. [7–8]

Ako obmedziť vysoko priemyselne spracované potraviny?

 • V jedálničku by mali prevládať základné potraviny, ako sú obilniny, zemiaky, čerstvé mäso, nesladené mliečne výrobky, vajcia, strukoviny, orechy a semienka, čerstvé ovocie a zelenina. Tieto potraviny by mali tvoriť aspoň 80 % stravy.
 • Pri nákupe jedla je v zložení potrebné hľadať obsah jednoduchých cukrov, nasýtených tukov, soli a pridaných látok. Lepšie je nájsť variant, ktorý ich obsahuje čo najmenej.
 • Nahradiť spracované mastné výrobky, ako sú párky, klobásy, salámy, konzervované mäso a ďalšie údeniny, čerstvým mäsom.
 • Vymeniť kupované desiaty a sladkosti za čerstvé ovocie, orechy alebo nesladené mliečne výrobky.
 • Plánovať si vopred, čo budeme jesť, a stravu si pripravovať prevažne doma.
 • Obľúbené fast foodové menu si môžeme pripraviť aj doma zo základných potravín. Budeme tak mať väčšiu kontrolu nad výsledným zložením jedla. Taký domáci mäsový alebo rastlinný burger s batatovými hranolkami bude zrejme chutiť lepšie ako jeho komerčná verzia.
 • Za vyskúšanie stoja aj BIO potraviny pochádzajúce z ekologického poľnohospodárstva. Tie typicky obsahujú menej potenciálne škodlivých látok (rezídua agrochemikálií a pod.) v porovnaní s potravinami bez tohto označenia.

V prípade, že si chcete osviežiť pravidlá zdravého stravovania, nájdete ich v článku Čo je to zdravá strava a ako sa naučiť jesť zdravo?

Zaujíma vás, na ktoré potraviny si v obchode dať pozor z hľadiska ich zloženia, prečítajte si náš článok 10 potravín, ktoré sa ako zdravé iba tvária. 

Obmedzenie cukru pri detoxikácii

2. Obmedzte príjem jednoduchých cukrov

Cukor v dnešnom svete prirodzene nájdeme v sladkostiach, pečive, šalátových dresingoch, mliečnych výrobkoch a ďalších vysoko priemyselne spracovaných potravinách. Problémom je, že v nadmernom množstve môže mať negatívny vplyv na funkciu hlavných detoxikačných orgánov – pečene a obličiek.

V tele sa premieňa na glukózu, ktorá je zdrojom energie na pohyb a ďalšie funkcie organizmu. Z nevyužitej glukózy sa potom tvorí zásobný tuk, ktorý sa ukladá v rôznych častiach tela vrátane pečene. To môže v konečnom dôsledku viesť až k steatóze (stukovateniu) pečene, čo negatívne ovplyvňuje jej funkciu. Vysoký príjem cukru sa spája tiež s negatívnym vplyvom na činnosť obličiek, ktoré pomáhajú s vylučovaním odpadových látok z tela. [7–9]

Ako obmedziť príjem cukru?

Ak vás zaujímajú ďalšie tipy, ako pri varení a pečení nahradiť cukor, nájdete ich v článku Ako piecť zdravšie nielen na Vianoce?

Mohli by vás zaujímať tieto produkty:

3. Pite dostatok tekutín

Voda tvorí približne 60 % nášho tela, a je tak prirodzenou súčasťou krvi a lymfy. Podieľa sa na transporte odpadových produktov a ďalších škodlivých látok, ktoré pomáha vylúčiť von z tela. V prípade, že nepijeme dostatočne, hrozí nám dehydratácia, ktorá sa okrem iného môže prejaviť zhoršenou filtračnou schopnosťou obličiek alebo tráviacimi problémami (zápcha). V konečnom dôsledku to môže vyvolať hromadenie škodlivých látok v tele. Z toho dôvodu je dôležité myslieť na dostatočný príjem tekutín v priebehu každého dňa. [10–11]

Ako na dostatočný pitný režim?

 • Denne treba vypiť aspoň 30 – 45 ml vody/ kg telesnej hmotnosti. Optimálne množstvo je ovplyvnené nielen telesnou hmotnosťou, ale aj pohybovou aktivitou, okolitou teplotou alebo mierou potenia.  
 • Z nápojov je najlepšia čistá voda. Pitný režim si však môžeme spestriť čajmi, RTD nápojmi alebo ochutenými BCAA.
 • Fľašu či pohár s nápojom je fajn mať vždy na očiach, donúti nás to viac piť.
 • Takisto môžeme skúsiť strážiť si farbu moču. Za signál dostatočnej hydratácie sa považuje jeho svetlý odtieň. Tmavožltá už znamená signál dehydratácie.

O ďalšie tipy, ako zlepšiť pitný režim, sa podelíme v článku Ako vplýva nedostatočný pitný režim na zdravie.

Detoxikácia a pitný režim

4. Jedzte dostatok vlákniny 

Dostatočný príjem vlákniny je v mnohých smeroch dôležitý pre zdravé trávenie. Tráviaci systém má totiž nezastupiteľnú úlohu vo vylučovaní odpadových látok z organizmu, čo sa deje prostredníctvom peristaltických pohybov čriev. A práve tie podporuje nerozpustná vláknina, ktorá na seba pri priechode tráviacou trubicou navyše viaže vedľajšie produkty metabolizmu a ďalšie nežiaduce látky z potravy. Vďaka tomu sa často prirovnáva ku kefe, ktorá čistí črevá. Rozpustná vláknina zase spomaľuje priechod tráveniny črevom, a tým prispieva k dôkladnejšiemu pohlteniu nežiaducich látok. Odporúčaný denný príjem vlákniny z jedla sa pohybuje v rozmedzí 25 – 30 g. [12–14]

Ako zvýšiť príjem vlákniny?

 • Do jedálnička pridať potraviny, ktoré majú prirodzene vysoký obsah vlákniny. Patria medzi ne celozrnné obilniny a výrobky z nich (pečivo, cestoviny), strukoviny, čerstvé a sušené ovocie, zelenina, orechy a semienka.
 • Príjem rozpustnej vlákniny môžeme zvýšiť aj tým, že pridáme psyllium či inulín do jogurtov, smoothie nápojov alebo müsli.
 • S dosiahnutím dostatočného príjmu tejto látky môže pomôcť tiež komplexný doplnok stravy Daily Fiber, ktorý obsahuje rozpustnú aj nerozpustnú vlákninu.

5. Jedzte viac probiotických a prebiotických potravín

Tráviaci systém potešíme aj stravou bohatou na probiotické baktérie a prebiotiká. A prečo je to dôležité? Tieto baktérie totiž slúžia ako potrava pre spriatelené mikroorganizmy žijúce v našom tráviacom trakte. Keď budeme týchto malých kamarátov dobre kŕmiť, odvďačia sa nám zdravým prostredím v črevách (mikrobióm). To je dôležité pre trávenie a vstrebávanie živín. Mikrobióm sa rovnako podieľa aj na vytvorení bariéry obmedzujúcej vstup cudzorodých látok do krvného riečiska. Vďaka tomu má ochrannú funkciu a je neoddeliteľnou súčasťou prirodzeného detoxikačného systému tela. [12,15]

Ako zvýšiť príjem prebiotík a probiotík?

 • Prebiotiká predstavujú druh vlákniny, ktorý slúži ako potrava pre zdraviu prospešné baktérie (črevný mikrobióm). Nájdete ich hlavne v potravinách s vysokým obsahom rozpustnej vlákniny, ako sú strukoviny (šošovica, fazuľa, cícer), bataty, ovocie (banány, jablká, bobuľovité ovocie), zelenina (cesnak, cibuľa) a celozrnné obilniny (ovsené vločky, quinoa).
 • Probiotiká sú živé a zdraviu prospešné baktérie, ako sú napríklad rody Lactobacillus a Bifidobacterium, ktoré nájdeme vo fermentovaných produktoch, medzi ktoré patrí napríklad jogurt, kefírové mlieko, kyslá kapusta, kimchi, tempeh, kombucha, miso či natto.
 • Denný príjem probiotík môžete podporiť aj pomocou kvalitných doplnkov stravy, ktoré obsahujú 10 probiotických kmeňov s 10 miliardami CFU (kolónie tvoriacich jednotiek).

Ak sa chcete o probiotikách dozvedieť viac, prečítajte si náš článok Probiotiká: Význam užitočných baktérií pre imunitu a celkové zdravie športovcov.

Probiotiká a detox

6. Obmedzte alkohol a ideálne sa s ním rozlúčte 

Doprajete si nápoje s obsahom alkoholu len príležitostne, alebo je pivo či víno bežnou súčasťou vášho pitného režimu? V každom prípade je fajn nápad alkohol obmedziť alebo ho úplne vynechať. Ten nám totiž okrem veselšej nálady zrejme neprinesie nič dobré. Ide o toxickú látku, ktorej sa telo musí zbavovať pomocou náročných procesov. Táto zodpovednosť prislúcha pečeni, ktorá premieňa etanol až na neaktívnu kyselinu octovú. [16–17] 

V prípade, že ideme z večierka na večierok alebo každý deň zakončíme alkoholickým nápojom, a nenecháme pečeň vydýchnuť, môže sa nám to časom vrátiť jej zhoršenou funkciou. Nehovoriac o opici a horšom športovom či mentálnom výkone. [16–17] 

O ďalších účinkoch alkoholu na zdravie sa dočítame v článku Ako vplýva alkohol na chudnutie, regeneráciu a rast svalov? 

7. Prestaňte fajčiť

Ani tá najzdravšia diéta na svete nás nespasí, keď budeme každý deň vdychovať škodlivé látky z cigaretového dymu. Ten obsahuje viac ako 70 toxínov, ktoré môžu v organizme napáchať veľké množstvo škôd. Nielenže týmto spôsobom preťažujeme detoxikačný systém tela, ale zároveň si môžeme spôsobiť vážne ochorenie pľúc alebo rakovinu tohto či iného orgánu. Najlepším spôsobom, ako tomu zabrániť, je s fajčením nadobro prestať. [18]

Šport a detoxikácia tela

8. Buďte aktívni

Pravidelný šport a pohyb je ďalším skvelým spôsobom, ako podporiť prirodzenú detoxikáciu organizmu. Dochádza pritom k posilňovaniu funkcie pľúc a celkovému zvýšeniu efektivity tohto orgánu. Vďaka tomu sa telo ľahšie zbavuje oxidu uhličitého a ďalších škodlivých látok.

Pri pohybe sa navyše zlepšuje prekrvenie organizmu a zvyšuje sa cirkulácia lymfy, ktorá sa podieľa na filtrácii odpadových látok a toxínov. V neposlednom rade je podľa vedeckých prác dostatok pohybu podstatný aj pre udržanie zdravej pečene a zdravých obličiek. To všetko však platí v prípade, že sa budeme rozumne hýbať a dáme svojmu telu dostatočný priestor na regeneráciu. [19–22]

Ako sa viac hýbať?

 • Ideálne je vyhľadávať čo najviac prirodzeného pohybu počas dňa. Skúsme nazbierať viac krokov tým, že sa prejdeme do práce, mesta či na kávu. Super nápad je tiež vymeniť výťah za schody.
 • Nájsť si šport, ktorý nás bude baviť, a venovať sa mu niekoľkokrát týždenne.
 • Vyskúšať môžeme beh, turistiku, cyklistiku, plávanie, posilňovanie s vlastnou váhou, aj v posilňovni, alebo napríklad HIIT.
 • Perfektný nápad je nájsť si kamarátku alebo kamaráta, s ktorým sa budeme v športe navzájom motivovať.  

V prípade, že vás zaujímajú ďalšie benefity pohybovej aktivity, prečítajte si náš článok Prečo športovať a cvičiť? Silnejšia imunita, srdce a ďalších 8 dôvodov.

9. Zamerajte sa na kvalitný spánok 

Dostatočne dlhý a kvalitný spánok je kľúčový pre udržanie celkového zdravia. Okrem doplnenia energie pri ňom dochádza tiež k prirodzenej detoxikácii mozgu. Tento účinok nastáva hlavne v čase hlbokého spánku (non-REM), keď prebieha odstraňovanie odpadových bielkovín, ktoré sa v mozgu nahromadili v priebehu dňa. Tieto látky môžu ohroziť funkciu mozgových buniek, a preto predstavujú riziko vzniku neurologických ochorení, ako napríklad Alzheimer. Z toho dôvodu je dôležité, aby odstraňovanie odpadových látok prebiehalo v pravidelných intervaloch, ideálne každú noc. Máme teda ďalšiu motiváciu urobiť zo svojho spánku prioritu a venovať mu aspoň 7 hodín každý deň. [23–25]

Ako lepšie spať?

 • Ak nám to umožnia každodenné aktivity, poďme spať približne v rovnaký čas. 
 • Vytvoriť si večernú rutinu, ktorá nám pomôže navodiť relaxačnú atmosféru.
 • Vyhnúť sa kofeínu v popoludňajších hodinách. 
 • Pred spaním je ideálne vyhýbať sa práci na počítači alebo scrollovaniu na sociálnych sieťach, nepiť alkohol a nejesť ťažké jedlá. 

Ak sa chcete dozvedieť ďalšie tipy, ktoré vám pomôžu lepšie spať, prečítajte si náš článok Ako zaspať rýchlo? Vyskúšajte jednoduché tipy na lepší spánok.

10. Nezabudnite na lymfatický systém 

Lymfatický systém nemá na rozdiel od toho kardiovaskulárneho pumpu, ktorá by ho poháňala. Z toho dôvodu sú lymfatické cievy závislé na našej fyzickej aktivite. Ich aktivitu a funkciu preto môžeme podporiť pohybom alebo napríklad aj masážami. [4–5, 26]

Ako podporiť správnu funkciu lymfatického systému?

 • Každodenný pohyb a pravidelný šport prispievajú k efektívnejšiemu prúdeniu lymfy po celom tele. Vďaka tomu dochádza k lepšiemu odstraňovaniu odpadových produktov z organizmu.
 • Medzi ďalšie spôsoby, ako rozprúdiť lymfatický systém, patrí návšteva sauny alebo striedanie teplej a studenej vody, automasáž pomocou masážnej pištole alebo profesionálna lymfodrenáž.
 • Lymfa je z viac ako 90 % tvorená vodou, z toho dôvodu by sme nemali zabúdať ani na dostatočný príjem tekutín. Ten pomáha zabraňovať hromadeniu lymfy a tvorbe opuchlín, ktoré sa najčastejšie objavujú na dolných končatinách.
Ako podporiť lymfatický systém?

11. Vyskúšajte doplnky stravy na podporu správnej funkcie pečene

Doplnky stravy sú ďalším spôsobom, ako maximálne podporiť detoxikačnú funkciu pečene. Sami o sebe síce nedokážu zázraky, ale ak zapracujeme na vyššie spomínaných zmenách životného štýlu, vďaka nim môžeme pečeni poskytnúť extra starostlivosť. Ide teda o biologicky aktívne látky, ktoré majú vedecky overené pozitívne účinky. [27]

Aké doplnky stravy môžu podporiť pečeň?

 • Pestrec mariánsky obsahuje silymarín, čo je biologicky aktívna látka obľúbená pre svoje blahodarné účinky na regeneráciu pečene.
 • Cholín bitartrát je zdrojom cholínu, čo je bioaktívna látka, ktorá je schopná znížiť hromadenie tuku v pečeni. Vďaka tomu prispieva k udržaniu jej normálnej funkcie.
 • Komplexný doplnok na podporu pečene teda okrem 2 vyššie spomínaných látok obsahuje vitamíny B1, B6, C a taktiež výťažky z bylín, ktoré majú antioxidačné účinky. Vďaka tomu pomáha chrániť pečeňové bunky pred škodlivými vplyvmi oxidačného stresu.
 • N-acetyl L-cysteín je aminokyselina kľúčová pre tvorbu dôležitého antioxidantu glutatión. Ten pomáha neutralizovať škodlivé voľné radikály a podieľa sa tiež na prirodzenej detoxikácii tela. V tele dokáže napríklad zachytávať ortuť a pomáha ju vylúčiť z tela.
 • Na podporu prirodzenej detoxikácie organizmu sa používa aj chlorella, spirulina, zelený jačmeň a ďalšie zelené superpotraviny, ktoré obsahujú množstvo prospešných látok, najmä silný antioxidant chlorofyl. Výskumy na zvieratách ukazujú, že hlavne chlorella je účinná pri odstraňovaní ťažkých kovov a ďalších škodlivých zlúčenín z organizmu. [28–30] 

Čo si z toho vziať?

Po prečítaní dnešného článku už vieme, že na podporu detoxikácie nemusíme držať niekoľkodňový pôst alebo očistnú diétu. Bohato postačí urobiť niekoľko jednoduchých zmien v životnom štýle. V rámci úprav jedálnička je vhodné obmedziť vysoko priemyselne spracované potraviny a ďalšie jedlá s vysokým obsahom cukru. Ďalej je dobré jesť dostatočné množstvo vlákniny a potraviny s probiotikami a prebiotikami.

Kvalitný spánok či pravidelná pohybová aktivita sú kľúčové pre prirodzenú detoxikáciu organizmu, rozhodujúcimi sú aj ďalšie spôsoby, ako podporiť funkciu lymfatického systému. Dôležitým krokom je tiež obmedzenie alkoholu a iných toxických látok. Svoje snaženie môžeme teda celkovo podporiť pomocou vhodných doplnkov stravy na podporu pečene.

Ak sa vám článok páčil a dozvedeli ste sa z neho nové informácie, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi. Tí sa takisto radi dozvedia, ako to s detoxom v skutočnosti je a čím ho môžu podporiť. 

Zdroje:

[1] Cline, J. C. Nutritional aspects of detoxification in clinical practice. – https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26026145/

[2] Nourished By Nutrition. How Your Body Detoxes Naturally. https://nourishedbynutrition.com/how-your-body-detoxes-naturally/

[3] ORGAN SYSTEMS: DETOXIfication. – https://vetmed.tamu.edu/peer/detoxification/

[4] Exercise, lifestyle and the lymphatic system. – https://www.cpandr.co.uk/2018/03/20/exercise-lifestyle-and-the-lymphatic-system/

[5] Cleveland Clinic. Lymphatic System: Parts & Common Problems. – https://my.clevelandclinic.org/health/articles/21199-lymphatic-system

[6] CNN. „Detox" from overly processed foods: How to cut back. – https://www.cnn.com/2017/10/27/health/processed-food-eat-less-drayer/index.html

[7] Lustig, R. H. Ultraprocessed Food: Addictive, Toxic, and Ready for Regulation. – https://doi.org/10.3390/nu12113401

[8] British Liver Trust. Sugar and the liver: What you need to know. – https://britishlivertrust.org.uk/sugar-and-the-liver-what-you-need-to-know/

[9] Karalius, V. P., & Shoham, D. A. Dietary sugar and artificial sweetener intake and chronic kidney disease: A review. – https://doi.org/10.1053/j.ackd.2012.12.005

[10] Popkin, B. M., D’Anci, K. E., & Rosenberg, I. H. Water, Hydration and Health. – https://doi.org/10.1111/j.1753-4887.2010.00304.x

[11] Nhs.Uk. Dehydration. – https://www.nhs.uk/conditions/dehydration/

[12] Ask The Scientists. Your Detox Organs Need Dietary Fiber. – https://askthescientists.com/qa/dietary-fiber-and-detox-organs/

[13] Eliminate toxins in the body with fiber– https://www.samoanews.com/eliminate-toxins-body-fiber

[14] Ucsfhealth.Org. Increasing Fiber Intake.– https://www.ucsfhealth.org/Education/Increasing Fiber Intake

[15] Yoo, J. Y., & Kim, S. S. Probiotics and Prebiotics: Present Status and Future Perspectives on Metabolic Disorders. – https://doi.org/10.3390/nu8030173

[16] The Alcohol Pharmacology Education Partnership. How is Alcohol Eliminated from the Body? – https://sites.duke.edu/apep/module-1-gender-matters/content/content-how-is-alcohol-eliminated-from-the-body/

[17] Cederbaum, A. I. ALCOHOL METABOLISM. – https://doi.org/10.1016/j.cld.2012.08.002

[18] American Cancer Society. Harmful Chemicals in Tobacco Products. – https://www.cancer.org/cancer/cancer-causes/tobacco-and-cancer/carcinogens-found-in-tobacco-products.html

[19] Shephard, R., & Johnson, N. Effects of physical activity upon the liver. – https://doi.org/10.1007/s00421-014-3031-6

[20] Zhang, L., Wang, Y., Xiong, L., Luo, Y., Huang, Z., & Yi, B. Exercise therapy improves eGFR, and reduces blood pressure and BMI in non-dialysis CKD patients: Evidence from a meta-analysis. – https://doi.org/10.1186/s12882-019-1586-5

[21] Sports Physio Massage Gold Coast. How can Massage & Exercise improve your Lymphatic System (Immune System) – https://www.mygcphysio.com.au/services/articles-useful-info/how-can-massage-exercise-improve-your-lymphatic-system-immune-system/

[22] The Role of Exercise in Detox: Discover the Truth About Sweating It Out. – https://askthescientists.com/exercise-detox/

[23] World Economic Forum. Want to have a healthy brain? Make sure you’re washing it every day. – https://www.weforum.org/agenda/2019/12/sleep-benefits-brain/

[24] Clinical Education. Sleep and Its Detoxing Effect on The Brain and Body– https://www.clinicaleducation.org/news/sleep-and-its-detoxing-effect-on-the-brain-and-body/

[25] NPR.Org. Brains Sweep Themselves Clean Of Toxins During Sleep. – https://www.npr.org/sections/health-shots/2013/10/18/236211811/brains-sweep-themselves-clean-of-toxins-during-sleep

[26] Macciochi, J. Love your lymph! - The Food Medic.– https://thefoodmedic.co.uk/2019/09/love-your-lymph/

[27] Frank, K., Patel, K., Lopez, G., & Willis, B. Liver Health and Detoxification Research Analysis. – https://examine.com/supplements/liver-health-and-detoxification/

[28] Sears, M. E. Chelation: Harnessing and Enhancing Heavy Metal Detoxification—A Review. – https://doi.org/10.1155/2013/219840

[29] Queiroz, M. L. S., Rodrigues, A. P. O., Bincoletto, C., Figueirêdo, C. A. V., & Malacrida, S. Protective effects of Chlorella vulgaris in lead-exposed mice infected with Listeria monocytogenes.– https://doi.org/10.1016/S1567-5769(03)00082-1

[30] Uchikawa, T., Kumamoto, Y., Maruyama, I., Kumamoto, S., Ando, Y., & Yasutake, A. Enhanced elimination of tissue methylmercury in Parachlorella beijerinckii-fed mice. – https://doi.org/10.2131/jts.36.121

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *