Lyzín: hojivý zázrak, ktorý lieči

Aj keď v prírode existuje viac ako 300 rôznych aminokyselín, iba 20 z nich slúži ako stavebný kameň pre proteíny, a lyzín je jednou z nich. Lyzín je pre mnohých ľudí neznámym pojmom, čo je ale veľká škoda. Vo svete medicíny je považovaný za veľmi vzácnu aminokyselinu, ktorá vás niekedy môže zachrániť aj pred najhorším.  

 

Lyzín je veľmi cenná esenciálna aminkyselina (podotýkame „esenciálna“, takže si ju ľudský organizmus nedokáže sám vyprodukovať) a bežne sa nachádza v bunkách nášho organizmu, vo väčšom množstve hlavne v svalových tkanivách.

 

Táto pre život nenahraditeľná aminokyselina sa nachádza vo veľmi malom množstve v obilninách a zrnkách. Odporúčaná denná dávka lyzínu je aspoň 1g. V prípade, že je v tele nedostatok lyzínu, naša schopnosť zúžitkovať ostatné aminokyseliny je obmedzená, vzhľadom k tomu, že funguje ako nezastupiteľná stavebná jednotka všetkých bielkovín.

 Lyzín strukoviny

 

V čom tkvie dôležitosť lyzínu? 

Bolo vedecky preukázané, že lyzín blokuje účasť lipoproteínu pri tvorbe cievnych usadenín. Znamená to, že bola vynájdená prevencia pred vznikom ateriosklerózy prostredníctvom špeciálnej terapie, ktorá pozostáva z prísunu lyzínu a iných dôležitých látok pre srdce a cievy. Vďaka tomu sa mnoho pacientov vyhne otvorenej operácii srdca, a tento prevratný objav bol dokonca odmenený Nobelovou cenou v roku 1987.

 

Najdôležitejšie však je, že lyzín má schopnosť vytvárať kolagén, ktorý je nevyhnutný pri obnove poškodených miest ciev, a prispieva tiež k zvráteniu priebehu srdcovo-cievnych ochrení.

 

Lyzín a jeho funkcie

Lyzín podporuje vznik antiteliesok, hormónov, enzýmov a v spolupráci s vitamínom C napomáha pri tvorbe kolagénu a regenerácii tkanív. Výrazným spôsobom pomáha nepomáha len pri tvorbe kolagénu, ale aj pri tvorbe svalov, a tak sa jeho využitie spája najmä so svalmi a kĺbmi.

 

Dôležitú funkciu však zohráva aj pri vstrebávaní vápnika (hlavne u detí), vďaka čomu podporuje pevné a zdravé kosti, a zároveň produkciu rastového hormónu. Vzhľadom k tomu, že podporuje stavbu svalových proteínov, blahodárne pôsobí pri zotavovaní po operáciách alebo športových zraneniach a znižuje znižuje vysokú hladinu triglyceridov v krvi. Taktiež udržuje správnu rovnováhu dusíkovej bilancie v organizme a detoxikuje organizmus od olova. Táto aminokyselina podporuje vybudovanie silného imunitného organizmu, má schopnosť pôsobiť proti nachladnutiu, herpesu a oparovým vírusom, kedy sa aj využíva ako liek.

 Lyzín lieči srdce, cievy, herpes a podporuje imunitný systém

 

Najdôležitejšie účinky lyzínu na ľudské zdravie:

• podporuje imunitný systém, tvorí protilátky
• pôsobí antibakteriálne a antivírusovo
• lieči nachladnutie, herpes a opar
• urýchľuje hojenie rán
• podporuje vstrebávanie vápnika
• udržuje rovnováhu dusíka v organizme
• podporuje tvorbu kolagénu, rastu a obnovu tkanív
• podporuje tvorbu svalových proteínov, enzýmov a hormónov
• chráni cievy a srdce
• detoxikuje organizmus od olova
• pôsobí upokojujúco a tíši silné bolesti hlavy

Kde lyzín nájdeme? 

Lyzín sa vyskytuje hlavne v strukovinách, rybách, kuracom mäse, sóji, šošovici, parmezáne, azuki, mlieku, hrachu, cíceri a amarante. 

 Lyzín zdroje kde sa nachádza