8 aplikácií do mobilu a stránok pre fitness motiváciu a lepší výkon

Ak skúšate zhodiť pneumatiku na bruchu, alebo chcete začať cvičiť pravidelnejšie, či posunúť sa na vyšší level, potrebujete motiváciu. Fitness aplikácie vám v tom môžu pomôcť. Pripomenú vám vaše fitness ciele a urýchlia vašu cestu za nimi. Zároveň vám poskytnú funkcie, ktoré potrebujete, ako napríklad počítanie kalórií, tréningové plány formou videa či mix hudby priamo podľa vášho rytmu.

 

Fitness režim si vyžaduje určité zmeny v životnom štýle a malé pošťuchnutie formou aplikácie vám môže prísť vhod. Preto sme pripravili zoznam 8 fitness aplikácií, ktoré si zamilujete. Niektoré sú vhodné pre ľudí, ktorí už trénujú dlhšie, iné ocenia najmä začiatočníci. Jedny sa zameriavajú na určitý segment, ako je zloženie potravín alebo hudba na tréning, iné ponúkajú všetko v jednom. Niektoré aplikácie sú jednoduché na ovládanie a používanie, iné s vami urobia extra krok a ponúkajú všetky informácie, ktoré potrebujete na dosiahnutie svojich cieľov. Viaceré z nich dokážete kombinovať s monitormi srdcovej frekvencie alebo fitness náramkami či hodinkami.

 

Vo všeobecnosti môžeme týchto 8 aplikácií rozdeliť do kategórií, ktoré zahŕňajú aplikácie na krátke tréningy, kalorické a nutričné zloženie stravy, meranie aktivity alebo hudobný mix počas tréningu. Väčšina z nich je vhodná na použitie pre Android aj iPhone, niektoré majú aj webovú verziu.

  8 aplikácií do mobilu a stránok pre fitness motiváciu a lepší výkon  

1. Aplikácie na meranie aktivity

Tieto aplikácie slúžia na meranie športového výkonu, či už počas behu, bicyklovania alebo kosenia trávnika. Aplikácie v tejto kategórií sú vyrobené pre súťaživých profesionálov aj priateľských ľudí, ktorí milujú sociálne fitness komunity. Zaradili by sme tu aplikáciu Endomondo, MapMyFitness, Runtastic Pro či Strava.

 

Existuje aj aplikácia na meranie aktivity, ktorá vás motivuje tým, že za každú míľu, ktorú zabehnete, prejdete pešo alebo na bicykli, darujete peniaze na charitu. Aplikácia sa volá Charity Miles a kombinuje zdravý životný štýl so sociálnym poslaním.

 

2. Aplikácie na krátky tréning

Favoritmi v tejto kategórií sú The Johnson & Johnson Official 7 Minute Workout a 7-Minute Workout od Wahoo Fitness. Obe aplikácie ponúkajú krátke 7-minútové tréningy, ktoré zohľadňujú potreby uponáhľaného človeka. Sú výbornou voľbou pre zaneprázdnených ľudí, tiež na cesty alebo pre začiatočníkov. Obe aplikácie sú úplne zadarmo.

 

3. Aplikácie na meranie kalórií

MyFitnessPal už dlho patrí k top aplikáciám v tejto kategórii. Má totiž najväčšiu databázu potravín na počítanie kalórií a sledovanie výživy. Používa sa na celom svete, a preto v nej nájdete nutričné informácie o jedle z každého kontinentu. Podobnou aplikáciou je aj MyPlate od firmy Livestrong , ktorá vám urobí analýzu všetkého, čo zjete.

 

Na slovenskom a českom trhu je populárna aplikácia Kalorické Tabuľky, v ktorej si môžete rátať aj kalorický a nutričný príjem z produktov GymBeam.

 

Najlepšie aplikácie na meranie kalórií  

4. Aplikácie na tréningovú hudbu

Pár fitness aplikácii bolo stvorených na to, aby vám namixovali hudbu vhodnú na váš tréning. Patria medzi ne FIT Radio, RockMyRun a Spring - Music for Fitness. Nájdete v nich skladby, ktoré zodpovedajú vášmu tempu, alebo playlisty vhodné na intenzívny tréning, beh či jógu.

 

5. Motivačné aplikácie

Aplikácie ako SmilingMind, The Mindfulness App alebo Aura patria k meditačným aplikáciám, ktoré vám pomôžu potlačiť stres a nájsť si pár minút len pre seba. Zároveň vám ponúknu správnu dávku motivácie na to, aby ste sa posúvali vpred - či už v živote, alebo športe.

 

8 fitness aplikácií a webov

1. MapMyFitness

MapMyFitness je aplikácia zameraná na sledovanie cvičenia, bicyklovania, počtu krokov a množstvo ďalších aktivít. Je ich tam na výber stovky - od kosenia trávnika až po jógu. Aplikáciu spustíte vždy, keď začnete robiť aktivitu, ktorú chcete zaznamenať. Appka zachytí štatistiky, ako údaje o vzdialenosti a trvaní vašej aktivity pomocou GPS a ďalších senzorov vo vašom mobile. Pri kúpe prémiovej verzie môžete získať ešte pokročilejšie dáta, napríklad o vašom rytme a frekvencii srdca. Ak zabudnete zapnúť aplikáciu v čase aktivity, môžete ju dodatočne doplniť do vašej osobnej štatistiky.

  Najlepšie aplikácie na tréning a cviky  

Všetky informácie o vašich aktivitách MapMyFitness ukladá na váš účet, kde si ich môžete spätne pozrieť a uvidíte, aké pokroky ste dosiahli. Aplikácia spolupracuje s Apple Watch, Android Wear a tiež Samsung Gear. Zároveň ponúka veľa spôsobov ako vás motivovať a zapojiť do cvičenia. Je výbornou voľbou pre tých, ktorí sa do fitka nevedia dokopať. MapMyFitness je extrémne priateľská aplikácia, pretože je pripravená pre ľudí všetkých športových úrovní. [1]

 

Verzie pre: Android, iOS

Základná verzia: zadarmo

Prémium verzia: 5,30 € na mesiac, 26,50 € na rok

 

2. MyFitnessPal

MyFitnessPal je aplikácia na počítanie kalórií. Slúži na získanie prehľadu o tom, koľko kalórií denne potrebujete prijať v porovnaní s počtom kalórií, ktoré počas dňa spálite. Appka vám určí ideálny pomer kalórií pre dosiahnutie vašich fitness cieľov. Je to jedna z najlepších aplikácií na zaznamenávanie potravín, pokiaľ nie ste obmedzení zdravotnými problémami, ako je napríklad cukrovka.

 

MyFitnessPal má obrovskú databázu jedál a nápojov, čo znamená, že môžete nájsť jedlo, ktoré konzumujete, alebo naskenovať čiarový kód produktu, aby ste získali informácie o jeho nutričnom zložení a počte kalórií. V aplikácii si môžete vytvoriť záznamy a ľahko upraviť množstvá, ktoré konzumujete. Zároveň vám appka ponúka príspevky zo sociálnej komunity a tiež odporúčania na fitness recepty.

 

Verzia zadarmo vám úplne postačí na rátanie kalórií a ukladanie údajov. Prémiový balíček zahŕňa rozpis príjmu makroživín (bielkoviny, sacharidy, tuky) a nastaví vám nutričné ciele pre rôzne dni v týždni. Vďaka nej získate aj ďalšie pokročilé funkcie. [2]

 

Verzie pre: Android, iOS, web

Základná verzia: zadarmo

Prémium verzia: 8,80 € na mesiac, 44 € na rok

  Aplikácie na meranie kalórií a nutričných hodnôt  

3. Endomondo

Endomondo je aplikácia na sledovanie vašich kondičných aktivít. Zaznamenáva to, ako rýchlo ste behali, koľko ste zabehli a ako dlho ste robili strečing. Je výborným pomocníkom pre ľudí, ktorí hľadajú appku na zaznamenávanie aktivity a zároveň chcú čerpať motiváciu. Endomondo totiž obsahuje rôzne spôsoby ako môžete komunikovat s priateľmi a globálnou komunitou členov tejto aplikácie.

 

Verzia zadarmo obsahuje základnú výbavu. Prémiový účet však sľubuje bohatšie štatistiky o tréningoch, prístup k tréningovým plánom a cvičeniam, a to najlepšie nakoniec - je bez otravných reklám. [3]

 

Verzie pre: Android, BlackBerry, iOS, Windows Phone, web

Základná verzia: zadarmo

Prémium verzia: 5,30 € na mesiac, 26,50 € na rok

 

4. Runtastic PRO

Runtastic PRO vám umožní merať počet krokov, nabehaných kilometrov či metriky iných aktivít. Navyše je to tréningová aplikácia, ktorá vás motivuje k tomu, aby ste pokračovali v práci na svojich fitness cieľov a trénovali na súťaže.

 

Zatiaľ čo Runtastic je bezplatná verzia rovnakej aplikácie, Runtastic PRO je platená verzia, ktorá ponúka všemožné funkcie za prijateľnú jednorázovú sumu 4,50 €. Tieto funkcie zahŕňajú automatickú pauzu, hlasovú spätnú väzbu, farebné kódovanie vašej trasy na mape a mnoho ďalšieho. S verziou PRO môžete sledovať svoje úspechy aj pri bicyklovaní či behu.

  Aplikácie ideálne na tréning outdoor  

Aplikácia je kompatibilná s Apple Watch, takže ju môžete spustiť pomocou hodiniek. Zároveň si na zápästí viete kontrolovať svoje výsledky už počas pohybu a získavate tiež upozornenia ohľadom vášho tempa a prejdenej vzdialenosti. [4]

 

Verzie pre: Android, iOS, web

Základná verzia Runtastic: zadarmo

Prémium verzia: 4,50 €

 

5. FIT Radio

FIT Radio je hudobná streamingová aplikácia, ktorá ponúka hudbu na tréning a zároveň video tréningy. Nájdete v nej tréning na strečing, cviky na rôzne partie tela, meditačné aj regeneračné cvičenia. FIT Radio je vhodná pre tých, ktorí potrebujú počas tréningu dobrú hudbu, ktorá zodpovedá ich tempu.

 

Aplikácia ponúka playlist zložený na akýkoľvek typ cvičenia, ako napríklad hudbu vhodnú na odporový tréning a lifting či beh. Dokonca si mix piesní môžete vybrať na základe žánru. Aplikácia vám vytvára zoznam skladieb, ktorý udržiava konzistentný rytmus, aby ste pri tréningu nespomalili a makali na 100 %.

 

Vyžaduje si však platené členstvo. Pokiaľ si ju chcete len vyskúšať, po registrácii máte prvé tri mesiace zadarmo. [5]

 

Verzie pre: Android, iOS, web

Prémium verzia: 25 € za štvrťrok, 88 € na rok

  Aplikácie do mobilu ako motivácia na tréningu  

6. Strava

Strava je aplikácia pre bežcov a cyklistov, tiež niektorých plavcov, ktorí sú súťaživí a vyhľadávajú konkurenciu. Strava používa GPS telefónu alebo pripojeného zariadenia na sledovanie a zaznamenávanie údajov, ako dĺžka trasy a rýchlosť. Ďalej analyzuje, kto z jej členov sleduje rovnaké segmenty ako vy a zdieľa vaše výsledky v ich newsfeede. Pokiaľ ste členom aplikácie Strava, prečítajte si detaily používania, pretože vaše údaje budú prevažne zdieľané verejne, pokiaľ to nezmeníte v nastaveniach.  

 

Verzia zadarmo má čo ukázať, ale ak chcete skutočne pokročilé funkcie, kúpte si Strava Summit, ktorá je od 2 € mesačne. [6]

 

Verzie pre: Android, iOS, web

Základná verzia: zadarmo

Prémium verzia: od 2 € na mesiac za Strava Summit

 

7. The Johnson & Johnson Official 7 Minute Workout App

Aplikácia ponúka kruhový tréning, ktorý vám umožní nájsť si čas na cvičenie každý deň, keďže trvá len 7 minút. Úroveň intenzity cvikov záleží na vás a vašej fyzickej výdrži. Všetko čo potrebujete je stolička a menej ako 10 minút času.

 

Rozhranie aplikácie je prekvapivo atraktívne a jednoduché na ovládanie. Zvukové a vizuálne signály vám hovoria, kedy začať a kedy prestať cvičiť jednotlivé cviky. Aplikácia obsahuje aj video, ktoré demonštruje správnu techniku cvikov.

  8 najlepších fitness aplikácií  

Stredne intenzívny tréning zahŕňa cviky, ako sadanie na stoličku, vysoký beh na mieste, tricepsové zdvihy pomocou stoličky a ďalšie známe pohyby. Môžete si tiež vytvoriť vlastný tréning označením vašich obľúbených cvikov. [7]

 

Aplikácia Johnson & Johnson Official 7 Minute Workout je jednou z najlepších fitness aplikácií a to pre tri dôvody:

  • je zadarmo
  • kombinuje jednoduchosť s primeranými informáciami
  • je vhodná pre širokú skupinu ľudí

 

Verzie pre: Android, iOS

Základná verzia: zadarmo

 

8. PEAR - Personal Fitness Coach

PEAR je fitness aplikácia, ktorá bola pôvodne vyvinutá na monitorovanie srdcovej frekvencie. Aplikácia, ktorá sa volá Personal Fitness Coach ponúka rôzne tréningy a tréningové programy, ktoré vám pomôžu ihneď sa dostať do cvičenia, alebo postupne dosahovať vyššie ciele, ako napríklad zabehnúť 10 kilometrovú trať.

 

Appka ponúka vysoko intenzívne HIIT tréningy, jógu, beh a ďalšie formy športovej aktivity. Môžete si stiahnuť buď verziu PEAR, ktorá je zadarmo, alebo PEAR+, ktorá pre svojich platiacich členov ponúka exkluzívny obsah navyše. [8]

  Aplikácie na fitness, tréning, cviky, rátanie kalórií  

Verzie pre: Android, iOS

Základná verzia: zadarmo

Prémium verzia: 5,30 € na mesiac, 35 € na rok za PEAR+

 

Aké fitness aplikácie používate vy? Pomohli vám na ceste za vašimi fitness cieľmi? Napíšte nám vaše skúsenosti s využívaním appiek do komentárov. Ak sa vám článok páčil, podporte ho zdieľaním. 

 

Zdroje:

[1] Web MapMyFitness -  https://www.mapmyfitness.com/

[2] Web MyFitnessPal - https://www.myfitnesspal.com/

[3] Web Endomondo -  https://www.endomondo.com/

[4] Web Runtastic -  https://www.runtastic.com/en/apps/runtastic

[5] Web FIT Radio - https://www.fitradio.com/

[6] Web Strava -  https://www.strava.com/mobile

[7] Web Johnson & johnson Official 7 Minute Workout - https://7minuteworkout.jnj.com/

[8] Web PEAR - https://pearsports.com/

[9] Jill Duffy - The best tiness Apps - https://www.pcmag.com/article2/0,2817,2485287,00.asp

[10] Chandra Steele - 11 Meditation Apps to help you relax, de-stress -

https://www.pcmag.com/feature/328207/11-meditation-apps-to-help-you-relax-de-stress/4

[11] John Corpuz - Best workout apps -  https://www.tomsguide.com/us/pictures-story/702-best-workout-apps.html#s8

[12] 18 Best health and fitness apps - https://www.active.com/fitness/articles/18-best-health-and-fitness-apps-of-2018/slide-4