5 varovných signálov, že máte nedostatok proteínu

Proteín je veľmi zásadnou makro živinou, ktorú možno nájsť vo všetkom od kostí, orgány, cez telesné tekutiny až po vlasy. Sú totiž stavebným materiálov pre budovanie tkanív, svalov, kostí, chrupaviek, no slúžia aj na produkciu enzýmov, hormónov a ďalších látok v tele.

 

Tieto veľmi dôležité živiny ovplyvňujú to, ako ľudské telo funguje a či sa bude vyvíjať v pravidelnom tempe. Keď má telo nedostatok proteínov, začne ich čerpať zo zásob uložených v tkanivách, čo samozrejme pocítime. To môže skutočne vytvoriť zmätok v ľudskom systéme.

 

Kde bielkoviny získať?

Bielkoviny je telu potrebné dodávať prostredníctvom potravy. Organizmus ich dokáže vyrobiť len prestavbou z iných proteínov, ktoré však človek potrebuje pri bežnom fungovaní, ale aj pri strese, po úrazoch, operácii, horúčke, infekcii, popáleninách či dlhodobých ochoreniach- teda pri stavoch, v ktorých dochádza k stratám bielkovín

 signály nedostatku proteínu, kde nájdeme proteín bielkoviny

 

Nedostatok bielkovín a jeho príčiny

Úbytky proteínu v tele sa prejavia sklonmi k infekciám, poruchami imunity, metabolizmu, svalovej sily, krvnej zrážanlivosti, zhoršeným hojením rán. Príčin môže byť hneď niekoľko, samozrejme, najčastejšie je to nedostatočný príjem bielkovín, ale aj vysoké straty, prípadne ich vyššia spotreba. 


5 varovných signálov poukazujúcich na nedostatok proteínu

1. Cítite sa stále unavený

Mnoho vegetariánov tvrdí, že sa cítia oveľa viac nabití energiou, odkedy prestali konzumovať mäso. Ak pociťujete menej energie, je možné, že máte nedostatočný príjem proteínu.

 

To, že sa ráno alebo v dopoludňajších hodinách zobudíte ospalí s tým vôbec nesúvisí. Ak pociťujete únavu a máte chuť zdriemnuť si počas dňa alebo podvečer, aj keď ste takéto potrebny predtým nikdy nemali, mali by ste spozornieť. Tiež to nemusí byť len fyzická únava, ale aj nedostatok psychického pohonu.

 

 signály nedostatku proteínu, únava

 

Menej energie, neschopnosť zvládať stres či náladovosť sú prejavy chýbajúcich proteínov. Proteíny totiž dokážu stabiliziovať hladiny cukru v krvi. Pri nedostatku sa znižuje pozornosť a schopnosť pohotových reakcií. 

 

2. Cítite sa slabý pri behu, dvíhani závažia alebo vykonávaní akéhokoľvek aktívneho pohybu

Nedostatok proteínu spôsobuje, že vaše svalové tkanivá zlyhávajú v obnove po tréningu. V tomto období môže byť namáhavý tréning naozaj kontraproduktívny, to znamená, že vaše telo nebude schopné natoľko obnovovať svalstvo a budete sa cítit slabý. 

 

3. Môžete strácať svalovú hmotu, na ktorej ste tak tvrdo pracovali

Nie je jednoduché aktivovať či už veľkosť alebo vzhľad svalov, ktoré ste stratili z dôvodu nedostatku proteínu. Je to tak preto, že telo nie je schopné nájsť dostatok bielkovín v strave, ktorú konzumujete, a tak začne proteín čerpať zo všadiaľ, odkiaľ sa bude dať. A mnohí z vás určite vedia, že väčšina bielkovín sa ukrýva vo vašich svaloch, nie v tuku.

 signály nedostatku proteínu, svaly

 

Takže z toho vyplýva, že ak sa vám nepodarí dodať telu dostatočný prísun bielkovín, začne kanibalizovať na vlastných tkanivách za účelom získania toho, čo potrebuje.

 

4. Nie ste schopný rýchleho uzdravenia po zranení  

Spomalené hojenie sa nevzťahuje len na svalovú hmotu po náročnom tréningu, ale aj na zranenia, po ktorých trvá obnova a liečba naozaj dlho. Takže ešte raz. Je to celkom logické. Bielkoviny sú nevyhnutné na tvorbu nových tkanív, a preto v prípade, že nie sú k dispozícii, vaše telo nedokáže tkanivá obnovovať samo. 

 

5. Vypadávanie a rednutie vlasov

Tento symptóm nedostatku bielkovín pôsobí zvláštne, však? Tu dochádza k tomu, že pri nedostatku sa vaše telo dostane do fázy ochrany. Prestane preto míňať kritické bielkoviny na vytváranie nechtov a vlasov. Telo totiž opäť čerpá výživu z tých častí tela, kde sa nachádzajú ich zásoby a to sa prejaví aj na našom vzhľade. Výsledok? Vlasy začnú vypadávať a nechty zoslabnú. Taktiež váš možno prekvapí, že tieto úbytky proteínov spôsobujú suchú pokožku a tvorbu vyrážok.

 signály nedostatku proteínu, rednutie a strácanie vlasov

 


Koľko bielkovín je dosť a kde ich nájdeme?

Všeobecne sa tvrdí, že dospelý človek by mal denne skonzumovať 0,8 g bielkoviny na kilogram svojej telesnej hmotnosti. Takže 70 kg človek potrebuje skonzumovať 56 g bielkovín, čo nie je naozaj málo. Navyše, vrcholoví športovci a tehotné ženy či ženy počas dojčenia potrebujú o niečo viac bielkovín, a to 1 a 2 g bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti.

 

Nedávno sme čitali výskum, v ktorom bolo uvedené, že človek bez ohľadu na pohlavie by mal skonzumovať 78 g bielkovín denne, aby jeho organizmus fungoval správne. Avšak, nemyslíme si, že sa to dá až natoľko zovšeobecniť. Rozhodnutie o optimálnom množstve bielkovín necháme už na vás. 

 

Je však nevyhnutné dbať na vyvážený jedálniček a vedieť, kde tieto proteíny hľadať. Je pravda, že ich nájdeme takmer všade, no najviac ich je v mliečnych výrobkoch, chudom mäse, rybách a morských plodoch, vajíčkach, quinoa, listová zelenina, orechy, strukovinách, ako šošovica, fazuľa, hrach a sója. 


signály nedostatku proteínu, kde nájdeme proteín bielkoviny

 

Aj vek má výrazný vplyv na optimálne množstvo bielkovín

Či už ide o úraz, dlhodobú chorobu alebo seniorský vek, je potrebné dodať telu ešte viac bielkovín. Starší ľudia by si mali dopriať 1,2 g bielkovín, aby doplnili prirodzený úbytok spojený so starnutím. Ľudia po úraze alebo dlhodobo chorí ľudia by mali proteín doplňať v dennej dávke obsahujúcej 1,5 až 2 g bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti. Ak toto množstvo nie je možné prijať prostredníctvom potravy, nebojte sa ho doplniť pomocou doplnkami výživy, napríklad proteínovými nápojmi, ktoré zaistia potrebné živiny a energiu. 

signály nedostatku proteínu, proteíny

 

Pevne veríme, že vám tento článok pomohol a poradil vám ohľadom prjímania optimálneho množstva bielkovín. V prípade, že áno, podeľte sa oň s ostatnými a podporte ho zdieľaním.