Ako sa zbaviť celulitídy? 

Ako sa zbaviť celulitídy? 

Koľkokrát ste už stáli pred zrkadlom a hovorili si, ako radi by ste sa zbavili tej hrboľatej kože na stehnách? Je to tak, celulitída môže byť jedným veľkým trápením, ktoré nedá spať mnohým ženám. Hoci ide o prirodzenú súčasť ženského tela a nie je na nej nič zlé, predsa len, každá z nás sa chce cítiť vo svojom tele dobre, spokojne a sebavedomo. Otázka teda znie, dá sa s celulitídou niečo robiť alebo sa s ňou musíme len zmieriť? Poďme sa spolu pozrieť na to, ako s celulitídou účinne bojovať!

V článku sa dočítate o týchto tipoch na boj s celulitídou:

Čo je celulitída?

Aj keď si to mnohí myslia, celulitída nie je len nahromadený telesný tuk. V skutočnosti ide o štruktúrnu poruchu kože a podkožného tkaniva. Tá sa  ukáže v celej svojej kráse vtedy, keď sa zväčší objem tukových buniek (adipocytov) v podkoží. Jeho jednotlivé stavebné časti totiž nie sú dosť pevné na to, aby zabránili vytláčaniu tuku smerom hore.

Pod kožou sa skrýva niekoľko vrstiev tzv. fascií – štruktúr vytvorených z kolagénových a ďalších vlákien. Tieto vrstvy uložené nad sebou sú navzájom prepojené ďalšími fasciami. Aby vám to dávalo väčší zmysel, predstavte si obyčajnú trojposchodovú bytovku. Strecha bytovky je vrchná vrstva kože, zatiaľ čo zvyšok budovy je už súčasťou podkožia. Podlahy a stropy predstavujú vodorovné fascie, pričom steny sú naopak zvislé fascie, ktoré držia celú túto štruktúru pohromade. Podkožie samozrejme v skutočnosti nie je takto pravidelné, ale pre vysvetlenie nám táto predstava stačí. V priestore medzi fasciami (v našom prípade stenami), sú tesne na sebe uložené tukové bunky. 

Vrchná vrstva kože je pružná a ani zďaleka nepripomína pevnú strechu domu. Keď sa teda tukové bunky zväčšia, vytlačia ju smerom von – práve to tvorí tie hrbolčeky typické pre celulitídu. Fascie (steny) sa však zubami nechtami držia vrchnej vrstvy kože (strechy), čo naopak tvorí jamky a priehlbiny. [3]

Čo je celulitída?

Koho najčastejšie trápi celulitída?

Celulitída je prevažne ženský problém. Dôvodom je štruktúra podkožia, ktorú sme si práve popísali. U žien sú tieto časti menej odolné a zároveň sú zorganizované tak, že je pre tukové bunky jednoduchšie pretlačiť sa hore. Muži majú fascie v podkoží uložené spôsobom, ktorý zabraňuje vzniku celulitídy. 

To koniec koncov potvrdzujú aj nasledujúce čísla. Približne 80 – 90 % žien po puberte má do určitej miery celulitídu, čo z nej robí bežnú súčasť tela takmer každej z nás. Naopak, len okolo 2 % mužov sa potýka s týmto problémom. Navyše k tomu zväčša vedie nejaká hormonálna porucha. Celulitída sídli najčastejšie na zadných stehnách a zadku, ale objavuje sa aj na bruchu, lýtkach, pažiach či predných stehnách. [3]

Aké štádiá má celulitída?

Celulitída môže vyzerať na každej žene úplne inak. Má totiž niekoľko rôznych štádií.

 • 1. stupeň: Koža je na pohľad hladká, ale po stlačení je na nej viditeľná celulitída.
 • 2. stupeň: Na koži je aj bez jej stlačenia vidieť miernu celulitidu, ktorá na prvý pohľad pripomína pomarančovú šupku.
 • 3. stupeň: Koža je výraznejšie zvrásnená a sú na nej vystúpené hrboly a nerovnosti. [3,9]

Mohli by vás zaujímať tieto produkty:

Ako sa strie líšia od celulitídy?

Celulitídu si často môžeme spliesť so striami – jemne naružovelými, fialovými alebo bielymi prúžkami na koži, ktoré najčastejšie zdobia oblasti zadku, brucha, paží, nôh alebo pŕs. Ide o drobné trhlinky v podkožnom tkanive, ktoré vznikajú, keď dôjde k jeho náhlemu natiahnutiu. Typicky vznikajú na bruchu počas tehotenstva, ale rovnako k nim vedie aj rýchle naberanie hmotnosti alebo prudký rast počas puberty.

Dnes bohužiaľ neexistuje spôsob, ktorý by nás dokázal zbaviť strií. Preto, ak im chceme predísť, je dôležité myslieť na prevenciu. Aby sme sa im vyhli, mali by sme sa snažiť predchádzať výkyvom hmotnosti, a to ideálne vyváženou stravou a pohybom. Rovnako stojí za to starať sa o pokožku používaním kvalitných krémov či olejov. Tým môžeme znížiť riziko vzniku strií napríklad v tehotenstve. 

Čo sú strie?

Aké sú príčiny celulitídy?

Ale vráťme sa naspäť k našej pôvodnej téme. Dnes ešte stále nevieme, čo presne stojí za vznikom celulitídy. Pravdepodobne však ide o pôsobenie komplexnej zmesi faktorov.

 • Genetická predispozícia má v prípade celulitídy celkom silné slovo.
 • Pohlavie hrá veľkú rolu v tom, či sa objaví alebo nie. Ženy sú k tomu prakticky predurčené, najmä kvôli odlišnej štruktúre podkožného tkaniva v porovnaní s mužmi. 
 • Hormonálne prostredie, a to konkrétne hormóny estrogén či prolaktín, hrajú významnú rolu vo vzniku celulitídy. Ale nie sú v tom sami, medzi ďalších vinníkov v tomto prípade patria aj hormóny štítnej žľazy alebo inzulín. 
 • Vyšší vek ide ruku v ruke s nižšou pevnosťou kože a podkožného tkaniva. Pritom zároveň typicky pribúda množstvo telesného tuku. 
 • Nadváha a obezita vedú k rozvoju celulitídy, pretože v podkožnom tkanive je uloženého viac telesného tuku. 
 • Nesprávny životný štýl, vrátane nevhodnej výživy, fajčenia alebo konzumácie alkoholu. [3]

Ako súvisí celulitída s lymfatickým systémom?

Lymfatický systém tvoria lymfatické orgány (uzliny, mandle, slezina a týmus) a po celom tele rozmiestnené lymfatické cievy, ktorými prúdi lymfa, nazývaná aj miazga. Úlohou tohto systému je zbierať v tele mŕtve bunky, baktérie, konečné produkty metabolizmu a ďalšie nežiadúce látky, následne ich prefiltrovať a potom vrátiť do krvi. Ide tak o akýsi filtračný systém ľudského tela, ktorý sa zbavuje odpadových látok. 

Zdá sa, že celulitída môže byť čiastočne prejavom poruchy lymfatického systému, ale vedci v tom nemajú úplne jasno. Niektorí z nich tvrdia, že nedostatočná cirkulácia lymfy môže viesť k zhoršeniu celulitídy. Preto sa na jej liečbu používajú rôzne masážne a ďalšie techniky, ktoré cielia na rozprúdenie lymfy a zároveň krvného obehu, ktorý je s lymfatickým systémom prepojený. [4]

Objavte naše bestsellery:

Ako bojovať s celulitídou?

Dbajte na zdravý životný štýl

1. Udržujte si zdravú telesnú hmotnosť

Ako sme si už povedali, nadváha je jedným z faktorov, ktoré môžu prispievať k vzniku  celulitídy. Čím viac podkožného tuku máme, tým je väčšia šanca, že sa objaví. Preto urobíte dobre, keď sa budete pomocou zdravého jedálnička, pohybu, kvalitného spánku a celkového zdravého životného štýlu snažiť o udržanie optimálnej hmotnosti. 

V prípade, že vás okrem celulitídy trápi aj nadváha, môže vám pomôcť zhodiť pár kilogramov tuku. Aj keby ste sa celulitídy nezbavili úplne, môže byť vďaka tomu výrazne menej viditeľná. Nezabudnite však na to, že vždy je dôležité chudnúť zdravým spôsobom. Nastavte si vhodný kalorický deficit, stravujte sa pestro a vyvážene a nezabudnite na vhodný tréningový plán

Ak potrebujete poradiť, koľko energie a živín by ste mali prijať na udržanie hmotnosti alebo chudnutie, zavolajte si na pomoc našu online kalkulačku energetického príjmu a makroživín.

Vplyv hmotnosti na celulitídu

2. Hýbte sa

Pohyb je jednou z najdôležitejších oblastí životného štýlu, ktorý pomáha zatočiť s celulitídou. V prvom rade zvyšuje kalorický výdaj, a tak komplikuje tukovým bunkám ich snahu uložiť sa na tých nesprávnych miestach. To však nie je všetko. Pravidelný pohyb má ešte niekoľko ďalších výhod.

 • Zlepšuje prietok krvi v tele, vrátane podkožného tkaniva, kde celulitída vzniká. 
 • Podporuje činnosť lymfatického systému a cirkuláciu lymfy.
 • Silový tréning buduje a formuje svalovú hmotu. Koža na pevných a vypracovaných svaloch vyzerá hladšie a zdravšie. 
 • Podporuje pružnosť a elasticitu kože, vďaka čomu je odolnejšia a pevnejšia. [11]
Vplyv športu na celulitídu

3. Upravte svoj jedálniček

Vyvážený jedálniček je základom pre udržanie normálnej telesnej hmotnosti, rovnako ako zdravej pokožky. Obe sú pritom dôležité, keď chceme udržať celulitídu na uzde. Pokiaľ však chceme posunúť boj s celulitídou na ešte vyššiu úroveň, môžeme sa zamerať na konkrétny výber potravín.

Ktoré potraviny môžu zhoršiť celulitídu?
 • alkoholické nápoje
 • sladené nápoje
 • vysoko priemyselne spracované potraviny, ako rôzne slané pochutiny, cukrovinky, zákusky a pod. 
 • potraviny bohaté na soľ, napríklad rôzne polotovary, údeniny, slané syry, konzervované potraviny, atď.
Ktoré potraviny môžu zlepšiť celulitídu?
 • Potraviny bohaté na vodu (zelenina, ovocie, mliečne výrobky, celozrnné prílohy a pod.) môžu pomôcť s hydratáciou pokožky. 
 • Potraviny s obsahom  vitamínu C (bobuľovité ovocie, paprika, kiwi, hlúbová zelenina, citrusy, zemiaky, atď.) ocenia hlavne stavebné časti kože a podkožia. Tento vitamín je totiž potrebný pre tvorbu kolagénu. 
 • Potraviny s bohatým podielom bielkovín (mäso, ryby, rastlinné alternatívy mäsa, vajcia a pod.) obsahujú aminokyseliny, ktoré sú nevyhnutné pre stavbu pevného podkožného  tkaniva a zdravej pokožky. 

Ak je cieľom zmeny jedálnička zbaviť sa celulitídy, musíme myslieť na to, že žiadna potravina ju sama o sebe nevylieči. Rovnako neplatí, že ak nejakú nevhodnú potravinu nebudeme jesť, tohto problému sa navždy zbavíme. Aby úpravy stravy mali efekt na celulitídu, je dôležité ich kombinovať a pritom nezabúdať ani na ďalšie oblasti zdravého  životného štýlu. Jedálniček je v tejto komplikovanej mozaika len jedným z mnohých dielov.

Vplyv stravy na celulitídu

4. Vyhýbajte sa cigaretám

Fajčenie celkovo škodí nášmu telu, a tak nie je prekvapením, že sa môže odraziť aj na vzniku celulitídy. Dym z cigariet totiž obsahuje toxické látky, ktoré zhoršujú kvalitu pokožky. Môžu ju oslabiť, znížiť jej pružnosť či hydratáciu. Koža je tak celkovo náchylnejšia k problémom. Čo sa týka celulitídy, nezdravá pokožka skôr podľahne tlaku tukových buniek, ktoré prestupujú von z podkožia. Ľahšie sa tak na nej vytvoria hrbolčeky a nerovnosti typické pre celulitídu. [13]

Obmedzením fajčenia tak zvýšite kvalitu a odolnosť svojej pokožky. Nehovoriac o tom, že sa vám za to poďakujú celé telo, vrátane vašich pľúc, zubov, vlasov alebo srdca. 

5. Dodržiavajte pitný režim

Dostatočný pitný režim je jedným zo základných pilierov zdravej pokožky. Tekutiny sú totiž potrebné pre správny chod procesov, ktoré v nej prebiehajú. Koža je tak vďaka nim hydratovaná, odolná a vyzerá zdravo a sviežo. 

Optimálny pitný režim navyše pomáha znížiť zadržiavanie vody v tele. Čím menej nadbytočnej vody sa skrýva v podkoží, tým je celulitída menej viditeľná. [6,8]

Piť by sme mali najmä čistú vodu, prípadne slabo mineralizované minerálky alebo nesladené čaje. Môžeme si ich spestriť aj diétnymi nápojmi so sladidlami. Klasické sladené nápoje by sme si mali ideálne dopriať len výnimočne. 

Ak vás zaujíma viac detailov o tom, kedy môže telo zadržiavať vodu a ako s tým bojovať, prečítajte si článok Ako odvodniť telo a znížiť zadržiavanie vody? 

Vplyv stravy na celulitídu

Vyskúšajte procedúry na liečbu celulitídy a výživové doplnky

1. Masáže

Cieľom masáží je podporiť prudenie krvi a lymfy. Podľa niektorých vedcov je totiž pre celulitídu typická ich spomalená a nedostatočná cirkulácia. Masáže tak môžu pomôcť rozprúdiť procesy v podkoží a tým zmierniť prejavy celulitídy. Ide však o techniky, u ktorých nie je úplne zrejmé, do akej miery sú účinné. 

 • Endermológia, nazývaná aj lipomasáž, pomáha formovať postavu a bojovať s celulitídou tým, že mení rozmiestnenie podkožného tuku. Ide o techniku, ktorú schválil aj Americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA). [3]
 • Maderoterapia je moderná technika, pri ktorej sa používajú drevené masážne pomôcky. Ide o celkom drsný typ masáže, pri ktorom sa celkom zapotíte. Pritom však môže pomôcť rozprúdiť krv, lymfu a budovať odolnosť pokožky. 
 • Lymfatická masáž má za cieľ podporiť funkciu lymfatického systému a tým zefektívniť vylučovanie odpadových látok z tela. [12]
Vplyv masáže na celulitídu

2. Procedúry založené na pôsobení energie

Existuje množstvo postupov, ktoré sľubujú odstránenie celulitídy. Ukazuje sa, že mnohé z nich môžu byť naozaj efektívne a majú viditeľné výsledky. Platí u nich ale to, že pozitívny efekt nie je trvalý. Preto je väčšinou potrebné používať ich opakovane.

 • Rádiofrekvencia dodáva do tela termálnu energiu, čím zvyšuje teplotu v oblasti s celulitídou. Ukazuje sa, že tým môže podporovať procesy prestavby podkožného tkaniva či pomáhať zvyšovať štiepenie tuku. [3]
 • Terapia akustickými rázovými vlnami je používaná pri poraneniach pohybového aparátu. Podľa štúdií môže pomáhať podporiť tvorbu kolagénu, cirkuláciu krvi či tok lymfy. Vďaka tomu sa ukazuje byť užitočná aj v prípade celulitídy. [5]
 • Laserová terapia funguje podobne ako rádiofrekvencia, a to vylučovaním tepla. Táto energia prechádza kožou a podkožím, kde môže podporovať prestavbu kolagénových štruktúr, vďaka čomu je celulitída následne menej viditeľná. [14]
 • Ultrazvuk cieli na tukové bunky v podkožnom tkanive a má za cieľ ich zničiť. Zatiaľ však nevieme, ako veľmi je efektívny. Účinnejší sa zdá byť v kombinácii s ďalšími technikami, ako napríklad spomínaným laserom. [14]
 • Karboxyterapia používa na terapiu celulitídy oxid uhličitý (CO2). Ten sa zavádza priamo do podkožia, kde by mal zlepšiť prúdenie krvi a podporiť štiepenie tuku. [7]
 • Kryolipolýza je metóda, ktorá by mala zmraziť nechcený podkožný tuk. Pôsobením nízkej teploty by mali bunky odumrieť. Aktuálne však nemáme dosť  dôkazov o tom, či táto technika funguje. [14]
Procedúry na liečbu celulitídy

3. Krémy a gély na celulitídu

Ide o jeden z prvých spôsobov, ktorými sme sa snažili zbaviť celulitídy. Krémy a gély typicky obsahujú rôzne účinné látky, o ktorých sa dočítate, že podporujú cirkuláciu krvi, tvorbu kolagénu alebo napríklad štiepenie tuku. Medzi ne patrí napríklad kofeín, aminophylín, retinol alebo rôzne rastlinné extrakty. 

Napríklad u kofeínu sa uvádza, že by mal podporovať rozklad podkožného tuku. Retinol je naopak užitočný pri tvorbe stavebných štruktúr pokožky. [14]

O účinnosti týchto rôznych produktov dnes nemáme dostatok informácií. V kombinácii s ďalšími stratégiami však môžu stáť za skúšku.

Ako je na tom bahenný zábal?

Zaujímavým produktom na zmiernenie celulitídy je bahno z morských rias. Vo výskume fínskych vedcov sa ukázalo, že používanie bahna po dobu štyroch týždňov (45 minút denne) výrazne zmiernilo viditeľnosť celulitídy. Na ultrazvuku sa napríklad prejavili zmeny v štruktúre podkožného tkaniva – zlepšila sa tvorba kolagénu, cirkulácia krvi či sa znížilo množstvo podkožného tuku. Bahno tak tiež môže byť užitočnou pomôckou pri boji s celulitídou. Je však dôležité spomenúť, že bahenné zábaly na trhu sa môžu líšiť podielom rias a ďalších zložiek. [1]

4. Výživové doplnky

Ak chceme zmierniť celulitídu pomocou doplnkov výživy, máme na výber z niekoľkých látok, ktoré by nám mohli v tomto snažení pomôcť. Ide však o doplnok k ďalším technikám. Určite nemôžeme očakávať, že užívanie akéhokoľvek suplementu nás zbaví celulitídy.

Dá sa úplne zbaviť celulitídy?

Možno ste si už aj sami vyskúšali, že snaha zbaviť sa celulitídy dokáže byť celkom výzva. Častokrát sa nás drží veľmi neoblomne a je ťažké ju úplne odstrániť. Aj v tomto prípade však platí, že nič nie je nemožné. Celulitída je síce bežnou a prirodzenou súčasťou ženského tela, ale dnes vieme, čo robiť, aby bola viditeľná čo najmenej. Rovnako nie je nereálne zbaviť sa jej úplne. Môžu nám s tým pomôcť nielen zmeny životného štýlu, ale aj zmienené terapeutické techniky vyvinuté priamo na liečbu celulitídy. 

Kombináciou zdravého životného štýlu a prípadne špeciálnych zákrokov je veľká šanca, že  tento problém vás už konečne prestane trápiť. Ale čo ak urobíte zmeny v jedálničku, pohybovom režime či začnete chodiť na masáže a celulitída na tých stehnách predsa len čiastočne zostane?  Je dosť možné, že vám to nakoniec ani nebude vadiť. Vďaka pozitívnym zmenám sa totiž budete cítiť vo svojom tele celkovo omnoho lepšie a sebavedomejšie.

Dá sa zbaviť celulitídy?

Je nutné zbaviť sa celulitídy 100 %?

Ako vidíte, máme hneď niekoľko pomocníkov, ktorých si môžeme zavolať do boja proti celulitíde. Viaceré z týchto metód fungujú a dokážu ju redukovať. Faktom však je, že mnohým z nás sa nemusí podariť odstrániť ju úplne a navždy. Celulitída je totiž do veľkej miery daná geneticky. Je však skutočne nutné zbaviť sa jej do posledného hrbolčeka? 

Možno je na čase prestať sa zbytočne trápiť a uznať, že my samé ju vnímame ako omnoho škaredšiu časť tela, než v skutočnosti je. Krásne hladké stehná vyretušovaných modeliek na sociálnych sieťach nám v tom rozhodne nepomáhajú. Musíme si však uvedomiť, že to nie je realita. Skutočnosťou je, že celulitídu má takmer každá z nás, aj tie najviac fit ženy na Instagrame. Pritom je však zároveň v poriadku, keď ju chceme zmierniť. Možno sa nám na tom ale bude pracovať lepšie, keď uznáme, že nie je problém mať na stehnách trochu tohto „nedostatku“.

Mýty o celulitíde

Celulitída je opradená množstvom mýtov a príbehov. Niektoré z nich sme vám už možno vyvrátili a teraz sa pozrieme na ďalšie. Čo z toho, čo sa hovorí a píše o celulitíde je pravda, a čo už nie? 

1. Celulitídu majú len ľudia s nadváhou a obezitou

Celulitídu majú bežne aj športovkyne a aktívne ženy, ktoré dbajú na zdravý životný štýl. Nadmerné množstvo tuku totiž nie je jediný faktor, ktorý vedie k jej vzniku. Napríklad samotné ženské pohlavie je silnejšou príčinou. 

2. Najlepším športom na celulitídu je kardio

Kardio nám určite môže pomôcť schudnúť a zbaviť sa nadbytočného tuku. Aby sme sa však zbavili celulitídy, je dôležité pracovať aj na pevnosti a forme svalov. V tom nám pomôže silové cvičenie. Ako vždy však platí, že ideálne je oba tieto typy aktivity kombinovať. 

3. Je spôsobená toxínmi v tele

Ako sme si už povedali, za celulitídu môže hlavne spôsob, akým sú usporiadané stavebné štruktúry v podkožnom tkanive a oslabená vrchná vrstva kože. Práve preto je typická pre ženy, zatiaľ čo mužom sa vo väčšine vyhýba. O viditeľnosti celulitídy ďalej rozhoduje množstvo a veľkosť tukových buniek. Čo sa týka spomaleného prúdenia lymfy a hromadenia odpadových látok, dnes nie je jasné, do akej miery sa na celulitíde podieľajú. 

4. Účinnou metódou sú legíny proti celulitíde

Ak si oblečieme legíny proti celulitíde, s veľkou pravdepodobnosťou bude tento estetický nedostatok menej viditeľný. Kompresný materiál sľubuje lepšie prekrvenie, rozprúdenie lymfy či vplyv na termoreguláciu, vďaka čomu sa budeme lepšie potiť. O  pozitívnom efekte tohto typu legín však nemáme žiadne dôkazy, a tak sa nedá počítať s tým, že by nás zbavili celulitídy alebo k tomu výrazne pomohli. Zrejme však môžeme pocítiť úľavu od boľavých nôh podobne, ako napríklad v prípade kompresných ponožiek. 

Čo si z toho vziať?

Celulitída je tou časťou tela, ktorá už niekedy rozhodila snáď každú ženu. Chceme sa jej zbaviť a niekedy by sme urobili všetko pre to, aby bola preč. Dobrou správou je, že nie je všetko stratené, pretože existujú spôsoby, ktorými s ňou môžeme zatočiť. Zmena jedálnička a pohybového režimu je vždy dobrý nápad. Pritom máme k dispozícii aj mnohé masážne a iné terapuetické techniky, ktoré pomáhajú v boji s celulitídou. 

Nie je nič zlé na tom chcieť sa celulitídy zbaviť. Zároveň nám však môže pomôcť naučiť sa akceptovať, že celulitída k ženskému telu svojim spôsobom patrí. Koniec koncov, má ju zhruba 80 – 90 % žien. Najlepším riešením sa tak zdá byť to, že sa ju naučíme brať ako našu súčasť, ale pritom kúsok po kúsku budeme pracovať na tej najlepšej možnej verzii samej seba.  

Pomohol vám dnešný článok? Ak ste sa naučili niečo nové, budeme radi, keď ho budete zdieľať so svojimi priateľmi a známymi.

Zdroje:

[1] AMUSO, D. et al. A pilot study on the efficacy of a seaweed mud application in the treatment of cellulite. – https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/jocd.16268

[2] BERTUCCIOLI, A. et al. Use of a highly standardized mixture of Vitis vinifera, Ginkgo biloba and Melilotus officinalis extracts in the treatment of cellulite: a biopharmaceutical approach. – 349214499_Use_of_a_highly_standardized_mixture_of_Vitis_vinifera_Ginkgo_biloba_and_Melilotus_officinalis_extracts_in_the_treatment_of_cellulite_a_biopharmaceutical_approach

[3] GABRIEL, A. et al. Cellulite: Current Understanding and Treatment. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10324940/

[4] GODOY, J.M.P. DE et al. Intensive Treatment of Cellulite Based on Physiopathological Principles. – https://www.hindawi.com/journals/drp/2012/834280/

[5] LATOWSKY, B. et al. Cellulite: Current Treatments, New Technology, and Clinical Management. – https://journals.lww.com/dermatologicsurgery/fulltext/2023/04001/cellulite__current_treatments,_new_technology,_and.3.aspx

[6] PALMA, L. et al. Dietary water affects human skin hydration and biomechanics. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4529263/

[7] PIANEZ, L.R. et al. Effectiveness of carboxytherapy in the treatment of cellulite in healthy women: a pilot study. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5001663/

[8] PUDDU, P. et al. An Open Randomized Controlled Study on the Efficacy of Low-Sodium Water Intake Evaluated by Non-Invasive Methods in Patients with Cellulite. – https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/1721727X0300100109

[9] ROSSI, A.M. - KATZ, B.E. A Modern Approach to the Treatment of Cellulite. – https://www.derm.theclinics.com/article/S0733-8635(13)00091-0/abstract

[10] SCHUNCK, M. et al. Dietary Supplementation with Specific Collagen Peptides Has a Body Mass Index-Dependent Beneficial Effect on Cellulite Morphology. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4685482/

[11] TAATI, B. - KHOSHNOODNASAB, M. Exercise-Based Approaches to the Treatment of Cellulite. – https://www.ijmedrev.com/article_87431.html

[12] VAIRO, G.L. et al. Systematic Review of Efficacy for Manual Lymphatic Drainage Techniques in Sports Medicine and Rehabilitation: An Evidence-Based Practice Approach. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2755111/

[13] YAZDANPARAST, T. et al. Cigarettes Smoking and Skin: A Comparison Study of the Biophysical Properties of Skin in Smokers and Non-Smokers. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7230126/

[14] Cellulite treatments: What really works? – https://www.aad.org/public/cosmetic/fat-removal/cellulite-treatments-what-really-works

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *