Stévia: 100% prírodné sladidlo s množstvom zdravotných výhod

Pomáha pri chudnutí, reguluje hladinu cukru a znižuje krvný tlak. A to je len zlomok zázrakov, ktoré dokáže stévia s naším zdravím urobiť. Prečítajte si, prečo by mala stévia nahradiť cukor a stať sa súčasťou nápojov a jedál aj u vás.


Rýchlokurz zdravej výživy: Stévia je zdraviu neškodné sladidlo bez obsahu kalórií

Stévia je listnatá rastlina a 100% prírodné sladidlo bez akéhokoľvek obsahu kalórií. Extrakt zo stévie je približne 200-krát sladší než bežný cukor, takže na osladenie svojho ranného čaju alebo zdravého pečiva budete potrebovať iba jeho malé množstvo. Rastlina obsahuje dve základné sladké zložky: steviol glykozid (sladká, no zároveň horká zložka stévie) a rebaudiozid A (najsladšia zložka stévie). [1] Od bežného rafinovaného cukru sa stévia odlišuje aj v tom, že neohrozuje zdravie človeka. Práve naopak, vedecké štúdie preukázali, že stévia má na naše zdravie množstvo pozitívnych účinkov.


Stévia bez kalórií zdravie zdravé sladidlo


História: Zdravé účinky stévie využívali ľudia už pred tisíc rokmi

Už pred viac ako 1500 rokmi používali ľudia z Brazílie a Paraguaja toto nekalorické sladidlo na ochutenie čajov, ako liek alebo sladkú pochúťku. [2] V krajinách Južnej Ameriky bola stévia využívaná v tradičnej medicíne pre liečbu popálenín, žalúdočných ťažkostí a koliky. Zaujímavým faktom je, že slúžila aj ako forma antikoncepcie. [3] Ako prvý bližšie skúmal a detailnejšie opísal účinky stévie rastúcej na východe Paraguaja botanik Moisés Santiago Bertoni. Písal sa rok 1899. O niečo neskôr, roku 1931 sa dvojici chemikov Bridel a Levielle podarilo izolovať steviol glykozid a rebaudiozid. Presná štruktúra týchto látok opustila útroby chemických laboratórií a bola predstavená svetu o 24 rokov neskôr. [4]


Výhody a zdravotné účinky stévie

1. Reguluje hladinu glukózy

Aj keď existuje viacero druhov stévie, schopnosť kontrolovať optimálnu hladinu cukrov v krvi dokáže každá z nich. Stévia sa používa ako náhrada cukru najmä u diabetikov, pretože jej sladká zložka steviozid sa v tele nerozkladá na menšie časti ani neabsorbuje. Stévia ako stabilizátor glukózy podporuje aj zdravú funkciu pankreasu. [5] Steviozid zvyšuje citlivosť na inzulín, ktorý pomáha znižovať hodnotu cukru v krvi. To robí stéviu odporúčaným doplnkom stravy u diabetikov trpiacich cukrovkou typu 2. [6]


stévia benefity výhody účinky


2. Znižuje krvný tlak

Stévia znižuje krvný tlak u ľudí trpiacich hypertenziou. Hypertenzia je najbežnejšie ochorenie srdca a postihuje až 1/4 populácie, ktorých krvný tlak je vyšší ako 140 na 90 mmHg. Prvé výsledky účinkov stévie na krvný tlak sa objavia až po jednom alebo dvoch rokoch. [7] Ak máte medzi svojimi rodinnými príslušníkmi takých, ktorí trpia vysokým krvným tlakom, zahrnutie stévie do vášho jedálnička by ste preto nemali dlho odkladať. Postačí, ak si pre udržanie zdravej hladiny krvného tlaku a zníženie rizika srdcovo cievnych ochorení doprajete jednu šálku čaju zo stévie denne.


3. Účinný liek v boji s lupinami a akné

Stévia obsahuje množstvo antibakteriálnych, antimykotických a protizápalových látok, ktoré sa dokážu vyrovnať s nepríjemnými vyrážkami na tvári alebo otravnými vlasovými lupinami. [8] Ak ste v boji s akné či lupinami vyskúšali už množstvo (na internete) zaručených rád bez trvalého efektu, vyskúšajte stéviu. Jej zelené listy dokážu vdýchnuť nový život aj suchým a polámaným vlasom.  


4. Redukuje vrásky a kožné linky

Kyselina retinová zabraňuje rozpadu kolagénu a elastínu, čím reguluje tvorbu vrások. Okrem toho stévia znižuje aj tvorbu kožného mazu, následkom čoho sa zvyšuje životnosť kožných buniek. [9] Zaručený liek na mladosť síce neexistuje, no skúste zmiešať váš krém na tvár s trochou extraktu zo stévie. Ak výsledok nebadať okamžite, opýtajte sa zrkadielka. Čarovnú formulku isto pozná každý z vás.


stévia benefity výhody účinky


5. Udržiava zdravé zuby a chráni ďasná

Antibakteriálne a protizápalové látky zabraňujú kolonizácii baktérií v ústnej dutine, ktoré prospievajú k tvorbe zápalu ďasien a ústneho plaku. [10] Pridajte si okrem zubnej pasty na kefku zopár kvapiek stévie, alebo vyskúšajte ústnu či čistú vodu zmiešanú so stéviou.

 

6. Zmierňuje tráviace problémy

Rastlinné glykozidy majú upokojujúce účinky na podráždenú žalúdočnú sliznicu, preto je stévia účinnou látkou na liečbu tráviacich problémov a pálenia záhy. [6] Zatiaľ čo šálka teplého čaju zo stévie lieči zdravotné problémy súvisiace s tráviacimi ťažkosťami, studený čaj zo stévie vás odbremení od pálenia záhy.


stévia čaj na trávenie


7. Znižuje riziko rakoviny prsníka

Steviozid zvyšuje apoptózu (bunkovú smrť, resp. rozštiepenie DNA bunky na drobné častice) a znižuje určité stresové dráhy v tele, ktoré môžu spôsobovať rast rakovinotvorných buniek. [11] Ide o prvú štúdiu dokazujúcu pozitívne účinky steviozidu pri prevencii rakoviny prsníka.


8. Pomáha pri chudnutí

Cukor obsahuje v bežnej strave každoročne čoraz väčší podiel nie len v zahraničí (v americkej strave až 16 % z celkového množstva kalórií), ale aj u nás. Vysoký príjem cukru sa odzrkadľuje na telesnej váhe, ale má aj iné nepriaznivé účinky na naše zdravie. [12] Už v úvode sme spomínali, že stévia je sladidlo bez obsahu kalórií, takže je zdravou alternatívou ku škodlivým cukrom. Stévia znižuje príjem nezdravých cukrov a kalórií, čo sa môže po čase odzrkadliť na vašej váhe. Stévia pritom nerieši iba problémy s obezitou, ale aj jej sprievodné efekty ako diabetes či metabolický syndróm. [13]


stevia chudnutie


Ako zaradiť stéviu do svojho jedálnička?

Podľa toho, v akej podobe ju môžeme konzumovať, rozdeľujeme stéviu do troch kategórií:


1. Surové stévia listy

Ide o najmenej spracovávanú stéviu, takže obsahuje najviac zdraviu prospešných látok. Sušené listy sú následne mleté na drobné časti. To zaručuje všestranné využitie stévie, ktorú v podobe prášku či v netukej forme môžete využiť na osladenie zdravých jedál (napríklad palacinky), nápojov (čaj, káva či smoothie) alebo ako náhradu za práškový cukor do pečiva. Sú asi 40-krát sladšie ako cukor, preto by ste to s dávkovaním nemali príliš preháňať.


stévia prírodné sladidlo ochucovadlo smoothie bowl


2. Stévia vo forme extraktu

Sladidlo extrahované z rebaudiozidu, ktorý je v porovnaní so steviozidom sladší a menej horký, nemusí vášmu telu poskytovať až toľko zdraviu pozitívnych účinkov ako sladidlo zo steviozidu. Extrakt zo stévie je asi 200-krát sladší než bežný cukor.


3. Nové prírodné sladidlá

Najviac spracovávaná forma stévie, ktorá pri výrobnom procese prejde niekoľkými desiatkami úprav, pričom každý z krokov znižuje zdravotné účinky stévie. „Nové prírodné sladidlá“ sú približne 200 až 400-krát sladšie ako cukor.


stévia formy


Ako dávkovať stéviu?

Dávkovanie stévie je v porovnaní s bežným cukrom úplne odlišné a vôbec neplatí, že dve lyžičky stévie budú chutiť rovnako sladko ako dve lyžičky cukru. Aby ste to so stéviou pri sladení jedál alebo nápojov neprehnali, pozrite si nasledujúcu konverznú tabuľku alebo využite túto kalkulačku.


stévia konverzná tabuľka

Tabuľka: Konverzná tabuľka pre dávkovanie stévie [14]


Negatívne účinky stévie

Aj keď neexistujú žiadne preukázané negatívne účinky stévie na naše zdravie, na internete môžete natrafiť na hrozby týkajúce sa zníženej plodnosti u zvierat. Ide o vedecké štúdie aplikované na živočíchoch, ktorým bol dlhodobo podávaný extrakt zo stévie vo vysokých dávkach. [15] [16] Vplyv stévie na ľudské hormóny nepreukázali žiadne výskumy, takže platí, že stévia je absolútne zdraviu neškodná rastlina s pozitívnym vplyvom na ľudský organizmus.


Ak vyhodíte cukor zo svojho denného jedálnička a nahradíte ho stéviou, môžete predísť cukrovke, obezite, srdcovo cievnym ochoreniam a ďalším zdravotným problémom. Na trhu existuje množstvo prírodných sladidiel so stéviou a každý z nich môže chutiť inak. Pri výbere si pozorne všímajte ich zloženie. pretože niektorí výrobcovia parazitujú na názve. Percentuálne zastúpenie stévie v ich výrobkoch nemá zdravotné, ale skôr zábavné účinky.


Ak sa vám článok páčil, prípadne si myslíte, že by mohol byť nápomocný aj vašim známych, podeľte sa oň a podporte ho zdieľaním.


Zdroje:

[1] Abdullateef, R., A., Osman, M. Studies on effects of pruning on vegetative traits in Stevia rebaudiana Bertoni (Compositae). 2012. [online].https://www.ccsenet.org/journal/index.php/ijb/article/download/11721/9623

[2] Himanshu, M., Manish, S., Narendra, S., Darshana, M., a kol. Antidiabetic activity of medium-polar extract from the leaves of Stevia rebaudiana Bert. (Bertoni) on alloxan-induced diabetic rats. 2011. [online].https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3103919/

[3] Cox, L. What Is Stevia? 2013. [online].https://www.livescience.com/39601-stevia-facts-safety.html

[4] Bridel, M., Lavielle, R. Sur le principe sucre des feuilles de kaa-he-e (stevia rebaundiana B). 1931.

[5] Goyal, S., K., Samsher, Goyal, R., K. Stevia (Stevia rebaudiana) a bio-sweetener: a review. 2010. [online].https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19961353

[6] Anton, S., D., Martin, C., K., Han, H., Coulon, S., Cefalu, W., T., Geiselman, P., Williamson, D., A.. Effects of stevia, aspartame, and sucrose on food intake, satiety, and postprandial glucose and insulin levels. 2010. [online].https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2900484/

[7] Curi, R., Alvarez, M., Bazotte, R., B., Botion, L., M., Godoy, J., L., Bracht, A. Effect of Stevia rebaudiana on glucose tolerance in normal adult humans. 1986. [online].https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3651629

[8] Silva, G., a kol. Investigation of the tolerability of oral stevioside in Brazilian hyperlipidemic patients. 2006. [online].https://www.scielo.br/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1516-89132006000500007

[9] Soejarto, D., D., Kinghorn, A., D., Farnsworth, N., R. Potential sweetening agents of plant origin. III. Organoleptic evaluation of Stevia leaf herbarium samples for sweetness. 1982. [online].https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7153776

[10] Tadhani, M., B., Patel, V., H., Subhash, R. In vitro antioxidant activities of Stevia rebaudiana leaves and callus. 2007. [online].https://www.researchgate.net/publication/223156211_In_vitro_antioxidant_activities_of_Stevia_rebaudiana_leaves_and_callus

[11] Paul, S., Sengupta, S., Bandyopadhyay, T., K., Bhattacharyya, A. Stevioside induced ROS-mediated apoptosis through mitochondrial pathway in human breast cancer cell line MCF-7. 2012. [online].https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23061910

[12] U.S. Department of Agriculture. Dietary Guidelines for Americans. 2010. [online].https://health.gov/dietaryguidelines/dga2010/dietaryguidelines2010.pdf

[13] Megeji, N., W., Kumar, J., K., Singh, V., Kaul, V., K., Ahuja, P., S. Introducing Stevia rebaudiana, a natural zero-calorie sweetener. 2005. [online].https://tejas.serc.iisc.ernet.in/~currsci/mar102005/801.pdf

[14] SweetLeaf. Stevia Conversion Chart. [online].https://sweetleaf.com/stevia-recipes/stevia-conversion-chart/

[15] Melis, M.,S. Effects of chronic administration of Stevia rebaudiana on fertility in rats. 1999. [online].https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10619379

[16] Oliveira-Filho, R., M., Uehara, O., A., Minetti, C., A., Valle, L., B. Chronic administration of aqueous extract of Stevia rebaudiana (Bert.) Bertoni in rats: endocrine effects. 1989. [online].https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2785472