Práve srvátkové proteíny sú dnes najpopulárnejším typom proteínov a ich predaj neustále narastá. Tento článok sme pripravili pre lepšie pochopenie, čo to vlastne srvátka je a ako vzniká srvátkový proteín. Zároveň vám pomôže vybrať si vhodný a kvalitný proteín pre vás.

 

Srvátka a čo o nej potrebujete vedieť

Ako už iste tušíte, a určite ste sa aj sami stretli s rôznymi názormi na mlieko a mliečne výrobky. Všetko spojené s mliekom má svojich priaznivcov aj odporcov. Prvá skupina ľudí argumentuje zložením mlieka a výrobkov, ktoré telu poskytujú kvalitné a ľahko stráviteľné bielkoviny, ako aj schopnosťou mlieka dopriať nám pocit zasýtenia.

 

Druhá skupina zas mlieko kritizujú a sú toho názoru, že mlieko je určené výhradne ku konzumácii u detí. Argumentujú údajmi o nekvalitne mlieka, ako aj zhoršeným trávením mliečneho cukru, laktózy. Tá je príčinou zdravotných problémov spojených s konzumáciou mlieka, ako laktózová intolerancia, ktorá spôsobuje bolesti žalúdka, plynatosť, hnačky a niekedy aj zvracanie.

 

srvátka a srvátkový proteín

 

Aby sme vám upresnili, prečo sme začali mliekom... Mlieko sa využíva aj ako surovina na výrobu proteínových doplnkov, ktoré obsahuhjú kazeínovú alebo srvátkovú bielkovinu. Pozrime sa na to bližšie.

 

Podiel jednotlivých frakcií v mlieku

• 1 liter mlieka= 870 g vody, približne 130 g pevných frakcií
• 130 g pevných frakcií= približne 30 g bielkovinový zložka, 100 g tuk, laktóza a zvyšok
• 30 g bielkovinová zložka= cca 24 g kazeín, cca 6 g srvátková bielkovina
• 100 g kazeínová bielkovina=  získa sa z asi 4,2 litra mlieka
• 100 g srvátková bielkovina= získa sa z asi 16,5 litra mlieka

 

Čo je srvátka a ako vzniká?

Možno ste už počulo o tom, že čistá a nespracovaná tekutá srvátka je vedľajší produkt pri výrobe syra. V minulosti bol považovaný za bezcenný odpad, dokonca aj slovenské mliekarne ju donedávna vyhadzovali. Vo svete to trvalo asi do roku 1960, kedy sa srvátka prestala vyhadzovať alebo používať na výkrm hospodárskych zvierat.

 

Tento zlom nastal, keď sa objavili technologické postupy, vďaka ktorým sa začala srvátka ďalej upravovať a začali tak vznikať mimoriadne kvalitné a biologické hodnotné srvátkové proteínové prášky s vysokým obsahom BCAA, izoleucín, leucín a valín, ako aj biologicky aktívne mikrofrakcie-  alfa-laktalbumin, glykomakropeptidy, imunoglobuliny, laktoferin, laktoperoxidáza a rôzne rastové faktory. Aby sme si priblížili, ako to s tou srvátkou a jej konzistenciou vyzerá, popíšeme si postup ako sa k nej dopracovať.

 srvátka a srvátkový proteín

 

Môžeme použiť kyslé mlieko, ktoré zohrejeme do toho momentu, kedy sa v ňom začnú tvoriť hrudky tvarohu. Na dne hrnca nám však po scedení tvarohu (plný kazeínových bielkovín) ostane žltkastá tekutina, tekutá srvátka. Tá obsahuje necelé 1% bielkovín, zvyšok je laktóza, tuky, trochu vitamínov a veľa-veľa vody.

 

Tekutá srvátka sa pred sušením technologicky spracuváva a kvalita výsledného proteínového prášku závisí od stupňa očistenia. Čím má menej laktózy, tukov, minerálií, tým vyššie percento bielkovín obsahuje. O stupni denaturácii a následne aj využiteľnosti v tele športovca rozhoduje teplota pri sušení, ako aj doba, počas ktorej sa mení srvátka na prášok.

 

Technologické postupy na prípravu srvátky

Filtrácia srvátky

Je to základný technologický postup, pri ktorom sa zo srvátky odstráni nezanedbateľná časť laktózy a tukov, následne sa sušením pri vysokej teplote získava srvátkový proteín. Tento postup sa využíva pri lacnejších srvátkových koncentrátoch, ktorých bielkovina je vplyvom vysokých teplôt vysoko denaturovaná, má nižšiu biologickú využiteľnosť ako srvátkové prášky vyrrobené drahšími technologickými postupmi.

 srvátka a srvátkový proteín filtrácia výroba


Iónová výmena

Je to postup vyššieho stupňa očistenia srvátkových bielkovín od ostatných zložiek. Využívajú sa pri ňom kyseliny, zásady a elektrina, pričom sa jednotlivé zložky rozdeľujú podľa ich elektrických nábojov. Výsledný produkt sa následne suší. Táto metóda nie je finančne náročná a výsledný produkt je cenovo prijateľný, avšak sa jedná o čiastočne denaturovaný izolát, ktorý má nižšiu biologickú účinnosť ako srvátkové prášky vyrobené drahšími postupmi.

 

Mikrofiltrácia

Je to technologicky šetrný postup na výrobu kvalitných izolátov, najčastejšie využíva metódu CFM (Cross-Flow Microfiltration), teda metódu kríženej mikrofiltrácie, ktorý sa vykonáva pri nízkej teplote, malom tlaku a normálnom pH. Vďaka tomu má výsledný proteínový prášok zachovanú vysokú biologickú hodnotu. Pri tomto postupe sa bielkoviny čistia pomocou keramických filtrov so skríženým tokom, a o kvalite výsledného produktu rozhoduje veľkosť pórov vo filtri a počet filtrácii. Stupeň filtrácie sa označuje ako mikrofiltrácia, ultrafiltrácia, a podobne. Tento proces je náročný a získava menej denaturovaný proteín a lepšie využiteľný, preto sú proteínové doplnky vyrobené touto metódou aj finančne náročnejšie.


srvátka a srvátkový proteín filtrácia výroba


Hydrolýza

Je to najvyšší stupeň spracovania srvátkového izolátu, a to enzymatickým rozštiepením peptidových väzieb (či už náhodných alebo cielene získaných peptidov), vďaka čomu je izolát predtrávený a rozdelený na rýchlo vstrebateľné reťazce aminokyselín (najmä BCAA). Keďže je proces trávenia skrátený, výsledkom užívania hydrolyzátu je rýchlejší vstup stavebných látok do svalových buniek, podpora anabolických procesov, skrátenie doby regenerácie po tréningu, ako aj naberanie svalovej hmoty. Hydrolyzáty sú preto aj finančne náročnejšie.

 

história srvátka a srvátkových proteínov


 

Srvátkové proteíny

Výrobcovia doplnkov výživy od primárnych výrobcov, ktorých na svete nie je veľa, nakupujú srvátkové koncentráty, izoláty a hydrolyzáty. Tie ďalej spracúvajú, dochucujú, miešajú, obohacujú o aminokyseliny, tráviace enzýmy, vitamíny, minerály, probiotické kultúry (ako náš Zeus), atď. Následne ich balia a ponúkajú konečným spotrebiteľom.

 

Srvátkové proteíny sú kompletným zdrojom aminokyselín a nemajú vplyv len na urýchlenie procesu naberania svalovej hmoty a regenerácie, ale majú aj haldu ďalších účinkov. U športovcov je srvátka oceňovaná aj z toho dôvodu, že je to "rýchla" bielkovina, ktorá zabezpečí zvýšenie aminokyselín v krvi už krátko po konzumácii.

 srvátka a srvátkový proteín

 

Je preto ideálna ráno po zobudení, ale aj pred a po tréningu. Má totiž vysokú biologickú hodnotu a dokáže ideálne zasýtiť. Srvátkové proteíny sa navyše vyznačujú skvelou chuťou a využiteľnosťou, ktorej vďačíme moderným technologickým procesom na extrahovanie bielkovín bez kontaminantov zhroršujúcich trávenie, ako laktóza a tuk. V závislosti od technologického postupu pri výrobe srvátkového proteínu rozlišujeme preto:

 

Srvátkový proteínový koncentrát (WPC)

Ide o základnú srvátkovú bielkovinu, často označovanú aj skratkou WPC, Whey Protein Concentrate. Vyrába sa procesmi, počas ktorých sa srvátka suší pri vysokých teplotách, ktoré žiaľ, prispievajú k denaturácii bielkovín, tie však nie sú plne využiteľné našim organizmom. Následne sa zbavuje určitého obsahu laktózy a tukov.

 

Tento druh proteínu je v súčasnosti najčastejšie využívanou zložkou pri výrobe proteínových doplnkov, ktoré sú aj vďaka vyššiemu podielu laktózy, do 4-6%, a mliečneho tuku, do 5% cca, veľmi chutné. Obsah bielkovín pri srvátkových koncentrátoch sa pohybuje od 50% do 85%.

 srvátka a srvátkový proteín

 

Čo sa týka kvality a ceny, určite sú najvýhodnejšie výrobky, ktoré obsahujú priemerne okolo 70% bielkovín. Sú ideálnymi objemovými proteínmi, pri ktorých vyšší podiel mliečneho tuku a cukru môže podporiť rast svalovej hmoty – použiteľný je na zvýšenie príjmu bielkovín medzi jedlami, alebo ako druhá voľba na doplnenie bielkovín po tréningu.

 

Srvátkový proteínový izolát (WPI)

Tento druh proteínu je už na kvalitatívne vyššom stupni ako koncentrát a označuje sa WPI, t.j. Whey Proteín Isolate. Pripravuje sa metódou izolácie srvátkových bielkovín, vďaka čomu majú konečné srvátkové izoláty vysoký obsah bielkovín (až do 90%), výrazne menší podiel laktózy (menej ako 1%) aj tukov (menej ako 0,5%) ako srvátkový proteínový koncentrát – srvátkový proteínový izolát má teda lepšiu stráviteľnosť aj využiteľnosť.  Čo sa týka jeho biologickej účinnosti, tá priamo súvisí s použitou pri izoláci i(jednotlivé technologické postupy využívajú odlišné teploty sušenia – vysoké teploty aktivitu výrazne znižujú).


Najkvalitnejšie srvátkové proteínové izoláty vznikajú pri mikrofiltrácii, najčastejšie je to CFM (Cross-Flow Microfiltration) – tento postup „očisťuje“ srvátkovú bielkovinu od kontaminantov pri nízkej teplote a výsledkom je produkt mimoriadnej kvality, ktorý má uchovanú aktivitu všetkých bielkovín aj telom využiteľných naturálnych frakcií (to je aj hlavná príčina, prečo ich špičkoví športovci uprednostňujú).


srvátka a srvátkový proteínIzoláty majú spravidla obsah bielkovín od 80% až do 90%, a čím je podiel bielkovín vyšší, tým má zákazník na výber  menej atraktívnych príchutí, tie sú menej výrazné ako pri srvátkových proteínových koncentrátoch. Izolát je ideálnym proteínom na lacné a rýchle doplnenie bielkovín okamžite po tréningu, alebo na redukciu katabolizácie po prebudení. Používa sa aj na zvýšenie príjmu bielkovín v predsúťažnej príprave a v období, kedy je cieľom prijímať kvalitné bielkoviny s nízkym podielom cukrov a tukov (napr. redukčné diéty).Srvátkový proteínový hydrolyzát (WPH)

Tento druh spracovania je na kvalitatívne najvyššom stupni, a známy je pod označením WPH, ktorý je skrátením anglického Whey Protein Hydrolysate. Hydrolyzát sa pripravuje zo srvátkového izolátu hydrolýzou, čo je enzymatické predtávenie srvátkovej bielkoviny na nízko molekulárnej peptidy s nízkou molekulárnou hmotnosťou (dipeptidy, tripeptidy – krátke úseky aminokyselín; ich molekulárna hmotnosť je cca 500 Daltonov);

 

Tieto dipeptidy a tripeptidy majú rozhodne lepšiu absorpciu ako jednoduché aminokyseliny, pretože ich telo lepšie prijíma a transportuje k svalovým vláknam, čo zabezpečuje extrémne rýchle zvýšenie hladín aminokyselín. Tieto proteíny majú spravidla vyšší podiel bielkovín, často okolo 90% a podiel laktózy či tukov menej ako 1%. Vďaka bezproblémovej stráviteľnosti sú vhodné pre tých, ktorí vo výžive uplatňujú mimoriadne vysoký príjem bielkovín, kladú dôraz na maximalizáciu využiteľnosti bielkovín, a s tým súvisiaci rýchly rast masívnej svalovej hmoty predovšetkým v objemovom období – príjem hydrolyzátov prináša zvýšenie hladín inzulínu vo väčšom rozsahu, ako podanie klasickej glukózy, čo v diétnom režime  môže byť nežiaducim sprievodným efektom (v období objemovom však tento efekt prispieva k rýchlemu nárastu svalovej hmoty).

 srvátka a srvátkový proteín hydrolyzát hydrolyzovaný proteín


V prípade, že je stupeň hydrolýzy je dostatočný, efektívnosť výživových doplnkov je mimoriadna. Vzhľadom k tomu, že  je hydrolýza veľmi technologicky náročný proces, cena konečných produktov nie je najlacnejšia záležitosť. Hydrolyzáty sú finančne najnáročnejšími proteínovými doplnkami na trhu a kvôli hydrolýze ich chuť nie je excelentná, často sú trochu horkejšie, avšak určite to stojí za to. Stupeň hydrolýzy do 30% prináša ešte akceptovateľnú chuť.  Hydrolyzát je je ideálnym doplnkom výživy slúžiacim na okamžité doplnenie bielkovín predovšetkým ráno po prebudení, pred a po tréningu.

 

Native whey/srvátkový izolát

Veľmi kvalitný proteínový prášok, ktorý je vyrábaný extrakciou bielkovín prostredníctvom ultrafiltrácie a mikrofiltrácie čertvého mlieka na odstránenie kontaminantov. Srvátková bielkovina má priamy zdroj priamym čerstvé mlieko, ktoré je spracovávané pri teplotách do 10°C, vďaka čomu má vysoký podiel biokatívnych frakcií, BCAA, glutamínu a ďalších látok schopných zvýšiť efektivitu konečného proteínového výrobku.

 

 

Rebríček kvality srvátkových proteínov podľa spracovania

1. miesto: Srvátkový proteínový hydrolyzát (WPH); native whey/srvátkový izolát

Výhody:

• veľmi rýchla vstrebateľnosť, biologická hodnota aj využiteľnosť
• maximálna podpora rastu svalovej hmoty a urýchlenie regenerácie
• bezproblémová stráviteľnosťm kvôli skoro 0% podielu laktózy a tukov a „predtráveniu“

 

Nevýhody:

• odporúča sa užívať len počas konkrétnych časov, t.j. po prebudení a po tréningu
• vyššia cena
• niekedy trochu horká chuť
• kvôli schopnosti zvyšovať inzulín nie je vhodný ako zdroj bielkovín v diéte


Odporúčanie:

Tieto typy proteínov odporúčame športovcom na vyššej úrovni, s vysokou hmotnosťou alebo pre tých, ktorých cieľom je dosiahnuť veľký svalový rozvoj a neriešia financie, ale skôr dbajú na maximálnu kvalitu v kombinácii s maximálnou účinnosťou. Vhodný je ráno po prebudení, pred a po tréningu tzn. v čase, kedy sa vyžaduje rýchly prísun najkvalitnejších bielkovín na podporu anabolických procesov v tele.

 

srvátka a srvátkový proteín

 

2. miesto: Srvátkový proteínový izolát (WPI)

Výhody:

• rýchla vstrebateľnosť, pomerne vysoká biologická hodnota (využiteľnosť
• optimálne vplýva na rast svalovej hmoty a jej regeneráciu
• veľmi dobrá stráviteľnosť
• finančne nenáročný oproti hydrolyzátu
• vhodný pre doplnenie bielkovín kedykoľvek počas dňa, len pred spaním nie
• pestrá ponuka príchutí

 

Nevýhody:

• náročnejšie trávenie ako hydrolyzátu

 

Odporúčania:

Je vhodný pre športovcov, ktorých cieľom je svalový rozvoj a podpora regenerácie. Je ideálny kedykoľvek počas dňa, s výnimkou posledného jedla pred spaním. 

 srvátka a srvátkový proteín

 

3. miesto: Viaczložkové srvátkové proteíny, Zmes srvátkového proteínového hydrolyzátu, koncentrátu, s prevahou srvátkového izolátu

Výhody:

• dobrá vstrebateľnosť
• dobrá podpora rastu a regenerácie svalovej hmoty
• finančne nenáročný proteín oproti hydrolyzátu či izolátu
• vhodný kedykoľvek počas dňa okrem posledného jedla pred spaním
• pestrá ponuka príchutí

 

Nevýhody:

• náročnejšie trávenie ako v prípade srvátkového proteínového hydrolyzátu, izlátu
• trochu vyšší podiel laktózy aj tukov
• ťažko sa zisťuje pomer medzi jednotlivými zložkami, výrobcovia to môžu zneužiť na zvýšenie najlacnejšej zložky, srvátkového proteínového koncentrátu WPC


Odporúčania:

Tento proteín je vhodný pre športovcov akejkoľvek úrovne kedykoľvek počas dňa tzn. ráno po prebudení, pred aj po tréningu a v čase, kedy sa vyžaduje rýchly prísun kvalitných bielkovín, s výnimkou posledného jedla tesne pred spánkom.

 srvátka a srvátkový proteín

 

4. miesto: Srvátkový proteínový koncentrát (WPC)

Výhody:

• dobrá vstrebateľnosť
• cenovo najlacnejší
• ideálny kedykoľvek počas dňa s výnimkou posledného dňa pred spánkom
• pestrá paleta príchutí

 

Nevýhody

• náročnejšie trávenie
• trochu nižšia efektívnosť
• vyšší podiel laktózy a tuku 

 

Odporúčania:

Vhodný pre začiatočníkov, pokročilých a kondičných športovcov akejkoľvek úrovne, kedykoľvek počas dňa tzn. ráno po prebudení, pred aj po tréningu a v čase, kedy sa vyžaduje rýchly prísun kvalitných bielkovín - s výnimkou posledného jedla tesne pred spánkom.

 srvátka a srvátkový proteín

 

Rebríček kvality srvátkových proteínov v závislosti od technológie a kvalite vstupných surovín

Najvyššia kvalita

Native Whey izolát vyrábaný extrakciou bielkoviny prostredníctvom ultrafiltrácie a mikrofiltrácie čertvého mlieka na odstránenie kontaminantov.  Čerstvé mlieko je spracovávané pri teplotách do 10°C, čo prináša okrem srvátkovej bielkoviny vysokej kvality aj vysoký podiel biokatívnych frakcií, BCAA, glutamínu. Označenie signalizuje túto vstupnú surovinu - native whey/srvátkový izolát, native whey, natívna srvátková bielkovina.

 

Vysoká kvalita

Srvátkový koncentrát a izolát vyrábaný z tekutej srvátky použitím CFM ultrafiltrácie a mikrofiltrácie na odstránenie kontaminantov pri vysokých teplotách, ktoré spôsobujú denaturáciu (narušenie štruktúry) bielkovín. Označenie použité na výrobku signalizuje túto vstupnú surovinu - CFM srvátkový koncentrát, CFM srvátkový izolát.

 

Štandardná kvalita

Srvátkový koncentrát a izolát vyrábaný z tekutej srvátky použitím mikrofiltrácie iónovou výmenou. Pri výrobe sa používajú chemické látky alebo vysoké teploty, ktoré spôsobujú vysokú denaturáciu (narušenie štruktúry) bielkovín. Označenie použité na výrobku signalizuje túto vstupnú surovinu je srvátkový izolát, srvátkový koncentrát, WPI alebo WPC srvátkový izolát, WPI alebo WPC srvátkový koncentrát.

 srvátka a srvátkový proteín

 

Rebríček srvátkových proteínov podľa ceny

1. miesto: Srvátkový proteínový koncentrát (WPC)- cenovo najprístupnejší proteínový výrobok, vhodný aj pre študentov a športovcov s obmedzeným finančným rozpočtom.

 

2. miesto: Viaczložkové srvátkové proteíny, Zmes srvátkového proteínového hydrolyzátu a koncentrátu s prevahou srvátkového izolátu- cenovo prístupný proteínový výrobok, vhodný aj pre študentov a športovcov s obmedzeným finančným rozpočtom.


3. miesto: Srvátkový proteínový izolát (WPI)- cenovo prijateľný proteínový výrobok.


4. miesto: Srvátkový proteínový hydrolyzát (WPH): cenovo najdrahší výrobok, uprednostňovaný u športovcov, ktorí dbajú skôr na kvalitu ako na otázku financii.

 

srvátka a srvátkový proteín

 

Pevne veríme, že vám tento detailný popis celého procesu výroby srvátky a srvátkových proteínov pomôže pri výbere toho správneho a najlepšieho proteínu pre vás. V prípade, že vám bol článok nápomocný, podeľte sa oň zdieľaním.