Vieme, prečo nechudnete, ale môžete to zmeniť!

Začnime trochu zľahka. Byť spokojný so svojou hmotnosťou je, pravdupovediac, dosť neobvyklé. A ak čítate tento článok, predpokladáme, že patríte do skupiny nespokojných. Možno ste takto pred letom nabrali zopár kilogramov navyše, a chcete sa zmestiť do svojich obľúbených šortiek. A možno chcete zhodiť, aby ste vyzerali dobre na nejakej dôležitej udalosti, ako je svadba, promócie alebo stretnutie s vašim, aspoň na prvý pohľad, vysneným princom.

 

Alebo ešte lepšie... Chcete schudnúť, aby ste zlepšili svoje celkové zdravie?

 Vieme prečo nechudnete a ako to napraviť určte si ciele

 

Teraz trošku pritvrdíme. Skutočnosť je taká, že sa veľmi ľahko hovorí, že chcete zhodiť nadbytočné kilogramy, no realita je tá, že keby bolo chudnutie také jednoduché, potom by asi väčšina ľudí nemala nadváhu. Tak prečo toľko ľudí nedokáže schudnúť? Existujú 4 hlavné dôvody.


1. Nemáte jasný cieľ

Hneď tento prvý bod vám môže znieť trochu zvláštne. Akože nemám cieľ? Veď chcem schudnúť! Ale to nie je dostatočne konkrétny cieľ. Cieľ musí byť jasný a hlavne merateľný. Takže s cieľom typu: "Nezmestím sa do šortiek, preto musím zhodiť, ale začnem budúci pondelok" (a.k.a. pondelková diéta), zaručene neschudnete. Ešte raz pripomíname, cieľ by mal byť jasný, mať časový rámec, a mal by vyzerať skôr takto: "Mám v pláne zhodiť 3 kg za mesiac." Ako sa hovorí, ak zlyháte v plánovaní, plánujete neúspech.


Vieme prečo nechudnete a ako to napraviť určte si ciele


2. Nemeriate sa a nesledujete pokroky

Koľkokrát ste si už dali novoročné predsavzatie? Možno sa vám podarilo určiť si fakt dobrý cieľ, ktorý je merateľný a obsahoval dokonca aj časový rámec (3 kg za mesiac), avšak väčšina ľudí zlyháva pri meraní a kontrolovaní pokroku. Nemerajú sa alebo nevážia sa pravidelne, a preto nemôžu ani vedieť, či sa k svojmu cieľu aspoň priblížili, alebo nie. A nakoniec to jednoducho vzdajú.

 Vieme prečo nechudnete a ako to napraviť určte si ciele

 

3. Spoliehate sa na silu vôle a pamäť

Predpokladáme, že sa plánujete vážiť alebo merať každý týždeň, no pravdou je, že my ľudia máme často obmedzenú silu vôle. Máme na pamäti vždy milión ďalších vecí, ktoré si musíme pamätať, takže je celkom bežné, že na to zabudneme. Po nejakej dobe bez váženia si uvedomíte, že neaktualizujete vlastne ani svoj pokrok.

 Vieme prečo nechudnete a ako to napraviť určte si ciele

 

4. Neodmeníte sa

Úbytok na váhe môže byť celkom dlhá cesta, a preto je ideálne, ak sa odmeníte pri každom míľniku, v ktorý niečo dosiahnete. Aj keď to znie akokoľvek banálne, táto odmena vás bude motivovať.


Vieme prečo nechudnete a ako to napraviť určte si ciele


Čo by ste mali urobiť?

Tak ako sa vyhnúť týmto nepríjemným šlamastikám? Je to veľmi jednoduché, stačí ak urobíte toto:

• Určte si jasný cieľ (koľkých kilogramov sa zbavíte, do ktorého dátumu). Jasný cieľ je konkrétny, merateľný, vyzýva k akcii, je relevantný a správne načasovaný.
• Merajte pokrok na základe čísel a kontrolujte dátumy.
"Nástroj" umiestnite na viditeľné miesto, na ktorom sa často nachádzate. Nemusíte sa tak spoliehať na pamäť.
• Určte si malú odmenu pre každý míľnik, ktorý ste dosiahli.

 

Ďalšia výhoda použitia tohto jednoduchého nástroja je sociálna podpora. Vzhľadom k tomu, že budete mať všetko zapísané niekde vo vašej domácnosti, ostatní, či už je to vaša rodina alebo spolubývajúci, budú vedieť o vašom pláne schudnúť. Preto vás podporia vo vašom zdravom životnom štýle a vy budete úspešný pri chudnutí.


Nástroj, ktorý zaručene pomôže

Takže, čo je ten tajomný nástroj, o ktorom tu hovoríme?

 

Vieme prečo nechudnete a ako to napraviť určte si ciele

 

Je to jednoduchý plagát, no aj napriek tomu ho mnoho ľudí miluje. Áno, tento obyčajný plagát vám môže pomôcť zhodiť nadbytočné kilogramy. Je to niečo ako tabuľa vízii, ktorá smeruje k jasnému cieľu a nedovolí vám naň zabudnúť.

 

Môže podľa vás tento plagát naozaj fungovať? Skúsite to? Podeľte sa s nami v komentároch o váš názor. Samozrejme, nielenže nás potešíte, ale pomôžete aj mnohých v dosahovaní ich cieľov, ak tento článok podporíte zdieľaním.