8 tipov ako trénovať, keď nič nestíhate

Žiadne výhovorky! Pomocou týchto 8 rád nevynecháte ani jeden tréning bez ohľadu na to, ako veľmi ste zaneprázdnený.

 

Ak čítate tento článok, pravdepodobne patríte k ľudom, pre ktorých nájsť si čas na cvičenie je skutočne náročnou výzvou. Rozumieme. Pracovné a rodinné povinnosti dokážu človeka vyšťaviť, a keď si ešte k tomu predstavíte ako potom všetkom idete do posilňovne, je vám zle. To však neznamená, že sa nemôžete dostať do formy.  


Vašim cieľom by malo byť jediné. Iniciovať viac pohybu, a potom postupne začleňovať aj intenzívnejšie cviky. Uvedomte si, že každý a akýkoľvek pohyb je vášmu zdraviu prospešný. Prečítajte si teda a inšpirujte sa týmito 8 stratégiami, ktoré vás napumpujú každý deň bez ohľadu na to, aký zaneprázdnený život vediete.

 

8 tipov ako trénovať, keď nestíhate

 

1. Ticho pred búrkou

Rána môžu byť kameňom úrazu. Veľa ľudí už ale zistilo, že práve ráno je najlepším časom na cvičenie. Skúste si večer pred spaním pripraviť plán tréningu a raňajky dopredu. Ráno sa zobudíte o 30 minút skôr ako bežne, takže získate minimálne 30 minút na rýchle ranné cvičenie. Kým ste to neskúsili, neviete si ani len predstaviť, ako vás to nabije energiou. Pracovné povinnosti zvládnete jednoduchšie, budete produktívnejší, a časom si uvedomíte, že máte aj čistejšiu hlavu.

2. Čas reklamy

Nemôžete si nechať ujsť svoj obľúbený televízny seriál? Namiesto vysedávania na gauči a jedenia tyčiniek, sa skúste obsypať niečím zdravým a chutným zároveň. Reklamy chápte ako voľný čas na cvičenie, či už s činkami alebo vlastnou váhou. Každá reklama je počas seriálu periodická, takže na cvičenie môžete získať až 10- 15 minút.

 
ako cvičit, keď nemáte čas

 

3. Večer po práci

Celý deň ste strávili v škole, v práci alebo naháňaním detí? Večer pravdepodobne bojujete s pocitom či vôbec zvládnete aspoň jeden drep. Avšak, môžete si vybrať cvičenie, ktoré vás uvoľní. Možno je bežecký pás, orbitrek, činky alebo joga, to pravé orechové pre vás.

 ako cvičit, keď nemáte čas


4. Napumpujte sa spoločne

Máte sa stretnúť s priateľmi alebo rodinou? Naplánujte si výlet do prírody, navštívte nové miesta alebo choďte jednoducho do parku. To môžete spojiť s nejakou športovou aktivitou, napríklad bicyklom, kolieskovými korčuľami alebo rodinným futbalovým zápasom. Okrem toho, že spálite nejaké kalórie, strávite čas so svojimi blízkymi.

 

5. Vysoko intenzívny intervalový tréning HIIT

Nech už máte akékoľvek fitness ciele, vysoko intenzívny intervalový tréning HIIT je to najlepšie, čo pre svoje telo môžete urobiť. Vyberte si aktivitu, ktorá vás napĺňa, a vykonávajte ju 10 - 12 sekúnd, a následne si dožičte 40- 50 sekúnd pauzy. Zopakujte to desaťkrát, a vďaka tomuto striedaniu rozohriatia a nasledovného schladenia, spálite množstvo kalórií a tiež udržíte svoj metabolizmus rozbehnutý.

 

8 tipov ako trénovať, keď nestíhate


 

6. Kruhový tréning

Veľmi podobný HIIT je kruhový tréning, v ktorom si vyberiete 5 až 10 silových cvikov a budete ich vykonávať bez prestávky. Ak cvičíte doma, použite jednoručné činky alebo vlastnú váhu. Je nespočetne veľa cvikov, ktoré do svojho cvičebného plánu môžete začleniť a znižovať alebo zvyšovať ich intenzitu.

 

7. Útek v obedňajších hodinách

Obedná prestávka je u nás dosť podceňovaná, no ak máte viac času, choďte sa namiesto kalorického obedu radšej prejsť. Vedzte, že takáto menšia prechádzka vás môže pozitívne nabudiť. Keď sa vrátite z prestávky, doprajte si čerstvú zeleninu a proteín alebo proteínovú tyčinku. Môžete tak znížiť spotrebu kalórií, a zároveň nejaké kalórie aj spálite. Pre prípad, že by ste vyhladli, majte vždy po ruke malé občerstvenie. To vám pomôže neprejedať sa po večeroch, keď sa vrátite z práce.

 8 tipov ako trénovať, keď nestíhate

 

8. Víkendový bojovník

Použite víkend na doháňanie strateného času, ktorý ste strávili v práci alebo sedením na nudných školeniach. Počas víkendu máme všetci trochu viac voľného času a energie, a preto sa môžeme venovať aj sebe a svojim aktivitám. Doprajte si preto perfektných 60 minút tréningu, či už na bicykli, korčuliach, vo fitku alebo aerobikom. Intenzívny tréning počas víkendu vám pomôže znížiť stres a zlepšiť celkovú psychickú pohodu. 60 minút cvičenia dvakrát cez víkend a 30 minút cvičenia počas pracovného týždňa vám zaručí splnenie odporúčanej týždennej dávky cvičenia. Jednoduché však?

 8 tipov ako trénovať, keď nestíhate

 

Ak ste sa dopracovali až sem, predpokladáme, že ste si prečítali celý článok. Blahoželáme! Teraz už viete, že najčastejšia výhovorka "nestíham cvičiť" neplatí a naozaj existujú alternatívy, kedy cvičiť. Uvedomujeme si, že ste unavený z práce, zo školy alebo aj z domácnosti. Avšak to, čo si musíte uvedomiť vy, je, že cvičenie vás nabudí, nabije energiou a zbavíte sa aj únavy. Zapamätajte si, klin sa klinom vybíja. A teraz makať!