Výživové dokumenty na Netflixe zmenia pohľad na jedlo

Výživové dokumenty na Netflixe zmenia pohľad na jedlo

S dokumentmi o zdraví a výžive sa v poslednej dobe roztrhlo vrece. Nielen Netflix je plný filmov, ktoré sa ponárajú do hlbín potravinárskeho priemyslu alebo nám hovoria, čo jesť, aby sme boli čo najdlhšie zdraví a v perfektnej kondícii. Sú pútavé, šokujúce a nútia nás premýšľať. Často zarezonujú až tak, že chceme podľa nich prekopať jedálniček a svoj životný štýl.

Videli ste už nejaký výživový dokument? Možno si spomínate na film Super Size Me z roku 2004. Tento snímok zachytával život muža, ktorý žil jeden mesiac len na veľkých porciách jedla z McDonaldu. Film chcel takto upozorniť na problém obezity a naozaj sa mu podarilo to, že mnohým ešte dlho vŕtal hlavou. Tieto dokumentárne filmy v nás často zanechajú intenzívny dojem, že by sme tentokrát naozaj mali začať so sebou niečo robiť. Zmeniť jedálniček či prekopať náš pravidelný nákupný košík. Mali by sme týmto dokumentom stopercentne veriť a riadiť sa podľa nich? 

Čo si predstaviť pod výživovými dokumentmi?

V tejto skupine sa skrýva skutočne široká paleta filmov. Dnes sa však nebudeme rozprávať o seriáli Bol raz jeden život ani o podobných vzdelávacích dokumentoch. Čo v súčasnosti totiž naozaj čerí vody výživového sveta, sú populárne dokumentárne filmy z dielní známych streamovacích platforiem. Po rebríčku obľúbenosti na Netflixe sa úspešne vyšplhali napríklad filmy What the Health alebo Tí, ktorí menia svet (The Game Changers). Z posledných populárnych noviniek sa medzi tie najznámejšie zaradila séria z roku 2024 Jedlo robí človeka: Experiment s dvojčatami (You Are What You Eat: A Twin Experiment).

Vo väčšine ide o americké dokumentárne filmy z prostredia Spojených štátov. Je pre ne typické, že sa venujú nejakej pálčivej téme, o ktorej sa medzi odborníkmi na výživu vedú nekonečné boje. Obľúbenou oblasťou záujmu je napríklad súboj medzi vegánstvom a bežným racionálnym stravovaním. Rovnako sa môžete stretnúť s tým, že tieto filmy bežne upozorňujú na problémy sveta výživy a potravinárskeho priemyslu, a to často spôsobom, ktorý nás ešte nejakú chvíľu po záverečných titulkoch nenechá spávať.

Čo sú výživové dokumenty?

Prečo sú také populárne?

Na prvý pohľad sa môže zdať prekvapivé, že práve takéto náučné filmy búrajú rebríčky sledovanosti. Keď sa však nad tým zamyslíme, dáva to celkom zmysel. Veď práve výživa je niečo, čo sa bezprostredne týka každého z nás. Všetci totiž musíme dennodenne riešiť, čo si naložíme na tanier a tieto rozhodnutia silno ovplyvňujú naše zdravie. Prirodzene nás tak zaujme, keď nám niekto v rámci jedného filmu predostrie cestu k zdraviu ako na striebornom podnose. 

Ak ste už videli niektorý z týchto dokumentov, určite ste si všimli, že upútanie pozornosti je niečo, čo dokážu naozaj výnimočne. Koniec koncov, nech už pozeráme akýkoľvek film, je tvorený tak, aby nás zaujal a čo najintenzívnejšie nás prišpendlil na pohovku. Dokumenty, o ktorých je dnes reč, majú prepracovaný storytelling a často šokujúcim, priamym a zároveň zrozumiteľným spôsobom odpovedajú na horúce výživové otázky. Nie je výnimkou ani to, že si z nich odnášame aj akýsi pocit zdesenia alebo znechutenia, najmä keď sa venujú rôznym kontroverzným témam. 

Keďže ide o dokumenty, samozrejme im nechýba ani značný punc odbornosti. Vystupujú v nich totiž vedci, lekári a rôzni ďalší odborníci. V konečnom dôsledku tak divák pozerá film, ktorý je pútavý, príťažlivý, ľahko pochopiteľný a navyše pôsobí odborne. 

Mohli by vás zaujímať tieto produkty:

Sú dôveryhodné?

Dokumenty o výžive sú plné vedcov, štatistík a výskumov. Prirodzene sme tak naklonení tomu, aby sme im bezmedzne verili. Pôsobia totiž odborne a najmä keď nie sme v danej oblasti sami expertmi, nie je predsa dôvod mať pochybnosti. 

Aj napriek tomuto prvému dojmu sa však pri pozeraní týchto dokumentárnych filmov hodí mať v hlave zapnutú výstražnú kontrolku. Predsa len, mali by sme myslieť na to, že jedným z cieľov tvorcov filmu je pritiahnuť a udržať si divákov. Preto, aby zaujali, nám informácie dávkujú spôsobom, od ktorého sa očakáva, že nás postaví zo stoličiek. Z toho dôvodu nie je výnimkou, že niekedy sú fakty trochu vytrhnuté z kontextu, vyhrotené či dokonca prekrútené.

Napríklad vo filme The Game Changers, ktorý ukazuje rastlinnú stravu ako to najlepšie palivo nielen pre atlétov, sa dozvieme, že sendvič s arašidovým maslom má toľko bielkovín, ako 3 vajcia alebo cca 80 g steak. Čo je vlastne z určitého pohľadu pravda, ale tvorcovia zabudli zmieniť, že aby sme naozaj prijali také množstvo proteínov, museli by sme zjesť dvojnásobnú porciu arašidového masla (cca 60 g). Tá má pritom zhruba 30 g tuku a 360 kcal, čo je pre niekoho pokojne pätina denného odporúčaného kalorického príjmu. Na tomto príklade tak vidíme, že sa síce môžeme dozvedieť pravdivú informáciu, ale mierne prispôsobenú pohľadu, ktorý nám chce film predať. 

Napriek všetkému platí, že filmy o výžive dokážu byť užitočným vzdelávacím nástrojom pre ľudí, ktorí sa zaujímajú o svoj jedálniček a správne stravovanie. Vždy by sme sa však mali na ne pozerať kriticky a s nadhľadom. Je na mieste zatvoriť bezhraničnú dôveru hlboko do šuflíka a namiesto toho vždy trochu pochybovať a informácie si pre istotu niekde overiť.

Sú výživové dokumenty pravdivé?

Aké môžu byť negatíva výživových dokumentov?

Dokumenty o výžive dnes bežne vidíme medzi TOP 10 filmami na Netflixe. Na rozdiel od iných žánrov sú však niečím jedinečné – zaoberajú sa témou nášho zdravia a často nám radia, ako sa stravovať. Preto je logické, že by sme mali pri ich sledovaní premýšľať trochu inak, ako pri obľúbenej komédii či trileri. Na čo konkrétne si dať pozor a ktoré „red flags“ si pri výživových dokumentoch všímať? 

1. Často sú jednostranné

Zrejme sa všetci zhodneme, že keď sa chceme o niečom správne rozhodnúť, potrebujeme poznať všetky výhody aj nevýhody, riziká a prínosy, skratka celkový obraz. Napríklad, keď si v obchode prezeráme trailové bežecké tenisky, nestačí nám vedieť len to, že sú vhodné na beh v teréne a majú nepremokavú membránu. Na to, aby sme si vybrali tie ideálne práve pre nás, potrebujeme tiež vedieť, na akú dĺžku trasy sú vhodné alebo či sú prispôsobené širokému alebo úzkemu chodidlu. 

Podobný princíp platí aj vtedy, keď si chceme zvoliť tú správnu cestu v stravovaní a spôsobe životného štýlu. Potrebujeme poznať všetky pre aj proti, aby sme si mohli urobiť vlastný plnohodnotný a informovaný názor. Problémom dokumentov o výžive však je, že častokrát sa v nich môžeme stretnúť len s jednostranným pohľadom. Tieto filmy bežne zastávajú napríklad jeden konkrétny stravovací smer. Pritom hovoria o jeho pozitívach, ale už naopak nespomínajú riziká a nedávajú priestor iným názorom.

Príkladom môže byť provegánsky dokument You Are What You Eat: A Twin Experiment, ktorý prezentuje vegánstvo ako tú najlepšiu možnú cestu. Samozrejme, nie je nič zlé na tom, keď nám chce film predať nejakú myšlienku, napríklad o výhodách vegánstva. Problematické skôr je, keď vo filme nepočujeme protiargumenty. Dokument tak neponúka celý obraz a my nemáme ideálne podmienky na to, aby sme si vytvorili vlastný pohľad na vec. Dôvodov, prečo tomu tak je môže byť viac, ale v prípade spomínaného dokumentu ide napríklad aj o konflikt záujmov. Štúdia, ktorá bola podkladom pre film, je totiž čiastočne sponzorovaná spoločnosťou Vogt Foundation, ktorá podporuje plant-based stravu a animal welfare. [1]

Dokumenty o výžive nielen na Netflixe tak nie sú vždy ideálnym zdrojom informácií o výžive. Preto vždy, keď ich pozeráme, je dobré sa na chvíľu zastaviť. Neskôr poďakujeme sami sebe, keď si položíme otázku, či náhodou táto téma nemá aj druhú stranu mince. Ak nás daná oblasť naozaj zaujíma, stojí za to vypočuť si aj názory ďalších odborníkov, prečítať si knihu alebo sa poobzerať po ďalších zaujímavých zdrojoch. 

Objavte naše bestsellery:

2. Nedávajú priestor expertom s rôznymi názormi

Ak ste už nejaký dokument videli, viete, že býva prekladaný výstupmi odborníkov, ktorí sedia a rozprávajú pred kamerou. Na obrazovke pod ich menom pritom rezonuje ich pracovná pozícia, tituly či inštitúcia, ktorú zastupujú. Aj práve táto forma dodáva dokumentom punc odbornosti a ide o jeden z dôvodov, prečo nás to prirodzene tiahne k tomu, aby sme im bezmedzne verili.

Určite však sami viete, že nie každý odborník nám predáva tie správne informácie. A aby sme nadviazali na predchádzajúci bod, o ktorom sme hovorili – nie každý expert je nestranný. Preto, keď sledujeme nejaký výživový dokument, stojí za to zistiť si, o koho vlastne ide. Kto je a kde pôsobí vedec, ktorý vystupuje vo filme? Napríklad hlavný odborník doktor Gardner z experimentu s dvojčatami je dlhodobo známym podporovateľom čisto rastlinnej stravy. Zároveň ním založená organizácia dostala niekoľkoročný grant od spoločnosti Beyond Meat, ktorá vyrába vysoko priemyselne spracované rastlinné náhrady mäsa a mäsových produktov. Preto je prirodzene v jeho záujme, aby dokument čo najviac zvýraznil práve výhody vegánskej stravy. [1]

Samozrejme to nemusí znamenať, že jeho názory alebo dáta, ktoré posúva divákom, sú klamlivé a nesprávne. Môže sa však stať, že sú vytrhnuté z kontextu alebo inak prispôsobené celkovému naratívu filmu. Keď zároveň chýba pohľad niekoho s opačným názorom, my diváci ľahko uveríme, že film nám práve prezradil tú najlepšiu cestu k zdraviu, aj keď to nemusí byť pravda. Preto stojí za to všímať si, aké názory dostávajú vo filme priestor. Predstavte si, že vám niekto vo filme tvrdí, že by ste mali obmedzovať sacharidy, pretože spôsobujú obezitu a cukrovku. Vtedy je vhodné zamyslieť sa, či je tam aj niekto, kto spomína nevýhody a riziká tohto spôsobu stravovania.

Negatíva výživových dokumentov

3. Spochybňujú vedecké organizácie

Podobne, ako napríklad v oblasti technológií, aj vo výžive platí, že existuje niekoľko inštitúcií, ktoré svet odborníkov považuje za akýsi svätý grál tých najdôveryhodnejších informácií. Tie najznámejšie sú napríklad nasledujúce:

 • Svetová zdravotnícka organizácia (World Health Organization – WHO)
 • americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (Food and Drug Administration– FDA)
 • Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (European Food Safety Authority – EFSA)
 • Akadémia výživy a dietetiky (Academy of Nutrition and Dietetics). 

Všetky tieto inštitúcie vydávajú rôzne odporúčania a tzv. guidelines, ktoré hovoria o tom, ako správne by sa malo obyvateľstvo stravovať. Nie je to však len taká obyčajná hŕstka výmyslov, ktoré niekomu spadli na papier z čistého neba. Ide naopak o výstup zo stoviek rôznych výskumov a štúdií, vďaka ktorým vznikajú tie najkvalitnejšie a najkomplexnejšie výživové odporúčania. 

V niektorých filmoch o výžive sa však môžeme stretnúť s tým, že ich tvorcovia tieto guidelines spochybňujú. Ak narazíme práve na to, mali by sme spozornieť. Napríklad pri experimente s dvojčatami je takto vyzdvihnuté všeobecne známe odporúčanie, že nasýtené mastné kyseliny by mali tvoriť 10 % nášho celkového denného energetického príjmu. Vo filme sa však dopočujeme, že tento prístup nie je správny a namiesto toho by sme sa mali jednoducho vyhýbať mäsu. Toto odporúčanie však neberie do úvahy napríklad množstvo ďalších zdrojov tuku vo výžive či naopak výhody, ktoré nám môže striedme jedenie mäsa priniesť. V tom prípade ide najmä o obsah živín, ako vitamín B12 či napríklad hemové železo (v červenom mäse).

Vo svete výživy bohužiaľ väčšinou platí, že nič nie je čiernobiele. Ak vám niekto ponúkne takto jednoduché riešenie, ktoré sa vraj postará o vaše dobré zdravie, radšej sa na chvíľu zastavte. Práve to je ten moment, kedy je na mieste si túto informáciu radšej overiť.

4. Snažia sa pôsobiť na emócie

Čo si budeme hovoriť, žiadny film by sme si neužili a nepozreli do konca, keby nám trochu nehral na city. Tvorcovia si nás, divákov, preto prirodzene musia prilákať na udicu a niečím zaujímavým si nás na nej aj udržať. Len tak ich dielo nadšene dopozeráme do konca a ideálne budeme aj odporúčať ďalej. Dokumentárne filmy nie sú výnimkou. Väčšinou sa nalepíme ako muchy na mucholapku vtedy, keď nás niečo vystraší, šokuje, prekvapí či v nás iným spôsobom zarezonuje. Veľmi dobre na nás fungujú rôzne senzačné tvrdenia, šokujúce fotky alebo videozábery. 

Na nešťastie filmových tvorcov však nie sú všetky informácie z oblasti výživy alebo potravinárstva tak akčné a strhujúco nepredvídateľné. Preto sa môže stať, že aby správne zapôsobili, musia prejsť miernou zmenou vizáže. Často tak vidíme, že niektoré dáta sú vytrhnuté z kontextu, zveličené alebo aj pozmenené tak, aby sa hodili do príbehu. Napríklad v Jedlo robí človeka: Experiment s dvojčatami sa dozvieme, že živočíšna výroba vraj tvorí viac emisií ako celý dopravný sektor. Ak si však dáme prácu túto štatistiku vyhľadať, zistíme, že podľa Úradu na ochranu životného prostredia (U.S. Environmental Protection Agency – EPA) tvorí 28 % emisií doprava a 10 % poľnohospodárstvo. Informácia vo filme, ktorá možno pochádzala z menej dôveryhodného zdroja, však poctivo splnila svoju úlohu – mnohých, ktorí sa zaujímajú o životné prostredie šokovala a prinútila ich tak prehodnotiť svoj jedálniček. [2]

Negatíva výživových dokumentov

5. Niekedy nabádajú k extrémnym zmenám v jedálničku

Ak už máte niektorý z výživových dokumentov za sebou, možno ste už aj vy vypínali Netflix s myšlienkou, že by bolo najlepšie celý váš jedálniček prekopať od základov. Z mnohých týchto filmov si totiž často odnášame záver, že spôsob stravovania, ktorý vyzdvihujú, je tým najlepším pre každého. 

Asi vás už neprekvapí, keď poviem, že vrhnúť sa do kolotoča zmien okamžite po vypnutí Netflixu nie je dobrý nápad. Už len preto, že každý z filmov nám môže tvrdiť niečo iné. Podľa jedného by sme sa mali stať vegánmi, ďalší stojí pevne za paleo stravou a zástancovia low carb stravy vyzdvihujú do nebies výhody obmedzovania sacharidov. Cesta k tomu najlepšiemu jedálničku pre každého z nás je však väčšinou niekde uprostred. Preto Netflix berte ako inšpiráciu a podnet k tomu, zisťovať si informácie aj z iných zdrojov. 

Aké majú pozitívne stránky?

Výživové dokumenty majú mnoho svojich nedostatkov, ale nemôžu sa im uprieť ani ich pozitíva. Predsa len, upozorňujú na dôležité témy a úspešne ich šíria ďalej medzi ľudí. 

1. Zvyšujú záujem o výživu

Nie je výnimkou, že na Netflixe siahne po výživovom dokumente aj človek, ktorý sa o výživu bežne nezaujíma. Sú totiž natočené tak, aby upútali pozornosť a pritom boli pre každého zrozumiteľné. Častokrát tak môže ísť o ten prvý krok, ktorý niekto urobí na svojej ceste za zdravším životným štýlom. 

Určite nie je dobrý nápad pozrieť si jeden dokument, uznávať ho ako bibliu a postaviť na ňom svoj svetonázor. Tieto filmy však môžu byť skvelou vstupnou bránou do pestrého sveta výživy. Môžu pomôcť zapáliť ohníček záujmu a popostrčiť nás k tomu, aby sme si o správnom stravovaní postupne zisťovali viac, či sa o neho dokonca aj snažili.

2. Môžu naštartovať pozitívne zmeny v stravovaní

Výživovým dokumentom určite nemôžeme uprieť, že dokážu zasadiť do hlavy plodné semienka záujmu. Ľahko totiž môžu nakopnúť k zamysleniu sa nad svojim jedálničkom. Môže tak byť len otázkou času, kedy zo zasadených semienok začne klíčiť motivácia a chuť lepšie sa stravovať či vyberať potraviny podľa toho, ako vplývajú na planétu. Niekoho tak môžu popostrčiť k tomu, aby jedol viac zeleniny, ďalší zvýši celkový príjem rastlinných potravín alebo napríklad obmedzí kupovanie potravín v plastových obaloch. 

3. Hovoria o dôležitých témach

Pravdou je, že ak niečo dokumenty o výžive naozaj dokážu, je to umenie zaujať a pritiahnuť pozornosť. Ide tak o skvelý prostriedok, pomocou ktorého sa dá upozorňovať na témy, o ktorých by sa malo hovoriť viac. Nejde len o významný vplyv výživy na zdravie, ale napríklad aj pôsobenie stravy na životné prostredie. Tieto filmy bežne upozorňujú aj na rôzne environmentálne problémy a nenechávajú na pokoji ani nedostatky potravinárskeho priemyslu. 

Keď ich budeme brať s rezervou, efektívne nám rozšíria obzory. Môžu slúžiť ako taký maják, ktorý upriami pozornosť na aktuálne zanedbávané problémy.

Pozitíva výživových dokumentov

Mali by sme sa riadiť podľa dokumentov o výžive?

Vzhľadom k nedostatkom dokumentov o výžive môžeme povedať, že nalinkovať svoj život podľa niektorého z nich nie je práve ten najlepší nápad. Keď si ich však vložíme do nádoby s názvom „pre inšpiráciu“, môžu sa hodiť ako podklad pre pozitívnu zmenu v jedálničku. Vždy by sme sa však mali uistiť, že to, čo robíme, je pre naše zdravie to pravé. Preto stojí za to sa v danej téme vŕtať o niečo dlhšie a hlbšie, ako nám umožňuje pozeranie dvojhodinového filmu.

Inšpiroval vás nejaký dokument napríklad k tomu, aby ste sa zbavili živočíšnych produktov v jedálničku a stravovali sa čisto rastlinne? Skvelé! Môže ísť o základ veľmi prínosnej zmeny vo vašom živote. Ale predtým, než do toho skočíte po hlave, urobíte najlepšie, keď sa zastavíte a prehodnotíte všetky pre a proti. Dajte priestor informáciám z iných zdrojov a nikdy nešliapnete vedľa, keď sa poradíte s nutričným terapeutom alebo výživovým poradcom. Dostanete tak odpoveď na otázku, či je pre vás naozaj vhodná stopercentne rastlinná strava, aké sú jej riziká či ako si takýto jedálniček poskladať tak, aby bol pestrý a vyvážený. Možno príde k tomu, že výrazne obmedzíte vysoko priemyselne spracované potraviny, vrátane tých živočíšnych, pričom kvalitné mäso si doprajete občas a bude vám to tak vyhovovať. Možno vás cesta naopak zavedie iným smerom.

Ako sme si už povedali, výživové dokumenty nám môžu predstavovať niektoré témy veľmi zostra a nabádať nás k radikálnej zmene. Môžeme to vidieť napríklad v experimente s dvojčatami, kde si na konci odnášame dojem, že čisto rastlinná strava je tou najlepšou cestou. V tomto prípade nám to potvrdzujú aj účastníci výskumu, ktorí boli aj po niekoľkých týždňoch spokojní a fit. Dôležité však je mať na pamäti, že títo ľudia mali zo začiatku k dispozícii odborníkov, ktorí im poradili, ako to robiť správne. Niekto so znalosťami o vyváženej rastlinnej strave sa postaral o to, aby týmto ľuďom nehrozili žiadne nutričné deficity. To si samozrejme môžeme zaistiť aj sami, keď navštívime odborníka. Ak to však neurobíme, mali by sme počítať s tým, že táto zmena jedálnička nemusí mať rovnako dobrý dopad aj na naše zdravie.

Výživové dokumenty sú dobrou inšpiráciou a nakopnutím k zmene. Nestačia však na to, aby sme sa nimi riadili.

Ako sa riadiť dokumentmi o výžive?

Čo si všímať pri sledovaní dokumentov o výžive?

Moderné výživové dokumenty nás môžu niečomu priučiť a dokonca aj naštartovať niektoré zmeny v stravovaní a životnom štýle. Aby sme si však z nich odniesli len to najlepšie, mali by sme byť pri ich sledovaní na pozore. Aké otázky sa hodí pýtať samých seba, keď si pustíme nejaký výživový dokument?

 • Je dokument nestranný alebo nám predkladá len jeden názor?
 • Kto stojí za filmom a kto ho financuje?
 • Kto sú vedci, ktorí vo filme vystupujú?
 • Vystupujú v dokumente aj experti s opačným názorom? 
 • Snaží sa vo mne vyvolať obavy? 
 • Tvrdí mi film, že to, čo ukazuje, je jediná správna cesta? 
 • Chce odo mňa zmeniť všetko a ideálne okamžite v tej oblasti, o ktorej hovorí? 

Stačí si položiť len pár z týchto otázok na to, aby sme získali nadhľad pri pozeraní obľúbených výživových dokumentov. Vďaka tomuto kritickému pohľadu sa tak budeme vedieť vyhnúť ich možným negatívnym dopadom, ale zároveň o to viac využijeme benefity, ktoré filmy o výžive ponúkajú. 

Čo si z toho vziať?

Výživové dokumenty efektívne kombinujú šokujúce a príťažlivé informácie, zrozumiteľnosť, akčný spád filmu aj tému, ktorá sa týka každého z nás. Ide tak o filmy, ktoré zaujmú širokú verejnosť a ľahko môžu inšpirovať k zmene stravovania a životného štýlu. Je však dôležité byť opatrný, pretože väčšinou ide o filmy, ktoré nám ukazujú len jednostranné názory. Preto z nich nezískame komplexný obraz. Pokiaľ si však budeme všímať ich nedostatky, môžu sa nám hodiť ako zdroj zaujímavých informácií zo sveta výživy. 

Budete sa odteraz pozerať na výživové dokumenty trochu iným pohľadom? Ak bol pre vás článok užitočný, budeme radi, keď si ho nenecháte len pre seba a zazdieľate ho aj medzi svojich priateľov a známych.

Zdroje:

[1] LANDRY, M.J. et al. Cardiometabolic Effects of Omnivorous vs Vegan Diets in Identical Twins: A Randomized Clinical Trial. – https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2812392

[2] US EPA, O. Sources of Greenhouse Gas Emissions. – https://www.epa.gov/ghgemissions/sources-greenhouse-gas-emissions

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *