Skutočne nám diétne nápoje škodia?

"Zdravo sa stravujem, ale mám chuť na niečo sladké. Dám si diétnu sódu." Určite ste sa s tým už stretli. Okej, je pravda, že by ste asi nepoužili práve názov diétna sóda, ale namiesto toho konkrétny produkt, avšak nechceme tu robiť reklamu. Každopádne, škodí nám diétna sóda? Začneme trošku netradične, zhrnutím.

 

Neexistuje žiadna štúdia, ktorá by potvrdila nepriaznivý vplyv diétnych sladených nápojov na organizmus. Diétne nápoje (definované ako bezkalorické, resp. nízkokalorické sýtené nápoje osladené aspartámom, sukralózou, acesulfámom draselným či iným nekalorickým alebo minimálne kalorickým sladidlom) nie sú zdraviu škodlivé a nijako nenarúšajú organizmus.[1]

 Skutočne nám diétne nápoje škodia?

 

Neexistujú dokonca žiadne dôkazy ani o tom, že diétne nápoje obmedzujú úbytok tuku alebo dvíhajú hodnoty inzulínu v tele, čo by mohlo byť zdraviu škodlivé. Avšak, ako sa dalo aj očakávať, konzumácia nadmerného množstva kalórii má priamu spojitosť s mnohými zdravotnými problémami a jedna zo štúdii [2] hovorí:

 

Biologických mechanizmov, ktoré by vysvetľovali tieto asociácie je málo a zväčša sa zameriavajú na to, že umelé sladidlá v nápojoch a jedlách zvyšujú chuť na cukrom sladené, energeticky výdatné nápoje a jedlá [3], alebo narúšajú schopnosť konzumenta presnejšie odhadnúť príjem energie a energetické potreby. [4] Čiže diétne nápoje môžu viesť k prejedaniu sa, zvýšenej telesnej váhe alebo spôsobiť vyplývajúce metabolické disfunkcie.

 

Výskum ukázal, že sladidlá v diétnych nápojoch sú sami o sebe neškodné, a predčasný záver teda je, že diétne limonády sú neškodne, ak sú spojené s kontrolovanou stravou a diétou. Veľa ľudí so zlým stravovaním konzumuje diétne nápoje, aby "nenarobili ešte viac škody". Práve kvôli tomu vznikol ten nesprávny úsudok, že diétny nápoj škodí a ničí ich zdravie.

 Skutočne nám diétne nápoje škodia? cola zero


Ale čo so štúdiami, ktoré tvrdia, že diétne nápoje sú zlé?

S najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná o prieskumy alebo epidemiologické výskumy. To sú výskumy, ktorých cieľom je nájsť vzájomný vzťah medzi dvoma premennými, a nastavia tak budúce štúdie k zisteniu, ktorá premenná spôsobuje čo.

 

Existuje mnoho štúdií, ktoré zaznamenali, že diétne nápoje často konzumujú nezdraví ľudia [2],[3], ale (ako iste tušíte) neexistuje štúdia, ktorá by porovnávala ľudí s rovnocennými diétami. Jedna štúdia (Norther Manhattan study) bola schopná ovládať rovnocennosť premenných a našla slabú spojitosť medzi diétnymi limonádami a cievnymi príhodami, ale tieto rozdiely zmizli, keď sa brali do úvahy existujúce zdravotné podmienky. [4]

 

Pri porovnávaní diétneho nápoja s inými nekalorickými nápojmi v intervenčnej štúdii a kontrole stravy nebol zaznamenaný žiadny rozdiel v chudnutí. To naznačuje, že problémom sú skôr návyky ľudí, ktorí pijú diétne nápoje, než nápoje samotné.[2] Northern Manhattan Study naznačila, že pitie diétnych nápojov môže byť v korelácii s ochorením, ak tieto nápoje konzumujú (už nezdraví) jednotlivci, ktorí chcú znížiť kalórie a prevziať kontrolu nad svojim zdravím. [4]

Skutočne nám diétne nápoje škodia? cola zero


Aké sú oprávnené nevýhody diétnych nápojov?

Sýtené nápoje (vo všeobecnosti) boli mnohokrát spájané so zlým zdravím zubov, špeciálne u detí. [5][6] Aj keď sukróza (cukor) zohráva v tomto hlavnú úlohu, kyslosť diétnych limonád má negatívny vplyv na ústnu dutinu[5] Prílišná konzumácia sladených nápojov bez adekvátnej ústnej starostlivosti môže spôsobiť kazy a žltnutie zubov, a to platí pre sladené, rovnako ako diétne limonády; aj keď tie sladené majú v tomto prípade omnoho horší vplyv.[7]


Konzumujete diétne nápoje? Čo si o nich myslíte? Napíšte nám do komentárov váš názor na tieto drinky. V prípade, že sa vám článok páčil, podporte ho zdieľaním.