Čo je betaín v predtréningových stimulantoch?

Aj vy ste v zložení niektorého z predtréningových stimulantov zbadali slovíčko "betaín"? Je to typ beta-alanínu alebo iná užitočná zložka? Tu končia všetky nejasnosti. Beta-alanín a betaín môžu pôsobiť ako tá istá látka, ale nemýľte si ich. Fungujú úplne odlišne. Beta-alanín je beta aminokyselina, ktorá pomáha rastu hladiny svalového karnozínu a oddiaľuje svalovú únavu. Betaín je tiež aminokyselina, ale jej čaro spočíva v niečom inom - primárne v posilnení svalovej proteínovej syntézy v tele.

 

Betaín: pozrime sa na neho bližšie

V ľudskom tele je betaín prirodzene odvodený pri rozpade cholínu, ale získať ho môžeme z rôznych potravinových zdrojov. Možno ste už počuli, že jedným z týchto zdrojov je cvikla.

 betaín čo to je? cvikla

 

Betaín, v angličtine Betaine, bol pôvodne izolovaný z cukrovej repy, známej svojim latinským názov Beta vulgaris. Avšak, ironicky, existuje rad potravín, ktoré sú bohatšie na betaín ako cvikla. Napríklad, 85 g pšeničných klíčkov obsahuje viac ako 1000 mg betaínu, čo je viac ako štvornásobok betaínu v rovnakom množstve cvikly. Špenát a quinoa poskytujú viac než dvojnásobné množsvo betaínu v porovnaní s cviklou.

 

Vo všetkých týchto rastlinách má betaín rovnakú kľúčovú funkciu, a to chrániť bunky pred stresom, ktorý zažívajú v obdobiach sucha alebo počas extrémnych teplôt. Po celé desaťročia sa tiež tieto rastliny používali ako doplnok ku krmivám pre hospodárske zvieratá, ako ošípané, sliepky, ale napríklad aj lososy, aby boli zdravšie a odolnejšie.


V ľudskom tele má betaín tiež účinky, ktoré podporujú zdravie. Tri najdôležitejšie sú podpora zdravia kĺbov, pečene a udržanie zdravých hladín zápalu. V niektorých štúdiách bolo dokonca dokázané, že betaín podporuje aj zdravé hladiny cholesterolu.

betaín čo to je? účinky a výhody


Ďalšie účinky Betaínu:

- pomáha pri kardiovaskulárnych chorobách,
- pomáha pri depresiách,
- pomáha pri chronickej únave,
- znižuje množstvo tukového tkaniva,
- zlepšuje metabolizmus glukózy,
- zlepšuje využitie kyslíka,
- znižuje hladinu triglyceridov v pečeni,
- znižuje hladinu cholesterolu,
- je užitočný pri zníženej imunite a iné.


Čo má Beta-alanín a betaín spoločné?

Beta-alanín a Betaín majú jedno spoločné: ľudia by ich mali užívať dlhodobo. Betaín alebo trimetlglycín, ako je technicky známy, nie je v žiadnom prípade nový výživový doplnok - už staršie výskumy sa zameriavali zväčša na potenciálnu elimináciu rizika srdcových chorôb. Až nedávno výskumníci zistili rozsah jeho výhod, ktoré môže ponúknuť športovcom hľadajúcim zlepšenie svalovej sily a rast svalovej hmoty.


betaín a beta-alanín čo to je?


Čo tvrdia o betaíne výskumy?

Jedna z prvých štúdií uvádzajúca pôsobivý nárast v sile pri suplementovaní betaínom, tá prišla z laboratória na University of Connecticut v roku 2010. [1] Odvtedy už mnoho ďalších štúdií dospelo k záveru, že betaín môže v skutočnosti zvýšiť silu a energiu.[2][3][4] Ale posledná štúdia vykonaná na College of Springfield in Massachusetts, je dôležitá najmä pre kulturistov.

 

Výskumníci sledovali u mužov trénujúcich s váhami periodizovaný tréningový program po dobu 6 týždňov. [5] Jedna skupina dopĺňala 1,25 g betaínu 2-krát denne a druhá skupina dopĺňala 2-krát denne placebo. V roku 2013 uviedli v The Journal of The International Society of Sports Nutrition, že u tých, ktorí suplementovali betaín, vzrástla svalová hmota o takmer 2 kg a veľkosť rúk o 10%, zatiaľ čo množstvo telesného tuku kleslo o 7%. Na druhej strane, skupina užívajúca placebo nezaznamenala žiaden nárast svalovej hmoty alebo veľkosť rúk, či nebodaj stratu tuku. 

 betaín a beta-alanín čo to je?

 

Pozrime sa opäť na výsledky. Tieto zmeny už po šiestich týždňoch sú naozaj pôsobivé, najmä, keď ich sprevádzala strata tuku. Takže ako to funguje? To sa pravdepodobne deje cez funkciu betaínu v tele ako “darcu metylu“. Keď prenáša metylovú skupinu na aminokyselinu homocysteín, výsledkom je metionín, ktorý hrá dôležitú úlohu v syntéze proteínu.

 

Existujúci výskum súhlasne ukázal, že betaín má potenciál podporiť svalovú bielkovinovú syntézu a to znamená väčší nárast a efektívnejší tréning. Preto sa odporúča užívať 1,5-2 g betaínu pred tréningom a potom 1,5-2 g po tréningu

 

Zdroje:

[1] Lee E.C., a ostatní. Ergogenic effects of betaine supplementation on strength and power performance. Dostupné online: J Int Soc Sports Nutr., 2010.

[2] Trepanowski, J. F, a ostatní. The effects of chronic betaine supplementation on exercise performance, skeletal muscle oxygen saturation and associated biochemical parameters in resistance trained men. Dostupné v: J Strength Cond Res. 2011;

[3] Pryor, J. L., a ostatní. Effect of betaine supplementation on cycling sprint performance. Dostupné online: J Int Soc Sports Nutr. 2012 Apr 3; 9(1): 12.

[4] Apicella, J. M., a ostatní. Betaine supplementation enhances anabolic endocrine and Akt signaling in response to acute bouts of exercise. Dostupné v: Eur J Appl Physiol. 2013; 113(3): 793-802.

[5] Cholewa, J. M., a ostatní. Effects of betaine on body composition, performance, and homocysteine thiolactone. Dostupné online: J Int Soc Sports Nutr. 2013; 10(1): 39.