Je samozrejmé, že sa vám často naskytá možnosť siahnuť po najbližšej možnej alternatíve, ktorá vám poslúži ako aký- taký olovrant. Nesiahajte však po jedlách z automatov. Povedzme si pravdu, jedlo alebo rôzne drobnosti z týchto automatov sú nielenže nezdravé, plné tukovsacharidov, ale obsahujú aj konzervanty, ktoré majú často negatívny vplyv na telo (napr. alergické reakcie) a tiež na vybudované svaly.

 

Preto vám v tomto článku ponúkame niekoľko nápadov, vďaka ktorým sa vyhnete nezdravému jedlu z automatov, a zároveň ostanete najedený, spokojný a plný energie. Manuel Villacorta, autor peruánskych “Power Food“  ponúka 7 tipov na menšie popoludňajšie diétne desiaty, ktoré vás vytrhnú zo zúfalej situácie hladu, a navyše ich môžete konzumovať pokojne aj v práci. 

 

1. Mandle a datle

Zmes mandlí a datlí je najjednoduchšie občerstvenie, ktoré môžete pokojne skladovať v šuflíku svojho pracovného stola. Okrem toho, že sa táto kombinácia k sebe skvelo hodí, dostanete do svojho tela minimum tuku a z orechov získate dostatok bielkovín. Vzhľadom na chuť datlí, ktoré vám pomôžu zahnať chuť na sladké, dodajú vám taktiež potrebnú dávku energie. Aj napriek tomu, že mandle a datle majú plnohodnotné nutričné hodnoty, obsahujú väčší obsah kalórií (najmä sušené datle). Villacorta preto odporúča 3 až 5 datlí a približne 18 mandlí.

 

7 výživných olovrantov, ktoré môžete mať vždy po ruke, mandle a datle

 

 

2. Ovsená kaša

Aj napriek tomu, že ovsená kaša svojím vysokým obsahom vlákniny je vhodná hlavne na raňajky, môžete ju konzumovať namiesto olovrantu. A to preto, že vás nasýti až do večere. Pre väčší prínos pre vaše zdravie a telo, skúste vmiešať do kaše trošku škorice a niekoľko vlašských orechov. Orechy pozitívne vplývajú na vaše srdce, a taktiež obsahujú zdravé tuky. Škorica má antizápalové vlastnosti, a taktiež pozitívne vplýva v diéte. Tieto ingrediencie spravia z ovsenej kaše hotové zdravé nebíčko v papuľke.

 

7 výživných olovrantov, ktoré môžete mať vždy po ruke, ovsená kaša so škoricou a orieškami

 

3. Tuniak v konzerve

Ak si zo svojho šuflíka v pracovnom stole chcete urobiť menšiu špajzu, určite by vám v ňom nemalo chýbať pár tuniakových alebo lososových konzerv. Tuniak obsahuje omega 3 mastné kyseliny, hovorí Villacorta, a môžete ho vylepšiť o ryžový chlieb a pár kvapiek citrónovej šťavy. 1 konzerva môže obsahovať až 40 g bielkovín a iba 5 g tuku. Napriek týmto výhodám, by ste ho mali konzumovať s mierou, aby ste minimalizovali účinnosť ortuti vo svojom tele.

 

7 výživných olovrantov, ktoré môžete mať vždy po ruke, tuniak 

 

4. Zelenina a Humus 

Aj keď čerstvá zelenina partí k rýchlo sa kaziacim potravinám oproti íným, platí to, čo nám hovorievali vždy naše mamy. Je najlepšou a najzdravšou potravinou, ktorú môžeš skonzumovať počas celého dňa. 

 

Villacorta odporúča najmä „svalnatú zeleninu“,  teda brokolicu, mrkvu a karfiol. Vegetariáni túto trojkombináciu milujú práve vďaka tomu, že zasýti a obsahuje málo kalórií, ktoré nepotrebujú vašu prílišnú pozornosť. Humus si pripravíte jednoducho, rozmixovaním cíceru alebo hrachu, a tento mix necháte postáť niekoľkohodín vo vode. Môžete si ho ochutiť citrónovou šťavou alebo  cesnakom. Táto kombinácia chutí humusu so zeleninou je nezameniteľná a dodá vám potrebné látky, ktoré vaše telo potrebuje.

 

7 výživných olovrantov, ktoré môžete mať vždy po ruke, zelenina a humus

 

 

 5. Figy a tmavá čokoláda 

Máte neskutočnú chuť na niečo sladké? Figy a tmavá čokoláda je vašou free vstupenkou pre doprianie si sladkého bez výčitiek svedomia. Figy obsahujú železo, množstvo antioxidantov, vlákninudraslík. Sú tiež známe pre svoje protizápalové účinky. Čo sa týka čokolády, platí tu pravidlo: čím tmavšia – tým lepšia. Villacorta odporúča 70 % a viac percentnú čokoládu s obsahom kakaa.

 

7 výživných olovrantov, ktoré môžete mať vždy po ruke, figy s tmavou čokoládou

 

 

 

6. Bobule s gréckym jogurtom

Grécky jogurt s malinami, čučoriedkami, černicami či ríbezlami je klasika. Môžete ho ešte vylepšiť o kakaový prášok, ktorý vám dodá správnu dávku antioxidantov a nasýti vás bez pridania kalórií. Grécky jogurt je proteínová bomba – teda obsahuje dostatočné  množstvo bielkovín, ktoré ľudské telo dokáže ľahko stráviť, a zároveň si z neho vziať všeto, čo telo potrebuje. Ak však práve nie je sezóna pre bobuľové ovocie, jogurt si môžete vylepšiť napríklad o figy. Avšak, odporúčané sú najviac maliny, ktoré obsahujú viac vlákniny, než iné bobuľové ovocie.

 

greek yougrut with berries

 

 

 

7. Osviežujúci Smoothie

Tento tip sa vám možno bude zdať trošku pritiahnutý za vlasy, no určite by ste ho mali vyskúšať. Zdravé smoothie či už z ovocia alebo zeleniny je fantastické občerstvenie pre vaše telo. Villcorta odporúča prisypať doň trošku Maca prášku, ktorý pomáha pri sústredení a zvyšuje hladinu energie. Je dosť možné, že zo zázračného šuflíka v kancelárskom stole nevytiahnete mixér, no na to sme mysleli tiež. Môžete si smoothie pripraviť doma a priniesť ho do práce. V takomto prípade  je vhodný aj ako dopoludňajšia desiata.

 

7 výživných olovrantov, ktoré môžete mať vždy po ruke, smoothie

 

 

Tieto maškrty sú jednoduché na prípravu, majú vynikajúce nutričné hodnoty a látky, ktoré vám pomôžu prekonať stresový a náročný deň v práci. Dúfame, že sme vás aspoň trošku inšpirovali a vaše pracovné hladovanie zaženiete jednoduchým otvorením šuflíka. Podeľte sa s nami v komentároch o vaše tipy na desiaty. Samozrejme, potešíte nás tiež, ak článok podporíte zdieľaním.