Conor McGregor - príbeh, strava a tréning legendárneho zápasníka MMA

Conor McGregor je v súčasnosti najznámejším MMA zápasníkom, majstrom sveta dvoch divízií UFC a bezpochyby najzábavnejším fighterom, ktorý kedy vkročil do arény octagonu. Ako sa legenda súčasného bojového umenia stravuje a pripravuje na svoje zápasy, sa dozviete v článku. Prečítajte si príbeh írskeho inštalatéra, z ktorého sa stala hviezda MMA.

 

Conor McGregor

 

Všetky jeho zápasy sú zárukou skvelej zábavy. Svojou charizmou si získal srdcia mnohých fanúšikov po celom svete. Conor McGregor má energiu ako Arnold Schwarzenegger, keď vstúpil do telocvične, alebo Michael Jordan, keď sa objavil na basketbalovom ihrisku. 


Prezývku “The Notorious” (notoricky známy) nedostal bezdôvodne. Je všeobecne populárny pre svoju bezprostrednosťou a vulgárne správanie, ale aj spôsob boja a skvelé zápasy. Stal sa vzorom mnohých začínajúcich fighterov. 


Predurčený k boju

Conor sa narodil v Dubline a jeho detstvo nebolo najšťastnejšie. Bol nižší a útlejší ako jeho rovesníci, a tak sa stal obeťou šikany. Práve táto skúsenosť ho priviedla do telocvične. “Keď som kráčal zo školy, zastavila ma skupinka mladých chlapcov a začali ma urážať a fyzicky napádať. Vzal som nohy na plecia a ušiel. Neskôr som v taške namiesto kníh nosil na obranu činku. Keď sa to opakovalo, povedal som si, kašlať na nich a šiel som trénovať,” opísal svoje detstvo McGregor. [3]


Vyrastal na predmestí, kde sa spolu s kamarátmi venoval futbalu. V skrini mu visel dres obľúbeného klubu Manchester United. Sníval o tom, že sa raz stane hráčom “červených diablov”. Aj keď Conor radšej športuje, ako sa na futbal pozerá, nenechá si ujsť ani jeden zápas tohto anglického klubu. 


V 12 rokoch sa Conor rozhodoval, akému športu sa chce venovať. Mal radšej individuálne športy, preto si vybral box a stal sa členom boxerského klubu Crumlin. Mladý Conor ani len netušil, že ho jedného dňa práve tento šport pripraví na kariéru MMA bojovníka a spraví z neho jedného z najlepšie zarábajúcich športovcov na svete.


Box bol pre mladého Conora koníčkom, ktorý miloval. Musel sa však zamerať aj na reálne ciele, a to výber štúdia a následne povolania, ktoré ho bude živiť. Vyučil sa za inštalatéra, ale túto profesiu vykonával len 1 rok. Práve vtedy sa totiž stretol s budúcim zápasníkom UFC, Tomom Eganom, a začali spolu trénovať. Conor neskôr zavesil kariéru inštalatéra na klinec a naplno sa venoval boxu a MMA. [2]


Začiatok kariéry v MMA

V roku 2007, keď mal Conor 18 rokov, debutoval v amatérskom MMA súboji “Cage of truth” proti Ciaranovi Campbellovi. Zvíťazil po prvom kole, vďaka technickému knockoutu (TKO). [6]

 

Conor McGregor a John Kavanagh

 

Počas tréningu v telocvični si ho všimol John Kavanagh, známy boxerský tréner. Páčil sa mu Conorov štýl boja, jeho zanietenosť a dravosť, s ktorou sa vrhal do zápasu. Uzavrel s ním preto dohodu. Ak sa mu podarí poraziť dvoch najlepších zápasníkov, ktorí chodia do jeho posilňovne, začne s nim trénovať a spraví z neho profesionála. John bol pritom jediným Írom v histórii, ktorý získal čierny pás v brazílskom jiu-jitsu a tréning s ním bol pre Conora veľkou motiváciou. Porazil preto oboch “najlepších” zápasníkov a otvoril si tak bránu k profesionálnej kariére MMA zápasníka. [1]


Profesionálna kariéra v MMA

Svoj prvý zápas mal Conor 8. marca 2008 v súťaži “Cage warriors” v ľahkej váhe proti Garymu Morrisovi. Conor zvíťazil po druhom kole, prostredníctvom TKO. Nasledovalo niekoľko víťazstiev v kategóriách ľahká a perová váha. 

 

Následne, počas rokov 2011 a 2012, vyhral Majstrovstvá CWFC Featherweight a Lightweight. Stal sa tak prvým európskym profesionálnym hráčom zmiešaného bojového umenia, ktorý mal tituly v dvoch divíziách súčasne. [1]

 

Majster Európy dvoch divízií CWFC Connor McGregor

 

Predčasný koniec?

Napriek obetavosti a zanietenosti, ktoré Conor do svojho boja dával, sa nevedel ako MMA zápasník uživiť. V nižšej lige MMA súbojov boli peňažné odmeny pre víťazov veľmi nízke. Stále žil u rodičov a jeho vyhliadky na osamostatnenie sa nevyzerali ružovo. 


Napriek tomu, že bol držiteľom dvoch víťazstiev európskych šampionátov a mal za sebou niekoľko impozantných výhier, v roku 2012 uvažoval o ukončení kariéry MMA zápasníka. "Je veľa prípadov, keď bojujete sami so sebou a presviedčate sa, že sa to zlepší," okomentoval Conor svoju situáciu.

 

Jeho vlastná matka volala trénerovi Johnovi Kavanaghovi, nech synovi dohovorí. Nechcela, aby sa vzdal svojho sna. “Sedel som doma a neozval sa mi nik z UFC, aj keď som mal okolo pása ovinuté dva zlaté opasky. Pomyslel som si, že ak sa nemám stať profesionálom teraz, tak už nikdy,” povedal Conor.


Napriek pochybnostiam sa Conor nevzdával. Trénoval ďalej a 9 týždňov od momentu, kedy chcel kariéru ukončiť, sa stalo to, v čo už ani nedúfal. Oslovil ho Dana White, prezident UFC a podpísal s ním kontrakt na niekoľko zápasov. Kríza o ukončení kariéry bola pre Conora McGregora zažehnaná. [1]

 

Conor McGregor a jeho kariéra v UFC

 

Conor McGregor a jeho kariéra v UFC

Vo februári 2013 Ultimate Fighting Championship (UFC) oznámila, že McGregor s nimi podpísal zmluvu na niekoľko zápasov. McGregor bol v tom čase druhý Ír, ktorý sa stal členom UFC. Prvým bol Conorov kamarát Tom Egan. 


McGregor 6. apríla 2013 debutoval v ultimátnom boji proti Marcusovi Brimageovi a zvíťazil nad ním po 1 minúte a 7 sekundách. Conor si okrem víťazstva po prvýkrát odniesol aj cenu “Najlepší knockout večera!”. Toto ocenenie pritom nebolo posledné.

 

Nasledovala šnúra piatich UFC výhier, ktoré boli zakončené unikátnym zápasom Aldo vs. McGregor v roku 2015. José Aldo bol od roku 2011 majstrom sveta UFC v perovej váhe, ktorého 4 roky nikto neporazil. Teda, až do momentu, keď sa v osemuholníku postavil proti vyzívajúcemu Conorovi. 


Prezident UFC priznal, že avizovaný súboj McGregor vs. Aldo sa stal najviac propagovanou akciou v histórii UFC. Conor porazil Alda knockoutom v prvom kole, a to po necelých 14 sekundách zápasu. Stal sa tak majstrom sveta v perovej váhe a zároveň jediným zápasníkom, ktorému sa v tej dobe podarilo brazílskeho bojovníka poraziť. [2]

 

Conor McGregor vs. José Aldo

 

Výhrou nad Aldom a získaním titulu strednej divízie dosiahol Conor jeden zo svojich cieľov. Preto mu nič nebránilo stanoviť si ďalší. Rozhodol sa získať titul v ľahkej divízii a stať sa prvým UFC zápasníkom, ktorý by mal prvenstvo v dvoch váhových kategóriách súčasne.


Conor v roku 2016 vyzval na súboj držiteľa titulu v ľahkej váhe Natea Diaza. Pokoriť sa mu ho však nepodarilo. Víťazom sa jednoznačne stal Diaz a McGregor tak po dlhej dobe pocítil trpkú chuť prehry. Išlo o Conorovu prvú prehru v UFC a tretiu v celej jeho kariére. Prelomil svoj rekord 15 víťazstiev po sebe, ktorý trval od roku 2010. 


McGregor sa nevedel uspokojiť s prehrou a túžil zvíťaziť za každú cenu. Preto vyzval Natea Diaza na odvetný súboj. Ani nie o 4 mesiace sa títo MMA zápasníci opäť stretli v ringu. Súboj tentoraz vyhral McGregor a Diaza konečne pokoril. 

 

Conor McGregor vs. Nate Diaz

 

Pre UFC bol tento zápas jeden z najziskovejších. Zarobili na ňom neuveriteľných 1 650 000 PPV. Pay-per-view (PPV) je typ služby, prostredníctvom ktorej si môže divák kúpiť práva na sledovanie zápasov UFC.


Nasledoval zápas s Eddiem Alvarezom, ktorého McGregor vyradil z hry v druhom kole. Podarilo sa mu tak dosiahnuť ďalší cieľ a stal sa majstrom sveta v dvoch divíziách súčasne. [3]


Koniec kariéry UFC zápasníka

Po McGregorovej nečinnosti v roku 2017 mu boli odobrané oba tituly majstra sveta. Nebol totiž schopný obhájiť ani jeden. Vzal si voľno a trávil čas so svojim novonarodeným synom.


V roku 2018 sa Conor predstavil v ringu poslednýkrát, a to v zápase proti Rusovi Khabibovi Nurmagodemovi. Súboj sprevádzala spŕška kontroverzných udalostí. Pred zápasom McGregor a jeho tím napadol autobus, v ktorom sa nachádzal Khabibov tím. McGregor prehodil cez okno autobusu stoličku. Rivalita medzi týmito zápasníkmi stúpala. Tesne po zápase, ktorý vyhral Khabib, sa v ringu spustila bitka medzi oboma tímami a dokonca rodinami zápasníkov. Neskôr sa zistilo, že prvú ranu zasadil práve McGregor. [3]

 

McGregor vs. Khabib

 

26. marca 2019 podal McGregor na sociálnej sieti Twitter vyhlásenie, že končí s kariérou MMA zápasníka. Jeho tréner však tieto slová nepotvrdil a prezident UFC sa vyjadril, že McGregor sa v budúcnosti určite zúčastní ešte niekoľkých zápasov. 


Vyhlásenie o konci kariéry podal tesne predtým, ako ho zatkli za napadnutie a krádež. Situácia nastala, keď sa jeden z jeho fanúšikov pokúsil odfotiť Conora, keď vychádzal z klubu. Conorovi sa to nepáčilo, a tak mu vzal mobil z rúk a rozbil ho. Agresivita sa u neho neobjavovala len počas zápasov, ale aj v súkromí. McGregor sa na sociálnych sieťach prezentuje ako “človek z ľudu”. Vulgárne sa vyjadruje o aktuálnom dianí vo svete a na adresu politikov nešetrí nadávkami. [1]


MMA štýl boja Conora McGregora

McGregor je známy hlavne ako agresívny útočník a dáva prednosť boju v stoji. Počas zápasov sa často snaží byť agresorom, a teda útočí ako prvý. Za jeho najlepšiu zručnosť je považovaná boxerská obratnosť. Väčšinu svojich víťazstiev ukončil formou knockoutu alebo technického knockoutu. Mnohí odborníci označujú McGregorov protiútok ľavou rukou za najnebezpečnejší. 


McGregor sa takmer vždy zapája do „psychologického boja“ proti svojim oponentom. Slovne ich napáda, zhadzuje a nadradzuje sa nad nimi. Práve kvôli tomuto správaniu ho prirovnávajú k Muhamadovi Alimu, ktorý bol v mladosti pre McGregora veľkou inšpiráciou. [2]


Historický zápas - McGregor vs. Mayweather

Vráťme sa však o pár rokov dozadu. McGregor v UFC často verejne urážal majstra sveta v boxe Floyda Mayweathera Jr. a nie raz ho vyzval na boxerský zápas. Mayweathera spočiatku táto myšlienka pobavila. V roku 2015 odišiel do dôchodku a McGregor pre neho nebol zaujímavým súperom, nakoľko nikdy profesionálne neboxoval. Tlak zo strany médií a McGregorových fanúšikov bol však prisilný, a tak Floyd so zápasom napokon súhlasil.


Prezident UFC tento zápas nepodporoval a bol striktne proti nemu. Conor mal podpísanú zmluvu s UFC, nebol teda boxerom, ale MMA zápasníkom. Po tom, čo avizovaný zápas McGregor vs. Mayweather stúpal na popularite, si Dana White premyslel svoje vyjadrenie. Vízia skvelého zárobku, ktorý by takýto zápas mohol priniesť pre UFC, bola obrovská. 30. novembra 2016 preto spoločnosť získala pre McGregora od Kalifornskej štátnej atletickej komisie profesionálnu licenciu na box. 

 

McGregor vs. Mayweather  

26. augusta sa v Nevade konal najočakávanejší zápas desaťročia, nazývaný aj “Peňažný boj” alebo “Najväčší zápas v histórii bojových športov”. V ringu sa proti sebe postavili majster sveta piatich divízii v boxe Floyd Mayweather Jr. a držiteľ titulov majstra sveta v MMA v dvoch divíziách Conor McGregor. 


Tesne pred zápasom sa Conor objavil na tlačovej konferencii v jednom zo svojich ikonických oblekov. Pozornému oku neušlo, že na svojom modrom saku msl vyšité drobné slová “Fuck you”, ktoré boli adresované jeho protivníkovi. Fanúšikovia šaleli a McGregor tak opäť potvrdil status skvelého zabávača a provokatéra v jednom. 

 

Conor McGregor oblek

 

Zápas bol naplánovaný na 12 kôl a jeho sledovanosť dosiahla druhú najvyššiu hodnotu PPV v histórii (4,3 milióna). Aj keď Conor nebol profesionálnym boxerom, vydržal v súboji proti Floydovi 10 kôl, čo nik nečakal. Nakoniec bol zápas po TKO odpískaný a víťazom sa stal neporaziteľný Mayweather. 


Conor sa neskôr na tlačovej konferencii vyjadril, že odpískanie zápasu bolo predčasné. Bol síce unavený a otrasený, no po menšej prestávke by mohol pokračovať. Mayweather tak získal svoje 50 víťazstvo v kariére, čím prekonal rekord Rockyho Marciana. Obaja zápasníci si však na svoje konto pripísali nemalú sumu peňazí. Floydovi zápas vyniesol až 275 miliónov dolárov a McGregorovi 85 miliónov.


„Toto bol môj posledný boj. Dnes večer, dámy a páni, som si vybral správneho tanečného partnera, s ktorým som si naposledy zatancoval. Conor McGregor, si skutočný majster,“ vyjadril sa po zápase Mayweather na adresu McGregora. [3]


Ako sa však majster sveta Conor McGregor pripravuje na svoje zápasy? Za úspechmi v ringu sa skrýva tvrdá drina a Conor musí striktne dodržiavať svoj tréningový plán a jedálniček. 


Jedálniček Conora McGregora

Strava je pravdepodobne najdôležitejším aspektom udržiavania formy zápasníka, a to najmä v ľahších hmotnostných kategóriách. Boj, rovnako ako fitnes, je spôsob života. Nejde o to dodržiavať určité pravidlá len pár týždňov pred zápasom, ale riadiť sa nimi každý jeden deň. “Skutočné výsledky si vyžadujú obete po celý rok,” tvrdí McGregor.


Conor sa netají tým, že miluje dobré jedlo. Jeho jedálniček tvorí prevažne zelenina, ovocie a hovädzie mäso. “Mám rád vodu a kokosovú vodu, ale nikdy nepijem energetické nápoje - nikdy! Jem len dobré, kvalitné mäso a udržiavam svoje telo hydratované.“


McGregor si dopraje až 9 jedál denne. Kvôli svojim vysokým energetickým výdajom prijme v priemere 4000 kalórií. Vo veľmi anaeróbnych dňoch konzumuje viac potravín bohatých na sacharidy. 

 

Jedálniček Conora McGregora

 

Ak sa chcete stravovať ako Conor McGregor, vyskúšajte tento jedálniček. Je totiž inšpirovaný denným stravovacím režimom McGregora.

 

Jedlo 1: pečené plátky jabĺk spolu s arašidovým maslom, avokádom a vajcami 

Jedlo 2: zázvor, kurča s medom a ryžou 

Jedlo 3: kari ryža a ryba 

Jedlo 4: plátky zemiakov, jabĺk, kuracích pŕs a avokáda 

Jedlo 5: údená cibuľa, špenát, paprika a vajce s plátkami avokáda

Jedlo 6: hovädzí steak, krevety s limetkou, ryža 

Jedlo 7: plátky avokáda a zemiakov, miešané vajíčko s karfiolom a špenátom 

Jedlo 8: steak z tuniaka s chilli, soľou, korením a údenou paprikou 

Jedlo 9: miešané vajíčko s jalapeňos, so špenátom a kuracím mäsom s nakrájanými zemiakmi [2]


Tréningový plán Conora McGregora

Namiesto zdvíhania činiek sa Conor prevažne venuje trénovaniu flexibility a rovnováhy tela. Zameriava sa na učenie rôznych bojových štýlov, pričom svoje tréningy často mení, aby nabral silu. Jeho tréningový plán vyzerá nasledovne.

 

Tréningový plán Conora McGregora  

1. Dynamické rozťahovanie a flexibilita

Nasledujúce pohyby vykonáva po dobu 60 sekúnd. 

 • Muay Thai Knees (výkop so skrčenou nohou)
 • Shoulder rotation (rotácia ramien)
 • Leg Swings (kývanie nôh do strán)
 • Hip Circles (hýbanie panvou do kruhu - v sede alebo v ľahu)
 • Neck Bridge (mostík na krku)


2. Statický strečing

Každý z cvikov vykonáva 30 sekúnd.

 • Back Roll (kotrmelec vzad)
 • Sit-Through (sed zo strany na stranu - cvik z jogy)
 • Sit-Back Shoulder (naťahovanie chrbtového svalstva v sede - cviky z jogy)
 • Lying Leg Stretch (naťahovanie nôh v ľahu - cvik z jogy)
 • Seated Butterfly (motýlik - cvik z jogy)


3. Tréning ohybnosti

Každý z cvikov vykonáva 1 minútu.

 • Duck Walk (kačacia chôdza) - zmierňuje bolesť kolien
 • Horse Walk (chôdza koňa) - rozvíja silu bedrových svalov a slabín
 • Liward Walk (plazenie sa) - zlepšuje pohyblivosť bedier a kontrolu nad stredom tela
 • Ostrich Walk (pštrosia chôdza) - zvyšuje flexibilitu


4. Kruhový tréning

Počas 60 sekúnd opakuje 5 sérií týchto cvikov:

 • Pull-Downs (sťahovanie kladky) - cvik na brucho, chrbát, ramená, biceps, a triceps
 • Push-Ups - (kľuky) - cvik na ramená a triceps
 • Pull-Ups - (zhyby) - cvik na chrbát, trapézy a biceps
 • Air Squats - (drep so zdvíhaním rúk) - cvik na hamstringy a zadok


Conor McGregor sa riadi bojovým anaeróbnym systémom výcviku (F.A.S.T), na ktorý dohliada športový vedec Julian Dalby. Zahŕňa vysoko intenzívny tréning spolu s nepretržitými vytrvalostnými cvičeniami, ktoré sú ideálne pre box a MMA. [6]


Deň Conora McGregora

Byť majstrom sveta zmiešaných bojových umení si vyžaduje plnú koncentráciu. Conor si to samozrejme uvedomuje. Aby boli jeho snaha a tréning efektívnejšie, začlenil do svojho dňa zopár rutinných aktivít. Aké to sú?


Po prebudení

Prvá vec, ktorú Conor urobí bezprostredne po prebudení, je natiahnutie svalstva. Potom vypije 2 poháre vody, aby sa po spánku rehydratoval.


Pred raňajkami

Conor si často dopraje ešte pred raňajkami krátke kardio cvičenie. Následne vypije kávu a dá si chutné raňajky z potravín bohatých na bielkoviny a tuky.

 

Rozcvička

Pred tréningom Conor nikdy nezabúda na rozcvičku. Počas dňa si dopraje ovocie, ktoré mu dodáva energiu. Odporúča najmä černice, čučoriedky, jablká, jahody a grapefruit. [2]

 

Tréning flexibility Conora McGregora

 

Zaujímavosti o Conorovi McGregorovi

Do povedomia fanúšikov sa McGregor dostal aj prostredníctvom svojho unikátneho vkusu. Jeho pestré obleky už možno považovať za ikonické. Navyše, ako správny Ír, začal s výrobou Proper No. Twelve Irish Whiskey. Od jej uvedenia na trh sa v USA a Anglicku predalo už niekoľko tisíc fliaš. Okrem toho, je hrdým otcom malého synčeka Conora McGregora Jr., ktorého má so svojou dlhoročnou partnerkou Dee Devlin. [3]

 

Proper No. Twelve Whiskey - Conor McGregor

 

McGregorove magické čísla

Na záver prikladáme pár zaujímavostí, ktoré život a kariéru Conora McGregora zhŕňajú v číslach. 


 • 13 sekúnd trvalo McGregori knockoutovať Alda a získať titul majstra sveta v strednej váhe
 • 16 516 účastníkov sledovalo zápas McGregor vs. Aldo
 • 622 000 dolárov získal McGregor za každú sekundu v boji proti Aldovi
 • dal 17 knockoutov v 19 zápasoch
 • 188 libier je suma, ktorú pravidelne dostával od štátu v čase, keď ešte nebol profesionálnym bojovníkom UFC. Svoju loď pomenoval práve “188”, aby mu pripomínala, čo všetko musel urobiť preto, aby sa dostal tam, kde je teraz. [3]


Tiež vás prekvapili niektoré informácie o Conorovi McGregorovi? Patríte medzi jeho fanúšikov aj vy? Neváhajte sa s nami podeliť o svoj názor v komentároch a v prípade, že sa vám článok páčil, nezabudnite ho podporiť zdieľaním.


Zdroje:

[1] Conor McGregor Biography - https://www.biography.com/athlete/conor-mcgregor

[2] Conor McGregor Height, Weight, Age, Biography, Affairs - https://starsunfolded.com/conor-mcgregor/

[3] Conor McGregor Biography - https://gossipgist.com/conor-mcgregor

[4] Brad Ward - Build a Fighting Physique Like Conor McGregor - https://www.bodybuilding.com/content/build-a-fighting-physique-like-conor-mcgregor.html?searchTerm=conor+mc

[5] James Gold - 13 Jun Conor McGregor Workout, Training Routine, Diet Plan, Body Stats - http://www.borntoworkout.com/conor-mcgregor-workout-training-routine-diet-plan-body-stats/

[6] Conor McGregor Biography - https://www.biography.com/athlete/conor-mcgregor