8 vecí, ktoré by ste nikdy nemali robiť vo fitku

Určite viete, čo by ste mali v posilňovni robiť. Vycibriť techniku, trénovať múdro a maximálne sa sústrediť na každý cvik. Zoznam toho, čo by ste ale robiť nemali, je značne dlhší. Podnety ako: “nehŕbte sa” alebo “nevytáčajte ruky” sú bežné rady od trénerov. Avšak, existuje ešte halda ďalších múdrostí, ktoré nie sú viazané na špecifické pohyby. Pozrite si preto 8 vecí, ktoré by ste nemali robiť, ak chcete znásobiť svoje výsledky. 


1. Nikdy si nesadajte počas tréningu nôh

Práve ste dokončili vyčerpávajúcu sériu zakopávania na stroji a jediné, na čo myslíte je, že si sadnete a oddýchnete. Ok, môžete si na sekundu alebo dve sadnúť, ale zaparkovať na vašom zadku a dopriať si dlhú prestávku je v skutočnosti kontraproduktívne. Prechádzka pomáha vyprázdniť sval od vedľajších produktov (ako sú napríklad vodíkové ióny) vysoko intenzívneho tréningu, ktoré môžu spôsobiť svalovú únavu.


8 vecí, ktoré by ste nemali robiť v posilňovni: nikdy si nesadajte počas tréningu nôh


Ak posadíte svoj zadok na lavičku alebo sa neunúvate vstať zo stroja, tak vlastne redukujete prúdenie krvi do svalu. Krv pomáha vyplachovať metabolické vedľajšie produkty, takže obmedzovanie jej prúdenia, tento proces predlžuje a telu trvá dlhšie pripraviť sa na ďalšiu sériu. Inými slovami, ak si budete sadať medzi cvikmi na nohy, tak sa jednoducho budete „horšie zotavovať“Chyťte dych, ale snažte sa udržiavať v pohybe počas tréningu nôh pre lepšie zotavenie!

 

2. Nikdy slepo nekopírujte cvik, ktorý robí niekto iný

Poznáte to, keď niekto chytí chrípku a čoskoro je chorý každý? To sa veľmi ľahko môže stať aj so zlou technikou cvičenia. Jeden človek robí niečo zle, a skôr alebo neskôr vidíte aj ďalších ľudí vykonávať cvik s rovnako zlou technikou. Toto platí zrejme dvojnásobne pri zahrievaní ramenných rotátorov alebo rumunskom mŕtvom ťahu, ktorý mnoho kulturistov zmení na lajdácky pseudo-mŕtvy ťah.


8 vecí, ktoré nerobiť v posilňovni


Iba preto, že najväčší a najnamakanejší chlap vo vašej posilňovni robí nejaký cvik, neznamená to, že ho robí správne. Pozorovanie je fajn bod, kde začať, keď sa učíte nové cviky, ale je to iba začiatok. Pracovať so vzdelaným a informovaným trénerom alebo tréningovým partnerom vám môže tiež pomôcť.


3. Nikdy nepoužívajte dosku na rovnováhu počas budovania svalovej hmoty

Dosky na rovnováhu boli populárne medzi trénermi asi pred desiatimi rokmi. Balansovanie a zároveň vykonávanie cvičenia je ťažšie ako posilňovanie s nohami pevne na zemi, ale ak je vašim cieľom získavanie sily alebo svalov, tento kompromis nie je najlepšie riešenie. Jednoducho, musíte obetovať väčšie váhy pri tréningu na nestabilnom povrchu, a ak je vašim hlavným cieľom rast svalov, nevyťažíte z toho maximum. Ak chcete trénovať, aby ste získali lepšiu stabilitu aj nárast svalov, tak je lepšie trénovať to samostatne.


8 vecí, ktoré by ste nikdy nemali robiť vo fitku


4. Nikdy nehľadajte spôsoby ako utajiť, že netrénujete nohy

Keď už budete nejaký čas budete navštevovať posilňovňu, začnete si všímať isté trendy medzi ľuďmi. Skoro každý trénuje hrudník v pondelky a niektorí trénujú nohy neskoro večer, keď je vo fitku málo ľudí, aby nevideli, s akými nízkymi váhami robia drepy. Ak nemáte perfektné nohy, tak prestaňte hľadať cesty ako zakryť vašu slabosť, napríklad tým, že nosíte dlhé nohavice alebo skracujete rozsah pohybu pri cvikoch.


8 vecí, ktoré by ste nikdy nemali robiť vo fitku


Namiesto toho, aby ste svoju slabosť skrývali, chopte sa jej a zaútočte na ňu. Zdvojnásobte snahu na vybudovanie masívnych nôh namiesto vymýšľania ospravedlnení o tom, ako vás bolia kolená. Vypracovanie najlepšieho tela nie je len o dňoch, kedy cvičíte hrudník a ruky. Ak nedokážete  zahrnúť 1-2 húževnaté hodiny do týždňa na nohy, pravdepodobne nepatríte do skupiny cvičencov riadiacich sa mottom: „No pain, no gain“.


5. Nestrácajte čas s mobilom v rukách medzi sériami

Toto je posadnutosť mnohých cvičencov a neviem ako vás, ale mňa to privádza do šialenstva. Chápte, že kedysi neboli mobily, ktoré sme si nosili do posilňovne, aby nás zabavili medzi sériami. Nanešťastie, vynález mobilných telefónov spôsobil mnoho strateného času v posilňovni.


8 vecí, ktoré by ste nikdy nemali robiť vo fitku


Pokiaľ však aktívne svoj tréning netrackujete mobilom, tak ho nechajte na pokoji. Je príliš jednoduché nechať sa rozptýliť sociálnymi médiami, premárniť oddychový čas alebo stratiť koncentráciu na cvičenie. Vďaka telefónom ignorujete aj ostatných návštevníkov posilňovne, ktorí sa potrebujú zaradiť, požiadať o miesto alebo hľadajú priateľskú radu.


6. Nikdy sa nenechajte zmiasť progresom

Prečo niektorí ľudia trénujú tvrdo, ale nikdy z nich nemáte pocit, že robia pokroky? Je to hlavne preto, že samotné úsilie negarantuje výsledky. Napríklad, môžete robiť bicepsový zdvih s 11 kg činkou po 60 opakovaní alebo môžete použiť 34 kg činku a urobiť 8-10 opakovaní. V oboch prípadoch je námaha veľká, síce ľahšia váha vám môže dať lepšie krátkodobé svalové pumpovanie, ale ťažká váha je lepšia pre budovanie svalov a zďaleka ľahšia pre postupné a programové narastanie.


8 vecí, ktoré by ste nikdy nemali robiť vo fitku


Ak používate dobrú techniku a trénujete až do zlyhania, radšej si vyberte váhu, s ktorou dokážete urobiť 8-10 opakovaní. Keď sa vám bude táto váha zdať ľahká, tak zvýšte náklad alebo urobte cvik väčšou výzvou, a to viacerými cestami – napríklad predĺžením času pod napätím alebo skráťte oddychový čas.


7. Nikdy, ale nikdy sa nestaňte pohodlným

Robíme mnoho vecí, aby boli naše životy pohodlnejšie, ale „byť pohodlný“ nie je tým, čím chcete byť pri vytrvalostnom tréningu. Cvičenie je veda a jedným z jeho základných princípov je založený na koncepte nazývanom „progresívne preťaženie“. Keď pridáte váhu do vašich bench press-ov, svalové vlákna odpovedajú - za prítomnosti správnej výživy a oddychu- väčším rastom a silou. Keď prestanete pridávať váhu alebo tlačiť viac opakovaní a dostanete sa do pohodlnej rutiny, tak telo nemá dôvod na ďalšie prispôsobovanie. Takže nikdy neudržíte svoj tréning pod kontrolou a v jednom tempe rastu.


8 vecí, ktoré by ste nikdy nemali robiť vo fitku


8. Nikdy nepridávajte váhu predtým než si uchytíte techniku

Kulturisti sa stále ženú za pridávaním váhy na činku, pretože si myslia, že práve toto je znak toho, že sa stávajú väčšími a silnejšími. Začínajúci kulturisti, žiaľ, často obetujú techniku, aby robili rýchle váhové pokroky. To nikdy nie je múdre riešenie. Hlavne je to nebezpečný ťah, keď príde na cviky celého tela a technické zdvihy, ako drepy a mŕtve ťahy.


8 vecí, ktoré by ste nikdy nemali robiť vo fitku


Naučiť sa ako robiť bicepsový zdvih je dosť jednoduché, ale naučiť sa ako správne urobiť mŕtvy ťah, určite nie. Pozrite si videá s nádovodmi ako vykonávať cviky, získajte pomoc od skúseného kulturistu, prečítajte si solídnu príručku pre mŕtvy ťah a trénujte, trénujte, trénujte. Odolajte naliehavosti začať pridávať viac kotúčov na tyč, kým nevycibríte techniku, to urobí obrovský rozdiel vo vašej posilňovacej kariére.


Napíšte nám do komentárov, s čím z tohto zoznamu ste sa stretli a čo by ste sem ešte doplnili. Ak vám bol článok nápomocný, alebo si myslíte, že môže pomôcť vašim známym, podporte ho zdieľaním.