6 najčastejších mýtov o ženskom fitness - odhalené!

Oddeľte fakty od fikcie. Caveat emptor v latinčine znamená riziko nesie kupujúci. Ako to súvisí s dnešným používateľom internetu? Online kupujúci sú bombardovaní rozporuplnými informáciami, vystrelenými ako mylné strely, ktoré len zriedka zasiahnu svoj cieľ.

 

Pozriete si viacero zdrojov na Internete a stále nájdete rôzne odpovede na svoje otázky. Takže, aby sme sa zbavili všetkého tohto chaosu, ktorý môže zahmliť vaše myslenie, budeme sa venovať 6 mylným predstavám ohľadom ženského tréningu a výživy. Tie vás ušetria zmätku a množstva strateného času, ktoré prináša googlenie odpovedí.

 

Tréningový mýtus 1: Dvíhanie ťažkých váh spôsobí, že budete vyzerať ako muž

Iným mýtom sme začať ani nemohli. Toto clishé ste počuli snáď už milionkrát a snáď už milionkrát sme ho spomínali aj my, avšak situácia si ešte stále žiada vyťahovať ho. A áno, každá žena, ktorá zdvíha závažie sa časom stane progresívne silnejšia, ale to neznamená, že začne fyzicky vyzerať ako muž.

 6 mýtov o ženskom fitness. posilňovanie ženy

 

Pozrite sa, ženy produkujú iba zlomok testosterónu, prirodzeného svaly budujúceho hormónu, v porovnaní s mužmi. Dokonca ani seriózne ženské trénerky s rokmi skúseností si nemôžu vypracovať objemné svaly, ktoré vidíte na mužských kulturistoch. Pravdaže, hocikto, či už ženy alebo muži, ktorí si pichajú testosterón alebo anaboliká budú ohromne podporovať rast ich svalov, ale to je úplne mimo toho, čo niekto môže dosiahnuť prirodzene.


Pre nás ostatných, proces stávania sa silnejším a budovania svalovej hmoty je akumuláciou desiatok, ak nie stoviek tréningov. Pridaním chudej svalovej hmoty spálite viac kalórií na dennej báze a zostanete chudšou. Takže sa nebojte chytiť do rúk nejaké ťažšie závažia!

 

Tréningový mýtus 2: Keď prestanete cvičiť, svaly sa zmenia na tuk

Toto stanovisko je asi také pravdivé, ako keď povieme, že sa zlato premení na striebro. Je to skrátka nemožné. Za prítomnosti správnej výživy a oddychu, sval rastie ako odpoveď na náročný odolnostný tréningový program, a to cez proces nazývaný hypertrofia. Ale keď prestanete dvíhať závažie, nastane opak. To sa nazýva atrofia, a teda sval sa začne zmenšovať. Svalové vlákna sa nejak zázračne nepremenia na tukové bunky, svalové vlákna sa jednoducho scvrkávajú.

 6 mýtov o ženskom fitness. svaly sa menia na tuk

 

Ak by ste sa mali vzdať tohto správneho stravovania a nahradili ho nutrične nezdravým jedlom alebo nadbytkom tukových kalórií, váha sa pravdepodobne začne nakláňať k ukladaniu väčšieho množstva telesného tuku. To, čo bol niekedy pevný a hustý sval sa javí ako ochabnutý. To je skôr znak zmeny v telesnej kompozícii (viac tuku, menej svalov) ako to, že sa jeden typ vlákna premení na iný.

 

Naša rada? Spojte silový tréning so zdravou stravou. Ak potrebujete pauzu kvôli zraneniu, zredukujte príjem jedla, dodržiavajte zdravé stravovanie a môžete skúsiť nájsť aj možnosti ako cvičiť bezpečne.

 

Tréningový mýtus 3: Aby ste dosiahli pevný a guľatý zadok, musíte trénovať nohy každý deň

Keď príde na tréning so závažím pre budovanie svalov (a kriviek) existuje pravidlo: V posilňovni trénujte tvrdo a doprajte si najmenej 48-72 hodín medzi tréningami na zotavenie.

 

Prečo? Všetká táto tvrdá práca, ktorú robíte v posilňovni je stimulom pre rast svalov. K skutočnej oprave a prebudovaniu dochádza počas odpočinku a za doprovodu správnej výživy v najbližších dňoch. Vynechaním zotavenia sa zníži aj schopnosť svalu silnieť a rásť. Časté tréningy môžu indukovať pretrénovanie a vaše výsledky si budú vyžadovať veľa času.

 6 mýtov o ženskom fitness cviky na zadok

 

Je dôležité poznamenať, že aeróbne cvičenie zahŕňajúce spodnú časť tela môžete vykonávať aj častejšie, pretože zahŕňa pomalé svalové vlákna (odolnostný tréning zasahuje rýchle svalové vlákna). Kardio môže zohrávať úlohu pri tvarovaní spodnej časti tela a môže byť vykonávané častejšie, ale nevypracuje váš zadok tak, ako to dokáže závažie.

 

Výživový mýtus 1: Priveľa proteínu škodí

Ešte predtým ako si bližšie priblížime tento mýtus, musíme si povedať, že proteín je surový (raw) materiál svalov - stavebný blok. Keď sa proteín trávi, vaše telo ho rozkladá na jednotlivé aminokyseliny, a tie použije pre všetky druhy dôležitých procesov, vrátane obnovy svalov a rastu.


Ak tvrdo trénujete, mali by ste sa uistiť, že nepodceňujete dopĺňanie aminokyselín. Na konzumáciu dostatočného množstva bielkovín by mali dbať obzvlášť dámy s nízkokalorickou diétou. Môže totiž dôjsť k tomu, že nedosiahnete budovanie svalov a vaše telo odvedie aminokyseliny pre ďalšie metabolické procesy.

 6 mýtov o ženskom fitness proteín

 

Ubezpečte sa, že prijímate všetky esenciálne aminokyseliny, konzumujete bielkoviny z rôznych zdrojov, hlavne v prípade, že ste vegetariánka. 

 

Jednoduchá cesta, vďaka ktorej si zapamätáte, koľko gramov bielkovín potrebujete každý deň skonzumovať je prosto poznať svoju hmotnosť v britských librách. Takže, ak vážite 125 britských libier, snažte sa prijať 125 gramov bielkovín rozložených do jednotlivých jedál denne. Ak pre vás nie je veľmi ľahké konzumovať také množstvo bielkovín, proteínový doplnok je jednoduchým a praktickým riešením. 

 

Výživový mýtus 2: Keď budete jesť tri a viac jedál denne, priberiete

Podstatnejšie ako počet jedál je celkové množstvo prijatých kalórií. Ak budete konzumovať väčšie množstvo kalórií ako spálite, budete naberať na váhe, a naopak, ak skonzumujete menej kálorií ako spálite, budete strácať váhu.

 

Teoreticky, ak konzumujete rovnaké množstvo kalórií v každom zo šiestich jedál, ako to robíte pri troch jedlách, mali by ste naberať na váhe. Avšak "pasenie" si vyžaduje menšie jedlá, pretože jednoducho nie ste natoľko hladná. Touto cestou tiež vaše telo získa stály príjem aminokyselín, ktoré podporujú rast svalov.

 6 mýtov o ženskom fitness ako často jesť

 

Do práce alebo do školy si vezmite snack bohatý na bielkoviny, skúsiť môžete tiež proteínové snacky. Tak budete aj menej utrácať za nezdravé alebo tučné jedlá, v prípade, že pocítite medzi jedlami hlad.

 

Výživový mýtus 3: Ženy nepotrebujú výživové doplnky

Možno vás to prekvapí, ale nie- nepotrebujete výživové doplnky. Nepotrebuje doplnky výživy v prípade, že konzumujete zdravú a vyváženú stravu, bohatú na bielkoviny a jete šesť jedál denne. Ale pre väčšinu žien, ktorých dni nemajú dostatok hodín, je nastavenie všetkých jedál celkom zložité. V tom prípade poslúžia výživové doplnky ako nutričné poistenie.

 6 mýtov o ženskom fitness proteín pre ženy, ženy a výživové doplnky

 

Každodenné užívanie multivitamínu pomôže zabezpečiť nevyhnutné množstvo vitamínov a minerálov, ktoré možno neprijímate zo stravy. Rybí olej alebo omega-3 mastné kyseliny majú viacero výhod, od redukcie rizika kardiovaskulárnych ochorení, cez podporu imunity a celkového zdravia, až po premazanie kĺbov.

 

Pri dlhom a náročnom dni vám môže pomôcť dokonca aj príležitostné predtréningové posilnenie z kofeínu. Mnoho výhod pri budovaní svalov má aj srvátkový proteín, ktorý vám pomôže najmä pri svalovom zotavovaní. Aj keď možno nepotrebujete všetky doplnky výživy na podporu vytrvalosti, ktoré užívajú muži, myslíme si, že vďaka správnym doplnkom môžete často urobiť značný progres.

 

Nastavte si správne myseľ, tréningový program, správnu stravu a rozumnú suplementáciu. Nedovoľte, aby vás tieto mýty vzďaľovali od dosiahnutia vašich cieľov. V prípade, že sa vám článok páčil alebo si myslíte, že by mohol byť pre vašich blízkych nápomocný, podporte ho zdieľaním.