8 tipov ako spomaliť a viac si užívať život

8 tipov ako spomaliť a viac si užívať život

V dnešnej zrýchlenej dobe sa mnohí z nás neustále za niečím ponáhľajú. Naháňame šťastie, kariérny rast, progres vo fitku, úspech v škole či súkromnom živote. Mať svoj plán a snažiť sa napredovať je samozrejme úplne v poriadku. Problém môže nastať vtedy, keď sa neustále za niečím ženieme a ideme takpovediac na 150 %. Snažíme sa toho dosiahnuť až príliš veľa a chceme úspech na všetkých životných frontoch. Všade chceme byť najlepší a kladieme na seba pekelne vysoké nároky. 

Vo výsledku to niekedy môže dopadnúť kontraproduktívne. Hneď potom nasledujú výčitky a sebaobviňovanie z toho, že nie sme skrátka dosť dobrí a stále sme neurobili maximum. V týchto situáciách však paradoxne zvykne pomáhať pravý opak. Je nutné spomaliť, ubrať plyn, naučiť sa odpočívať a vo výsledku nám to pomôže s dosiahnutím želaných výsledkov. V opačnom prípade sa totiž vystavujeme neustálemu tlaku, s ktorým prichádza stres a ďalšie problémy. Preto sa dnes spolu pozrieme na to, čo znamená spomaliť a prečo by ste mali ubrať plyn v živote aj vy.

Čo vlastne znamená spomaliť?

Keď sa so životom spojí slovo spomaliť, mnoho ľudí netuší, čo si pod tým majú predstaviť. Väčšine možno napadne, že si po práci treba ľahnúť k telke a utopiť zvyšok svojho dňa na Netflixe. Len preto, aby si dnes stihli pozrieť všetky časti toho nového seriálu, pretože zajtra majú v pláne sledovať zase nejaký ďalší. Život by však nemal prebiehať v štýle pretekov orientovaných na kvantitu vecí, ktoré sa dnes snažíte stihnúť. Oveľa dôležitejšia je kvalita a vnímanie sveta okolo vás. Pomalší život je teda akýsi spôsob myslenia, ktorý vo výsledku vytvára uvedomelejší životný štýl založený na skutočných hodnotách. Namiesto snahy robiť všetko čo najrýchlejšie sa zameriava na to, aby sme veci robili lepšie a viac ich vnímali. Ide tu o to, aby nám život nepreletel pomedzi prsty, ale aby sme ho aj skutočne žili.

Čo vlastne znamená v živote slovo spomaliť?

Pomalší život v praxi môže začínať už ráno. Nemusíte nasledovať tradičný scenár, kedy sa v strese vytrepete z postele na dvakrát presunutý budík, obliekate sa ešte v kuchyni, kde sa v rýchlosti oblejete kávou a v aute trúsite sendvič cestou do práce. Namiesto toho si môžete svoje rána užiť. To znamená vstať skôr, v kľude sa naraňajkovať, dať si kávu a vďaka časovej rezerve mať pokojný štart do každého dňa. Je dôležité, aby ste sa sústredili na činnosť, ktorú práve robíte. Pri raňajkách si napríklad naozaj vychutnávajte jedlo a skúste využiť princípy mindful eating

Tento prístup by sa dal aplikovať v každej oblasti vášho života. Ide o to, aby ste si na veci našli čas, ktorý si vyžadujú. Vďaka tomu môžete napríklad oceniť okolitú prírodu, krásne počasie alebo sa sústrediť na človeka, s ktorým sa práve rozprávate. Namiesto toho, aby ste boli neustále nalepení na svojom smartfóne. Pomalší život je teda o vedomom vykonávaní jednej úlohy, ktorú prežijete na 100 %. Vo výsledku sa tak môžete dopracovať k tomu, že svoj život oceníte oveľa viac a zároveň budete šťastnejší než kedykoľvek predtým. [1 – 2]

Prečo je dobré v živote spomaliť?

Prečo je dobré v živote spomaliť?

Mahatma Gandhi raz povedal, že v živote ide o viac, než len o neustále zrýchľovanie. Ak sa cítite vyčerpaní a točíte sa v neustálom kolobehu stresu či povinností, aj toto môžu byť dôvody, prečo by ste mali spomaliť. Rýchle a zbesilé životné tempo sa môže podpísať na duševnom a fyzickom zdraví, ale aj na produktivite či našich vzťahoch. Ak však skúsite ubrať, môže vám to priniesť tieto kľúčové výhody [3 – 4] [14]:

  • Budete sa sústrediť na to, čo je v živote skutočne dôležité – následkom rýchleho životného tempa často strácame prehľad o tom, čo je najdôležitejšie. Naháňame sa napríklad za úspechom v práci a zabúdame na to, že napríklad zdravie nás či našich blízkych je oveľa prednejšie. Túto skutočnosť si uvedomujeme až v čase, kedy je spomínané zdravie ohrozené a dovtedy ho považujeme za samozrejmosť. Ľahko sa tak môže stať, že tvrdá práca a neustále sa ponáhľanie ovplyvní náš úsudok. Až jedného dňa zistíme, že prekračujeme cieľovú čiaru niekoho iného a sme tam, kde sme vôbec nechceli byť. Pomalší život nám tak pomôže lepšie si uvedomiť, čo všetko už v živote máme, aby sme sa nesnažili naháňať za vecami, ktoré v podstate nie sú až také dôležité. 
  • Zachováte si duševné aj fyzické zdravie – neustále sa naháňanie či zaneprázdnenosť vedie k chronickému stresu. Medzi jeho príznaky patria bolesti hlavy, nespavosť, pocit slabosti, nesústredenosť či znížená chuť socializovať sa. Tieto symptómy sa môžu podpísať na našich vzťahoch, ale aj na celkovom zdraví. 
  • Budete produktívnejší odpočinok je pre produktivitu nevyhnutný. Keď sa pri svojej práci ponáhľame, môžeme byť nepozorní a robíme chyby, ktoré nás nútia vracať sa k tej istej práci. Následne musíme prerábať a opravovať veci, ktoré mohli byť hotové už na prvýkrát. Ak však postupujeme pomalšie, vytvárame si priestor na hlbšie preniknutie do práce. Viac sa sústredíme a náš výkon sprevádza dobrá energia. Dokonca je pravdepodobné, že vo finále budeme mať všetky úlohy hotové rýchlejšie. Bez spomalenia a odpočinku by to však nešlo.

8 tipov, ako v živote spomaliť

Aj keď sú vyššie spomínané aspekty naozaj presvedčivé, veľa ľudí sa najčastejšie vyhovára na to, že skrátka nemajú čas spomaliť. V dnešnom svete sme totiž čoraz viac povzbudzovaní k produktivite a mnoho z nás zrejme pociťuje tlak na výkon. Svoje vyčerpanie pred šéfom potom maskujeme kofeínom či cukrom a pocit neustáleho časového tlaku nás vedie k horším výsledkom. Treba si však uvedomiť, že rýchlejšie neznamená lepšie a kvantita nie je to isté čo kvalita. 

Vo voľnom čase si potom s cieľom oddýchnuť často berieme do ruky náš smartfón. Ten však namiesto upokojenia a spomalenia opäť unáša našu pozornosť, zrýchľuje vnímanie a spôsobuje, že sa cítime ešte viac unavení a zmätení. Aká je teda cesta von? [6]

Nižšie vám ponúkame niekoľko tipov, ktoré vás možno presvedčia o tom, že každý problém má svoje riešenie. Nájdete v nich efektívne spôsoby, ako spomaliť, ktoré ľahko zvládnete zakomponovať do svojho života aj vy 

1. Pracujte menej

Toto sa bude asi ťažko čítať ľuďom, ktorí majú nos v práci 24/7 a nedokážu vypnúť ani mimo nej. Uvedomte si však fakt, že je ťažké spomaliť, keď sa snažíte robiť milión vecí a popri tom vám život preteká pomedzi prsty. Namiesto toho skúste aplikovať princíp work-life balance. Ak je vaša pracovná doba flexibilná neznamená to, že by vám mala zasahovať do celého dňa od rána až kým nepôjdete spať. 

Stanovte si hranice medzi prácou a voľnom tak, že si jasne určíte pracovný čas od – do. To platí aj v prípade, že ste svojim vlastným šéfom. Aj úrady totiž majú pracovnú dobu a naozaj nie je nutné klientovi dvíhať telefón trebárs o ôsmej večer. Nikto vás nenúti, aby ste fungovali 24/7 a pochopenie pre tento fakt by mali mať aj vaši klienti, ktorí nemôžu čakať, že ak vám o polnoci napíšu mail, odpoviete im za pár minút. Uvedomte si fakt, že sa naozaj nič nestane, keď im v pokoji odpíšete až ráno. 

Mohli by vás zaujímať tieto produkty:

Hneď po práci si preto nezabudnite vypnúť pracovný telefón, aby vašu pozornosť neotravovali maily či správy, ktoré by ste rozhodne nemali čítať večer po práci. Naopak počas pracovnej doby sa snažte zamerať na to, čo je naozaj dôležité a nutné urobiť práve dnes. Všetko ostatné si nechajte na neskôr. Ak sa však v práci prepínate 24/7, lebo všetko je iba na vašej hlave, možno je na čase zamyslieť sa nad tým, že potrebujete posilu. Menej dôležité úlohy tak môžete delegovať na ďalšieho človeka.

Vďaka tomu budete mať viac času na najdôležitejšie činnosti dňa a máte tiež veľkú šancu, že dnes opäť neskončíte v práci o dvadsiatej večer. Rovnako sa snažte nechať si trochu priestoru medzi jednotlivými úlohami či stretnutiami, aby váš deň mohol prebiehať pokojnejším tempom. Koniec koncov aj študenti v škole majú krátke prestávky medzi jednotlivými hodinami, aby si ich myseľ trochu odpočinula a mohli sa sústrediť na ďalšie lekcie. Ak si teda budete plánovať stretnutia, nechajte si medzi nimi aspoň 10 minút pauzu a sami uvidíte, že váš fokus bude lepší. [2] [5]

Ak vás rovnováha medzi prácou a voľným časom zaujíma viac, prečítajte si náš článok Work-life balance: Ako úspešne skĺbiť prácu a osobný život?

2. Uvedomte si svoje limity a dávajte si reálne ciele

Aj vás niekedy dostane komplex zo Supermana? Mám na mysli to, keď máte pocit, že vašou úlohou je zachrániť celý svet a cesta za spásou ľudstva je posiata stovkami úloh, ktoré treba urobiť. Vy sa im samozrejme postavíte so všetkou chrabrosťou, čo vo výsledku nemusí dopadnúť dobre, pretože či sa vám to páči alebo nie, Superman je len jeden.

Spomaľte tak, že si uvedomíte svoje limity

Mali by ste si preto uvedomiť, že svet sa bude ďalej točiť aj napriek tomu, že ste dnes neurobili 20 úloh, ale len 5. Ku cti vám slúži fakt, že tých 5 úloh je urobených poriadne, bez stresu a nemusíte sa k nim vracať znova. Ak si totiž stanovíte ako plán 20 úloh, z ktorých rovnako zvládnete len 5, zrejme vás na konci dňa čaká pocit frustrácie z nesplnenia plánu. Na druhej starne keď sa budete od začiatku sústrediť iba na tých 5 úloh a tých zvyšných 15 si rozdelíte do ďalších dní, čaká vás príjemný pocit prameniaci z toho, že ste dnes stihli všetko, čo ste si naplánovali. Ak budete akceptovať svoje limity, postupne sa naučíte chápať skutočnosť, že potrebujete priestor aj na odpočinok. Nie ste totiž robot, ale ľudská bytosť, ktorá má svoje obmedzenia a potrebuje oddychovať nielen v podobe spánku. [3]

Ak vás táto téma zaujíma viac, určite nevynechajte náš článok Čo robiť, keď spánok nezaberá? Zamerajte sa na týchto 7 typov odpočinku.

3. Naučte sa povedať NIE

Toto je v súvislosti s predošlým bodom veľmi dôležité. Skutočné kúzlo, ako viac spomaliť či odpočívať sa totiž môže často skrývať v jednoduchej formulke, ktorú pokrýva slovo NIE. A dokonca pritom nemusíte ani mávnuť čarovným prútikom. Stačí, že sa naučíte povedať nie veciam, ktoré práve nestoja za to. 

Zo začiatku sa to môže zdať zložité. Najmä, ak máte radi ľudí okolo vás a nechcete ich sklamať. Uvedomte si však fakt, že vždy, keď poviete niekomu áno, sa pripravíte o váš čas, energiu a pozornosť. Naučiť sa povedať nie je totiž skvelým nástrojom, ako si v živote nastavíte hranice, aby ste ochránili svoj čas a pohodlie. Pomôže vám to spomaliť a sústrediť sa na veci, ktoré sú pre vás naozaj dôležité. [7]

4. Odpojte sa od sociálnych sietí

V dobe ovládanej smartfónmi a sociálnymi sieťami sa zdá byť tento krok naozaj nepredstaviteľný. Ale zamysleli ste sa niekedy nad tým, či skutočne potrebujete byť online celé dni bez prestávky? Veľa ľudí totiž trávi nezmyselné množstvo času nekonečným scrollovaním sociálnych sietí. Vo výsledku im to pokojne môže ukrojiť aj pár hodín denne, ktoré mohli využiť oveľa efektívnejšie. Nehovoriac o tom, že neustále scrollovanie sociálnych sietí môže byť spúšťačom mentálnych problémov, ktoré sa potom prejavia aj v reálnom živote. Ak si myslíte, že sa vás to netýka, pokojne navštívte nastavenia digitálneho zdravia vo vašom smartfóne. Nájdete v nich presný čas strávený v konkrétnych aplikáciách, ako napríklad Facebook či Instagram. V prípade, že podobné nastavenie nemáte, môžete sa porozhliadnuť po aplikáciách tretích strán, ktoré vám s meraním času pomôžu. Získate tak lepšiu predstavu o tom, koľko minút či hodín vám zo dňa ukrojil váš telefón. 

Ak sa o tejto téme chcete dozvedieť viac, určite si prečítajte náš článok Ako na nás vplýva neustále scrollovanie sociálnych sietí?

Namiesto nezmyselného prehliadania Facebooku či Instagramu sa naučte prestať riešiť svoj telefón počas každej voľnej chvíle. Ešte lepšie bude, ak si ho z času na čas úplne vypnete. Prípadne zvolíte režim lietadlo a aspoň na chvíľu prestanete byť jeho otrokom. V prípade, že väčšinu dňa pracujete na počítači, nezabudnite sa odpojiť, aby ste sa mohli sústrediť aj na iné veci. Detox od sociálnych sietí môže pokojne začínať už ráno. Ak viete, že vás telefón uberá o cenné minúty, nenechávajte si ho pred spaním na dosah ruky. To isté platí aj večer, kedy by ste sa mali venovať spánku, v čom vám môže modré svetlo z displeja brániť. Pokojne sa riaďte pravidlom, že telefón do spálne nepatrí. Koniec koncov je ťažké spomaliť, keď neustále kontrolujete lajky, prichádzajúce správy alebo len nezmyselne scrollujete. [2]

5. Objavte mindfulness meditáciu

Keď sa neustále za niečim naháňate, váš mozog opakovane prechádza zoznam úloh, aby ste na nič nezabudli. Ráno začínate pracovať na úlohe zo včera, ktorá mala byť hotová predvčerom. Do toho vám prídu ďalšie 3 nové úlohy s urgentnou prioritou, ale popri tom nesmiete zabudnúť nakúpiť potraviny, ktorých zoznam si tiež nosíte iba v hlave. K tomu treba ísť po deti do školy a skoro ste zabudli na to, že len do dneška si môžete vybrať vašu objednávku z balíkomatu.

Mindfulness meditácia

V tomto prípade nezáleží na tom, ako rýchlo vykonáte jednotlivé úlohy, pretože váš mozog tak či tak pracuje ako o preteky, aby ste na nič nezabudli. Preto je z času na čas užitočné vyčistiť si myšlienky, k čomu vám môže pomôcť mindfulness meditácia. Vďaka nej sa môžete naučiť spomaliť pretekárske myšlienky, upokojiť myseľ a zbaviť sa negativity. Je založená na tom, aby ste vnímali prítomné okamihy a sústredili sa iba na jednu vec, ktorej venujete maximálnu pozornosť. Ako ju praktizovať sa dočítate v článku Prečo je pre nás stres nebezpečný a ako ho znížiť?  [6] [8]

Skvelým prostriedkom na uvoľnenie stresu, ale aj mentálny či fyzický odpočinok môže byť tiež joga. O nej sa dozviete viac v článku Joga: Kľúč k fyzickej a psychickej rovnováhe.

6. Vyrazte do prírody

Vymaniť sa z neustáleho kolotoča a spomaliť môže pomôcť aj výlet do prírody. Ten so sebou prináša široké spektrum pozitívnych vplyvov. Pobyt v prírode prispieva k psychickej pohode, znižuje krvný tlak, srdcový tep, svalové napätie a redukuje aj produkciu stresových hormónov. Bonusom je tiež fakt, že v prírode prídete na iné myšlienky, posilníte imunitu aj fyzickú kondíciu. 

V prípade, že vás výhody pobytu v prírode zaujímajú viac, určite nevynechajte náš článok Psychická pohoda, chudnutie a kvalitnejší spánok. Aké sú ďalšie výhody turistiky?

Na to, aby ste spomalili sa však nemusíte vydať každý víkend na hory. Stačí do svojho života zaradiť krátke prechádzky alebo si aspoň na pár minút sadnite niekde do parku. Uvidíte, že vaše telo a myseľ sa vám za to poďakujú. [7] [9]

7. Trávte čas s ľuďmi, ktorých milujete

Vysokou daňou príliš rýchleho sveta je často absencia času s našimi najbližšími. Aj toto je jedna z vecí, ktorú by ste na ceste spomalenia mali napraviť. Vzťahy s ľuďmi okolo tvoria kostru života, ktorý má zmysel. Zdieľanie tajomstiev, problémov, obáv či nádejí s blízkymi ľuďmi tak môže byť skvelou cestou, ako spomaliť a užívať si život okolo vás. 

Spomaliť sa dá aj vďaka času s vašimi najbližšími

Bez ľudí, ktorých milujeme sa z nás totiž rýchlo stanú len chladné a osamelé bytosti. Urobte si preto každý deň trochu času, ktorý venujete vášmu srdcu najbližším ľuďom. Umožní vám to spomaliť a určite si raz nebudete vyčítať, že ste svojich blízkych zanedbávali. [10]

8. Užívajte si svet okolo vás

Uponáhľaná doba nás často oberá aj o každodenné momenty, ktoré akosi nevnímame. Zabúdame tak na to, v čom tkvie ich čaro. Či už ide o objatie vašich detí alebo maznanie sa s domácim miláčikom. Prípadne vychutnanie si chutného obeda či ľahnutie do postele, kde vás svojou vôňou očarí svieže, čerstvo vypraté prádlo. Každý z nás má vo svojom živote maličkosti, ktoré ho môžu potešiť. O to viac, keď ich začne vnímať a nebude ich brať ako samozrejmosť. Práve to môže byť kľúčom k spomaleniu a v konečnom dôsledku aj k spokojnejšiemu životu. [11]

Pomalší život je o užívaní vecí okolo vás

Záver

Neustále sa za niečim hnať nemusí byť tá správna cesta, ktorá vás napokon dovedie do cieľa. Keď na seba kladieme vysoké nároky a snažíme sa dosiahnuť až príliš veľa, často to môže mať opačný účinok, s ktorým príde sebaobviňovanie z toho, že nie sme dosť dobrí. Kúzlo úspechu sa však môže skrývať niekde úplne inde a namiesto toho, aby ste zo 150 pridali na 200 % stačí len ubrať plyn. Ak sa točíte v neustálom cykle plnom povinností a cítite, že je čas spomaliť, jednotlivé tipy vám môžu pomôcť preniesť tento pocit do praxe. Sami potom uvidíte, že prehnaná snaha nemusí byť správna a že spomalenie dáva vášmu životu oveľa väčší zmysel. Jeho pozitívny vplyv sa navyše odrazí nielen v pracovnom, ale aj v súkromnom živote.

Zdroje:

[1] What is Slow Living? – https://www.slowlivingldn.com/what-is-slow-living/

[2] Leo Babauta - The 10 Essential Rules for Slowing Down and Enjoying Life More – https://zenhabits.net/the-10-essential-rules-for-slowing-down-and-enjoying-life-more/

[3] Christy Wright - 12 Ways to Slow Down and Enjoy Life More – https://www.ramseysolutions.com/personal-growth/the-beauty-of-slowing-down

[4] Chronic stress – https://www.yalemedicine.org/conditions/stress-disorder

[5] Our Top 11 ways to slow down – https://www.theworldinstituteofslowness.com/our-top-11-ways-to-slow-down/

[6] Tchiki Davis - Slowing Down: 14 Science-Based Ways to Enjoy Life – https://www.berkeleywellbeing.com/slow-down.html

[7] How to Slow Down: 20 Simple Ways to Slow Down & Enjoy Life – https://simplelionheartlife.com/how-to-slow-down/

[8] Kendra Cherry - What Is Mindfulness Meditation? – https://www.verywellmind.com/mindfulness-meditation-88369

[9] How Does Nature Impact Our Wellbeing? – https://www.takingcharge.csh.umn.edu/how-does-nature-impact-our-wellbeing

[10] Enjoying Life in the Slow Lane – https://www.becomingminimalist.com/enjoying-life-in-the-slow-lane/

[11] Amy Crawford - 10 reasons why you should slow down to go faster – https://www.theholisticingredient.com/blogs/wholesome-living/10-reasons-why-you-should-slow-down

[12] Boost your immune system, shake off stress by walking in the woods – https://www.sciencedaily.com/releases/2013/10/131003132112.htm

[13] Health effects of a forest environment on natural killer cells in humans: an observational pilot study – https://www.oncotarget.com/article/24741/text/

[14] Stress – https://www.nhs.uk/mental-health/feelings-symptoms-behaviours/feelings-and-symptoms/stress/

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *