Stacker2 BCAA
BCAA od výrobcu Stacker2 sú aminokyseliny s rozvetveným reťazcom, leucín, izoleucín a valín. BCAA (Branched-chain amino acid) sú využiteľné priamo z krvného obehu, odkiaľ prechádzajú do svalových buniek, a preto predstavujú okamžitý zdroj energie. Aminokyseliny s rozvetveným reťazcom sú metabolizované vo svaloch skôr ako v pečeni a ich najväčšou výhodou je schopnosť podporovať regeneráciu aj po najnáročnejších tréningoch.
BCAA predstavujú najdôležitejšie anabolické a antikatabolické esenciálne aminokyseliny. Zabezpečujú syntézu proteínov pri raste svalovej hmoty a pri regenerácii svalového tkaniva. BCAA sú nevyhnutné a nenahraditeľné hlavne vtedy, keď sa telo dostáva do kritických situácii, ako je napríklad diéta s nízkym obsahom sacharidov v kombinácii s náročnými tréningami. Pri redukčných diétach ho odporúčame kombinovať so spaľovačom tuku, napríklad s karnitínom.
Účinky BCAA
- zvyšujú kvalitu a množstvo svalovej hmoty
- obnovujú silu a urýchľujú regeneráciu
- zabraňujú katabolickým procesom
- regulujú hladinu cukru v krvi
- podporujú tvorbu novej svalovej hmoty
- chránia svalovú hmotu pred poškodením počas fyzického výkonu
- zvyšujú absolútnu silu
- spaľujú tuk a redukujú nadváhu
BCAA sú dostupné vo všetkých formách, a to v práškovej a v tekutej forme, v tabletách, v tekutých kapsuliach aj v želatínových kapsuliach. BCAA sú dostupné v rôznych pomeroch, ako napríklad 2:1:1 alebo 4:1:1, pričom tieto čísla predstavujú pomer jednotlivých zložiek, teda leucín: izoleucín: valín. Ak sa chcete dozvedieť ešte viac, prečítajte si náš článok BCAA a ich účinky na telo.
BCAA: L-leucín, L-valín a L-izoleucín
BCAA sú esenciálne aminokyseliny s rozvetveným reťazcom, teda L-leucín, L-valín a L-izoleucín. Ľudské telo si ich nedokáže vyprodukovať samo, pričom tvoria tretinu svalových bielkovín. V priebehu akejkoľvek fyzickej záťaže, či už je to aeróbny alebo anaeróbny tréning, dochádza k stratám BCAA, následkom čoho dochádza k devastácii aktívnej svalovej hmoty.
Leucín
Leucín je jednou z 8 esenciálnych aminokyselín, ktoré potrebujeme dopĺňať stravou. Zároveň je jednou z troch aminokyselín s rozvetveným reťazcom, teda BCAA. Leucín tvorí približne 8% všetkých aminokyselín obsiahnutých v proteínových štruktúrach nášho tela a je štvrtou najzastúpenejšou aminokyselinou v rámci kostrového svalstva. Nachádza sa v mäse, v orechoch, vo fazuli, v nelúpanej ryži, v sójovej múke a v celozrnných výrobkoch.
Prečo potrebujeme leucín?
-
podporuje budovanie a ochrana svalových vlákien
-
je okamžitým zdrojom energie
-
uchováva glykogén uskladnený vo svaloch
-
prispieva k udržaniu stabilnej hladiny krvného cukru
-
pomáha udržiavať rovnováhu dusíka v tele, čím chráni svaly pred ich rozpadom
-
podporuje tvorbu rastového hormónu, somatropínu, ktorý môže dopomôcť k zdravším kĺbom, úbytku telesného tuku a nárastu sily
Valín
Valín je aminokyselina, ktorá je súčasťou BCAA. Je okamžitým zdrojom energie vo svalovom tkanive. Stimuluje metabolizmus svalov a regeneráciu tkanív. Udržiava rovnováhu dusíkatých látok v tele. Valín sa nachádza v mäse, v hríboch, v burských orieškoch, v mliečnych produktoch, v obilninách a v sójovej bielkovine. Pomáha pri liečbe ochorení pečene a žlčníka.
Izoleucín
Izoleucín je esenciálna aminokyselina, ktorá spolu s valínom a leucínom zvyšuje vytrvalosť u športovcov a podporuje zásobovanie svalov energiou. Izoleucín je potrebný na tvorbu hemoglobínu, stabilizuje a reguluje hladinu cukru v krvi a energetickú zásobu. Nachádza sa v mäse, vo vajciach, v rybách, v orechoch, v strukovinách a v sójových produktoch.
Dávkovanie BCAA
Najčastejšie sa uvádza, že BCAA je odporúčané užívať v dávke 5 g pred a 5 g po tréningu, bez ohľadu na to, či ide o silový alebo vytrvalostný tréning.