Čo sú patentované zmesi a klamú nás nimi výrobcovia doplnkov výživy?

Povedzme, že vám určitý produkt padol do oka. Možno vás zaujal obal a možno ste počuli, ako ho niekto vo fitku ospevuje. Vyhľadáte si ho v eshope, prečítate si o tom, aký je skvelý a zamierite k tabuľke nutričných hodnôt. Avšak, v nej objavíte niečo nevídané. Zložku, ktorá nesie názov patentovaná zmes, v angličtine "Proprietary Blend", "Performance Matrix", "Pump Matrix", "Neuro Modulation" alebo čokoľvek iné. Tento produkt je úžasný!

 

Potom však začnete uvažovať nad tým, prečo existuje také kvantum zložiek, ak sú všetky efektívne. Začína sa vám krížiť myseľ. Predtým, ako urobíte akýkoľvek unáhlený záver, zistite čo sú to patentované zmesi a prečo sa v suplementoch nachádzajú.

 Patentované zmesi: čo to je a ako si zvoliť správny výživový doplnok?

 

Čo sú patentované zmesi?

Patentovaná zmes je zmes ingrediencií a prísad, ktorá nesie určitý názov. V tabuľke nutričných hodnôt preto nájdete názov patentovanej zmesi, vymenovaný zoznam zložiek a číslo, ktoré zoskupuje podiel týchto zložiek. Jednoducho povedané, uvádza sa len súhrn týchto ingrediencií. 

 

Avšak, FDA vyžaduje, aby všetky zložky patentovanej zmesi boli uvedené v presnom poradí podľa podielu v zmesi. Takže zložky, ktorých je v produkte najviac, musia byť uvedené ako prvé. Ak je napríklad v zmesi taurínu najviac, bude uvedený ako prvý, a ako posledná zložka bude uvedená Agmatine sulfát, ktorej je najmenej. Celková gramáž tejto zmesi je 3000 mg.

 patentované zmesi

 

Takýto zoznam zaujímavých ingrediencií v patentovaných zmesiach bez uvedeného množstva každej účinnej zložky je často označovaný aj termínom "dekorácie obalu". Toto konanie je však legitímne a niektoré firmy, ktoré chcú len kvalitné vzorce ochrániť pred kopírovaním alebo krádežou konkurencie. O tom si povieme nižšie viac.


Nevýhoda patentovanej zmesi

Je takmer nemožné posúdiť skutočnú účinnosť produktu, ak sú v ňom použité takéto patentované zmesi. O každej zložke v suplementoch možno povedať, že existuje presná účinná dávka, potvrdená vedeckými štúdiami a výskumami. Pri patentovaných zmesiach je to ťažšie, pretože neviete, či ste túto účinnu dávku užili. Spotrebiteľ tak nemá predstavu o reálnom zložení patentovanej zmesi. 

 

Príklad produktu, ktorý má v tabuľke nutričných hodnôt dobre rozpísané zložky:

tabuľka nutričných hodnôt nepatentované zmesi

 

Uvedieme si ďalší príklad

Vedecké štúdie preukázali, že účinná dávka kreatínu je 3 až 5 g denne (po nasysovacej fáze). Ak užívate kreatín, viete si ho nadávkovať. Pri produkte s patentovanou zmesou máte trochu problém. Nemôžete si byť istý, že ste užili túto účinnú dávku, a dokonca nemáte potuchy ani o tom, koľko ďalších zložiek ste užili. Prečo vôbec výrobcovia použili kreatín v tomto mixe? Prečo vôbec obsahujú produkty túto zmes?

 

Prečo používajú výrobcovia patentované zmesi?

Výrobcovia pridávajú patentované zmesi z týchto dvoch dôvodov:


(a) aby konkurencia nepoznala presné zloženie, pomery a množstvo každej zložky prítomnej vo vzorci, a tým jej zabránili kopírovať vzorec. Spoločnosti takto chránia svoje investície. Príkladom je spoločnosť, ktorá minie značné množstvo financií na výskum a klinické štúdie, aby vyvinula skutočne účinnú zmes a dokázala, že je v porovnaní s ostatnými zmesami lepšia. V tomto prípade by mala byť spoločnosť schopná výskumom preukázať, ako a prečo je zmes efektívna.

(b) zakryť fakt, že vzorec obsahuje veľmi málo účinných látok, kvôli snahe oklamať spotrebiteľa. Spotrebiteľ si tak myslí, že získal viac ako zaplatil. Takto výrobcovia podkopávajú drahšie suroviny a mix napumpujú lacnejšími zložkami. Čo je najsmutnejšie, predajcovia používajú tieto zmesi aj ako marketing - dávajú im nápadité názvy, vymýšľajú slogany. 

 patentované zmesi

 

Ako sme už naznačili, za patentovanou zmesou sa nemusí hneď ukrývať klamstvo alebo ťahanie za nos. Existujú aj spoločnosti, ktoré chcú naozaj trhu poskytnúť inovatívny a účinný produkt. V tom prípade je firma ochotná investovať do vedeckých štúdií, ktoré takto účinnosť zložiek potvrdia. Preto musíme podotknúť, že ak sa chystáte minúť svoje ťažko zarobené peniaze za doplnok, mali by ste si overiť, či skutočne funguje a či bola spracovaná nejaká štúdia, ktorá podporuje efektívnosť konkrétnej zmesi. 

 

Nech sú tieto patentované zmesi pridávané do suplementov s akýmkoľvek úmyslom, nemyslíme si, že budú niekedy totálne vylúčené z tohto priemyslu. Aj keď je pravda, že odklon od nich by mohol priniesť určité benefity. 

 

Sú inovatívne alebo nie?

Internet ponúka haldu vedeckých štúdií o zložkách výživových doplnkov a ich účinnosti. Produkty bez patentovanej zmesi budú spoločnosti naďalej vyrábať, pretože sú hodnotné a majú skvelé predaje. Existujú však aj produkty s patentovanými zmesami, pri ktorých je aj udané presné množstvo každej zložky. 

 patentované zmesi


Pri patentovaných zmesiach bez udania množstva je to komplikovanejšie. Spomínali sme, že tieto zmesi môžu byť inovatívne, ale aj nemusia. Nie každý výrobca bude budovať inovatívne a účinné patentované zmesi. Pravá inovácia obmedzuje patentované zmesi, aspoň v priemysle výživových doplnkov. Zmesi poskytujú spoločnostiam zámienku, aby neinovovali, pretože nemusia. Namiesto toho, aby si výrobcovia doplnkov výživy skúšali konkurovať na základe poskytnutia najefektívnejších produktov (a dokázali to štúdiami) - fitness priemysel je zhluk "pred" a "po" fotiek, smiešnych marketingových sloganov a renomovaných ľudí, ktorí tvrdia ako produkt funguje. Aj keď to tak nemusí byť. 

 

Čo si však z tohto celého vziať?

Kým neuvidíme štúdie, ktoré podporujú efektívnosť alebo neefektívnosť patentovanej zmesi, ktorá nemá uvedené množstvo konkrétnych zložiek, nemôžeme robiť unáhlené závery. Nemôžeme tvrdiť, že sú všetky patentované zmesi zlé, ale ani dobré. Ako spotrebiteľ by ste mali študovať, ktorá zložka je pre vás účinná a pri akej dávke. Vedecké štúdie zložiek doplnkov, patentovaných zmesí a ich efektívnosti sú v hojnom počte dostupné už naozaj všade. Renomovaní odborníci v odbore sú vždy o krok ďalej a využívajú svoje vedomosti k tomu, aby poskytli kritickú analýzu štúdií a naďalej nás vzdelávali.

 

Nakoniec, sú to len doplnky. Nikdy nenahradia kvalitný tréning a správnu výživu. Ak sa chystáte nakupovať doplnky, uistite sa, že viete, čo nakupujete. Pevne veríme, že sme vám pomohli pri výbere správnych doplnkov výživy. Ak si myslíte, že informácie obsiahnuté v tomto článku sú hodné toho, aby sa o nich dozvedelo čo najviac ľudí, podporte ho zdieľaním.