Prihlásiť
Mark Wahlberg: Kedysi obvinený z pokusu o vraždu, dnes filmová hviezda, ktorá zmenila svoj život

Mark Wahlberg: Kedysi obvinený z pokusu o vraždu, dnes filmová hviezda, ktorá zmenila svoj život

Mark Wahlberg sa kedysi preslávil ako model a raper. Dnes je známy predovšetkým ako hollywoodsky herec, ktorého zrejme poznajú mnohí z vás. Je veľmi populárny a sledujú ho milióny fanúšikov. Aj napriek tomu málokto vie, že tento známy herec má za sebou temnú kriminálnu minulosť. 

V jeho prípade však nešlo len o drobné delikty, ale o drogy a rasovo motivované útoky či dokonca pokus o vraždu. Dnes je to všetko iba temnou spomienkou, z ktorej sa Markovi napokon podarilo vykľučkovať. Zmenil svoj život, snaží sa splatiť svoj dlh spoločnosti a stal sa oveľa lepším človekom. Ako sa mu to podarilo? 

Mark Wahlberg bol ako 13 ročný závislý na kokaíne
zdroj: pinimg.com

Trinásťročné dieťa závislé na kokaíne  

Mark Robert Michael Wahlberg sa narodil 5. júna 1971 v Bostone. Mal až 9 súrodencov, z ktorých bol najmladší. Jeho matka Alma Elaine bola bankovou úradníčkou a otec Donald sa živil ako vodič dodávky. Markovo detstvo nebolo jednoduché a problémový chlapec si rýchlo našiel cestu k drogám. 

Často sa stretávame s tým, že 13 ročné deti skúšajú prvýkrát fajčiť cigarety. Mark Wahlberg bol však v tom veku už závislý na tvrdých drogách, konkrétne na kokaíne. O rok neskôr sa vykašľal na školu a toto všetko bol len skromný začiatok jeho kriminálnej minulosti. Počas puberty sa jeho meno stalo známe na Bostonskej polícii, kde mal viac než 25 záznamov. 

Obvinený z rasovo motivovaného útoku a pokusu o vraždu 

Drogy v Markovom živote ani zďaleka neboli to najhoršie. Spolu s nimi sa totiž ruka v ruke niesli aj veľmi nepríjemné rasovo motivované útoky. Keď mal 15 rokov spolu s partiou kamarátov prenasledovali troch afroameričanov, po ktorých hádzali kamene s rasistickými pokrikmi.

Za tento útok bol uznaný vinným za porušovanie ľudských práv svojich obetí. Súd mu navyše udelil zákaz útočiť, vyhrážať sa alebo zastrašovať kohokoľvek z dôvodu rasy alebo národnosti. Ani to však mladého Marka nezastavilo.

Ešte horší incident sa odohral o dva roky neskôr, kedy Wahlberg pod vplyvom drog zaútočil na dvoch vietnamských mužov. Počas útoku na nich pokrikoval rastistické nadávky a mlátil ich drevenou palicou. Jedného z nich ubil do bezvedomia. V tomto prípade bol Mark Wahlberg obvinený z pokusu o vraždu. Súd ho však napokon uznal vinným iba z napadnutia. Vzhľadom na predošlý súdny zákaz akokoľvek atakovať iné národnosti či rasy, bol celý incident braný ako pohŕdanie súdom. Výsledkom bol trest odňatia slobody na 2 roky. Wahlberg si však napokon odsedel len 45 dní.

Rozhodnutie zmeniť svoj život ho zavialo späť k hudbe

Počas dní vo väzení si mladý Mark uvedomil, že len márni svoj život. Rozhodol sa preto zmeniť a stať sa váženým občanom spoločnosti. Snaha vymaniť sa zo svojej kriminálnej minulosti ho zaviedla späť k hudbe. Markov brat Donnie mal totiž úspešnú chlapčenskú skupinu s názvom New Kids On The Block. On sám bol jedným z jej zakladajúcich členov, no v tom čase inklinoval skôr k svojim kriminálnym aktivitám. Po návrate z väzenia sa teda vrátil k New Kids On The Block, ktoré neskôr opustil a spolu so svojimi kamarátmi založil hip hopové zoskupenie Marky Mark and the Funky Bunch.

Hip hopové zoskupenie Marky Mark and the Funky Bunch
zdroj: https://imgflip.com

Ich debutový album mal názov Music For The People (1991) a zaznamenal pomerne veľký úspech. Dostal sa na prvé miesto rebríčka Top Heatseekers a na 21. miesto v Billboard 200. Tento úspech sprevádzala aj vlastná videohra s názvom Marky Mark and the Funky Bunch: Make My Video. Jednou z najznámejších skladieb tohto albumu bola Good Vibration. 

V klipe k nej ukázal Wahlberg svoje vypracované telo, vďaka ktorému zažiaril aj ako model pre prestížneho Calvina Kleina. Kariéra modela odhalila tiež Markovo malé tajomstvo. Má totiž tri bradavky a práve tretiu z nich mu museli z estetických dôvodov odstrániť z kampaňových fotiek pomocou Photoshopu. 

Rozpad kapely a cesta k herectvu  

O rok neskôr sa Marky Mark and the Funky Bunch snažili nadviazať na úspech ich prvého albumu. Vydali tak dosku You Gotta Believe (1992), ktorá bola skôr sklamaním. Skupina sa neskôr rozpadla, čo mladého Marka zavialo k herectvu. Debutoval v televíznom filme The Substitute (1993), kde bol uvedený ešte pod svojich hip hopovým menom Marky Mark. O rok neskôr si strihol menšiu úlohu vo vojnovej komédii Renaissance Man, kde v hlavnej úlohe hviezdil Danny DeVito.

Mark Wahlberg vo vojnovej komédii Renaissance Man
zdroj: https://www4.fusionmovies.to

Výraznejšiu príležitosť dostal až v roku 1996, kde si v thrilleri Fear zahral záporáka Davida McCalla. Mark Wahlberg má od roku 1993 na konte desiatky filmov, z ktorých určite treba spomenúť aj The Departed (2006). Vznikol pod taktovkou uznávaného Martina Scorseseho a samotný Wahlberg bol za svoju úlohu nominovaný na Oscara a Zlatý Glóbus. To isté sa mu podarilo aj s filmom The Fighter (2011), no ani v tomto prípade nominácie nepremenil na výhru.  

Ľútosť a snaha o získanie milosti

Populárny herec nespomína na svoju kriminálnu mladosť v dobrom. Už niekoľkokrát dal najavo, že všetko, čo vtedy robil veľmi ľutuje. V roku 2014 sa pokúsil získať milosť, v USA známu ako pardon. Ide o vládnu výnimku, ktorá umožňuje obvinenej osobe zbaviť sa niektorých alebo všetkých právnych následkov vynesených v trestnom rozsudku. Táto milosť môže byť udelená pred udelením rozsudku alebo po ňom. Samotný Wahlberg žiadal o milosť s odôvodnením, že v časoch, kedy došlo k týmto trestným činom bol veľmi mladý. 

Navyše jeho správanie mali ovplyvňovať nesprávni kamaráti, drogy a alkohol. Poukazuje tiež na svoju aktuálnu úspešnú hereckú kariéru, ale aj ďalšie aktivity, ktorým sa venuje. Patrí medzi ne práca s problémovými mladistvými, filantropická činnosť, podpora charity a úspešné podnikanie. Toto všetko má dokázať, že herec naozaj zmenil svoj život. Sám tiež tvrdí, že mnohokrát sa za svoje konanie ospravedlnil a že svoj dlh spoločnosti už splatil. Navyše sa snaží aj naďalej robiť rôzne dobré skutky, ktoré vyrovnávajú chyby z jeho minulosti.

Mark Wahlberg na premiére Transformers: The Last Knight
zdroj: https://www.greatmovies.co.uk

Trauma obetí trvá dodnes

Inak to však vidia obete Wahlbergových trestných činov, medzi ktoré patrila aj vtedy mladá študentka tmavej pleti Kristyn Atwood. V súčasnosti dospelá žena si nemyslí, že by mal známy herec dostať milosť. Tvrdí, že jeho aktuálne postavenie mu nedáva žiadnu výnimku z činov, ktorých sa dopustil. Stále ho vo svojich očiach vidí ako rasistu a pardon pre neho nepovažuje za správny. Na incident spomína s veľkým strachom a aj keď nebola vážne zranená, doteraz má jazvu po údere kameňom.

S Kristyn Atwood sa však nestotožňuje učiteľka, ktorá v ten deň bola svedkom Wahlbergovho vyčíňania. Podľa nej si každý zaslúži druhú šancu. Verí v odpustenie a Marka vnímala iba ako zlé dieťa, ktoré vyrastalo v zlých uliciach Bostonu a nerobilo nič iné, len napodobňovalo správanie svojich nesprávnych kamarátov. 

Mohli by vás zaujímať tieto produkty:

Wahlbergova snaha o pardon sa stretla s ostrou kritikou verejnosti. Jeho žiadosť bola zamietnutá a on jej podanie oľutoval. Aj preto nepodal odvolanie a celá vec je uzavretá. Je však vďačný za to, že znovuotvorenie procesu mu umožnilo stretnúť sa s jednou z obetí, ktorú zrejme poprosil o odpustenie aj osobne.

Milióny fanúšikov a vášeň k posilňovaniu 

Mark Wahlberg si po zmene svojho života získal milióny fanúšikov. Konkrétne na Instagrame ho sleduje viac ako 17 miliónov ľudí. Okrem svojich hereckých úloh je známy aj svojim aktívnym životným štýlom a vášňou k posilňovaniu. V jednom z jeho domov mal plne vybavený boxerský ringa vo Wahlbergovej domácnosti nesmie chýbať ani vlastná posilňovňa.

Cvičenie má miesto v jeho každodennom živote. Po tréningu si dáva ľahké raňajky, ktoré tvoria zväčšia ovsené vločky, arašidové maslo a proteínový nápoj. Mark zvykne cvičiť hodinu až hodinu a pol s tým, že sa zameriava na tréning celého tela. Medzi jeho obľúbené post-workoutové jedlá patrí šalát s grilovaným kuracím alebo morčacím mäsom či hovädzí steak so zeleninou. 

Mark Wahlberg miluje posilňovanie
zdroj: https://i.pinimg.com

Extrémna denná rutina v znamení dvojfázových tréningov, ktorá začína o pol 3 ráno

Mark Wahlberg si získal rešpekt aj svojou extrémnou dennou rutinou, ktorú sám zverejnil v roku 2018. Jeho deň začína o pol 3 ráno. Keďže patrí k veriacim, po hygiene venuje 30 minút modleniu. Zhruba pol hodinu po raňajkách venuje čas hodinu a pol trvajúcemu tréningu. Následne ho čaká ďalšie jedlo, sprcha, golf a snack.

Potom venuje čas regenerácii v podobe kryoterapie. Je veľmi obľúbená u športovcov, ktorí ju používajú na zmiernenie bolesti svalov a kĺbov. 

Nasleduje ďalší snack a 2 hodiny času, počas ktorých sa herec venuje rodine, stretnutiam či pracovným telefonátom. Potom má hodinu vyhradenú na obed, ktorý striedajú ďalšie mítingy či telefonáty. O 15:00 nesmie zabudnúť vyzdvihnúť deti zo školy a čaká ho ďalší snack, druhý tréning, sprcha a večera. Na tú má vyhradené 2 hodiny, pretože počas nej tiež zvykne tráviť čas s rodinou.

Tu deň Marka Wahlberga končí a o 19:30 zaľahne do postele len preto, aby túto rutinu mohol absolvovať znova.

Vyšportované telo vymenil za úlohu bývalého pribratého boxera

V roku 2021 bola Wahlbergova extrémna rutina už minulosťou. Pripravoval sa totiž na úlohu v svojom novom filme Stu, ktorá si žiada tak trochu inú premenu. Hrá vyslúžilého boxera, ktorý sa stal kňazom a jeho úloha si žiadala, aby rýchlo pribral. Svoju premenu zverejnil na Instagrame, kde zároveň poďakoval šéfkuchárovi, ktorý sa postaral o jeho kalorický príjem. Mark mal na túto úlohu pribrať zhruba 13 kilogramov a prejsť z príjmu 2 000 na 7 000 kalórií. Jeho jedálniček údajne pozostával z ôsmich jedál. 

Mark Wahlberg vymenil vyšportované telo za úlohu pribratého boxera
zdroj: https://metro.co.uk

Bol nastavený tak, aby Mark nešiel do extrémov ako jeho kolega Christian Bale, ale aby priberal čo možno najzdravším spôsobom. Jedával zhruba každé 3 hodiny denne a v jeho jedálničku nechýbali komplexné sacharidy, bielkoviny či veľa vajec. Po dvoch týždňoch s denným príjmom 7 000 kcal, prešiel herec do druhej fázy, kedy sa jeho príjem zvýšil na 11 000 kcal počas ďalších dvoch týždňov. Samotný Wahlberg bol z týchto plánov na začiatku nadšený, pretože si konečne mohol dopriať čo len chcel. Potom však dodáva, že to bola zábava len chvíľku, pretože prijať taký objem kalórií vôbec nebolo jednoduché. 

Súkromný život v znamení šťastného manželstva a štyroch detí

Wahlberg je vo svojom súkromnom živote šťastne ženatý s americkou modelkou Rheou Durham. Tá sa objavila na titulke niekoľkých prestížnych módnych magazínov, vrátane Vogue či Elle. Spoznali sa ešte v roku 2001 a Mark tvrdí, že stretnutie s Rheou mu umožnilo opäť veriť v lásku. Majú spolu dve dcéry Ellu a Grace, ale aj dvoch synov Brendana a Michaela.

Mark Wahlberg s rodinou
zdroj: https://www.popsugar.co.uk/

Mark Wahlberg však nemal iba rodinné, ale aj životné šťastie. Kúpil si totiž letenku do lietadla, ktoré 11. septembra narazilo do World Trade Center. Išlo o jeden z najtragickejších teroristických útokov v dejinách USA. Wahlberg však na poslednú chvíľu zmenil názor a namiesto toho si so svojimi kamarátmi prenajali lietadlo na filmový festival v kanadskom Toronte. Dnes tak môže byť rád, že prežil. 

Kontroverzné vyjadrenia k situácii z 11. septembra

Na druhej strane sa však jeho vyjadrenia na úkor tejto situácie dostali pod paľbu kritiky. Hovoril totiž, že keby bol na palube tohto lietadla, teroristov by premohol a nič z toho by sa nestalo. V kabíne by vraj podľa jeho slov bolo veľa krvi, ale lietadlo by niekde bezpečne pristálo. 
Neskôr však tieto vyjadrenia ľutoval a pripustil, že špekulovať o tejto tragickej udalosti nebolo na mieste. Uznal, že jeho vyjadrenia vyznievali tak, ako keby pasažieri v osudnom lietadle boli nezodpovední a nesnažili sa ničomu zabrániť. Hlboko sa ospravedlnil obetiam a ubezpečil ich, že nechcel vyznieť neúctivo.

Aký je váš názor na tohto známeho amerického herca? Myslíte si, že si vzhľadom na zmenu svojho života zaslúži odpustenie za činy z mladosti? Zvládli by ste trénovať a dodržiavať denný režim tak, ako on? Ak sa vám článok páčil, budeme radi za každé zdieľanie.

Zdroje:

[1] Isobel Lewis - Mark Wahlberg racist hate crimes: The full list of actor's racially motivated attacks – https://www.independent.co.uk/arts-entertainment/films/news/mark-wahlberg-racist-hate-crimes-wikipedia-history-george-floyd-blm-protests-a9554191.html

[2] Mark Wahlberg Biography – https://sportytell.com/biography/anthony-joshua-biography-facts-childhood-personal-life/

[3] Frank Pallotta - How Mark Wahlberg Went From High-School Dropout To Hollywood's Top Tough Guy – https://www.businessinsider.com/mark-wahlberg-biography-2014-6

[4] EXPERIENCE OVER NINE DECADES OF THE OSCARS FROM 1927 TO 2021 – https://www.oscars.org/oscars/ceremonies/2007

[5] Mark Wahlberg harassment victim says actor should not be pardoned – https://sportytell.com/biography/anthony-joshua-biography-facts-childhood-personal-life/

[6] Mark Wahlberg reveals gruelling daily regimen – https://www.bbc.com/news/entertainment-arts-45497348

[7] Jordyn Taylor - Mark Wahlberg's Insane Workout Schedule Starts at 2:30. In the Morning – https://www.menshealth.com/fitness/a23100396/mark-wahlberg-workout-schedule-instagram/

[8] Gabby Landsverk - Mark Wahlberg said it was 'not fun' eating 11,000 calories a day for 2 weeks to prepare for his upcoming film – https://www.insider.com/mark-wahlberg-high-calorie-diet-new-role-film-stu-2021-7

[9] Michael Charr - Here's How Mark Wahlberg And His Wife Keep The Romance Alive – https://www.thethings.com/mark-wahlberg-wife-relationship-facts/