9 dôvodov, prečo cvičiť ráno

"Nie som ranné vtáča. Často som lenivý, rád spím a vychutnávam si váľanie sa v posteli." Je vám to povedomé? Aj vy patríte do tejto skupiny ľudí? Možno vám ešte ako deťom kedysi visel nad posteľou plagát Snoopyho s famóznou myšlienkou: "Myslím, že som alergický na ráno.", a to sa vám vrylo natoľko do hlavy, že sa táto myšlienka stala súčasťou vašej osobnosti. A možno nie.

 

Možno ste sa snažili vybudovať si zvyk- pravidelne cvičiť, no žiaľ, nepodarilo sa vám to. Večerný tréning bol pre vás vždy výzvou. Každý večer sa vyskytlo príliš veľa pokušení a dôvodov, prečo by ste práve dnes mali vynechať fitko a ísť si radšej posedieť s priateľmi alebo zvaliť sa pred TV. V tom prípade ste vlastne expertom na vymýšľanie dôvodov, prečo netrénovať a prečo to nebude fungovať.

 

Ak ste si to doteraz neuvedomili, tak časom si to uvedomíte určite. Čas, ktorý ste strávili leňošením v posteli začnete veľmi ľutovať. Každá extra hodina v posteli znamená, že ročne spíte ďalších 15 dní navyše. Chcete to zmeniť? Je najvyšší čas zakročiť a žiť každý rok dlhšie. Práve ranné vstávanie je perfektným spôsobom, ako zahrnúť do svojho života viac cvičenia. Pozrite sa na dôvody, prečo by ste mali vstávať ráno a cvičiť.


1. Zbavte sa stresu

S pravidelným cvičením prichádza ruka v ruke zníženie stresu. Jednoduchšie zvládnete stresové situácie dňa, a tým, že deň začnete tréningom, ľahšie si zorganizujete aj svoj deň. Menej stresu prináša väčšiu kontrolu nad svojim životom, a tiež, veď to už poznáte, lepší deň so všetkým, čo k nemu patrí.

 

9 dôvodov prečo cvičiť ráno zbavte sa stresu

 

2. Majte viac energie

Áno, to sme aj čakali, že sa zastavíte práve pri tomto bode. Je to naozaj tak. Tým, že si zacvičíte v dopoludňajších hodinách, zvýšite svoju hladinu energie. Je pravda, že niektorým ľuďom sa cvičí lepšie večer (čo ja osobne veľmi obdivujem), no pre mnohých je veľmi náročné donútiť sa a motivovať k cvičeniu po rušnom a stresujúcom dni v práci.

 

Myslite na to, že váš inštinkt sa vás bude snažiť priviazať k sedačke, a žiaľ, horizontálna pozícia môže byť často sprevádzaná množstvom jedla a pitia, ktoré určite nie je ani zďaleka ideálne pre vaše zdravie. Ranným tréningom získate viac energie na celý deň a nebudete ani natoľko ovplyvnený stresujúcimi udalosťami v pracovný deň.

 9 dôvodov prečo cvičiť ráno majte viac energie

 

3. Vyspite sa do ružova

Samozrejme, ak budete kvôli cvičeniu skôr vstávať, skôr vás aj stiahne do postele. No skvelé na tom je to, že zaspíte jednoduchšie ako inokedy, a dokonca lepším spánkom. Pokojný spánok prospeje vašej energetickej hladine a budete sa cítiť o mnoho lepšie. Nevyzerá to ružovo?  

9 dôvodov prečo cvičiť ráno vyspite sa do ružova

4. Majte všetko pod kontrolou

Ďalšia vec, ktorú si na sebe všimnete, je pocit, že máte všetko pod kontrolou. Ráno sa zobudíte v normálny čas ako normálny človek, stihnete sa pripraviť a pôjdete do práce bez akéhokoľvek zhonu a obáv, že ostanete stáť v dopravnej zápche (ak vám náhodou prerábajú mesto). Takto získate nielen viac času, ktorý bude lepšie zorganizovaný, ale budete aj o mnoho pokojnejší. 

 9 dôvodov prečo cvičiť ráno majte všetko pod kontrolou

 

5. Buďte produktívnejší

Všetko je navzájom prepojené. Lepšie zorganizovaný čas, menej stresu, lepší pocit sám zo seba. Vďaka tomu sa zvýši aj vaša produktivita. Určite ste už počuli o tom, že cvičenie je najväčším pozitívnym faktorom vplyvu na osobnú produktivitu. Budete schopný jasnejšie myslieť a vyhnete sa aj úzkosti zo šialených termínov v práci.

 9 dôvodov prečo cvičiť ráno buďte produktívnejší

 

6. Buďte kreatívnejší

Ďalším bonusom alebo výhodou zníženia stresu a zvýšenia energie je narastajúca kreativita. Mnoho štúdii už dokázalo, že sa vaša kreativita zvýši, keď budete uvoľnenejší a oddýchnutý. Čistá hlava znamená viac priestoru na ďalšie kreatívne myslenie.

 9 dôvodov prečo cvičiť ráno buďte kreatívnejší

7. Zlepšite svoje vzťahy

Nie je žiadnym tajomstvom, že vďaka cvičeniu budete mať aj lepšiu náladu. Je to spôsobené zvýšeným množstvom šťastných hormónov v mozgu, čo vám automaticky zlepší náladu a budete sa aj lepšie cítiť. Platí priama úmernosť, keď ste šťastnejší, ste aj milším človekom, a v konečnom dôsledku sa aj vaše vzťahy zmenia k lepšiemu.

 9 dôvodov prečo cvičiť ráno zlepšíte svoje vzťahy

 

8. Buďte zdravý

S týmito všetkými bonusmi, ktoré ranné cvičenie prináša, prichádza aj benefit v podobe lepšieho zdravia. Čokoľvek, čo znižuje stres má podstatný vplyv na vaše fyzické zdravie, rovnako ako aj na vaše duševné zdravie.

 9 dôvodov prečo cvičiť ráno buďte zdravší

 

9. Cíťte sa nepremožiteľný

Ak sa vám podarí vstávať skôr každý deň po dobu 6 týždňov, sami sebe dokážete, že je možné naozaj všetko. Budete vedieť, že každá zmena vo vašom živote je len a len vo vašich rukách a všetko záleží len na vás. Skúste to aj vy. Vstávajte ráno skôr kvôli cvičeniu a vedzte, že onedlho sa budete cítiť nepremožiteľný.

 

9 dôvodov prečo cvičiť ráno cíťte sa nepremožiteľný

 

Kedy trénujete vy? Bolo pre vás ťažké zvyknúť si na ranné vstávanie? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti v komentároch pod článkom. Ak sa o článok podelíte a podporíte ho zdieľaním, budeme veľmi radi.