10 nečakaných benefitov cvičenia, ktoré zlepšia váš život

Známeho amerického fitness guru Jacka Lalanneho, ktorý dosiahol 95 rokov sa v jednom rozhovore opýtali: „Jack, ako to robíte? Ako držíte tempo s dennými tréningami? Nikdy ste necítili potrebu vyskočiť z tohto idúceho vlaku?" Jeho odpoveď bola: „Stavím sa, že si myslíte, že áno. No v skutočnosti nie.“ 

 Jack Lalanne 10 nečakaných dôvodov, prečo cvičenie zlepšuje váš život

 

Od veku 15 do 95 rokov, Jack Lalanne cvičil každé ráno bez jediného zlyhania, jeho vášeň pre cvičenie ho sprevádzala po celý život. Určite sa sami seba pýtate, ako sa môže 95 ročný chlap prinútiť každé ráno cvičiť. Odpoveď na otázku nájdete v tomto článku, kde sa s vami podelíme o 10 nečakaných dôvodov, prečo cvičenie zlepšuje váš život.


1. Cvičenie zvyšuje energiu

Paradoxne, pohyb nám dodáva viac energie. Určite ste to už zažili na vlastnej koži, ak prežívate deň voľna v lenivosti a bez motivácie, máte pocit, že ste totálne vyčerpaný. No skúste navštíviť fitko, ponaťahujte sa a sami uvidíte, že budete mať viac energie. Existuje rozdiel medzi únavou a vyčerpaním. Vo väčšine prípadov je „únava“ len dočasným stavom, ktorý sa dá neskutočne zmeniť krátkym cvičením.

 10 nečakaných dôvodov, prečo cvičenie zlepšuje váš život

 

2. Cvičenie buduje sebavedomie

Určite tu nemienime hovoriť o nafukovaní ega. Práve naopak. Cvičenie môže vybudovať nové úrovne sebavedomia, zničiť úzkosť, čo umožňuje robiť veci, ktoré by sme inak len odkladali. Sebavedomie, ktoré získate vďaka cvičeniu vám nepomôže len v celkovom vzhľade, ale môžete ho aplikovať aj v iných sférach svojho života. Dovolí vám prekročiť limity, ktorým ste sa predtým vyhýbali. Ak sa pred vami v živote naskytne nová príležitosť či výzva, práve cvičenie môže byť tou kľúčovou ingredienciou na ceste k úspechu.

 

3. Cvičenie posilňuje kosti

Tak ako je svalovina, tak aj kosti sú žijúcim tkanivom, ktoré reaguje na cvičenie spevňovaním. Bez toho, aby sme vám to pripomínali a závislosti na veku, určite viete, že pevné kosti sú životne dôležité. Pri starnutí naše kosti slabnú a strácaju na hmote, čo je prirodzené, no aj preto je veľmi dôležité posiľnovať, aby sme nabrali čo najviac sily do svalov a kostí. V staršom veku sa nám to vyplatí, a ochráni nás to pred pádmi a fraktúrami.

 10 nečakaných dôvodov, prečo cvičenie zlepšuje váš život

 

4. Civčenie zrýchľuje metabolizmus

Olympijský plavec Michael Phelps bol známy tým, že jedol všetko, čo mu prišlo pod ruky, samozrejme, jedlé – čokoľvek nad 12,000 kalórií denne. Pri ťažkej drine nespálil všetkých 12, 000 kalórií, avšak stále nenaberal na hmotnosti. Je to preto, že cvičenie zvyšuje počet mitochondrií v trénovanom svale. To znamená, že spálite viac kalórií v pokoji, takže si zrýchlite metabolizmus.

 

Iste vám nie je cudzí pojem metabolizmus, vďaka ktorému môžete spáliť viac kalórií v pokoji, čo vám v konečnom dôsledku dovolí aj zjesť viac. A nie len to, zrýchlený metabolizmus je prevenciou pred ochoreniami, ako dokázal výskum, ktorý bol vykonaný na 38000 ľuďoch. Výsledky dokázali, že aktívne cvičiaci jedinci mali menšiu pravdepodobnosť ochorenia srdca a udržiavali si hmotnosť. Práve vďaka výhodám, ktoré prináša zrýchlený metabolizmus. 

 10 nečakaných dôvodov, prečo cvičenie zlepšuje váš život

 

5. Cvičenie zlepšuje imunitný systém

Cvičenie zlepšuje imunitu, pretože vyplavuje baktérie von z pľúc, zmenšuje pravdepodobnosť získania ochorení, ako chrípka, prechladnutie a iné vzduchom prenášané choroby. Cvičenie navyše zabezpečuje zvýšenie teploty tela počas telesnej aktivity, čo môže pozastaviť rast baktérií, a to povoľuje telu bojovať s infekciami. Štúdie taktiež dokázali, že pri cvičení telo objaví ochorenie skôr, pretože biele krvinky putujú v tele rýchlejšie, čo umožňuje zbaviť sa potencionálnych baktérií.

 

6. Cvičenie spaľuje „tvrdohlavé“ zásoby tuku

Ak ide o to, aby sme sa cítili a vyzerali dobre, bruchu a oblastiam bokov sa dostáva najviac pozornosti. Nanešťastie, telo si v týchto oblastiach chce udržať nejaký tuk navyše– pre istotu, na horšie časy. Aj keď je úplne normálne mať menšie zásoby tuku, žijeme v dobe, v ktorej chce každý vyzerať čo najlepšie. Cvičenie a strava sú spôsobom ako sa zbaviť týchto „tvrdohlavých“ zásob tuku. Vysokointenzívne cvičenie dokazuje, že sa týchto tukových zásob dá zbaviť efektívne, popri správne vyváženej strave.

 10 nečakaných dôvodov, prečo cvičenie zlepšuje váš život

 

7. Cvičenie buduje mentálnu silu a disciplínu

Cvičenie odráža charakter človeka a jeho osobné priority.  Nútiť sa do cvičenia si vyžaduje disciplínu. Táto mentálna sila a disciplína sa často prejavuje aj v iných sférach života, napríklad pri zdravom stravovaní. Sila postaviť sa novým výzvam či disciplína v organizovaní si života. Ak príde k poriadnemu tréningu a k posúvaniu prahu bolesti, nevytvárame si len lepší vzhľad, sila mysle s nami ostáva už navždy.

 

8. Cvičenie vás udrží fit aj keď ste "pri sebe"

Je lepšie byť pri sebe a fit, než chudý a chorľavý. Tí, ktorí so sebou vláčia kilá navyše, no snažia sa a cvičia, sú na tom určite lepšie ako vychudnutí ľudia bez pohybu. Cvičenie zmiernňuje negatívne dopady obezity a vnútorného tuku, zdravotných problémov a prispieva k dlhovekosti. 

 

9. Cvičenie predlžuje život

Keby Jack Lalanne nebol dobrým príkladom ako cvičenie môže predĺžiť život, vezmite si príklad z 80-ročného bodybuildera Jima Arringtona, ktorý aj dnes dvíha ťažké váhy. Niet pochýb o tom, že cvičenie predlžuje život. Nanešťastie, cvičenie nie je bežným návykom starších ľudí. Avšak štúdie dokázali, že tí, ktorí vytrvali pri cvičení počas celého života, majú väčšiu pravdepodobnosť dožiť sa vyššieho veku.


10 nečakaných dôvodov, prečo cvičenie zlepšuje váš život


10. Cvičenie vedie k lepším návykom

Čo si väčšina ľudí neuvedomuje je, že cvičenie vedie k posilneniu zvykov. Človek, ktorý je vytrvalý pri cvičení je zvyčajne vytrvalý aj v iných oblastiach života – v stravovacích návykoch, v určovaní si cieľov, v pracovných návykoch, atď. Len zriedka nájdete milovníka fitness, ktorý nemiluje celý zdravý životný štýl. Ak sa viete namotivovať chodiť do fitka pravidelne, určite sa dokážete namotivovať na čokoľvek iné. Skúsme sa zamyslieť, ľudia s vyskou nadváhou nemajú väčšinou snahu cvičiť. Tí, čo necvičia väčšinou nezaujímajú knihy a články o zdraví a zdravom životnom štýle. Tí, čo nečítajú knihy o zdraví si potom zrejme nevážia ani zdravie. Tí, čo si nevážia zdravie nemajú potrebu niečo meniť. Návyk na cvičenie nasleduje mnoho ďalších zdravých návykov.


10 nečakaných dôvodov, prečo cvičenie zlepšuje váš život


Čo vy na to? Presvedčili sme vás k pohybu a cvičeniu samotnému? Pevne veríme, že áno. Ak si myslíte, že by tento článok mohol niekoho z vašich blízkych presvedčiť k tomu, aby sa rozhodol urobiť vo svojom živote zmenu k lepšiemu a začal cvičiť, zazdieľajte ho. Možno tak svojich blízkych namotivujete k cvičeniu.