Usain Bolt: Jamajský šprintér, ktorý svojimi výkonmi uchvátil celý svet

Usain Bolt: Jamajský šprintér, ktorý svojimi výkonmi uchvátil celý svet

Usain Bolt patrí k najznámejším športovcom planéty. Na bežeckej dráhe prekonal niekoľko svetových rekordov a za svoju kariéru pozbieral celkovo 8 zlatých olympijských medailí. Keď skončil so súťažným behom, obul si kopačky a vyskúšal si kariéru futbalistu. Ako tento fenomenálny športovec trénoval a jedol v období svojej najväčšej slávy? Aj na to vám odpovie dnešný článok.

Keby dal Bolt prednosť kriketu, svet mohol byť ochudobnený o jeho fenomenálne výkony

Usain Bolt
Autor fotografie: Fernando Frazão
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Usain_Bolt_9th_Gold_Olympics_2016.jpg

Usain St. Leo Bolt sa narodil 21. augusta 1986 v meste Sherwood Content, kde vyrastal so svojím bratom a sestrou. Už v detstve bol veľmi aktívny a svoju prebytočnú energiu si vybíjal najmä hraním kriketu alebo futbalu. V útlom veku sa stal šport neoddeliteľnou súčasťou Usainovho života a onedlho sa začal prejavovať aj jeho vrodený talent. V 12 rokoch sa stal napríklad najrýchlejším bežcom školy v 100-metrovom šprinte.

Na strednej škole pokračoval v hraní kriketu. Tréner Dwight Barnett si však skoro všimol Usainov bežecký potenciál a naliehal na neho, aby sa pridal k atletickému oddielu. Bolt ho našťastie poslúchol a začal sa naplno venovať tréningu šprintérskych schopností. Ocitol sa tak pod vedením bývalého olympionika Pabla McNeila. S ním trénoval hlavne 200-metrové šprinty. Čoskoro sa začal zlepšovať a obsadzovať popredné priečky na pretekoch. Dokonca sa mu na tejto trase už v 15 rokoch podarilo vyhrať juniorské majstrovstvá sveta. Za svoje výkony si dokonca vyslúžil vcelku trefnú prezývku Lightning Bolt, ktorá sa ho držala celú kariéru.

Ako dopadla Boltova prvá olympiáda?

Prvú šancu zažiariť pod 5 kruhmi dostal Bolt v roku 2004, keď mal 17 rokov. Pretekalo sa v gréckych Aténach, kde sa v 19. storočí historicky prvýkrát konali moderné olympijské hry. To však Usainovi, žiaľ, veľa šťastia neprinieslo. Pre zranenie nohy sa mu totiž vo vyraďovacích kolách nepodarilo zabehnúť čas, ktorý by stačil na finále. Mladý Bolt si teda musel na svoj olympijský úspech ešte počkať.

Po návrate z Atén ho začal trénovať Glen Mills, vtedy šéftréner jamajského atletického tímu. Bolt sa zase začal zlepšovať a túžil napraviť pošramotenú reputáciu z olympiády. Žiaľ, ani ďalšie dôležité preteky nedopadli tak, ako si Usain predstavoval. Vo finálovom behu na majstrovstvách sveta v Helsinkách sa totiž opäť zranil a skončil posledný. Z toho dôvodu mu Glen Mills ľahko upravil tréningový plán. Boltovi pridal špeciálne cviky na zlepšenie flexibility, ktoré by mu mali pomôcť znížiť riziko zranenia.

Usain Bolt
Autor fotografie: sachab
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Usain_Bolt_(9411835088).jpg

Šťastná stávka, ktorá Bolta vyšvihla medzi elitných stovkárov

Usain sa v tréningu naďalej zameriaval hlavne na 200-metrové alebo 400-metrové trasy. Vždy si však túžil pomerať sily s ostatnými šprintérmi na stovke – najkratšej šprintérskej trati. Od toho ho odhováral tréner Mills pre jeho pomalšie štarty. Bolt bol ale neústupný, a preto s ním tréner urobil dohodu. Ak sa Usainovi v roku 2007 podarí získať nový národný rekord v pretekoch na 200 metrov, môže pokojne vyskúšať stovku. Namotivovaný Bolt to zvládol a pokoril 36 rokov starý jamajský rekord. 

Čoskoro sa potvrdilo, že Boltova účasť na 100-metrovom šprinte bola dobrý ťah. Na tejto vzdialenosti totiž exceloval a dokázal hneď konkurovať tým najlepším. V roku 2008 sa mu dokonca v New Yorku podarilo poraziť vtedajšiu šprintérsku hviezdu Tysona Gaya a stal sa novým držiteľom svetového rekordu na tejto trati. Už toto bol obrovský úspech, ale tie najväčšie výzvy roku 2008 Usaina ešte len čakali. Konala sa totiž olympiáda v Pekingu.

Mohli by vás zaujímať tieto produkty:

Po veľmi úspešnej olympiáde v Pekingu poznal Bolta celý svet

V Pekingu si Usain túžil napraviť reputáciu z pokazenej aténskej olympiády. A to sa mu podarilo už v prvej disciplíne. Vyhral zlato na 100-metrovej trati. Potom nastúpil na dvestovku, ktorú tiež ovládol pred zrakmi celého sveta. Zlatú jazdu napokon zavŕšil tímovou výhrou jamajskej štafety na 4 x 100 metrov. Čerešničkou na torte bolo, že na všetkých troch vyhraných pretekoch zároveň vytvoril nový svetový rekord. Vďaka veľmi úspešnému Pekingu sa Usain Bolt stal športovou hviezdou svetového formátu. Po olympiáde ukázal aj dobré srdce. Z výhry totiž venoval 50 000 dolárov na pomoc ľuďom z čínskej provincie Sichuan, ktorú postihlo zemetrasenie.

Usain Bolt
Autor fotografie: Fernando Frazão
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Usain_Bolt_Rio_2016.jpg

V Berlíne sa Bolt zapísal do histórie svetovým rekordom na 100 metrov s časom 9,58 sekundy

Po návrate z olympiády Bolt pokračoval v tvrdom tréningu, čo sa mu čoskoro vyplatilo. V roku 2009 v Berlíne stanovil nový svetový rekord v behu na 100 metrov. Vyhral s neuveriteľným časom 9,58 sekundy. To znamená, že Boltova rýchlosť na týchto pretekoch bola cez 10 metrov za sekundu. V priemere teda letel rýchlosťou 37 kilometrov za hodinu a v najrýchlejšom úseku dosiahol rýchlosť približne 44 kilometrov za hodinu. Na rovnakom šampionáte v Berlíne sa Boltovi podarilo získať tiež nový svetový rekord na 200-metrovej trati. Tú zabehol v čase 19,19 sekundy.

Po olympiáde v Riu Bolt získal zlatý triple-triple

V roku 2012 sa konala ďalšia olympiáda v Londýne, na ktorej mal Bolt jasný cieľ – obhájiť zlato z Pekingu. A to sa mu aj podarilo. Vyhral na stovke a dvestovke, vďaka čomu sa stal prvým šprintérom, ktorému sa podarilo obhájiť víťazstvo v oboch týchto disciplínach na dvoch po sebe idúcich olympiádach. S ďalšími členmi jamajskej štafety sa mu tiež podarilo zopakovať víťazstvo v štafetových pretekoch na 4 x 100 metrov. Víťazstvo však nebolo len také hocijaké. Jamajčanom sa totiž podarilo nastoliť nový svetový rekord s časom 36,84 sekundy.

O ďalšie 4 roky Bolta čakala olympiáda v brazílskom Riu de Janeiro. Aj tam s ohromením všetkých divákov dokázal obhájiť prvé miesto vo všetkých disciplínach. Vyhral tak 3 šprintérske disciplíny na troch po sebe idúcich olympiádach, čo sa označuje ako zlatý triple-triple. V roku 2017 mu ale bolo odobrané olympijské zlato zo štafety z roku 2008. Robili sa totiž opätovné dopingové testy a vzorka jeho tímového kolegu Cartera obsahovala nepovolené látky. Od tohto okamihu sa Bolt získaním legendárneho triple-triple už nemôže ďalej chváliť. Naďalej však patrí medzi historicky najúspešnejších olympionikov, ktorí predvádzali fenomenálne výkony.

Ako dopadla Boltova futbalová kariéra?

V roku 2017 Bolt ukončil profesionálnu šprintérsku kariéru. Splnil si už všetky svoje ciele a stratil motiváciu pokračovať v pretekaní. Chcel však ešte zostať vo svete športu a premýšľal, akou cestou sa vydať. Vtedy si spomenul na svoj obľúbený šport z mladosti – futbal.

Bežecké tretry vymenil za kopačky a obliekol si futbalový dres austrálskeho futbalového klubu Central Coast Mariners. Nastúpil na niekoľko priateľských zápasov, dal dva góly, no čoskoro zistil, že ďalší Messi z neho asi nebude. V roku 2018 si však ešte splnil sen a zahral si na štadióne obľúbeného tímu Manchester United. Bolo to pred viac ako 70 000 divákmi pri príležitosti benefičného stretnutia na podporu organizácie UNICEF. V roku 2019 potom futbalovú kariéru zavesil na klinec a športuje už len pre radosť a udržanie kondície.

Tréning a jedálniček Usaina Bolta v období najväčšej slávy

Za získaním 8 olympijských medailí nestál len Boltov vrodený talent a atletická postava. Počas svojej kariéry tvrdo trénoval a 6 dní v týždni cvičil dokonca dvojfázovo. Dopoludnia ho typicky čakala posilňovňa, kde sa sústredil na stred tela, výbušnosť a silu dolných končatín. V tréningovom pláne mu nechýbali drepy, mŕtve ťahy, výskoky na debnu, ale ani bench press. Poobede pokračoval v tréningu na bežeckej dráhe. Tam s trénerom pracoval na zlepšení svojej techniky, rýchlejších štartoch a udržaní maximálnej rýchlosti. Po niekoľkých hodinách náročných tréningov venoval čas odpočinku. Predovšetkým spánok Usain považoval za extrémne dôležitý. Aby telu doprial priestor na regeneráciu, snažil sa denne spať minimálne 8 až 10 hodín.

Počas náročných tréningov spálilo Usainovo svalnaté telo veľké množstvo kalórií, ktoré bolo potrebné doplniť. V období profesionálnej kariéry nedržal Bolt žiadne špeciálne diéty a jedlo mu zvyčajne pripravoval osobný kuchár. V jeho strave prevládali ľahko stráviteľné sacharidové potraviny, ako je ryža, zemiaky, cestoviny alebo ovocie. Tie dopĺňal vajcami, rybami alebo kuracím mäsom. Cez deň medzi tréningy Bolt zvyčajne jedol prevažne sacharidovú stravu, ktorá mu nezaťažila trávenie, a tak sa mohol úplne sústrediť na športový výkon. Väčšia porcia komplexnejších jedál s neoddeliteľným obsahom bielkovín a zeleniny ho čakala až večer.

Usain Bolt
Autor fotografie: Puma SE
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Usain_Bolt_2014-02-22_001.jpg 

Okrem skvele zvládnutých tréningov a výživnej stravy Boltovi k úspechu pomáhala aj jeho nezdolná mentalita. Vždy mal vysoké sebavedomie a už v mladosti chcel byť najlepší. Zároveň sa ale učil prehrávať, pretože vedel, že to k športu patrí. Celú kariéru sa usiloval o to, aby si ho ľudia pamätali a stal sa legendou typu Muhammad Ali.

Ako vyzerá súčasný život Usaina Bolta?

Po ukončení športovej kariéry sa Bolt venuje podnikaniu. Takisto je tvárou značky PUMA, ktorá v roku 2020 vydala špeciálnu edíciu tenisiek s jeho podpisom. Navyše je majiteľom reťazca reštaurácií s jamajským jedlom a v rámci svojej nadácie pomáha ľuďom, ktorí to potrebujú. Vedie spokojný rodinný život so svojou partnerkou Kasi Bennett, ktorá sa živí ako modelka.

Usain Bolt
Autor fotografie: Fernando Frazão
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bolt_se_aposenta_com_medalha_de_ouro_no_4_x_100_metros_1039085-19.08.2016_frz-1119.jpg

V septembri 2021 spolu vychovávajú tri deti. Dcéru s výstižným menom Olympia Lightning a chlapcov dvojčatá, ktorých pomenovali Thunder a Saint Leo. Možno z nich tiež raz vyrastú šprintéri svetového formátu. Možno dostanú príležitosť prekonať otcov rekord na 100 a 200-metrovej šprintérskej trase, ktorý si v septembri roku 2021 Usain Bolt stále drží. 

Čo sa vám pri vyslovení mena Usain Bolt vybaví najprv? Jeho neskutočná rýchlosť, pozitívna povaha alebo slávna víťazná póza? Ak sa vám článok páčil, neváhajte a zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi. 

Zdroje:

[1] In Wikipedia. Athletics at the 2008 Summer Olympics – Men’s 100 metres. – https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Athletics_at_the_2008_Summer_Olympics_%E2%80%93_Men%27s_100_metres&oldid=1042103744

[2] Caribbean Net News: Bolt preparing to complete a full season, says manager. – https://web.archive.org/web/20080525223450/http://www.caribbeannetnews.com/cgi-script/csArticles/articles/000016/001647.htm

[3] Encyclopedia Britannica. How Fast Is the World’s Fastest Human?– https://www.britannica.com/story/how-fast-is-the-worlds-fastest-human

[4] „Lightning" Bolt donates for children in China’s quake zone. – http://www.chinadaily.com.cn/olympics/2008-08/23/content_6964714.htm

[5] Marsden, R. Usain Bolt on Professional Football Career: „It Was Fun While It Lasted". – https://bleacherreport.com/articles/2816992-usain-bolt-on-professional-football-career-it-was-fun-while-it-lasted

[6] Olympics.Com. „My sports life is over"—Usain Bolt confirms retirement from all sport. – https://olympics.com/en/news/my-sports-life-is-over-usain-bolt-confirms-retirement-from-all-sport

[7] In Wikipedia. Usain Bolt. – https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Usain_Bolt&oldid=1045155653

[8] Usain Bolt Addresses Why He Stopped Running Track, & Co-Signing New Athletes + New Venture! – https://www.youtube.com/watch?v=9ObOe0VfD90&t=256s&ab_channel=HOT97

[9] Olympics.Com. Usain Bolt Biography, Olympic Medals, Records and Age. – https://olympics.com/en/athletes/usain-bolt

[10] Usain Bolt Biography—Childhood, Life Achievements & Timeline. – https://www.thefamouspeople.com/profiles/usain-bolt-4182.php

[11] Usain Bolt Facts. – https://biography.yourdictionary.com/articles/usain-bolt-facts.html

[12] YouTube. Usain Bolt „Remember Me Like Muhammad Ali. – https://www.youtube.com/watch?v=j3bDNQcK-do&t=28s&ab_channel=WandaDiamondLeague

[13] BBC News. Usain Bolt welcomes newborn twin sons Thunder and Saint Leo. – https://www.bbc.com/news/world-latin-america-57549202

[14] Olympics.Com. Usain Bolt’s records: Best strikes from the Lightning Bolt. – https://olympics.com/en/featured-news/usain-bolt-record-world-champion-athlete-fastest-man-olympics-sprinter-100m-200m

[15] Fitness Clone. Usain Bolt’s Workout Routine, Diet Plan, And Supplement Choices. – https://fitnessclone.com/usain-bolt-workout-diet/

[16] Who is Usain Bolt? Everything You Need to Know. – https://www.thefamouspeople.com/profiles/usain-bolt-4182.php

[17] Zaccardi, N. How Usain Bolt became a 100m sprinter, convincing his coach. – https://olympics.nbcsports.com/2017/08/03/usain-bolt-first-100-meter-race/

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *