Toto obdobie je priam charakteristické silovými tréningmi v posilňovni, ktorých účelom je hlavne nárast svalovej hmoty. Avšak niektorých ešte stále trápia výčitky svedomia z obdobia vianočného prejedenia, a krvopotne uvažujú nad tým, ako sa urýchlene zbaviť nadbytočných kilogramov. Riešením môže byť kardio tréning, samozrejme v kombinácii so správnou životosprávou. Ak ste sa aj pre menšie kardio rozhodli, možno premýšľate nad tým, že kedy je jeho efekt najúčinnejší. My vám veľmi radi poradíme.

 

Väčšina športovcov a závodných kulturistov uprednosňujú kardio tréning ešte pred raňajkami. Veria totiž tomu, že využíjú tak viac nahromadeného telesného tuku, ako je zdroj energie, a zároveň si zvýšia úroveň minimálneho stupňa metabolickej aktivity (bazálneho metabolizmu) po celý zvyšok dňa. Toto tvrdenie však nie je postavené na vedeckých štúdiách, ale podporuje ho celý rad odborných materiálov. No aj napriek tomu sú niektorí fyziológovia a odborníci iného názoru. Tí skôr presadzujú akýsi globálny pohľad na problematiku energetickej bilancie, keď nie je dôležité, v ktorej dennej dobe sa spaľovanie kalórií odohráva, ale ani to, či sa jedná o tuky či cukry. 

 Prečo uprednostniť ranný kardio tréning

 

Zásadnú rolu tu však hrá skutočnosť, že by ste mali spotrebovať viac kalórií, než ich v podobe jedla príjmete. Nepotrebujete žiaden profesorský titul z fyziológie a biochémie ľudského tela, aby ste pochopili, že časovanie kardio tréningu nemôže byť rozhodujúci faktor pre odbúravanie tukov. No aj napriek tomu existuje mnoho faktorov pre ranný aerobný tréning na lačno, ktoré by ste mali vziať do úvahy:

 

• Ráno, keď vstávate, sú vaše zásoby glykogénu znížené. V tomto stave zaradenie kardio tréningu vytvára lepšie podmienky k mobilizácii telesného tuku ako energetického zdroja, a tým pádom sa v konečnom dôsledku využije viac tuku


• Ak sa však najete pred kardio tréningom, dôjde k uvoľňovaniu inzulínu do krvného obehu. No ten však zamedzuje mobilizáciu telesného tuku, a tým aj jeho energetickému využitiu. Ráno pred raňajkami je hladina inzulínu v krvi nízka, a spaľuje teda viac telesného tuku.


• Taktiež by ste mali vedieť, že znížená hladina krvného cukru je akýsi stav miernej hypoglykémie, a je zapríčinená práve celonočným hladovaním. Prístupnosť glukózy pre svalovú činnosť je obmedzená, a tým spaľujú svaly pri aeróbnej činnosti viac tuku.


• Kardio tréning ráno vám zaručí, že látková výmena ostane po určitý čas zvýšená. Ak ho však zaradíte večer, tak síce spálite rovnaké množstvo kalórií, ale nemôžete počítať so zvýšenými látkovými výmenami po dobu niekoľkých hodín, pretože bude veľmi rýchlo klesať, akonáhle  sa uložíte k spánku.

 

Prečo uprednostniť ranný kardio tréning 

 

Čo na to štúdia? 

Tieto vyššie uvedené faktory sú potvrdené rôznymi vedeckými štúdiami. Príkladom je štúdia „Medicine and science in sports and exercise“ z Kansaskej štátnej univerzity, kde respondenti spaľovali tuky pri rannom tréningu na lačný žalúdok rýchlejšie a efektívnejšie v porovnaní s tými, ktorí absolvovali tréning v neskorších hodinách.


Podiel tuku na spotrebe energie po 12 hodinovom hladovaní v spánku pri kardio tréningu bol na úrovni 67% oproti situácii, keď sa ten istý tréning absolvoval po jedle a v neskorších denných hodinách. V tomto prípade dosiahol podiel tuku na energetickej spotrebe behom tréningu len 50 %

 

Prečo uprednostniť ranný kardio tréning

 

Chris Aceto, guru kulturistickej výživy, je skalopevný zástanca aerobného tréningu pred raňajkami a tvrdí: „Najrýchlejšia cesta ako sa zbaviť podkožného tuku spočíva v zaradení aerobného tréningu na lačno ešte pred raňajkami.“  Podľa neho sú argumenty tých, ktorí vsádzajú len na celkovú energetickú bilanciu behom dňa, veľmi zjednodušené. Nie sú kalórie ako kalórie: „Pokiaľ by ste konzumovali len kolu a čokoládu a vaša energetická bilancia by bola 100 kCal pod rovnovážnym stavom nutným k udržaniu telesnej váhy, tak aby ste automaticky chudli, všetci ale vieme, že je to situácia oveľa komplikovanejšia." 

 

To v akom pomere prijímame základné živiny, teda bielkoviny, tuky a sacharidy, hrá samozrejme, tiež svoju dôležitú rolu. A to nie je všetko. V praxi sa ukázalo, že nahradenie troch jedál denne za päť až šesť jedál, má priaznivý vplýv nie len na tvorbu svalovej hmoty, ale aj na odbúravanie telesného tuku pri rovnakom príjme kalórií. 

 

Ďalšie dôvody prečo uprednostniť ranné kardio

K vyššie uvedeným argumentom, ktoré potvrdzujú prospešnosť ranného kardio tréningu, pridáme ďalšie podporné efekty:

Vylučovanie endorfínov, teda hormónov šťastia, sa vďaka rannému tréningu zvýši a udržuje po celý deň,(samozrejme, ak vás niekto nenapáli).
• Ranné kardio vás povzbudí a nabije energiou.
• Reguluje vaše chute do jedla po celý zvyšok dňa.
• Cirkadický rytmus vášho tela sa prispôsobí rannému tréningu a určite je o veľa jednoduchšie vstávať každý deň v rovnaký čas. 
• Pokiaľ trénujete večer, tak hrozí riziko, že svoj večerný tréning vynecháte kvôli prílišnej únave z práce či kvôli celodennému zhonu, alebo dáte jednoducho prednosť posedeniu s vašimi priateľmi. Tieto nástrahy pri rannom tréningu odpadávajú.
Látková výmena pracuje na vyššie obrátky ešte niekoľko hodín po rannom kardio tréningu.

 Prečo uprednostniť ranný kardio tréning

 

Poskytli sme vám hneď niekoľko pozitívnych dôvodov, prečo by ste mali cvičiť ešte pred raňajkami, no je len na vás, ako si svoj čas rozdelíte. Ranný tréning vás minimálne pozitívne nabudí, avšak hlavné je, že vôbec športujete, nech už je to kedykoľvek.

 

Podeľte sa s nami v komentároch o svoje názory na ranný tréning a napíšte nám, kedy trénujete vy. Samozrejme, budeme radi, ak článok podporíte zdieľaním a naučíte tak niečo nové aj svojich priateľov.