7 najefektívnejších kardio strojov, ktoré ušetria váš čas

Nie všetky kardio stroje sú si rovné. Veľa ľudí považuje kardio za nie veľmi zábavné. Pokiaľ nie ste milovník behu, možno aj vy (rovnako ako väčšina z nás) bojujete, aby ste dokončili 30 minút kardia. Skutočnosť je taká, že môžete stráviť oveľa menej času a spáliť oveľa viac kalórií, ak viete, ktoré zariadenie na kardio použiť. Takže namiesto toho, aby ste poskakovali na vašom steperi, pozrite si ďalšie možnosti.

 

Pozrite si najlepšie a najhoršie kardio stroje na základe účinnosti (čo najviac spálených kalórií v čo najkratšom čase, zlepšené aeróbne zdravie), funkčnosť (či má pohyb na stroji niečo spoločné s pohybmi, ktoré vykonávame pri každodenných činnostiach) a dostupnosť (pravdepodobnosť, že ho nájdete vo svojej posilňovni).

 

1. BEŽECKÝ PÁS

Účinnosť: A 
Funkčnosť: A+ 
Dostupnosť: A+

 najefektívnejšie a najhoršie kardio stroje

 

Bežecký pás je vždy najlepšou voľnou. Na rozdiel od niektorých kardio strojov, poskytuje viac možností ako namáhať svoje telo. Navyše, používa sa jednoducho- len stlačíte tlačidlo štart a šípkami si nastavíte rýchlosť alebo sklon. Dokonca aj chôdza v sklone môže byť poriadna mrcha. Ak chcete vyťažiť čo najviac, odpojte si slúchadlá, pustite rukoväte a dajte sa do poriadnej práce!

 

2. SCHODY

Účinnosť: A 
Funkčnosť: A- 
Dostupnosť: B

 najefektívnejšie a najhoršie kardio stroje: schody

 

Každý zadok miluje schody. Čo by mohlo byť funkčnejšie než chôdza po nikdy nekončiacom schodišti? Skúste rôzne intervaly a zažijete neuveriteľný tréning. Len sa snažte príliš nepodporovať vrchnú časť tela tým, že sa budete držať na rukovätiach. Takto by ste síce mali pocit, že tvrdo driete, ale váš tréning bude menej intenzívny a spálite menej kalórií.

 

3. VESLOVACÍ STROJ

Účinnosť: A+
Funkčnosť: B+
Dostupnosť: B

 najefektívnejšie a najhoršie kardio stroje: veslovací stroj

 

Už pomaly v každom fitku nájdeme veslovací stroj, a myslíme si, že je to jedna z najúčinnejších možností kardio tréningu. Precvičíte si tak celé telo vo veľkom rozsahu pohybu, čo môže byť naozaj náročné. Len 10 minút intervalového tréningu na tomto zlom chlacovi spáli významné množstvo kalórií. Najväčšou nevýhodou tohto zariadenia je to, že zlá technika môže obmedziť jeho účinnosť (ale takto je to pri všetkom). Niekedy dokonca neplní žiaden účel, len baví divákov.

 

4. SPINNINGOVÝ BICYKEL

Účinnosť: A
Funkčnosť: B
Dostupnosť: A

 najefektívnejšie a najhoršie kardio stroje: stacionárny spiningový bicykel

 

Stacionárny bicykel môže byť naozaj skvelou voľbou. Skúste dlhé vzdialenosti, intervaly s vysokou intenzitou alebo hodiny spinningu. Začiatočníci pozor! V začiatkoch môžete pri dlhšom sedení na menej pohodlnom sedadle utrpieť trochu zvláštne a ťažko vysvetliteľné modriny.

 

5. SKIERG TRENAŽÉR

Účinnosť: B+
Funkčnosť: C
Dostupnosť: D

 najefektívnejšie a najhoršie kardio stroje: skierg trenažér

 

SkiErg alebo lyžiarsky trenažér vyzerá na prvý pohľad trochu ako veslovací trenažér v stoji, ktorým precvičíte vrchnú časť tela. Ak chcete zapojiť aj viac zo svojich spodných partií, skúste postoj v miernom podrepe. Ak sa SkiErg nachádza vo vašom fitku, môžete si efektívne zacvičiť. Avšak, pri tomto cviku vykonávate skutočne špecifický pohyb, s ktorým sa v živote až tak bežne nestretávate... pokiaľ, netrénujete na Olympijské hry 2018. 

 

6. ELIPTICKÝ TRENAŽÉR

Účinnosť: D
Funkčnosť: F
Dostupnosť: A

 najefektívnejšie a najhoršie kardio stroje: eliptický trenažér steper

 

Eliptický trenažér sa nachádza pomaly až na samotnom konci tohto rebríčka, pretože neponúka dostatočnú všestrannosť. V porovnaní s inými kardio strojmi, je pohyb na ňom neprirodzený a neefektívny. Taktiež, nastavenie odporu či náročnosti na nižšej úrovni ako je 10, je asi tak efektívne ako spaľovanie kalórií sedením na gauči. Jeho kladnou stránkou je, že šetrí viac kĺby, avšak bicykel či plávanie sú oveľa účinnejšie možnosti, ak vás obmedzuje zranenie. 

 

7. BICYKEL S OPERADLOM

Účinnosť: D
Funkčnosť: F
Dostupnosť: B


 najefektívnejšie a najhoršie kardio stroje: eliptický trenažér steper

 

Celú hornú časť, trup, a dokonca aj zadok máte v pokoji a tento bicykel nechce od vášho tela nič iné, ako zapájanie nôh. Ak hľadáte stoličku, na ktorej si posedíte, kým si budete čítať alebo si pozriete svoj obľúbený seriál, je to pre vás to pravé orechové. 

 

VEDA

Tento rebríček bol zostavený na základe štúdie z časopisu Journal of American Medical Association, ktorá porovnávala indoorové stroje na cvičenie, ako lyžiarsky simulátor, bicykel, veslovaní stroj, stepper, pohyblivé schody a bežecký pás, a zistila, že chôdza alebo beh na bežeckom páse mali najvyššiu mieru výdavkov energie a aeróbnych nárokov v porovnaní so všetkými ostatnými strojmi. 1

 

Vedci zistili, že výdaj energie je o 40% vyšší na bežeckom páse počas chôdze a behu, v porovnaní s bicyklovaním. Okrem toho, bežecký pás a veslovací stroj boli jediné dva kusy vybavenia, ktoré vyvolali hodnoty VO2-max tak, aby spĺňali pravidlá pre zlepšenie kardiorespiračnej zdatnosti.

 

To podporili aj skoršie zistenia vedcov z Dublin City University (Dublin, Írsko), ktorí vykonali podobnú štúdiu a zistli, že bežecký pás, lyžiarsky trenažér a veslovací stroj viedli k najvyššiemu výdaju energie, v porovnaní s bicyklovaním. 2

 kardio stroje bicykel

 

KTORÉ KARDIO SI VYBERIETE VY?

Teraz, keď ste všetci vzdelaní, môžete ísť do sveta a urobiť lepšie kardio rozhodnutie. Odporúčame vám, aby ste si tento zoznam sami na sebe vyskúšali. Strávte týždeň alebo nejakú dobu skúšaním týchto strojov a zistite, ktorý je najúčinnejší. Budete vedieť, ak nájdete ten pravý. 

 

Napíšte nám do komentárov, ktoré kardio stroje používate vy, prípadne, aké máte skúsenosti s kardio vybavením. Ak sa vám článok páčil, podporte ho zdieľaním.

 

Zdroje

1 Zeni, A. I., Hoffman, M. D., & Clifford, P. S. (1996). Energy expenditure with indoor exercise machines. JAMA, 275(18), 1424-1427.

2 Moyna, N. M., Robertson, R. J., Meckes, C. L., Peoples, J. A., Millich, N. B., & Thompson, P. D. (2001). Intermodal comparison of energy expenditure at exercise intensities corresponding to the perceptual preference range.Medicine and Science in Sports and Exercise, 33(8), 1404-1410.