Michael Jordan: Jeden z najlepších basketbalistov všetkých čias, ktorého hra doslova brala dych

Michael Jordan: Jeden z najlepších basketbalistov všetkých čias, ktorého hra doslova brala dych

Asi len málokto na svete nezachytil meno, ktoré v polovici 80. a 90. rokov ospevovali milióny fanúšikov. Poznajú ho dokonca aj tí, ktorí nefandia basketbalu alebo tí, ktorí vôbec nesledujú šport. To meno je Michael Jordan a patrí k legendám s obrovským presahom. Je dôkazom, že tvrdá práca dokáže splniť aj tie najväčšie sny. 

Počas zápasov predvádzal kombináciu ladnosti, dravosti, rýchlosti a sily. Stručný zoznam jeho úspechov obsahuje tituly ako Nováčik roka, 5-násobný najužitočnejší hráč, 6-násobný šampión NBA, 14-násobný NBA All Star a právoplatný člen Siene slávy. Poďte sa s nami pozrieť na život jedného z najlepších basketbalistov všetkých čias, ktorý sa dokázal dotknúť hviezd. 

Chcel vyhrávať už ako dieťa

Michael Jeffrey Jordan sa narodil 17. februára 1963 v Brooklyne. Vyrastal vo Wilmingtone a už v rannom detstve mal jednu konkurenčnú výhodu. Chcel vyhrať každú hru, ktorú hral. Na rozdiel od mnohých známych kolegov mal MJ v detstve stabilné zázemie. Bol synom mechanika Jamesa a bankovej úradníčky Deloris. K športu ho priviedol otec, ktorý kúpil a na zadný dvor nainštaloval basketbalový kôš. 

Michael pod ním trávil množstvo voľného času, najmä so starším bratom Larrym. Napriek tomu, že bol mladší už vtedy prišiel na to, ako postupne brata poraziť a svoju hru zlepšoval stále viac. Rodiacu sa lásku k športu rozvíjal aj na strednej, kde sa chcel pripojiť k školskému basketbalovému tímu. 

Michael Jordan
Autor fotografie: Zach Catanzareti Photo
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Michael_jordan_(51278165340).jpg

Odmietol ho školský basketbalový tím

Mladý Michael bol síce plný entuziazmu, no ani to nestačilo. Školský basketbalový tím ho odmietol. Bol vraj príliš nízky a v tom čase potrebovali niekoho vyššieho. Z rozhodnutia bol síce sklamaný, no nevešal hlavu v smútku.

Pripojil sa k juniorom, kde na sebe aj naďalej pracoval a vybojoval si členstvo v McDonald’s All-American Team. Išlo o výber tých najlepších hráčov zo stredných škôl. Za svoje narastajúce výkony si neskôr zaslúžil štipendium, ktoré mu bolo ponúknuté na University of North Carolina.

Rok predtým bol súčasťou basketbalového campu, kde všetkých ohromil kombináciou atletiky, rýchlosti, intenzity a inštinktov. Na univerzite sa ho ujal známy tréner Dean Smith, ktorý zvykol s nováčikmi zaobchádzať rovnako tvrdo, ako s profíkmi.

Michael bol rád, že sa mu dostáva dostatočne náročný tréning, ktorý bol zároveň výzvou. Netrvalo dlho a Jordan sa s titulom Freshman of the Year stal dôležitou súčasťou univerzitného tímu.

NBA alebo ponuka, ktorá sa neodmieta

Michaelov fenomenálny výkon bol dôležitou súčasťou pohára NCAA Championship. Jeho talent si v tej dobe už nedalo nevšimnúť. Ocitol sa na mape mladých športových hviezd, pripravených na ďalšie kariérne kroky, nevyhnutne smerujúce k úspechu a sláve. Počas štúdia mu na stole pristála ponuka do NBA, ktorá potvrdila, že rozhodne patrí medzi najlepších.

Bol draftovaný do tímu Chicago Bulls, ktorý do tej doby predvádzal priemerné výkony. To sa však s príchodom Michaela už čoskoro malo zmeniť. Opustil vysokú školu, aby sa naplno mohol venovať basketbalu. Medzitým sa dostal aj do olympijského tímu, kde prispel k výhre zlata na LOH v Los Angeles. Potom sa však do školy vrátil a absolvoval ju s titulom bakalár v odbore geografia.

Mohli by vás zaujímať tieto produkty:

Sports Illustrated: Zrodila sa hviezda

Michaelove úspechy v NBA na seba nenechali dlho čakať. Tešil sa z ceny Nováčik roka a stal sa miláčikom publika. Jeho basketbalové umenie si veľmi rýchlo všimli aj médiá. New York Times ho označil za fenomenálneho nováčika býkov. Neskôr sa objavil aj na obálke prestížneho Sports Illustrated s titulkom: Zrodila sa hviezda.

Michael Jordan
Autor fotografie: Erik Drost
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Michael_Jordan_(51915995444).jpg

Aj hviezdy to však občas majú ťažké. Vo výbere do zápasu All-Star, Michael reprezentoval tím Východnej konferencie. Stretnutie so západom, ktorý mal v zostave mená ako Magic Johnson či Kareem Abdul-Jabbar však Michaelov tím vtedy prehral so skóre 129:140.

Zmrazený vlastnými spoluhráčmi

Na dobu pred zápasom All-Star sa viaže aj istá kontroverzná situácia. Niekoľko ostrieľaných hráčov, ktorých viedol Isiah Thomas rozčúlilo množstvo pozornosti, ktoré smerovalo práve na Michaela Jordana. To viedlo k situácii zvanej ako freeze-out, kedy mu spoluhráči odmietli prihrať loptu a doslova ho ignorovali.

Incident sa ho však nijak zvlášť nedotkol a do hracej sezóny sa vrátil na vlnách úspechu. Ten sa dostavil práve s tímom Chicago Bulls. Vrátil sa späť priamo do štartovacej zostavy a začal prepisovať rekordy.

Priemerné Chicago Bulls sa s jeho pomocou vrátilo do play-off

Michael Jordan
Autor fotografie: Cole Camplese
https://wordpress.org/openverse/image/e4780ab8-aa93-41bb-bdee-edddf791041b

Po nástupe Jordana boli býci iba priemerným tímom. S jeho pomocou však začali postupne naberať na váhe. Hlavný tréner tímu Kevin Loughery si vraj už vtedy uvedomoval, že sa s najväčšou pravdepodobnosťou pozerá na najlepšieho hráča všetkých čias.

Jeho raketovo rastúcu kariéru však na chvíľu stopla zlomená noha. Prognózy lekárov nezneli najlepšie, no Jordan všetkým vytrel zrak a zo zranenia sa zotavil v rekordnom čase. Potom spustil doslova bodové šialenstvo, ktoré sprevádzal rekord za rekordom. Za svoje legendárne smeče si vyslúžil prezývku Air, ktorá sa neskôr stala sub-brandom spoločnosti Nike. Magazín Forbes odhaduje, že spojenie s Nike vynieslo Michaelovi Jordanovi zhruba 1,3 miliardy dolárov.

Priviedol býkov k šiestim titulom a posunul hranice rekordov

Chicago Bulls s Jordanovou posilou búralo múry priemerov a vystrelilo medzi najlepšie tímy NBA. Podarilo sa im získať šesť titulov a v rokoch 1987 – 1993 bol Michael Jordan najlepším strelcom NBA. Úspech tímu Bulls sa pripisuje predovšetkým jemu a jeho spoluhráčovi Scottiemu Pippenovi.

Fanúšikovia tejto dvojici ležali doslova pri nohách. V rokoch 91, 92 a 93 doviedli tým Bulls k hattricku a 3x za sebou tak získali “zlato.” Samotný Jordan sa stal trikrát najužitočnejším hráčom finále play-off a v rokoch 91 a 92 aj najužitočnejším hráčom celej sezóny NBA.

Odchod z NBA na vrchole slávy

V roku 1993 sa zdalo, že býci sú v najlepšej forme svojej histórie. Tím s Jordanom na čele bol plne pripravený čeliť všetkým súperom a ďalej prepisovať rebríčky rekordov. V tom roku však prišiel zlom a Michael Jordan zastavil svet basketbalu vyhlásením, že vo veku 30 rokov končí profesionálnu kariéru

Čo sa s Michaelom Jordanom stalo potom? Na ihrisku rozhodne nepovedal posledné slovo. Po odchode z NBA skúsil novú výzvu v podobe baseballu, ktorému sa venoval niekoľko mesiacov. Potom prišlo vytriezvenie a fanúšikovia mali obrovský dôvod na radosť. Pomocou dvojslovnej a dnes už legendárnej tlačovej správy – “I’m back” oznámil Jordan svoj návrat do NBA. A pauza mu vôbec neuškodila.

Triumfálny návrat, ktorý opäť roztočil kolotoč titulov

Michael Jordan
Autor fotografie: verejna doména
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jordan_elgrafico_1992.jpg

Bulls boli v nasledujúcej sezóne posilnení o talentovaného Dennisa Rodmana. Spolu s Jordanom sa im podarilo vyhrať titul aj v sezónach 96, 97 a 98. Michael bol už po štvrtýkrát menovaný za najužitočnejšieho hráča finálových zápasov. Vďaka tomu prekonal rekord ďalšej legendy – Magica Johnsona. Neskôr bol zaradený do rebríčka TOP 50 najužitočnejších hráčov v histórii a opäť oznámil koniec kariéry. Neostal však úplne mimo basketbalu. Stal sa funkcionárom v klube Washington Wizards, kde nastúpil na pozíciu President of Basketball Operations. 

Zároveň bol aj jedným z podielnikov. Wizards boli priemerný tím, ktorý neurobil žiadnu dieru do sveta. Michael Jordan sa tak rozhodol pre radikálny krok a znova si obliekol dres. Napriek tomu v tíme Washington Wizards neodohral veľa zápasov kvôli zraneniu kolena. Jeho túžbu hrať však poháňala aj vznešená myšlienka. Všetok svoj plat totiž venoval obetiam teroristického útoku z 11. septembra.

Posledný tanec v drese Washington Wizards

Michael Jordan odohral svoj posledný zápas v kariére 16. apríla 2003. Bolo to v drese Washington Wizards a jeho tím vtedy podľahol Philadelphii 76ers. Napriek prehre si Jordan po zápase vyslúžil potlesk od hráčov aj trojminútový standing ovation od celého publika. 

Jeden z najlepších hráčov NBA má za sebou bohatú kariéru, ovenčenú mnohými titulmi. Sprevádzali ju tiež úspešné spolupráce so značkami ako McDonald’s, Chevrolet, Hanes či Coca-Cola. Zahral si aj v niekoľkých filmoch. Z nich stojí za zmienku kultová komédia Space Jam, kde v basketbalovom zápase spojil sily s animovanými postavičkami Looney Tunes. Obrovský úspech však slávi aj s dokumentárnou sériou The Last Dance od Netflixu. Tá mapuje jeho kariéru a míľniky tímu Chicago Bulls v autentickej podobe starých videozáznamov. 

Najbohatší športovec na dôchodku 

Michael Jordan žije v roku 2021 vo svojom dome na Floride. Spoločnosť mu robí manželka Yvette Prieto a ich dve dcéry. Jeho majetok sa odhaduje na neuveriteľných 1,6 miliardy dolárov a právom sa preto môže pýšiť titulom – najbohatší bývalý športovec na svete. Stále sa teší veľmi úspešnej spolupráci s Nike, ktorá mu podľa odhadov priniesla stovky miliónov dolárov. 

Okrem toho vlastní súkromný celebritný golfový klub The Grove XXIII. Jeho členmi sú napríklad bývalý americký prezident Barack Obama, legendárny golfista Tiger Woods či sedemnásobný víťaz Super Bowlu Tom Brady. Majetok Michaela Jordana ďalej zahŕňa aj niekoľko luxusných nehnuteľností či sieť steakhousov. Navyše má aj vlastný basketbalový tím Charlotte Bobcats (neskôr premenovaný na Charlotte Hornets). Jordan je však známy aj tým, že rád dáva a svoje bohatstvo využíva tiež na filantropické účely či podporu charity.

Aký je váš názor na fenomenálneho Michaela Jordana? Ktorý fakt z jeho života vás zaujal najviac? Ak sa vám toto detailné spracovanie života legendy NBA páčilo, budeme radi za každé zdieľanie.

Zdroje:

[1] Legends profile: Michael Jordan – https://www.nba.com/history/legends/profiles/michael-jordan

[2] Basketball Superstar Michael Jordan Born – https://www.ncdcr.gov/blog/2013/02/17/basketball-superstar-michael-jordan-born

[3] Michael Jordan's Life Before He Became an NBA Star – https://www.biography.com/news/michael-jordan-life-before-nba-early-career

[4] Chicago Tribune – https://graphics.chicagotribune.com/michael-jordan-timeline/early-blurb.html

[5] 'The Last Dance': Michael Jordan flirted with the idea of playing football instead of baseball in 1993 – https://www.cbssports.com/nfl/news/the-last-dance-michael-jordan-flirted-with-the-idea-of-playing-football-instead-of-baseball-in-1993/

[6] History, Heritage & Tradition – https://www.mcdonaldsallamerican.com/aag/en-us/history.html

[7] Michael Jordan Earns a Basketball Scholarship to the University of North Carolina at Chapel Hill – https://worldhistoryproject.org/1981/michael-jordan-earns-a-basketball-scholarship-to-the-university-of-north-carolina-at-chapel-hill

[8] On this day 36 years ago, the Chicago Bulls drafted Michael Jordan – https://www.dailytarheel.com/article/2020/06/michael-jordan-unc-mens-basketball-1984-nba-draft#:~:text=June%20of%201984%20would%20catapult,10%20rounds%20and%20228%20selections.

[9] 5 superstar athletes who went back to school – https://www.cnbc.com/2017/09/27/5-superstar-athletes-who-went-back-to-school.html

[10] Former Baltimore Bullets Star Kevin Loughery On Coaching Michael Jordan As Rookie – https://pressboxonline.com/2020/04/26/former-baltimore-bullets-star-kevin-loughery-on-coaching-michael-jordan-as-rookie/

[11] Chicago Bulls History – https://www.nba.com/bulls/history/Chicago_Bulls_History-24393-42.html?nav=ArticleList#8

[12] Michael Jordan Has Made Over $1 Billion From Nike — The Biggest Endorsement Bargain In Sports – https://www.forbes.com/sites/kurtbadenhausen/2020/05/03/michael-jordans-1-billion-nike-endorsement-is-the-biggest-bargain-in-sports/?sh=6ca991c61363

[13] WHERE ARE THEY NOW? The other big-name players from Michael Jordan's final NBA game – https://www.businessinsider.com/michael-jordan-final-nba-game-where-are-they-now-2018-4

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *