Franco Columbu: Najlepší priateľ Schwarzeneggera a dvojnásobný Mr. Olympia

Franco Columbu: Najlepší priateľ Schwarzeneggera a dvojnásobný Mr. Olympia

Francesco Maria Columbu sa narodil v roku 1941. Bol synom pastiera a vyrastal v malej horskej dedinke Ollolai v Sardínii. Ako dieťa mal útlu postavu a často sa zaplietal do rôznych bitiek, ktoré boli podľa jeho slov skôr detskou hrou než skutočný boj. V týchto žabomyších vojnách ho však často porážali. To všetko až do momentu, kým nezačal s boxom. V ňom vynikal rýchlosťou, ktorá je v tomto športe jednou z kľúčových vlastností. Po istom čase mu však box pripadal príliš surový. Jeho ďalšie kroky tak smerovali k vzpieraniu a bodybuildingu. Práve tomu sa rozhodol venovať profesionálne a preto sa presťahoval do Nemecka.

Najlepší kamarát Arnolda Schwarzeneggera, ktorý si po jeho boku zahral vo filmoch

V roku 1965 sa v Mníchove súťažne postavil jednému z najväčších bodybuilderov všetkých čias, samotnému Arnoldovi Schwarzeneggerovi. Namiesto nezdravej rivality sa z nich však stali priatelia na celý život. Nerozlučné duo si potom všimol Joe Weider, spoluzakladateľ International Federation of BodyBuilders (IFBB) a tvorca súťaže Mr. Olympia. Stal sa ich mentorom, ktorý im zariadil cestu do Kalifornie.

Tam sa im začali postupne plniť sny. Rozbehli firmu na stavebné práce a dostali sa k herectvu. Oboch ste mohli vidieť v kultových filmoch ako Barbar Conan alebo Terminátor. Columbu si navyše zahral aj v ďalšej klasike – pokračovaní Ramba, kde stvárnil hlavnú úlohu Sylvester Stallone.

Fitness tréner, ktorý dostal Sylvestra Stalloneho do TOP formy v Rambovi II 

Práve Francovi patria zásluhy na tom, že Stallone vo filme Rambo II vyzeral oproti jednotke oveľa lepšie. Postaral sa totiž o jeho tréningy, vďaka ktorým známy herec pribral 5 kg svalovej hmoty za neuveriteľných 6 týždňov. Popri tréningu iných sa Columbu venoval aj profesionálnej kariére bodybuildera. Počas nej dosiahol viaceré úspechy, ako napríklad tituly Mr. Italy, Mr. Europe či Mr. International. 

Mohli by vás zaujímať tieto produkty:

Jeho osobný rekord v powerliftingu je 875 kg – 238 kg benchpress, 297 kg drep a 340 kg mŕtvy ťah.

Medzi najzásadnejšie momenty Franca Columbu patrí víťazstvo v súťaži Mr. Olympia v roku 1976. Fakt, že patrí k veľmi talentovaným a silným bodybuilderom potvrdzujú aj jeho rekord v powerliftingu 875 kg – 238 kg benchpress, 297 kg drep a 340 kg mŕtvy ťah. V posilňovaní bol dostatočne flexibilný a tak si popri bodybuildingu vyskúšal viacero ďalších aktivít. Patrí medzi ne účasť v súťaži The World´s Strongest Man. V jej priebehu sa mu darilo skvele a svojich súperov v bodovacej tabuľke nechával na chvoste. 

Čo čert nechcel, nešťastnou náhodou si zranil nohu a The World´s Strongest Man pre Columba skončilo piatym miestom. Za svoje zranenie si však ako kompenzáciu vysúdil 1 milión dolárov. 

Zranená noha ho takmer stála koniec kariéry

Odškodné to bolo síce pekné, ale prognózy lekárov nezneli ani trochu pozitívne. Zranenie nohy malo byť pre Franca také vážne, že mu predpovedali koniec kariéry. On však v sebe opäť nezaprel srdce bojovníka. Zo svojho zranenia sa nielenže dokázal zotaviť, ale dostal sa aj späť do top formy. To následne potvrdil aj na pódiu, kde vyhral Mr. Olympia už po druhýkrát! 

Zaujímavosťou je, že počas zranenia nemohol trénovať pomerne dlhý čas. Aj napriek tomu však nesedel so založenými rukami, ale získal titul v Guinessovej knihe rekordov za najsilnejšie pľúca. Podarilo sa mu to nafúkaním gumeného termoforu do prasknutia za neuveriteľných 55 sekúnd. 

Dojímavý odkaz od Arnolda Schwarzeneggera

Columbu navyše nebol len aktívnym športovcom. Získal doktorát z chiropraxie a bol autorom niekoľkých publikácií o kulturistike či zdravom stravovaní. Bol dvakrát ženatý, mal dcéru, no jeho život bohužiaľ vyhasol vo veku 79 rokov. Príčinou jeho smrti bol infarkt. 

Najlepší priateľ Arnold Schwarzenegger mu potom na sociálnych sieťach vzdal veľmi úprimný hold:

„Môj život bol vďaka tebe zábavnejší, farebnejší a kompletnejší. Stále mi budeš chýbať. Viem však, že časť z teba žije ďalej vo mne, v Debbie, v Marii a v miliónoch ľudí, ktorých si inšpiroval každý deň tvojho života. Mám ťa rád Franco. Budem si navždy pamätať tú radosť, ktorú si priviedol do môjho života. Rady, ktoré si mi dal a iskru v tvojich očiach, ktorá nikdy nezmizne. Bol si môj najlepší priateľ.“

Aj napriek tomu, že Franco Columbu meral iba 165 cm, svojimi úspechmi dokázal prevýšiť mnohých kolegov. Zaujal vás život Franca Columbu? V tom prípade si určite nenechajte ujsť naše video. Okrem iného sa v ňom dozviete aj o jeho stravovacích návykoch, ktoré boli síce podozrivo jednoduché, no fungovali vynikajúco.

Čo si o Francovi Columbu myslíte vy? Patríte k jeho fanúšikom alebo uprednostňujete skôr iné meno zo zlatej éry kulturistiky 90. rokov? Ak sa vám článok páčil, budeme radi za každé zdieľanie.

Zdroje:

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *