Prihlásiť
Muhammad Ali - Charizmatická a kontroverzná športová ikona 20. storočia

Muhammad Ali – Charizmatická a kontroverzná športová ikona 20. storočia

V roku 1990 bol Muhammad Ali uvedený do boxerskej siene slávy a o 15 rokov neskôr získal od prezidenta Busha za celoživotný prínos najvyššie občianske vyznamenanie, tzv. Prezidentskú medailu slobody. V roku 2012 ho už s riadne podlomeným zdravím symbolicky korunovali za kráľa boxu. Výpočet úspechov Muhammada Aliho je siahodlhý, pretože dosiahol veľa nielen v oblasti športu. Nemožno sa preto čudovať, že ho britská verejnoprávna televízia BBC na prelome milénia vyhlásila spolu s prestížnym športovým časopisom Sports Ilustrated za športovca 20. storočia.  

Neľahké detstvo šampióna v časoch segregácie a rasovej nerovnosti

Cassius Marcellus Clay Junior pritom vyrastal v neľahkých pomeroch amerického juhu v štyridsiatych rokoch minulého storočia, keď sa celý svet zmietal v 2. svetovej vojne. USA navyše už roky, aj v jeho rodnom Louisville, čelili segregácii a otázke rasovej nerovnosti.

Muhammad Ali vs Sonny Liston
Foto z http://100photos.time.com

K boxu sa dostal ako 12-ročný a už o šesť rokov neskôr mu v Ríme vešali na krk zlatú olympijskú medailu v kategórii do 79 kg. Do povedomia ľudí na celom svete sa vtedy ešte ako Cassius Clay dostal najprv po prekvapujúcom víťazstve nad Sonym Listonom, po ktorom vzápätí všetkých prekvapil informáciou o konvertovaní na islamskú vieru a zmenou mena na Muhammad Ali. Po náboženskom islamistickom vodcovi Elijahovi Muhammadovi. 

Vzoprel sa režimu a prišiel takmer o všetko

Zlom v jeho kariére nastal v roku 1967, keď odmietol nastúpiť na povinnú vojenskú službu do ďalekého Vietnamu, ktorým už roky zmietal obrovský vojenský konflikt. Navyše v tých rokoch neutíchal ani boj za zrovnoprávnenie Černochov vedený predovšetkým Martinom Lutherom Kingom. Napriek tomu sa Ali neváhal v pamätnom verejnom vystúpení vzoprieť vtedajšiemu establishmentu, za čo prišiel takmer o všetko. O kariéru, americký pas a takmer aj o slobodu.

O tri a pol roka bol však vďaka oslobodzujúcemu rozsudku späť, aby gloriolu okolo svojej osoby dokonal. Dvakrát porazil vtedajšieho šampióna Aliho Fraziera a najmä, v roku 1974 pred zrakom miliardy ľudí pri televíznych obrazovkách po celom svete dovtedy nevídanou taktikou rope-a-dope zničil Georga Foremana. Zo slastného titulu sa tešil po dlhých siedmich rokoch.

Prvý boxer, ktorý sa stal šampiónom ťažkej váhy trikrát za sebou

Muhammad Ali sa stal prvým boxerom, ktorý vyhral v ťažkej váhe trikrát za sebou. Celkovo sa mu podarilo tento titul obhájiť až 19-krát. Jeho zápasová bilancia sa v ringu zastavila na 56 výhrach, len piatich prehrách a 37-krát udelil svojim súperom KO. Na začiatku milénia, v roku 2001 o ňom natočili životopisný film. Úlohu Aliho si zahral Will Smith, ktorý bol za svoj výkon nominovaný aj na Oscara.

Mohli by vás zaujímať tieto produkty:

Ali vynikal v boxe predovšetkým rýchlosťou, agilitou a výbornou prácou nôh. Na vtedajšiu dobu mal nezvyčajný štýl so zvesenými rukami v ringu, ktorým často provokoval súperov. Po skončení športovej kariéry začal bojovať s ďalším súperom, tentokrát to bol ale boj viac než 30-ročný. Začala ho trápiť Parkinsonova choroba, no napriek tomu neprestával cestovať po svete a naďalej sa zúčastňoval charitatívnych a spoločenských podujatí.
Muhammad Ali zomrel 3. júna 2016 vo veku 74 rokov na následky respiračného ochorenia súvisiaceho práve s Parkinsonovou chorobou. Nebol síce jediným športovcom, ktorí búchal na dvere občianskych práv a rasovej spravodlivosti, ale búchal tak hlasno, že to počul celý svet. A jeho odkaz je živý dodnes.

Muhammad Ali si v roku 1967 bol vedomý, že ho za jeho odmietavý postoj k vojne sankcionujú. Ako by ste reagovali vy? Zachovali by ste sa ako uznávaný športový idol, ktorý má pred sebou podstatnú časť kariéry podobne? Napíšte nám váš názor, a keď chcete vedieť viac o živote legendy boxu, napríklad aj o jednom z najemotívnejších momentov olympijských hier z roku 1996, čoskoro o ňom pripravujeme video, tak sa máte na čo tešiť. 

A pokiaľ sa vám náš článok o kráľovi boxu a najväčšej športovej ikone 20. storočia páčil, zdieľajte ho aj medzi svojich priateľov. Nech pestrý život Muhammada Aliho pozná čo najviac ľudí. 

Zdroje:

[1] Muhammad Ali crowned 'King of Boxing' – https://www.bbc.com/news/av/world-20591588

[2] Muhammad Ali crowned 'King of Boxing' – http://100photos.time.com/photos/neil-leifer-muhammad-ali-sonny-liston

[3] Muhammad Ali awarded Medal of Freedom in 2005 – https://www.msnbc.com/msnbc-news/watch/ali-awarded-medal-of-freedom-in-2005-699118147674

[4] Muhammad Ali lights the Olympic Cauldron – https://www.olympic.org/videos/muhammad-ali-lights-the-olympic-cauldron

[5] Julie Mazziotta – How Muhammad Ali Shaped Daughter Laila Ali’s Cooking Career: ‘My Dad Loved Burgers!’ – https://people.com/food/muhammad-ali-daughter-laila-cooking-burgers-cookbook