11 pravidiel etikety v posilňovni, o ktorých vám nikto nepovie

Posilňovňa môže byť odstrašujúcim miestom. Je často plná veľkých silných ľudí, ktorí vyzerajú, že sa navzájom poznajú, a je skutočne jednoduché prísť k negatívnym myšlienkam. „Čo sa stane, ak niečo spravím zle?“ alebo „Nechcem nikoho vytočiť tým, že robím niečo, čo by som nemal.“ Nenechávajte takéto myšlienky dozrieť, udržia vás jedine mimo fitka a ešte ďalej od dosiahnutia vašich fitnes cieľov. Žiadne obavy, sme tu, aby sme vám poradili a dali vám tipy na to, ako sa správať vo fitku. Niektoré z nich už určite poznáte, no nájdu sa tu aj trochu chúlostivejšie problémy. Kľúčom k úspechu je dodržanie týchto jedenástich pravidiel, vďaka ktorým sa vyhnete nepríjemnému pocitu vo fitku. Pusťme sa teda do práce!

 

1. Žiadne bicepsové zdvihy pri stojane na drepy

Toto pravidlo býva terčom mnohých žartov, ale sme si istí, že i vy často stretávate ľudí, ktorí stojan na drepy využívajú na zdvihy. Prečo je to zlé? Čo, ak chcem robiť drepy?! Stále by ste mali predpokladať, že niekto chce využiť každý prístroj, ktorý používate práve vy. Majte rešpekt k ostatným ľuďom vo fitku, a využívajte len zariadenia, ktoré sú určené na cvik, ktorý práve cvičíte. Aj keď je v dnešnej dobe zriedkavé, že vidíme niekoho, kto cvičí drepy s použitím tejto pomôcky – čo je veľká škoda, pretože tento cvik je veľmi bezpečný a účinný na spodné partie, ak sa cvičí správne a s primeraným závažím.

 11 pravidiel etikety vo fitku, stojan na drepy

 

2. Majte rešpekt k závažiam

Priznajme si to, závažia sú len kusy železa. Niekedy sú činky potiahnuté gumou, ale to nemení fakt, že vždy, keď zdvihnete činku vo fitku, vypožičiavate si niečí majetok. Áno, všetky závažia sa po čase „vynosia“ a opotrebujú, dokonca aj veľké kovové činky, ktoré vyzerajú nezničiteľne. Tak ako ste boli naučený v škole rešpektovať a dávať pozor na hračky ostatných detí, rovnako to chodí aj v posilňovni.

 11 pravidiel etikety vo fitku, majte rešpekt k závažiam

 

3. Hľaďte si svojho

Posilňovňa môže byť pre niektorých ľudí naozaj stresujúcim miestom, takže posledným, čo nováčik potrebuje je „ostrieľaný“ veterán poskytujúci nežiadané a pochybné rady. Rady v tejto miestnosti by mali rozdávať jedine tréneri. Existuje však jedna výnimka – ak niekomu hrozí, že ublíži buď sebe, alebo niekomu inému. Napríklad, ak sa nejaký nováčik chystá na mŕtvy ťah s chrbtom rovnako ohnutým, ako ho má denne pri počítači. V takomto prípade je lepšou alternatívou „zbité“ ego než poškodený miechový kanál.

 11 pravidiel etikety vo fitku, hľadte si svojho

 

4. Nehádžte závažím

Ak po sérií zhodíte činky s rachotom, všetci vo fitku si myslia jedno z nasledovných – buď nemáte rešpekt k majetku fitka (viď pravidlo #2), alebo nie ste dostatočne silný zložiť závažia, ktoré používate. Nechápte nás však zle, sú prípady, kedy je priam vyžadované, aby ste hádzali závažím. Na Olympjiskych hrách pri vzpieraní, kde sú gumené protinárazové poťahy – vtedy je to v absolútnom poriadku. Koniec koncov, ak dvíhate čosi tak ťažké, najbezpečnejším spôsobom, ako to dostať naspäť na zem je práve pustiť to. Ale i vtedy si etiketa vyžaduje nechať tyč odraziť od zeme len raz.

 

nehádžte závažím

 

Ďalšou spomenutia hodnou výnimkou je, ak na mŕtvy ťah používate činku. Počas najzložitejšej fázy cviku – ak skladáte závažie naspäť nadol – v poslednej fáze, kedy je bedrová chrbtica zaťažená najviac. Vtedy je lepšie nechať činku trochu spadnúť, ako sa ju snažiť kontrolovať. Obe vyššie uvedené výnimky však neznamenajú, že máme nechať činky kotúľať sa po páde a pripučiť niekoho nohu počas toho, ako sa bude sústrediť na svoje cvičenie.

 

5. Svoju joga podložku klaďte na zem pomaly

Stalo sa vám niekedy, že ste ležali na svojej joga podložke, a zrazu sa z ničoho nič objavil niekto cudzí a hodil svoju podložku hneď vedľa vás, akoby to bola prikrývka na posteľ? Ak áno, tak poznáte ten hurikán špiny a prachu z podlahy, ktorý vás pohltil. Dávajte si väčší pozor a udržte si kladný vzťah s vašimi joga susedmi.

 11 pravidiel etikety v posilňovni, o ktorých vám nikto nepovie, joga podložka

 

6. Odkladajte po sebe závažia

Ak ste dosť silný na to, aby ste závažia dvíhali, tak máte dosť síl aj na to, aby ste ich odložili tam, kde ste ich našli. Stále odkladajte závažia na svoje miesto, aby nikomu nezavadzali, a aby ich niekto ďalší našiel.

 

11 pravidiel etikety vo fitku, odkladajte po sebe závažia

 

7. Nezízajte! 

OK chlapi, áno, vieme, že sú vo fitku aj dobre vyzerajúce ženy. Spravte im láskavosť a nezízajte na ne počas toho ako cvičia. A ako sme i my boli svedkami, veľa žien vo fitku na sebe pracuje tvrdšie a efektívnejšie ako väčšina chlapov. Takže chlapi menej snenia a viac tréningu!

 11 pravidiel etikety v posilňovni, o ktorých vám nikto nepovie, nezízajte!

 

8. Nerušte ľudí počas setu

Rada by som vám povedala, že mi ostávajú už len dve série drepov, no nie uprostred série! Rušenie niekoho uprostred cvičenia nie je len neslušné, ale takisto aj nebezpečné. Prerušením technicky náročného cvičenia môže dôjsť k úrazom či k strate pojmu o počte.

 

11 pravidiel etikety vo fitku, nerušte ľudí počas cvičenia


9. Používajte uterák

Toto pravidlo by malo pre každého samozrejmosťou. Áno, všetci sa vo fitku potíme, ale to neznamená, že si musíme ľahnúť na prepotenú lavičku, ktorú tak niekto nechal. Používajte uterák ako podložku, alebo po sebe aspoň lavičku pretrite. Hoci tak jej povrch nezbavíte vírusov a prípadných choroboplodných baktérií, no je to dobrým zvykom. Je to ako umývanie zubov či zapínanie si bezpečnostného pásu v aute – malo by to byť automatickým zvykom, ktorý ani nevnímate.

 11 pravidiel etikety vo fitku, používajte uterák

 

10. Mobil nechajte v šatni

Pokiaľ na svojom mobile nepočúvate práve hudbu, tak ho nepotrebujete! Na telefonovanie máte kopu času cez deň a fitko by pre vás malo predstavovať každodenný útek z reality. Sociálne médiá a maily môžu tiež počkať.

 11 pravidiel etikety vo fitku, mobil nechajte v Šatni

 

11. Ego si pred vstupom do posilňovne odložte

Toto pravidlo je zo všetkých najdôležitejšie. Každý z nás je z iného prostredia. Môžete byť účastníkom súťaže Ironman, vzpieračom, bežcom či cvičiteľom jogy. Môžete byť super fit, alebo naopak, vôbec. Možno máte trochu nadváhy a získali ste dosť guráže na to, aby ste vkročili do fitka a zmenili svoj život. Bez ohľadu na to, kým sme pred tým než vkročíme do fitka, sme si rovní. My všetci sa snažíme zlepšiť a chceme sa stať zdravšími a šťastnejšími ľuďmi. Ak chcete niekomu pomôcť, najbližšie, keď si pôjdete zacvičiť, povedzte niečo motivačné človeku, ktorého tam stretnete. Jednoduché „dobrá práca!“ vie poriadne naštartovať a inšpirovať človeka, aby prišiel do fitka aj zajtra. Každému prajeme šťastné posilňovanie!


11 pravidiel etikety vo fitku, ego nechajte doma


Etika v posilňovni by mala byť síce samozrejmosťou, no stále sa nájde nejaký exot, ktorý ju neovláda. Majte na pamäti týchto 11 pravidiel etikety a slušného správania vo fitku, a vyhnete sa tak nepríjemnostiam. 

 

Podporte tento článok zdieľaním a podeľte sa tak o tieto pravidlá so svojimi známymi, ktorým môžu naozaj pomôcť.