The Protein Works Vitamín D

Vitamín D od výrobcu The Protein Works je vitamín rozpustný v tukoch, vysokoúčinná látka, ktorá ovplyvňuje množstvo životne dôležitých funkcií v ľudskom tele. Je tiež súhrným označením pre kalcioferoly, hormonálne prekurzory, pretože si ich telo vytvára viac menej samo prostredníctvom slnka. Pri nedostatočnom oslnení však človek potrebuje vitamín D prijímať aj pomocou stravy alebo výživových doplnkov.

Vitamín D rozoznávame v dvoch formách:

Vitamín D2

Vitamín D2, známy aj ako elgokalciferol, je jednou z foriem vitamín D, ktorá sa v  ľudskom netvorí sama. Pochádza z rastlinných zdrojov, a ako suplement sa využíva menej než vitamín D3. Nájsť ho môžeme napríklad v hubách (pestovaných pod UV svetlom) alebo ako prídavnú látku v niektorých potravinách.Vitamín D2 sa od vitamínu D3  odlišuje tým, že ho ľudské telo metabolizuje rozlične. Zatiaľ čo pečeň dokáže vitamín D2 metabolizovať na 25 hydrovitamínov D2, pri vitamíne D3 je to až 35 hydrovitamínov. Spomínané hydrovitamíny sú taktiež známe pod názvom kalcifediol. Kalcifediol je najhlavnejšou kulmujúcou formou vitamínu D, pretože jeho hodnoty v krvi dokážu určiť koľko vitamínu D sa vo vašom tele nachádza.Väčšina výskumov preukázala, že vitamín D2 je menej efektívny vo zvýšení kalcifediolu v krvi než vitamín D3. [1]

 

Vitamín D3

Vitamín D3, známy ako cholekarciferol,  je jedným z 24 nutrientov nevyhnutne potrebných pre život. Aj keď je jeho prirodzeným zdrojom slnečné žiarenie, pre väčšinu populácie je tento zdroj nedostatočný. Získať ho možno však z rýb, avšak pre optimálne množstvo by ste museli skonzumovať približne 4 kg rýb denne. Vitamín D3 je zároveň najčastejšie využívanou formou vitamínu D.


Vitamín D a jeho účinky

Vitamín D pomáha vstrebávaniu vápnika a fosforu z čreva, čo má priaznivý vplyv na zdravie svalov a kostí. Napomáha predchádzať a liečiť bolesť svalov, kostí, priaznivo pôsobí na chronickú únavu a osteoporózu. Navyše, vitamín D pôsobí aj na zdravie zubov a môže predchádzať rôznym dentálnym problémom.

 

Využíva sa aj pri liečbe porúch imunitného systému (astma, cukrovka 1. typu, reumatoidná artritída). Imunitný systém, ktorý je posilnení vitamínom D sa dokáže ľahšie ubrániť nachladnutiu, chrípke či iným infekciám.Vitamín D pozitívne pôsobí na funkciu pokožky a je efektívne pri liečbe kožných ochorení. akým je napríklad psoriáza. Je využívaný aj ako prevencia pri liečbe rôznych druhov rakoviny (rakovina hrubého čreva, prostaty, pankreasu či prsníka) nakoľko reguluje rast normálnych aj nádorových buniek.Vitamín D môže pomôcť pri prevencii a liečbe cukrovky 2.typu vďaka jeho vlastnosti stimulovať produkciu inzulínu z buniek v pankrease. Navyše, efektívne znižuje inzulínovú rezistenciu. Posledné štúdie naznačujú, že vitamín D môže zlepšiť glukózovú toleranciu nielen diabetikov a znížiť riziko cukrovky I.typu.


Vitamín D potláča v ľudskom tele renín - chemickú látka zvyčajne vyrábanú v tele. Táto látka vedie k produkcii inej chemikálie, nazývanej angiotenzín, ktorý je zodpovedný za udržiavanie krvného tlaku. Angiotenzín tiež spôsobuje uvoľnenie látky, nazývanejj aldosterón. Tá je tiež zapojená do udržiavania optimálneho krvného tlaku. Dohromady sa tento systém vzájomne prepojených chemických látok nazýva renín-angiotenzín-aldosterón (RAAS). Ak je RAAS hyperaktívny, spôsobuje vysoký krvný tlak (hypertenzia), ochorenie obličiek a zlyhanie srdca. Vitamín D potláča RAAS, a vďaka tomu môže zabrániť hypertenzii, či iným závažným ochoreniam.Vitamín D je veľmi dôležitý pre správnu funkciu a vývoj mozgu. Využíva sa aj pri prevencii a liečbe neurologických ochorení, akými sú napríklad autizmus, Parkinsonova či Alzhaimerova choroba. Je vedecky dokázané, že tento vitamín má pozitívny vplyv na centrálny nervový systém. Vedci momentálne uvažujú o význame jeho nedostatku v etiológii roztrúsenej sklerózy a neutralizácii toxických účinkov olova a ďalších ťažkých kovoch.

  

Vitamín D má priaznivé účinky aj počas tehotenstva, jeho pravidelné užívanie zabezpečuje správny vývoj kostry plodu, a predchádza nízkej pôrodnej váhe. V období dojčenia zvyšuje tvorbu mlieka. Optimálny príjem vitamínu D v detstve a puberte podporuje správny vývoj organizmu.

             

Ako sa prejavujú nedostatky vitamínu D?

 • bolesť chrbta, kostí
 • bolesť svalstva
 • únava, depresia, syndróm nepokojných nôh
 • oslabená imunita, náchylnosť na vírusové ochorenia a nachladnutie
 • ťažšie hojenie rán, dlhšia doba rekonvalescencie
 • vypadávanie vlasov
 • náchylnosť ku vzniku diabetes typu II.
 • vznik ochorenia zvaného krivica

                          

Zdroje vitamínu D

Slnko je prirodzeným zdrojom vitamínu D. To, koľko vitamínu D príjme človek zo slnka je však ovplyvnené niekoľkými faktormi: geografická poloha, používanie opaľovacieho krému, ročné obdobie, vek či pigment pokožky.

          

Vitamín D sa prirodzene nachádza aj v niektorých potravinách.  Najčastejšie ho môžete nájsť v:

 • Rybí tuk
 • Kakaové maslo
 • Sleď
 • Tuniak
 • Kakao v prášku
 • Losos
 • Sardinky v oleji
 • Žĺtok
 • Huby
 • Smotana
 • Pečeň
 • Maslo
 • Mlieko

     

Obľúbenou formou vitamínu D sú najmä výživové doplnky. Suplementy ponúkajú čistý vitamín D alebo vitamín D v kombinácii s vitamínom K. Vitamín D je často dopĺňaný vitamín K vďaka ich schopnosti vstrebávať vápnik a pozitívnemu vplyvu na zdravie kostí. Spoločné dávkovanie zlepšuje účinok každého z vitamínov. Zároveň fungujú aj synergicky, pretože nadmerné množstvo vitamínu D môže spôsobovať arteriálnu kalcifikáciu, no vitamín K riziko vápenatenia tepien naopak znižuje. Vitamín K2 teda plní úlohu „dopravného policajta", ktorý riadi vstrebávanie vitamínu D a dohliada na jeho negatíva.

 

Ak sa chcete dozvedieť o vitamíne D ešte viac, nezabudnite si prečítať náš článok Vitamín D a všetko, čo o ňom potrebujete vedieť.

Zobraziť viac

1 Položka

na stranu
Nastaviť vzostupný smer
Vymaž filter
Výrobca
 1. GymBeam (7)
 2. NOW Foods (6)
 3. OstroVit (2)
 4. VanaVita (1)
 5. BeastPink (1)
 6. The Protein Works (1)
 7. Swanson (1)
 8. Reflex Nutrition (1)
 9. Ölmühle Solling (1)
 10. GYMQUEEN (1)
 11. Purasana (1)
Tablety
 1. 180 tab. (1)
Forma
 1. tabletkovaný (1)
Zmes
 1. zmes (1)
Filtrovať podľa
Vegetariánsky (1)
Vegánsky (1)
Bezlepkový (1)
Bez laktózy (1)
BIO (1)
Bez GMO (1)
Bez umelých sladidiel (1)
Bez plastového obalu (1)
Bez aspartamu (1)
 1. Vitamín D3 - The Protein Works

1 Položka