STRIX Vitamín D

Vitamín D od výrobcu STRIX je kategória obsahujúca rad produktov s rôznym množstvom vitamínu D (kalciferolu). Ten je známy aj pod názvom slnečný vitamín. Je to preto, že slnečné lúče dokážu spustiť samotvorbu tohto vitamínu v tele. Jeho nedostatok v organizme je tak častejší predovšetkým od jesene do jari, kedy nosíme viac vrstiev oblečenia a trávime čas skôr v uzavretých priestoroch. Vitamín D má dve hlavné formy. Konkrétne ide o vitamín D2 (ergokalciferol) a vitamín D3 (cholekalciferol).

Zobraziť viac

Ergokalciferol má rastlinný pôvod a je menej biologicky dostupný. Vitamín D3 má prevažne živočíšny pôvod. Jedinou výnimkou je cholekarciferol vyrobený z lišajníka, ktorý je tak najlepšie vstrebateľným rastlinným vitamínom D3. Táto forma vitamínu sa javí ako hodnotnejšia pre ľudský organizmus, pretože dokáže efektívnejšie zvýšiť hladinu vitamínu D v krvi.

Hlavným zdrojom vitamínu D v strave sú huby, makrely, sardinky, tuniak či rybie oleje. Prijímať ho však môžeme aj vo forme tabliet, kapsúl, šumivých tabliet, cukríkov, kvapiek, sprejov či olejov.

Akú funkciu má vitamín D v tele?

Vitamín D sa v tele podieľa na delení buniek. Okrem toho má vplyv aj na správne fungovanie imunity, zdravých zubov, kostí a svalov. Prispieva však aj k správnemu vstrebávaniu vápnika a fosforu, čo opäť súvisí so správnou funkciou kostí. Tá je dôležitá najmä pre starších ľudí, u ktorých je vyššie riziko spadnutia a vzniku zlomenín.

Aká je odporúčaná denná dávka vitamínu D?

Denné odporúčané dávky podľa metodík Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (ďalej len EFSA) a referenčných hodnôt Spoločnosti pre výživu nemecky hovoriacich krajín (ďalej len DACH) pre priemernú dospelú osobu.

• Odporúčané denné množstvo podľa EFSA: 15 μg
  • Odporúčané denné množstvo podľa DACH: 20 μg (pri absencii endogénnej tvorby z UV žiarenia zo slnka)

Viac informácií o vitamíne D a jeho dôležitosti nájdete v článku Vitamín D a všetko, čo o ňom potrebujete vedieť.

V akých formách môžete prijímať vitamín D?

• Kapsuly a tablety – nemusíte nič pripravovať, stačí prehltnúť.
  • Cmúľacie tablety – majú skvelú chuť a môžete ich cmúľať kedykoľvek počas dňa.
  • Kvapky a spreje vynikajú jednoduchým dávkovaním a rýchlou vstrebateľnosťou.

Ak sa chcete dozvedieť viac informácií o ďalších vitamínoch, ich delení, funkciách, odporúčaných dávkach i prejavoch nedostatku a nadbytku, nemal by vám ujsť náš článok Kompletný sprievodca vitamínmi: Na čo slúžia, ako spoznať nedostatok a koľko ich prijímať.

Zobraziť menej
Kategória neobsahuje žiadne produkty.