Proteíny

Proteíny sú koncentrované zdroje bielkovín, ktoré vám môžu ľahko pomôcť s doplnením tejto dôležitej makroživiny. Každý človek by mal totiž v závislosti od svojej fyzickej aktivity prijať každý deň asi 1,2 – 2 g bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti. Proteín je tak skvelou cestou, ako si príjem bielkovín zjednodušiť. Perfektnú službu vám môže urobiť v prípadoch, keď nie ste sami schopní prijať dostatok bielkovín formou pestrej stravy. Je tak ideálny po cvičení vo forme nápoja ako rýchly snack, ktorý pomôže s regeneráciou tréningom poškodených svalov a ich rastom či zosilnením. Rovnako tak ho môžete pridať aj do svojich pokrmov a vytvoriť komplexné dobroty, ktoré doplnia bielkoviny a zasýtia.

Prečo sú proteíny dôležité a čo všetko dokážu?

 1. Zrýchliť metabolizmus – bielkoviny majú zo všetkých makroživín najvyšší termický efekt. To znamená, že naše telo spotrebuje na ich spálenie najviac energie. Tým dochádza k tzv. zrýchleniu metabolizmu.
 2. Pomôcť s chudnutím - bielkoviny nám pomáhajú s udržaním svalovej hmoty. Svaly potom v porovnaní s tukovým tkanivom spotrebúvajú viac energie, a tým nám pomáhajú schudnúť.
 3. Zefektívniť rast svalov – vzhľadom na to, že bielkoviny sú základným stavebným kameňom svalov, pomôže nám ich príjem s budovaním ďalšej svalovej hmoty.
 4. Zlepšiť regeneráciu – vďaka bielkovinám dokáže telo efektívne opraviť tréningom poškodené svalové vlákna.
 5. Znížiť hlad a chute na jedlo – sýtiaca schopnosť bielkovín nám zaistí, že po ich konzumácii nebudeme tak rýchlo hladní a zrejme nás prejde aj chuť na sladké.
 6. Podporiť zdravie kostí – jednou zo schopností bielkovín je udržanie zdravých kostí. Preto je táto makroživina veľmi dôležitá nielen pre ľudí žijúcich aktívne.

Z čoho sa proteíny vyrábajú?

Proteíny sa väčšinou vyrábajú z bežne dostupných potravín, ktoré sú bohaté na bielkoviny. Najčastejšie ide o mlieko, z ktorého sa robí populárny srvátkový proteín. Nemusíte preto mať strach, že by išlo o nejaké steroidy alebo zakázané látky. Konkrétne potraviny použité na výrobu proteínu sa líšia podľa toho, o aký typ ide a pre koho je určený. Všeobecne sa však najčastejšie stretávame s delením proteínov na živočíšne a rastlinné.

Živočíšne proteíny

Z tejto kategórie sú najpopulárnejšie proteíny, ktoré sa vyrábajú z mlieka. Tieto proteíny nesú názov srvátkové a nájdete ich pod označením „whey”. Rovnako sa však môžeme stretnúť aj s proteínmi vyrobenými napríklad z hovädzej bielkoviny či vajec (vaječný albumín).

1. Srvátkové proteíny

Ide o proteíny vyrobené z mlieka. Na výrobu 1 kg proteínu je potrebných viac ako 100 l mlieka. To prechádza pasterizáciou, po ktorej sa vďaka pridaným enzýmom oddelí srvátka od kazeínu. Tá sa potom ďalej šetrne spracováva, až vznikne finálny srvátkový proteín. Pre neho platí, že má priaznivé aminokyselinové spektrum. V praxi to znamená, že obsahuje všetky kľúčové aminokyseliny v priaznivom pomere.

V súvislosti s týmto typom proteínu sa môžeme často stretnúť aj s označením 100 % WHEY. Tým sa pýšia proteínové nápoje, ktoré obsahujú iba srvátkovú bielkovinu. Žiadny iný zdroj bielkovín v nich tak nenájdeme.

Ako sa delia srvátkové proteíny?

 • Srvátkový koncentrát (WPC – Whey Protein Concentrate) – najpopulárnejší druh proteínu vzhľadom na pomer cena/výkon. Spravidla obsahuje 70 - 80 % bielkovín, ktoré sú pomerne rýchlo vstrebateľné.
 • Srvátkový izolát (WPI - Whey Protein Isolate) – proteín, ktorý sa získava filtráciou zo srvátkového koncentrátu. Je preto o niečo málo „čistejší“, ale pýši sa aj vyšším obsahom bielkovín. Konkrétne môžu zaujímať viac ako 80 % podiel. Naopak v ňom nájdeme menej cukru a tuku. Je tak ideálny pre náročných športovcov, ktorí chcú dobre vstrebateľný proteín s čo najvyšším obsahom bielkovín, alebo ľudí, ktorí majú problém s trávením laktózy.
 • Srvátkový hydrolyzát (WPH - Whey Protein Hydrolysate)vyrába sa procesom hydrolýzy zo srvátkového koncentrátu alebo izolátu. Počas neho sa proteín štiepi na kratšie peptidy, ktoré sú pre telo ešte rýchlejšie vstrebateľné. Tým vzniká perfektne využiteľný proteín. Na týchto proteínoch môžete nájsť aj označenie DH (Degree of Hydrolysis), ktoré súvisí s procesom štiepenia. Čím je číslo vyššie, tým viac je proteín naštiepený. Najčastejšie sa môžeme stretnúť so stupňom hydrolýzy 32 (DH 32). Tieto proteíny môžu mať ľahko horkastú chuť, ktorá nemusí každému vyhovovať.

2. Micelárny kazeín

Micelárny kazeín sa získava filtračnými postupmi z kravského mlieka. Obsahuje obvykle 70 - 80 % bielkovín, ktoré sa vstrebávajú postupne. Vďaka tomu, že sa trávia pomalšie, patria medzi nočné proteíny. Je ideálny pre športovcov, ktorí chcú aj počas noci udržiavať zvýšenú tvorbu svalových bielkovín.

3. Hovädzí proteín

Hovädzí proteín je ďalším z proteínov, ktoré môžu používať aj ľudia s intoleranciou laktózy. Je však špecifický tým, že spravidla obsahuje predovšetkým proteín spojivových tkanív. Je tak menej vhodný na stimuláciu rastu svalov, naopak je populárny u ľudí, ktorí chcú podporiť zdravie kĺbov, vlasov, nechtov a pokožky

4. Vaječný proteín (vaječný albumín)

Vaječný proteín je sypký proteínový prášok vyrobený z vajec a spravidla obsahuje 60 - 80% vysoko kvalitných bielkovín. Má priaznivé aminokyselinové spektrum a pomerne pomaly sa vstrebáva, čo môže byť v určitých situáciách brané ako výhoda. Opäť je vhodný pre ľudí, ktorí majú problém s trávením laktózy.

5. Viaczložkový proteín

Viaczložkový proteín je zložený z viacerých zdrojov bielkovín, vďaka čomu vzniká proteín s lepšími výslednými vlastnosťami. Typicky obsahuje kombináciu rýchlo a pomalšie vstrebateľných bielkovín. To je ideálne v prípade, že chcete zaistiť ich postupné uvoľňovanie v organizme.        

Rastlinné proteíny

Rastlinné proteíny sa najčastejšie vyrábajú z rastlinných zdrojov bohatých na bielkoviny, konkrétne ide napríklad o sóju a ďalšie strukoviny či konopné semienka. Vďaka tomu sú skvelou alternatívou pre vegetariánov i vegánov. Vzhľadom na to, že ide spravidla o zdroje prirodzene bezlepkové a bezlaktózové, sú vhodné aj pre ľudí, ktorí majú s trávením týchto zložiek problém. Je však vždy potrebné prečítať si zloženie a uistiť sa, že vám bude proteín po tejto stránke vyhovovať.

1. Sójový proteín

Sójový proteín sa svojim aminokyselinovým spektrom najviac podobá kvalitnému srvátkovému proteínu. Vyrába sa z vločiek, ktoré sa získavajú zo sójových bôbov. Výsledná zmes má potom približne 65 – 70 % bielkovín. Najprv dochádza k vytvoreniu sójového koncentrátu, z ktorého sa potom ďalšími procesmi vytvára sójový izolát. Ten môže mať aj viac ako 85 % obsah bielkovín.

2. Ryžový proteín

Ryžový proteín sa vyrába z pomletých ryžových zŕn, z ktorých sa pomocou enzýmov oddeľujú bielkoviny. V porovnaní so srvátkovým proteínom má tento typ výrazne nižšie množstvo bielkovín, spravidla 50 – 78 %. Rovnako nie je ideálne ani jeho aminokyselinové spektrum. To sa však dá ľahko vylepšiť, a to kombináciou napríklad s hrachovým proteínom.

3. Konopný proteín

Konopný proteín sa vyrába z lisovaných a mletých konopných semienok. Výsledný proteín má potom bežne približne 50 % obsah bielkovín. Opäť nemá najpriaznivejšie aminokyselinové spektrum, čo sa dá napraviť napríklad kombináciou s hrachovým proteínom.

4. Hrachový proteín

Hrachový proteín je pomerne dobrou alternatívou k srvátkovým proteínom, pretože obsahuje vyššie množstvo leucínu. Práve ten je aminokyselinou s najvyšším anabolickým potenciálom. Aby ste dosiahli ešte priaznivejšie aminokyselinové spektrum, je ideálne kombinovať ho napríklad s ryžovým proteínom. Hrachový proteín vyniká vyšším obsahom vlákniny, čo môže byť ideálne v prípade, že chcete, aby vás proteín lepšie zasýtil.

5. Viaczložkový proteín  

Viaczložkové proteíny sú medzi tými z rastlinnej ríše tou najlepšou možnou voľbou. Kombinujú v sebe totiž viac zdrojov bielkovín, čím sa znižuje ich nedostatok v podobe limitnej (nedostatočne zastúpenej) aminokyseliny. Ľahko tak získate funkčný rastlinný proteín s ideálnym zložením a priaznivejším aminokyselinovým spektrom.

Chcete sa dozvedieť viac informácií o rastlinných zdrojoch bielkovín? Potom by vám nemal ujsť náš článok Aké zdroje rastlinných bielkovín sú najlepšie a prečo ich zaradiť do svojho jedálnička?   

Aká je ideálna dávka proteínu?

Optimálna dávka proteínu sa bude líšiť v závislosti od mnohých faktorov, ako je napríklad vaša stavba a zloženie tela, celkový výdaj energie, fyzické zaťaženie a podobne. Všeobecne však môžeme za optimálnu univerzálnu dávku považovať 20 – 40 g bielkovín. Do tohto rozmedzia patrí aj jedna odmerka proteínu, ktorá má typicky okolo 30 g. Pri rastlinných proteínoch môžete pokojne pridať ešte pár gramov navyše. Je to z toho dôvodu, že majú všeobecne nižší podiel bielkovín a sú horšie stráviteľné.

Ako a kedy použiť proteín?

 • ako súčasť rôznych pokrmov, ktoré obohatia o bielkoviny
 • pri príprave sladkých dezertov bohatých na bielkoviny
 • samostatne ako nápoj po cvičení pre podporu regenerácie a obnovu tréningom poškodených svalových vlákien
 • samostatne ako snack v prípade, že vás prepadne hlad a nemáte čas chystať si jedlo
 • keď potrebujete ľahko zvýšiť príjem bielkovín

Pre koho je proteín vhodný

 • Osoby, ktoré chcú zvýšiť príjem bielkovín.
 • Športovcov, ktorí chcú podporiť rast svalov.
 • Kuchárky a kuchárov, ktorí chcú pokrmy obohatiť o bielkoviny a vytvárať lahodné fitness recepty.
 • Ľudí, ktorí chcú schudnúť a hľadajú potraviny, ktoré ich zasýtia a pomôžu zahnať chute.
 • Všetkých, ktorí chcú spestriť svoj jedálniček a obohatiť ho o nové chute.

Chcete sa o proteínoch a ich správnom výbere dozvedieť viac? Potom by vám nemal ujsť náš článok Ako si vybrať správny proteín na chudnutie alebo rast svalov?

Zobraziť viac

Položky 1-30 z celkového počtu 88

Stránka
na stranu
Nastaviť vzostupný smer
Kategória
 • Srvátkové whey proteíny (47)
 • Viaczložkové proteíny (11)
 • Nočné proteíny (6)
 • Vegánske proteíny (20)
 • Kolagén (6)
 • Proteíny pre ženy (6)
 • Hovädzie beef proteíny (3)
 • Sójové proteíny (2)
 • Proteíny na rast svalov (19)
 • Proteíny ostatné (1)
Výrobca
 1. GymBeam (19)
 2. The Protein Works (9)
 3. Amix (6)
 4. VanaVita (6)
 5. Optimum Nutrition (5)
 6. Applied Nutrition (4)
 7. OstroVit (4)
 8. Mars (4)
 9. Reflex Nutrition (3)
 10. Go On Nutrition (2)
 11. Megabol (2)
 12. BeastPink (2)
 13. ProSupps (2)
 14. Diet Food (2)
 15. ActivLab (2)
 16. BSN (2)
 17. PVL (2)
 18. Mammut Nutrition (2)
 19. MuscleTech (1)
 20. Stacker2 (1)
 21. Universal Nutrition (1)
 22. Ghost (1)
 23. NOW Foods (1)
 24. Nutrend (1)
 25. Amazing Grass (1)
 26. GYMQUEEN (1)
 27. Purasana (1)
 28. Bodylab24 (1)
Príchuť
 1. čokoláda (35)
 2. vanilka (32)
 3. jahoda (23)
 4. bez príchute (19)
 5. cookies & krém (13)
 6. vanilková zmrzlina (11)
 7. banán (10)
 8. vanilkový krém (7)
 9. chocolate silk (6)
 10. čokoláda lieskový oriešok (5)
 11. slaný karamel (4)
 12. lesné ovocie (4)
 13. banánový milkshake (4)
 14. biela čokoláda malina (4)
 15. čokoládový milkshake (4)
 16. biela čokoláda kokos (4)
 17. čokoláda kokos (4)
 18. jahodový milkshake (3)
 19. karamel (3)
 20. čokoládová sušienka (2)
 21. strawberry splash (2)
 22. tyčinka mars (2)
 23. mliečna čokoláda (2)
 24. jahoda & krém (2)
 25. karamelovo-čokoládová sušienka (2)
 26. trojitá čokoláda (2)
 27. slaný karamel bandit (2)
 28. vanilka stévia (2)
 29. banán jahoda (2)
 30. belgická choca moca (2)
 31. arašidové maslo (2)
 32. banánový krém (2)
 33. vanilková torta (2)
 34. jahoda banán (2)
 35. francúzsky vanilkový krém (2)
 36. kokos (2)
 37. čokoládová zmrzlina (2)
 38. čokoláda višňa (2)
 39. čokoláda karamel (2)
 40. čokoláda arašidové maslo (2)
 41. karamelové macchiato (2)
 42. čokoládový dezert (2)
 43. čokoláda & bobule (2)
 44. jahodový krém (2)
 45. dvojitá bohatá čokoláda (2)
 46. lahodná jahoda (2)
 47. choc peanut cookie (2)
 48. slaný karamel (2)
 49. vanilka limetka (1)
 50. vodný melón (1)
 51. vanilka kokos (1)
 52. biela čokoláda (1)
 53. vanilla fudge (1)
 54. lesné ovocie (1)
 55. chocolate orange swirl (1)
 56. Malinová limonáda s mätou (1)
 57. čučoriedkový jogurt (1)
 58. Strawberry Cheesecake Chocolate Chip (1)
 59. tropický citrón (1)
 60. choco honeycomb (1)
 61. choco bueno (1)
 62. choc peanut cookie dough (1)
 63. čokoládovo karamelová sušienka (1)
 64. jogurt čerešňa (1)
 65. kakako & karamel (1)
 66. sušienka (1)
 67. divoká malina (1)
 68. čokoládovo-mätové brownie (1)
 69. cheeky choc coconut (1)
 70. butterscotch ripple (1)
 71. banánový koktejl (1)
 72. jahodová malina (1)
 73. vanilkový cheesecake (1)
 74. mandľa pistácia (1)
 75. vanilkový struk (1)
 76. coffee ice cream (1)
 77. mango marakuja (1)
 78. citrónový cheesecake (1)
 79. lieskový orech čokoláda (1)
 80. zelené jablko (1)
 81. mimoriadne mliečna čokoláda (1)
 82. dvojitá čokoláda (1)
 83. krémová vanilka (1)
 84. exkluzívna čokoláda (1)
 85. mix bobuľovitého ovocia (1)
 86. čokoláda stévia (1)
 87. čokoláda mäta (1)
 88. čokoládový krém (1)
 89. cereal milk (1)
 90. karamelový fondán (1)
 91. cappucino (1)
 92. caffe latte (1)
 93. čierne ríbezle (1)
 94. biela čokoláda (1)
 95. prírodná chuť (1)
 96. vanilka čerešňa (1)
 97. červený pomaranč (1)
 98. tiramisu (1)
 99. jahoda kiwi (1)
 100. jahoda biela čokoláda (1)
 101. jahoda stévia (1)
 102. čokoláda arašidy (1)
 103. snickerdoodle sušienka (1)
 104. sladká čokoláda (1)
 105. malinový jogurt (1)
 106. pomaranč (1)
 107. malina (1)
 108. pistácie (1)
 109. ananás (1)
 110. arašidové maslo čokoláda (1)
 111. peanut butter cereal milk (1)
 112. broskyňa ľadový čaj (1)
 113. broskyňa (1)
 114. passion fruit & mango (1)
 115. fruity cereal milk (1)
Balenie (g)
 1. 1000 g (21)
 2. 2000 g (11)
 3. 500 g (10)
 4. 1430 g (9)
 5. 30 g (5)
 6. 1800 g (5)
 7. 900 g (4)
 8. 600 g (4)
 9. 875 g (4)
 10. 2270 g (4)
 11. 700 g (3)
 12. 400 x 30g (3)
 13. 1810 g (3)
 14. 2500 g (3)
 15. 2200 g (3)
 16. 400 g (2)
 17. 910 g (2)
 18. 200 g (2)
 19. 750 g (2)
 20. 3000 g (2)
 21. 200 x 30 g (1)
 22. 908 g (1)
 23. 50 x 30 g (1)
 24. 24 x 30 g (1)
 25. 816 g (1)
 26. 2400 g (1)
 27. 896 g (1)
 28. 150 g (1)
 29. 907 g (1)
 30. 680 g (1)
 31. 1814 g (1)
 32. 4540 g (1)
 33. 1200 g (1)
 34. 420 g (1)
 35. 360 g (1)
 36. 25 g (1)
 37. 2300 g (1)
 38. 2250 g (1)
 39. 450 g (1)
Farba
 1. shadow (13)
Forma
 1. práškový (88)
Zmes
 1. zmes (69)
 2. číry (19)
Metóda spracovania proteínu
 1. rôzne spracovanie (32)
 2. koncentrát (15)
 3. izolát (11)
 4. hydrolyzát (6)
Zdroj proteínov
 1. srvátka (34)
 2. viaczložkový (15)
 3. kazeín (4)
 4. hovädzie (3)
 5. hrach (3)
 6. konopné semienka (2)
 7. ryža (2)
 8. sója (2)
 9. vajíčka (1)
Právna kategória výrobku
Štítky produktu
 1. Vegan (21)
 2. BIO (10)
 3. AUTUMN GIFT (6)
 4. PL GREAT DEAL (2)
 5. SK GREAT DEAL (1)
 6. CZ GREAT DEAL (1)
 7. HR GREAT DEAL (1)
 8. SI GREAT DEAL (1)
 9. IT GREAT DEAL (1)
 10. 27% (1)
 11. AUTUMN20 (1)
 12. AUTUMN25 (1)
 13. AUTUMN28 (1)
 14. AUTUMN30 (1)
 15. AUTUMN15 (1)
Cena
Filtrovať podľa
Vegetariánsky (69)
Vegánsky (21)
Bezlepkový (58)
Bez laktózy (25)
BIO (10)
Bez GMO (62)
Bez umelých sladidiel (20)
Bez plastového obalu (88)
Bez aspartamu (84)
 1. True Whey - GymBeam
  True Whey - GymBeam
  91%
  91 % (2059)
  15,95 €
 2. Just Whey - GymBeam
  Just Whey - GymBeam
  94%
  94 % (1155)
  22,95 €
 3. 100% Whey Gold Standard - Optimum Nutrition - new design
  100% Whey Gold Standard - Optimum Nutrition
  92%
  92 % (707)
  18,95 €
 4. Yum Yum Whey - BeastPink
  Yum Yum Whey - BeastPink
  93%
  93 % (603)
  19,95 €
 5. Anabolic Whey - GymBeam
  Anabolic Whey - GymBeam
  93%
  93 % (344)
  13,50 €
 6. Hydrolyzovaný kolagén RunCollg GymBeam 500 g unflavored
  Hydrolyzovaný kolagén RunCollg - GymBeam
  95%
  95 % (348)
  15,95 €
 7. Pure IsoWhey - GymBeam
  Pure IsoWhey - GymBeam
  89%
  89 % (346)
  27,95 €
 8. Kolagén + Vitamín C - OstroVit
  Kolagén + Vitamín C - OstroVit
  94%
  94 % (61)
  7,95 €
 9. Anabolic Monster Beef - Amix
  Anabolic Monster Beef - Amix
  86%
  86 % (92)
  27,95 €
 10. Whey-Pro Fusion - Amix
  Whey-Pro Fusion - Amix
  97%
  97 % (46)
  58,95 €
 11. Whey Protein 80 - The Protein Works
  Whey Protein 80 - The Protein Works
  90%
  90 % (100)
  15,15 €
 12. HydroFue - GymBeam
  HydroFue - GymBeam
  94%
  94 % (33)
  35,95 €
 13. Beef Protein - GymBeam
  Hovädzí (Beef) Proteín - GymBeam
  73%
  73 % (207)
  18,95 €
 14. Vegan Protein Extreme - The Protein Works
  Vegan Protein Extreme - The Protein Works
  85%
  85 % (62)
  14,95 €
 15. Sójový izolát - GymBeam
  Sójový izolát - GymBeam
  84%
  84 % (285)
  11,95 €
 16. Proteín Mutant Whey - PVL
  Mutant Whey - PVL
  88%
  88 % (214)
  25,95 €
 17. Diet Whey - Applied Nutrition
  Diet Whey - Applied Nutrition
  95%
  95 % (22)
  30,95 €
 18. Vegan Blend - GymBeam
  Vegan Blend - GymBeam
  72%
  72 % (169)
  17,95 €
 19. Proteín Syntha 6 2300 g - BSN
  Syntha 6 - BSN
  94%
  94 % (77)
  62,95 €
 20. Micelárny Kazeín - GymBeam
  Micelárny Kazeín - GymBeam
  81%
  81 % (151)
  23,95 €
 21. Whey Protein - Bodylab24
  Whey Protein - Bodylab24 + darček
  88%
  88 % (54)
  35,95 €
 22. FueNight - GymBeam
  FueNight - GymBeam
  92%
  92 % (5)
  34,95 €
 23. FueSix - GymBeam
  FueSix - GymBeam
  73%
  73 % (50)
  31,95 €
 24. Diet Vegan Protein - The Protein Works
  Diet Vegan protein - The Protein Works
  85%
  85 % (69)
  12,95 €
 25. Clear Whey IsoFue - GymBeam
  Clear Whey IsoFue - GymBeam
  81%
  81 % (18)
  26,95 €
 26. Plant-Based Protein - Reflex Nutrition
  Plant-Based Protein - Reflex Nutrition
  100%
  100 % (10)
  23,95 €
 27. Rice Protein GymBeam 1000 g
  Rice Protein - GymBeam
  72%
  72 % (114)
  16,95 €
 28. Platinum Hydrowhey - Optimum Nutrition
  Platinum Hydrowhey - Optimum Nutrition
  94%
  94 % (19)
  92,95 €
 29. IsoFue - GymBeam
  IsoFue - GymBeam
  59%
  59 % (15)
  47,95 €
 30. 100% Casein - Optimum Nutrition
  100% Casein - Optimum Nutrition
  91%
  91 % (26)
  47,95 €

Položky 1-30 z celkového počtu 88