OstroVit Ostatné aminokyseliny

Ostatné aminokyseliny od výrobcu OstroVit je kategória produktov s obsahom aminokyselín, medzi ktoré patrí napríklad citrulín, ornitín, taurín alebo lyzín. Každá z nich má potom v tele odlišnú úlohu. Niektoré sa podieľajú na raste a optimálnej funkcii svalov, ďalšie sa spájajú so športovou výkonnosťou, spánkom, zvládaním stresu, náladou alebo pamäťou.

 Zobraziť viac

Aké sú funkcie ostatných aminokyselín?

Lyzín patrí medzi esenciálne aminokyseliny, ktoré si naše telo nedokáže samo vyrobiť. Preto ho treba prijímať formou stravy a doplnkov. Táto aminokyselina je jednou zo základných stavebných častí bielkovín, z ktorých sa v tele tvoria svaly a ďalšie tkanivá. Súvisí tak s rastom a ochranou svalovej hmoty, ktorá je dôležitá pre pohyb a športový výkon. Najčastejšie sa užíva v kombinácii s ostatnými esenciálnymi aminokyselinami vo forme potréningového nápoja.

Aminokyselina citrulín sa v tele dokáže premeniť na arginín, z ktorého vzniká oxid dusnatý. Ten potom zohráva dôležitú úlohu v rozšírení ciev a prekrvení svalov. Vďaka tomu podporuje prísun kyslíka a živín pracujúcim svalom a tiež efektívne odvádzanie splodín metabolizmu. To sa môže vo výsledku prejaviť lepšou regeneráciou. Aj preto je citrulín obľúbenou súčasťou predtréningoviek na podporu výkonu.

Citrulín je tiež spoločne s arginínom a ornitínom kľúčovou súčasťou močovinového cyklu, ktorý sa podieľa na prirodzenej detoxikácii organizmu. Tieto látky sa totiž zúčastňujú na odbúravaní prebytočného amoniaku, ktorý sa v tele môže zvýšiť napríklad pri vysoko intenzívnej športovej aktivite. To sa potom často spája aj s vyššou únavou. Tieto aminokyseliny tak môžu pomôcť oddialiť pokles výkonnosti.

Taurín je bežnou súčasťou energetických nápojov, pretože môže mať vplyv na fyzickú aj psychickú výkonnosť. Prirodzene sa totiž vyskytuje v mozgu a svaloch, kde sa zúčastňuje na dôležitých procesoch súvisiacich s ich funkciou. S psychickou výkonnosťou sa spája aj aminokyselina tyrozín. Z neho sa v tele tvoria hormóny štítnej žľazy, ale aj dopamín a adrenalín. Tieto dve látky sú kľúčové najmä pre zvládanie stresových situácií, sústredenie aj navodenie pocitu spokojnosti a dobrej nálady. Z toho dôvodu tyrozín tiež patrí medzi populárne nootropiká, ktoré sa používajú na podporu mozgových funkcií, ako je pamäť a myslenie.

Esenciálna aminokyselina tryptofán je zase spájaná s náladou, pocitom spokojnosti a tiež spánkom. Ide totiž o prekurzor neurotransmiteru serotonín, ktorý s týmito oblasťami úzko súvisí. Teanín je zase známy pre svoje relaxačné účinky na organizmus. Pôsobí synergicky s kofeínom a dokonca dokáže tlmiť aj jeho rýchly nástup účinku. To ocenia predovšetkým jedinci, ktorí sú citlivejší na kofeín.

Cysteín a glycín sú nevyhnutné pre produkciu jedného z najdôležitejších antioxidantov glutatiónu. Ten pomáha chrániť bunky nášho tela pred oxidačným stresom. V tomto ohľade nesmieme zabudnúť ani na aminokyselinu karnozín, ktorá má tiež antioxidačné účinky.

Tieto látky sú vďaka širokému spektru účinkov obľúbenou súčasťou suplementácie športovcov, ale aj ďalších ľudí, ktorí sa usilujú o podporu fyzickej a psychickej výkonnosti.

 Zobraziť menej

5 Položiek

na stranu
Nastaviť vzostupný smer
Značka
 1. GymBeam (19)
 2. NOW Foods (12)
 3. OstroVit (5)
 4. ActivLab (1)
 5. Mammut Nutrition (1)
Príchuť
 1. pure (1)
Balenie (g)
 1. 200 g (2)
 2. 210 g (1)
 3. 300 g (1)
Farba
 1. violet (3)
 2. shadow (2)
Kapsuly
 1. 90 kaps. (1)
Forma
 1. práškový (4)
 2. kapsulovaný (1)
Zmes
 1. číry (4)
Právna kategória výrobku
Štítky produktu
 1. Vegan (3)
Cena
Filtrovať podľa
Vegetariánsky (4)
Vegánsky (4)
Bezlepkový (4)
Bez laktózy (3)
BIO (5)
Bez GMO (3)
Bez umelých sladidiel (4)
Bez plastového obalu (5)
Bez aspartamu (5)
 1. Taurín - OstroVit
  Taurín - OstroVit
  73%
  73 % (3)
  6,50 €
 2. Tyrozín - OstroVit
  Tyrozín - OstroVit
  100%
  100 % (1)
  8,95 €
 3. L-ornitín L-aspartát Supreme pure - OstroVit
 4. Tryptophan VEGE 90 vcaps - OstroVit
  Tryptofán VEGE 90 vcaps - OstroVit
  60%
  60 % (4)
  6,50 €
 5. Fenylalanín - OstroVit
  Fenylalanín - OstroVit
  87%
  87 % (3)
  6,95 €

5 Položiek