GymBeam Nootropiká a mozog

Nootropiká a mozog od výrobcu GymBeam je kategória s produktmi, ktoré môžu mať pozitívny vplyv na váš každodenný život. Nootropiká sú totiž látky schopné zlepšovať mozgové funkcie, náladu, sústredenie a tiež zvyšovať bdelosť. Okrem toho môžu pomôcť zvýšiť pociťovanú energiu a znížiť prípadnú únavu. Sú tak vhodné pre študentov, manažérov, kreatívcov a ďalších ľudí, ktorí potrebujú využiť svoje kognitívne funkcie na maximum a efektívnejšie sa učiť, lepšie si veci pamätať alebo prepadnúť flow-u pri tvorivom procese.

Medzi nootropiká sa zaraďuje napríklad DMAE, cholín bitartrát či acetyl l-karnitín. DMAE je látka, ktorá sa v menšom množstve prirodzene nachádza v tele. Je prekurzorom acetylcholínu, ktorý je dôležitým prenášačom nervových vzruchov v centrálnej aj periférnej nervovej sústave. Vplyv však má aj na sústredenosť, učenie a pamäť. Svoju úlohu v organizme má aj cholín bitartrát, ktorý je zase dôležitý pre syntézu spomínaného acetylcholínu. Zabudnúť nesmieme ani na acetyl l-karnitín, ktorý sa užíva s cieľom zlepšenia koncentrácie a psychického výkonu. Vďaka svojim vlastnostiam totiž môže zvýšiť schopnosť produkcie energie v mozgových bunkách.

Kategória obsahuje aj ďalšie látky, ako napríklad aminokyseliny. Spomenúť môžeme GABU či l-teanín. GABA alebo kyselina gama-aminomaslová pomáha regulovať aktivitu mozgu a nervových buniek. Vplyv však môže mať aj na kvalitu spánku a stimuláciu rastového hormónu (HGH), čo ocenia najmä silovo cvičiaci športovci. L-teanín je teda ďalšou aminokyselinou, ktorá má vplyv na mozgovú činnosť. Prirodzene sa vyskytuje v zelenom čaji a môže pomôcť s celkovou relaxáciou a uvoľnením organizmu. Navyše pôsobí synergicky s ďalšou nootropickou látkou, a to s kofeínom, čo znamená, že sa ich účinky vzájomne podporujú. L-teanín navyše dokáže tlmiť rýchly nástup kofeínu, ktorý môže byť nepríjemný pre citlivých jedincov.

Medzi produktmi v tejto kategórii, samozrejme, nájdete už spomínaný kofeín v praktickej tabletovej forme. Ten dokáže nabudiť pred akýmkoľvek fyzickým či mentálnym výkonom. To je tiež dôvod, prečo je tento stimulant obľúbený medzi športovcami, ktorí na tréningu chcú zo seba dostať maximum. Pre svoj obsah kofeínu a ďalších biologicky aktívnych látok je populárna taktiež guarana, BIO Yerba Maté prášok či extrakt zo zeleného čaju, v ktorom sa navyše nachádzajú dôležité fenoly a polyfenoly. Tie môžu mať taktiež blahodarný vplyv na organizmus. Medzi produktmi nechýbajú ani rastlinné extrakty. Spomenúť môžeme napríklad výtažky z ashwagandhy či ženšenu, ktoré pomáhajú v boji proti stresu, alebo extrakt z Ginkgo biloby na podporu nervového systému a zníženie únavy. Okrem vyššie spomínaných látok pozitívne ovplyvňujúcich mozog a nervovú činnosť môžete vyskúšať aj adaptogén pod názvom Rhodiola rosea, ktorý pomáha zvyšovať odolnosť organizmu v stresových situáciách.

V kategórii nájdete aj komplexné doplnky obsahujúce väčšie množstvo nootropík, ktoré sa svojimi účinkami vzájomne podporujú. Príkladom môže byť naše komplexné prémiové nootropikum FueBrain s obsahom 14 starostlivo vybraných látok. Je určené ľuďom, ktorí chcú podporiť produktivitu, športový aj duševný výkon, zvýšiť úroveň pociťovanej energie a tiež sústredenosť. Na svoje si však prídu aj hráči e-sports. Medzi nootropiká a látky na podporu mozgovej činnosti patria taktiež vybrané produkty zo sekcie gaming, ktoré sú uspôsobené na mieru ich potrebám. Môžu preto pomôcť zostriť funkcie mozgu, zvýšiť pociťovanú energiu, podporiť reakčnú rýchlosť či znížiť únavu a vyčerpanie.

Ak pociťujete častý pokles energie, zle sa sústredíte alebo chcete zefektívniť proces učenia a veci si lepšie zapamätať, môžu vám pomôcť tieto produkty z kategórie nootropík. Takisto sú prínosné v prípade, že by ste sa chceli lepšie vyrovnať so stresom a psychicky náročnými situáciami.

Chcete sa dozvedieť viac o nootropikách? Potom by vám nemal ujsť článok Nootropiká na zlepšenie funkcií mozgu a pamäti, ktoré musíte spoznať.

Zobraziť viac

Bez laktózy (19)
BIO (1)
Bez GMO (19)