GymBeam Minerály

Minerály od výrobcu GymBeam je kategória, v ktorej sa nachádzajú minerálne látky nevyhnutné pre správnu funkciu dôležitých procesov v tele. Ich nedostatok sa môže negatívne prejaviť na našom psychickom i fyzickom zdraví. Ovplyvňujú totiž kognitívne funkcie, nervový systém, imunitu, pohybový aparát či energetický metabolizmus. Nízka hladina sa môže prejavovať tiež únavou, zlou kvalitou nechtov, vlasov i pleti. Aby všetko v tele fungovalo, ako má, je potrebné dopĺňať tieto mikroživiny prostredníctvom vyváženej stravy, prípadne si pomôcť výživovými doplnkami.

Pokiaľ sa chcete dočítať viac informácií o minerálnych látkach, nemal by vám ujsť náš článok Kompletný sprievodca minerálnymi látkami: aké funkcie plnia, koľko ich prijímať a ako odhaliť nedostatok?.

Minerálne látky v tele rozdeľujeme na makrominerálne a mikrominerálne látky.

 • Makrominerálne látky sú špecifické tým, že by ich denný príjem mal byť vyšší ako 100 mg.
 • Príjem mikrominerálnych látok by sa mal pohybovať v rozmedzí 0-100 mg.


Makrominerálne látky

 • Vápnik - medzi najbohatšie zdroje vápnika patria predovšetkým mliečne výrobky, konzervované ryby, orechy, semená a niektoré druhy listovej zeleniny. Rovnako tak ho nájdeme v srvátkových proteínoch či v koncentrovaných doplnkoch. Vápnik je nevyhnutný pre prenos nervových vzruchov, svalovú kontrakciu a správne zrážanie krvi. Navyše sa podieľa na stavbe zubov a kostí. Aj preto je populárny u ľudí, ktorí sa snažia predchádzať rozvoju osteoporózy (rednutie kostí). Okrem toho má vplyv aj na prenos nervových vzruchov, správne fungovanie tráviacich enzýmov, zrážanlivosti krvi, svalov a tiež prispieva k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie. Odporúčaná denná dávka je 800 mg.
 • Fosfor - rovnako ako vápnik má vplyv na udržanie zdravých zubov, kostí a správnu látkovú premenu dôležitú pre tvorbu energie. Okrem toho pomáha aj so správnym fungovaním bunkových membrán. Medzi potraviny bohaté na fosfor radíme napríklad kuracie, morčacie a bravčové mäso, morské plody, mlieko či orechy, obilniny a niektoré semená. Odporúčaná denná dávka je 700 mg.
 • Horčík - radí sa medzi najdôležitejšie minerálne prvky. Zúčastňuje sa totiž viac ako 300 biochemických reakcií v organizme, ktoré by bez neho nemohli prebehnúť. Medzi jeho najbohatšie zdroje patria celozrnné obilniny, strukoviny, orechy a maslá z nich, semená, listová zelenina alebo napríklad kakao. Na jeho príjem sa zameriavajú predovšetkým aktívni športovci, ktorých trápia časté svalové kŕče. Horčík má totiž vplyv na správnu funkciu svalov a nervového systému. Rovnako ako vápnik je totiž dôležitý pre prenos nervových vzruchov a svalovú kontrakciu. Prispieva ale aj k zníženiu únavy a vyčerpania, rovnováhe elektrolytov, správnej funkcii psychiky a správnej syntéze bielkovín. Naviac je známy tým, že pomáha s udržaním zdravých zubov a kostí. Odporúčaná denná dávka je 375 mg.
 • Sodík - nachádza sa snáď v každej domácnosti. Koncentrovaným zdrojom je totiž napríklad klasická kuchynská soľ. Optimálny príjem sodíka je dôležitý napríklad pre športovcov. Podieľa sa totiž na hydratácii, a tak môže súvisieť aj s výkonom. Spoločne s draslíkom totiž reguluje vodnú rovnováhu organizmu. S poklesom jeho hladiny sa pri športe môžu objaviť známe kŕče. Aj to je dôvod, prečo najmä vytrvalostní športovci počas výkonu sodík dopĺňajú. S jeho príjmom by ste to však nemali preháňať. Nadmerné množstvo v tele totiž môže viesť k vysokému krvnému tlaku a ďalším zdravotným problémom. Odporúčaná denná dávka sú 2 g.
 • Draslík - okrem koncentrovaných doplnkov môžeme draslík prijímať aj zo stravy, a to napríklad v ovocí (banány, pomaranče, marhule), v špenáte, brokolici, mlieku, strukovinách či zemiakoch. Spoločne so sodíkom sa radí medzi minerálne látky, ktoré majú vplyv na hydratáciu tela, čo môže v konečnom dôsledku ovplyvniť výkon. Okrem toho prispieva k udržaniu normálneho krvného tlaku, správnej funkcii svalov a tiež nervovej sústavy. Odporúčaná denná dávka je 2 g.
 • Chlór - minerálna látka, ktorej zdrojom je chlorid sodný, teda kuchynská soľ. Pre chlorid je typická schopnosť prispievať k správnemu tráveniu produkovaním kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku. Optimálny príjem chlóru tak môže byť kľúčový pre ľudí, ktorí majú tráviace ťažkosti. Odporúčaná denná dávka je 800 mg.
 • Síra - do organizmu sa najčastejšie dostáva v potrave bohatej na bielkoviny. Medzi jej zdroje tak patrí hydinové mäso, morské plody, strukoviny, mandle, para orechy, vajcia či mliečne výrobky. Síra je súčasťou dvoch esenciálnych AMK - cysteínu a metionínu. Je takmer vo všetkých bunkách v organizme, vo vyššom množstve ju nájdeme napríklad v koži, nechtoch či vlasoch. V tele sa podieľa na mnohých procesoch, a preto je jej optimálny príjem veľmi dôležitý. Pre síru nie je stanovená odporúčaná denná dávka.

                             

Mikrominerálne látky

 • Železo má vplyv na kognitívne funkcie, správnu tvorbu červených krviniek, prenos kyslíka a optimálne fungovanie imunity. Tiež pomáha znížiť únavu, vyčerpanie a svoju úlohu zohráva aj v procese delenia buniek. Železo nájdeme najmä v mäse, rybách či listovej zelenine. Odporúčaná denná dávka je 14 mg.
 • Zinok pomáha s ochranou buniek pred oxidačným stresom, udržaním zdravej pokožky, nechtov, vlasov, normálnej hladiny testosterónu v krvi a tiež prispieva k správnemu fungovaniu imunity. Okrem toho má vplyv aj na plodnosť a reprodukčné funkcie. Medzi zdroje zinku sa radí napríklad mäso, strukoviny a celozrnné výrobky. Odporúčaná denná dávka je 10 mg.
 • Meď je dôležitá pre udržanie zdravých spojivových tkanív, vlasov, pigmentáciu pokožky a fungovanie imunity. Okrem toho pomáha chrániť bunky pred oxidačným stresom. Meď sa radí medzi minerálne látky, ktoré majú vplyv na fungovanie nervového systému. Nájdeme ju najmä v rybách, morských plodoch či orechoch. Odporúčaná denná dávka je 1 mg.
 • Jód je minerálna látka, ktorá má vplyv na kognitívne funkcie, fungovanie nervového systému a udržanie zdravej pokožky. Navyše prispieva k správnej tvorbe hormónov štítnej žľazy a jej optimálne fungovanie. Jód sa nachádza napríklad v morských plodoch a soli obohatenej o jód. Odporúčaná denná dávka je 150 μg.
 • Fluór sa v tele vyskytuje z najväčšej časti vo forme fluoridu. Konkrétne sa nachádza v kostiach a zuboch. Je totiž dôležitý práve pre správnu mineralizáciu zubov. Fluór nájdeme najmä v zubných pastách alebo pitnej vode. Odporúčaná denná dávka je 3,5 mg.
 • Chróm má v tele vplyv na správnu látkovú premenu makronutrientov a tiež prispieva k udržaniu normálnej hladiny glukózy v krvi. Z toho dôvodu je populárny najmä medzi ľuďmi, ktorí sa snažia schudnúť alebo zbaviť chutí na sladké. Tie môžu byť totiž následkom nestálej hladiny glukózy a jej častých výkyvov. Chróm nájdeme najmä v mäse, syroch a orechoch. Odporúčaná denná dávka je 40 μg.
 • Kobalt má vplyv na správne fungovanie organizmu a je súčasťou vitamínu B12. Vyskytuje sa napríklad v rybách, orechoch či zelenej listovej zelenine. Odporúčaná denná dávka je 4,2-8,6 μg.
 • Selén prispieva k správnej spermatogenéze, udržaniu zdravých vlasov, nechtov, optimálnemu fungovaniu imunity, štítnej žľazy, a navyše pomáha chrániť bunky pred oxidačným stresom. Nachádza sa najmä v morských plodoch, vajciach, mlieku a orechoch či semenách. Odporúčaná denná dávka je 55 μg.
 • Mangán pomáha s optimálnou látkovou premenou dôležitou pre tvorbu energie a udržaním zdravých kostí. Navyše pomáha chrániť bunky pred oxidačným stresom a má vplyv na normálnu tvorbu spojivových tkanív. Mangán nájdeme najmä v rastlinných zdrojoch, ako sú orechy či strukoviny. Odporúčaná denná dávka sú 2 mg.
 • Molybdén prispieva k látkovej premene sírnych aminokyselín. Nájdeme ho napríklad v strukovinách či celozrnných produktoch. Odporúčaná denná dávka je 50 μg.

           

Ako je z výpočtu zrejmé, každá minerálna látka má v organizme svoju nezastupiteľnú úlohu. Ich príjem by sme teda rozhodne nemali podceňovať. Ak nedokážete pokryť potrebnú dennú dávku vyváženou stravou, je na mieste zaradiť suplementáciu. Vybrať si môžete medzi jednozložkovým alebo komplexným doplnkom, ktorý obsahuje viac minerálnych látok, prípadne i vitamínov.

Zobraziť viac

Položky 1-30 z celkového počtu 34

Stránka
na stranu
Nastaviť vzostupný smer
Vymaž filter
Kategória
 • Multiminerály (11)
 • Magnézium (9)
 • Vápnik (2)
 • Železo (3)
 • Zinok (2)
 • ZMA a ZMB (1)
 • Ostatné minerály (6)
Výrobca
 1. GymBeam (34)
 2. NOW Foods (14)
 3. OstroVit (10)
 4. Universal Nutrition (5)
 5. ActivLab (4)
 6. Nutrend (3)
 7. Bodylab24 (3)
 8. Reflex Nutrition (2)
 9. Amix (1)
 10. Optimum Nutrition (1)
 11. BeastPink (1)
 12. PRO!BRANDS (1)
 13. Redcon1 (1)
Príchuť
 1. bez príchute (7)
 2. mango marakuja (2)
 3. pomaranč (2)
 4. zelené jablko (1)
 5. matcha (1)
 6. arónia (1)
Balenie (g)
 1. 1430 g (30)
 2. 250 g (2)
 3. 360 g (1)
Balenie (ml)
 1. 20 x 60 ml (1)
 2. 60 ml (1)
Tablety
 1. 120 tab. (5)
 2. 60 tab. (3)
 3. 90 tab. (3)
 4. 20 tab. (1)
 5. 30 balíčkov (1)
 6. 180 tab. (1)
Farba
 1. shadow (19)
Kapsule
 1. 90 kaps. (7)
 2. 60 kaps. (6)
 3. 120 kaps. (5)
 4. 180 kaps. (2)
Forma
 1. kapsulovaný (18)
 2. tabletkovaný (10)
 3. práškový (3)
 4. tekutý (1)
 5. šumivé tablety (1)
 6. cmúľacie tablety (1)
Zmes
 1. zmes (20)
 2. číry (14)
Právna kategória výrobku
Štítky produktu
 1. Vegan (24)
 2. AUTUMN40 (4)
 3. AUTUMN30 (2)
 4. AUTUMN50 (2)
 5. AUTUMN38 (1)
 6. AUTUMN39 (1)
 7. AUTUMN42 (1)
 8. AUTUMN46 (1)
 9. AUTUMN54 (1)
Cena
Filtrovať podľa
Vegetariánsky (29)
Vegánsky (24)
Bezlepkový (34)
Bez laktózy (34)
BIO (34)
Bez GMO (34)
Bez umelých sladidiel (28)
Bez plastového obalu (34)
Bez aspartamu (34)
 1. Multivitamín Vitality complex - GymBeam
  Vitality complex - GymBeam
  93%
  93 % (365)
  7,50 €
 2. Magnézium chelát (bisglycinát) - GymBeam
  Magnézium chelát (bisglycinát) - GymBeam
  97%
  97 % (78)
  8,50 €
 3. Zinok - GymBeam
  Zinok - GymBeam
  93%
  93 % (115)
  5,50 €
 4. Men‘s Essentials - GymBeam
  Men‘s Essentials - GymBeam
  94%
  94 % (58)
  12,95 €
 5. Zinok chelát (bisglycinát) - GymBeam
  Zinok chelát (bisglycinát) - GymBeam
  99%
  99 % (35)
  10,50 €
 6. Magnézium chelát + B6 - GymBeam
  Magnézium chelát + B6 - GymBeam
  96%
  96 % (92)
  1,95 €
 7. Magnesium Shot - GymBeam
  Magnesium Shot - GymBeam
  96%
  96 % (47)
  0,95 €
 8. Ginkgo Biloba + Magnesium - GymBeam
  Ginkgo Biloba + Magnézium - GymBeam
  90%
  90 % (17)
  7,95 €
 9. ZMB6 - GymBeam
  ZMB6 - GymBeam
  90%
  90 % (75)
  3,95 €
 10. Triple Magnézium - GymBeam
  Triple Magnézium - GymBeam
  95%
  95 % (20)
  8,95 €
 11. Elektrolyty TABS - GymBeam
  Elektrolyty TABS - GymBeam
  83%
  83 % (16)
  6,95 €
 12. Železo - GymBeam
  Železo - GymBeam
  99%
  99 % (52)
  3,95 €
 13. Lipozomálne Magnézium - GymBeam
  Lipozomálne Magnézium - GymBeam
  100%
  100 % (2)
  14,95 €
 14. Ca-Zn-Mg GymBeam 60 tab
  Ca-Zn-Mg - GymBeam
  96%
  96 % (36)
  3,95 €
 15. Vitality Complex Drink - GymBeam
  Vitality Complex Drink - GymBeam
  81%
  81 % (52)
  13,95 €
 16. Iron complex - GymBeam
  Iron complex - GymBeam
  95%
  95 % (24)
  5,95 €
 17. Essentials VitaPack - GymBeam
  Essentials VitaPack - GymBeam
  98%
  98 % (13)
  17,95 €
 18. Vápnik - GymBeam
  Vápnik - GymBeam
  91%
  91 % (9)
  5,95 €
 19. Selén - GymBeam
  Selén - GymBeam
  99%
  99 % (23)
  4,95 €
 20. Magnézium citrát - GymBeam
  Magnézium citrát - GymBeam
  81%
  81 % (67)
  5,95 €
 21. Lipozomálny Multivitamín - GymBeam
  Lipozomálny Multivitamín - GymBeam
  100%
  100 % (3)
  19,95 €
 22. Draslík - GymBeam
  Draslík - GymBeam
  98%
  98 % (26)
  3,50 €
 23. Vápnik + vitamín D3 - GymBeam
  Nie je na sklade
  Vápnik + vitamín D3 - GymBeam
  73%
  73 % (3)
 24. Chróm Pikolinát - GymBeam
  Chróm Pikolinát - GymBeam
  92%
  92 % (56)
  3,95 €
 25. Vitamín C + Zinok + extrakt zo zázvoru tablety na cmúľanie - GymBeam
  Vitamín C + Zinok + extrakt zo zázvoru tablety na cmúľanie - GymBeam
  95%
  95 % (19)
  6,95 €
 26. Jód extrakt z kelpu - GymBeam
  Jód extrakt z kelpu - GymBeam
  97%
  97 % (8)
  5,95 €
 27. Antioxidant Complex - GymBeam
  Antioxidant Complex - GymBeam
  0%
  0% (0)
  14,95 €
 28. Marine Mag+ Drink - GymBeam
  Marine Mag+ Drink - GymBeam
  92%
  92 % (12)
  11,95 €
 29. Železo chelát - GymBeam
  Železo chelát - GymBeam
  80%
  80 % (1)
  5,95 €
 30. Bór - GymBeam
  Bór - GymBeam
  100%
  100 % (4)
  3,95 €

Položky 1-30 z celkového počtu 34