Aminokyseliny jednozložkové

Aminokyseliny jednozložkové je kategória produktov, v ktorej nájdete všetky dôležité aminokyseliny samostatne, teda nie v kombinácii s inými. Patria sem: leucín, arginín, glutamín, lysín, taurín, citrulín malát a mnohé ďalšie. Bielkoviny a v nich obsiahnuté aminokyseliny sú dôležité pre všetkých, ale najmä pre tých, ktorí túžia po zdravom naberaní kvalitnej svalovej hmoty. Nie vždy je možné prijať optimálne množstvo aminokyselín zo stravy, preto je dobré ich užívať aj vo forme doplnkov. Väčšina z nich prechádza procesom hydrolyzácie, vďaka čomu nezaťažujú trávenie.

čítať ďalej

Leucín je esenciálna aminokyselina a najdôležitejšia aminokyselina z BCAA. Najviac sa podieľa na raste svalovej hmoty, podporuje proteínovú syntézu,urýchľuje regeneráciu po fyzickom výkone a bráni úbytku svalového tkaniva aj v prípade redukčných diét.

Arginín zvyšuje produkciu rastového hormónu, zvyšuje hladinu NO (oxidu dusnatého), podporuje rast svalovej hmoty, zlepšuje hojenie rán a podporuje metabolizmus bielkovín.

Glutamín je vynikajúcim prostriedkom pre nárast, ochranu a regeneráciu svalovej hmoty. Je to aminokyselina, ktorá zlepšuje imunitu, reguluje rovnováhu bielkovín, zabraňuje strate svalovej hmoty, zvyšuje vylučovanie rastového hormónu, urýchľuje regeneráciu buniek a má anabolický efekt. Tvorí až 60% aminokyselín vo svaloch.

Lyzín je aminokyselina, ktorá zohráva dôležitú úlohu pri tvorbe svalov, hojení a revitalizácii tela pri únave a pretrénovaní.  Má schopnosť pôsobiť proti nachladnutiu, herpesu, oparovým vírusom a urýchľuje zotavenie po športových zraneniach a operáciách. Udržiava tiež pozitívnu dusíkovú rovnováhu, čím prispieva k vytváraniu anabolického prostredia v tele.

Citrulín Malát je kombinácia aminokyseliny L-citrulín a malát (kyseliny jablčnej), ktorá ponúka spôsob zvýšenia výkonu, oddialenie únavy, zrýchlenie regenerácie. Citrulín rýchlo prekrví sval, zvýši úroveň sily a odstráni z tela toxíny, ako sú kyselina mliečna či amoniak, malát zvyšuje hladinu ATP.

Beta Alanín je neesenciálna aminokyselina, ktorá podporuje zvýšenie svalovej sily, zlepšenie výkonu, zvýšenie vytrvalosti, oddiaľuje únavu a bráni tvorbe kyseliny mliečnej. Je vhodná pri silových športoch, intenzívnych a výbušných tréningoch, ale aj pri vytrvalostných cvičeniach.

Tyrozín je neesenciálna aminokyselina s antikatabolickými účinkami, ktorá podporuje metabolizmus, urýchľuje regeneráciu a zvyšuje fyzickú výkonnosť.

Taurín je známy najmä z obalov energetických drinkov, a preto sa medzi širokú verejnosť rozšíril názor, že je to škodlivá látka. Pravdou však je, že sa do energetických drinkov pridáva práve kvôli svojim pozitívnym účinkom, a na zmiernenie negatívnych účinkov kofeínu. Ide o beta-aminoetansulfónovú kyselinu, ktorý sa vytvára najmä z cystínu a jeho produkciu podnecuje aj množstvo vitamínu B6. Taurín je vylučovaný prostredníctvom moču a taktiež aj žlče, keďže je jej súčasťou.

schovať popis
Set Descending Direction