Aminokyseliny komplexné

 

Aminokyseliny sú základným kameňom bielkovín, ktoré by mali byť základnou základnou zložkou stravy každého, kto sa snaží o nárast svalovej hmoty. Avšak nie vždy je možné prijať optimálne množstvo bielkovín zo stravy, a preto sú aminokyseliny vo forme doplnkov vhodným riešením. Navyše sú hydralyzované, a teda nezaťažujú natoľko tráviaci systém.

čítať ďalej

Je ich prospešné prijímať najmä v období redukčných a pred súťažných diét pre zachovanie potrebnej dennej dávky bielkovín a udržanie si dusíkovej bilancie. Ak chcete vedieť viac o správnom načasovaní výživových doplnkov, prečítajte si článok Timing a správne načasovanie užívania výživových doplnkov .

 

Základné formy aminokyselín

Aminokyseliny môžeme v podobe výživových doplnkov užívať v niekoľkých formách, a to v práškovej forme, tekutej, tabletovej, vo forme tekutých alebo želatínových kapsúl. My si predstavíme základné formy, a to:  

Práškové aminokyseliny

Práškové aminokyseliny sazmiešajú s vodou, ako kokteily, alebo sú to čisté koncentráty daných aminokyselín. Môžu slúžiť ako doplnok stravy, ale aj ako súčasť pitného režimu v rámci tréningu, pred tréningom alebo po ňom. Práve vďaka pohodlnosti konzumácie ich užíva mnoho kulturistov a najmä ľudia, ktorí chcú sa  snažia sa o rýchly nárast svalovej hmoty.


Tekuté aminokyseliny

Táto forma sa čoraz viac dostáva do popredia. Tekuté aminokyseliny sa rýchlo vstrebávajú do krvi, a stanú sa tak ihneď zdrojom potrebných základných jednotiek. To je jeden z dôvodov, prečo by sa mali užívať tesne pred a po tréningu. Majú jednoduché dávkovanie a čo je dôležité, nezaťažujú tráviaci trakt, takže sú vhodné pre širšie spektrum užívateľov.  Okrem kulturistov a športovcov je táto forma obľúbená aj u ľudí s nízkou a strednou fyzickou aktivitou.


Tabletová forma aminokyselín

Tablety sú praktické, jednoduché na skladovanie a môžete ich mať vždy po ruke. Preto sú mnohokrát uprednostňované a neoddeliteľnou súčasťou výbavy športovcov. Ponúkajú výhodu z hľadiska jednoduchšieho výpočtu množstva aminokyselín, ktoré chcete telu dodať pre podporu rastu a regenerácie svalovej hmoty, vďaka normovanému množstvu v každej jednej lisovanej tablete.


Delenie aminokyselín

Aminokyseliny delíme na dve základné skupiny podľa toho, či ich telo dokáže syntetizovať.

Neesenciálne aminokyseliny môžeme nazvať aj nahraditeľné, a to preto, že si ich telo dokáže syntetizovať samo z iných látok. Netreba ich však zanedbávať, ale treba dohliadať na to, aby ich telo malo dostatok. Patria sem aminokyseliny, ako alanín, arginín, asparagín, glutamín, cysteín, ornitín, kyselina asparágová, kyselina glutámova, prolín, glycín, serín, tyrozín.

 

Esenciálne aminokyseliny si telo nedokáže samo syntetizovať, sú pre naše telo nevyhnutné, a preto ich musíme prijímať pomocou potravy alebo výživových doplnkov. Patria sem aminokyseliny, ako valín, leucín, izoleucín, fenylalanín, valín, metionín, tryptofan, treonín, hystidín.


Komplexné aminokyseliny

Komplexné aminokyseliny sú výživové doplnky, ktoré ponúkajú vyvážený pomer esenciálnych a neesenciálnych aminokyselín, pretože oba druhy sa navzájom dopĺňajú a pôsobia synergicky. Sú dôležité pre správny rast svalstva a vhodné pri diétach, ale aj posilnení kvality svalov pri dynamicky a silovo trénujúcich športovcov. Ako už samotný názov hovorí, je to komplex aminokyselín pre telo a rozlišujeme ich na základe zloženia a pôvodu. Existuje viacero druhov, avšak základné sú Beef aminokyseliny, Whey aminokyseliny a Liver aminokyseliny.


Beef aminokyseliny

Základom Beef aminokyselín je čistý hydrolyzovaný izolát hovädzieho proteínu. Tieto aminokyseliny zabraňujú katabolizmu svalov a zároveň podporujú rast svalovej hmoty. Tiež vytvárajú aj podmienky vhodné na obnovu svalových bielkovín. Sú vhodné pre športovcov počas fázy naberania objemu a sily, a zároveň aj pre ostatné skupiny pohybovo aktívnych osôb, pretože poskytujú maximálnu pevnosť a pružnosť svalového tkaniva.


Whey aminokyseliny

Ich základom sú srvátkové aminokyseliny, ktoré jednoducho stráviteľné a poskytujú dokonalý aminokyselinový profil pre rast a budovanie svalov, pre zväčšenie sily a lepšiu regeneráciu. Pôsobia aj ako antioxidant pri posilnení imunitného systému. Na základe ďalšieho spracovania rozlišujeme Whey aminokyseliny podľa spracovania, a to srvátkové koncentráty, izoláty a hydrolyzáty. Taktiež ponúkajú aj vysokú biologickú hodnotu a sýtivosť.


Liver aminokyseliny

Liver aminokyseliny sú takzvané aj pečeňové aminokyseliny, ktoré pochádzajú z čistého a prírodného výťažku z pečene dobytka. Podporujú rast svalov a sily, pomáhajú udržiavať hladinu dusíka v tele a jednou z ich skvelých výhod je to, že ich môžu užívať ľudia, ktorí trpia intoleranciou na laktózu.

schovať popis
na stranu
Položiek 1 do 12 z celkového počtu 33
1 2 3
Aminokyseliny Beef&Egg 500 tbl - Gym Beam

29,95 €

11,95

100% Whey Amino - 200 tabs - GymBeam

19,95 €

12,95

Aminokyseliny Amino Energy 270 g - Optimum Nutrition

21,95 €

17,99

Plasmex Blood Amino 350 caps - Megabol

13,00 €

9,21

Recovery 2.0 900 g - ActivLab

17,95 €

15,95

Animal Pak 44 sáčkov - Universal Nutrition

49,90 €

31,9

Aminokyseliny Amino 1 Black 384 g - MusclePharm

27,95 €

18,9

na stranu
Položiek 1 do 12 z celkového počtu 33
1 2 3
kategórie
Výrobca+
Balenie+
Príchuť+
Cena
€0
€38
//Asynchronous click tracking code