Vláknina - bio

Vláknina je kategória produktov s obsahom rôznych druhov vlákniny. Nájdete tu obidva typy vlákniny, teda rozpustnú aj nerozpustnú. Tie sú prospešné pre organizmus, a to hneď v niekoľkých smeroch. V prvom rade má vláknina blahodarný účinok na trávenie a rovnako slúži ako potrava pre spriatelené baktérie v podobe črevnej mikroflóry (mikrobiómu). Rovnako sa často spája s podporou sýtosti. Je preto dôležitá pre všetkých ľudí, ktorí dodržiavajú zásady zdravého stravovania alebo sa snažia schudnúť. 

V čom je vláknina? Prirodzene ju obsahujú bežné potraviny, ako ovocie, zelenina, strukoviny, obilniny a cereálie. Ak chcete zvýšiť jej príjem, ideálnym riešením môžu byť doplnky stravy s vlákninou v koncentrovanejšom množstve. Väčšina produktov obsahuje vlákninu vo forme rozpustného prášku, ktorý sa skvele hodí do kaše, smoothie či jogurtu

 Zobraziť viac

Aké účinky má rozpustná vláknina? 

Rozpustná vláknina slúži v tele ako prebiotikum, ktorým sa živia prospešné baktérie žijúce v našom tráviacom systéme, čím podporuje ich rast. Vďaka tomu pôsobí priaznivo na naše trávenie. Navyše má schopnosť viazať na seba vodu, napučať, a spomaliť tak svoj prechod žalúdkom a celou tráviacou trubicou. To sa môže prejaviť predĺžením pocitu sýtosti, čo sa hodí najmä počas chudnutia. Ľudia, ktorí sa snažia znížiť svoju telesnú hmotnosť, určite ocenia aj fakt, že sa z vlákniny uvoľňuje len malé množstvo energie, ktoré zodpovedá 2 kcal na 1 gram vlákniny.  

 • Skvelým príkladom rozpustnej vlákniny je psyllium, ktoré môžete pridávať do jogurtov, smoothie alebo kaší. 
 • Rovnako sa používa jablčná vláknina, ktorá obohatí jedlá svojou jemne sladkastou jablčnou chuťou. 
 • Patrí sem tiež inulín, ktorý môžete vyskúšať napríklad vo forme BIO Agáve inulínu. Ten vaše jedlo zároveň osladí bez zbytočných kalórií. 
 • Za zmienku stojí aj glukomanán, ktorý na seba dokáže naviazať až 50-krát viac vody, ako sám váži. Vďaka tomu zaberie v žalúdku viac miesta a predĺži pocit nasýtenia. V potrebnom množstve podľa EFSA navyše prispieva k udržaniu normálnej hladiny cholesterolu v krvi a v rámci nízkoenergetickej diéty takisto podporuje znižovanie hmotnosti.

Aké účinky má nerozpustná vláknina? 

Nerozpustná vláknina sa pri prechode tráviacim traktom naopak takmer nemení a nerozkladá na energiu. Dokáže teda na seba viazať vodu a vedľajšie produkty, ktoré vznikajú pri trávení. Vďaka tejto vlastnosti sa často prirovnáva ku kefe, ktorá čistí črevá. Je preto ideálna pre každého, kto chce podporiť prirodzenú detoxikáciu organizmu. 

Zmesi rozpustnej a nerozpustnej vlákniny

Produkty s obsahom rozpustnej a nerozpustnej vlákniny v sebe skrývajú výhody obidvoch týchto typov. Vďaka tomu poslúžia najlepšie ľuďom, ktorí hľadajú komplexný doplnok stravy. 

 • Príkladom je Daily fiber, ktorý má v zložení celkovo 5 druhov vlákniny a lyofilizované jahody. Výhodou je takisto jeho forma rozpustného prášku, ktorý môžete pridať do kaše, jogurtu, smoothie alebo len rozmiešať vo vode, v džúse či inom obľúbenom nápoji. Rovnako sa môže primiešať do cesta pri pečení

Ak sa chcete dozvedieť viac o účinkoch vlákniny, prečítajte si článok Vláknina v potravinách - koľko jej zjesť a aké benefity ponúka?

 Zobraziť menej

8 Položiek

na stranu
Nastaviť vzostupný smer
Značka
 1. GymBeam (4)
 2. Wolfberry (2)
 3. OstroVit (1)
 4. Country Life (1)
Príchuť
 1. čierne ríbezle (1)
Balenie (g)
 1. 250 g (3)
 2. 14 x 250 g (2)
 3. 150 g (1)
 4. 240 g (1)
 5. 75 g (1)
Tablety
 1. 120 tab. (1)
Farba
 1. shadow (3)
 2. violet (1)
Kapsuly
 1. 120 kaps. (1)
Forma
 1. práškový (4)
 2. kapsulovaný (2)
 3. potraviny (2)
Zmes
 1. číry (6)
 2. zmes (2)
Právna kategória výrobku
Štítky produktu
 1. Vegan (7)
 2. New (1)
Cena
Filtrovať podľa
Vegetariánsky (8)
Vegánsky (7)
Bezlepkový (5)
Bez laktózy (7)
BIO (1)
Bez GMO (8)
Bez umelých sladidiel (6)
Bez plastového obalu (8)
Bez aspartamu (8)
 1. Glucomannan - GymBeam
  Glukomanán - GymBeam
  92%
  92 % (25)
  8,95 €
 2. Daily Fiber - GymBeam
  Daily Fiber - GymBeam
  87%
  87 % (15)
  7,95 €
 3. Psyllium CAPS - GymBeam
  Psyllium CAPS - GymBeam
  0%
  0% (0)
  7,95 €
 4. Jablčná vláknina - GymBeam
  Jablčná vláknina - GymBeam
  89%
  89 % (24)
  1,95 €
 5. Psyllium - Wolfberry
  Psyllium - Wolfberry
  98%
  98 % (17)
  1,70 €
 6. Jablčná vláknina - Wolfberry
  Jablčná vláknina - Wolfberry
  91%
  91 % (21)
  Od 1,80 €
 7. Vláknina z čiernych ríbezlí - OstroVit
  Vláknina z čiernych ríbezlí - OstroVit
  100%
  100 % (1)
  4,95 €
 8. Jablčná vláknina - Country Life
  Jablčná vláknina - Country Life
  97%
  97 % (6)
  Od 1,95 €

8 Položiek