Vitamíny B

Vitamíny B je kategória, ktorá pod jednou strechou ponúka doplnky s obsahom vitamínov skupiny B. Medzi ne patria vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 a B12. Tie patria medzi vitamíny rozpustné vo vode, ktoré sa v našom tele ľahko vstrebávajú. Vďaka tomu tak spoľahlivo odvedú svoju prácu a ich prípadný nadbytok jednoducho vylúčime. Väčšinu vitamínov skupiny B si naše telo nie je schopné ukladať vo väčšom množstve do zásoby. Ich nedostatok tak na svojom tele môžete začať pociťovať skôr ako u vitamínov rozpustných v tukoch. Je tak na mieste vitamíny skupiny B pravidelne dopĺňať stravou či doplnkami, a to prostredníctvom tabliet, kapsúl, šumivých tabliet, cukríkov, kvapiek, sprejov či olejov. Doposiaľ najlepšie vstrebateľnou formou sú lipozomálne vitamíny.

 Zobraziť viac

Typickými zástupcami doplnkov z tejto kategórie sú:

Vitamíny skupiny B: Funkcia a odporúčaná denná dávka

 • Vitamín B1 (tiamín) je potrebný na výrobu základnej formy energie v podobe ATP, ktorá poháňa naše každodenné činnosti. Má však vplyv aj na správne fungovanie nervového systému a psychiky. Odporúčaná denná dávka je 0,84 – 1,3 mg.
 • Vitamín B2 (riboflavín) sa zúčastňuje reakcií enzýmov v antioxidačnom systéme a prispieva k látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie. Má vplyv na našu psychiku, správnu látkovú premenu železa a taktiež chráni bunky pred oxidačným stresom. Okrem toho podporuje udržanie zdravých slizníc, červených krviniek, zdravej pokožky, dobrého zraku a taktiež pomáha znížiť únavu a vyčerpanie. Odporúčaná denná dávka je 1 – 1,6 mg.
 • Vitamín B3 (niacín) má vplyv na správnu látkovú premenu dôležitú pre tvorbu energie. Ovplyvňuje ale aj nervový systém, psychiku a pomáha znížiť únavu aj vyčerpanie. Okrem toho prispieva k udržaniu zdravej pokožky a zachovaniu zdravých slizníc. Odporúčaná denná dávka je 11 – 16 mg.
 • Vitamín B5 (kyselina pantoténová) sa v tele podieľa na syntéze a látkovej premene steroidných hormónov, vitamínu D aj niektorých neurotransmiterov. Okrem toho pomáha znižovať únavu, vyčerpanie a podporuje zdravú duševnú výkonnosť. Rovnako tak prispieva aj k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie. Odporúčaná denná dávka je 5 mg.
 • Vitamín B6 (pyridoxín) sa podieľa na využívaní glykogénu, čo je nevyhnutné pre energetické krytie športového výkonu. Prispieva ale aj k regulácii hormonálnej činnosti, správnemu fungovaniu imunity a optimálnej tvorbe červených krviniek. Navyše pomáha znižovať únavu, vyčerpanie a podporuje funkciu psychiky či nervového systému. Odporúčaná denná dávka je 1,4 – 1,7 mg.
 • Vitamín B7 (biotín, vitamín H) má vplyv na metabolizmus všetkých makroživín v tele a podieľa sa na správnej funkcii psychiky či nervového systému. Je dôležitý na udržanie zdravých vlasov či pokožky. Odporúčaná denná dávka je 40 μg.
 • Vitamín B9 (kyselina listová, folát) je dôležitý predovšetkým pre ženy v tehotenstve, pretože má význam počas rozvoja a rastu plodu. Okrem toho pomáha aj so znížením únavy, vyčerpania a podporou imunitného systému. Podieľa sa ale aj na delení buniek a procesu krvotvorby. Odporúčaná denná dávka je 300 – 330 μg.
 • Vitamín B12 (kobalamín) má vplyv na správnu funkciu imunity, psychiky a nervového systému. Okrem toho ovplyvňuje tvorbu červených krviniek a rolu zohráva aj pri delení buniek. Odporúčaná denná dávka je 4 μg.

Denné odporúčané dávky sú stanovené podľa metodík Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín a referenčných hodnôt Spoločnosti pre výživu nemecky hovoriacich krajín pre priemernú dospelú osobu.

V akých formách môžete prijímať vitamín B?

 • Kapsuly a tablety nemusíte nič pripravovať, stačí prehltnúť. 
 • Kvapky – veľkou prednosťou je jednoduché užívanie. Vynikajú tiež svojou rýchlou vstrebateľnosťou. 
 • Práškové zmesi – podobne ako šumivé tablety môžu fungovať ako skvelé spestrenie pitného režimu, keď nimi dochutíte vodu. 
 • Šumivé tablety – majú spravidla výbornú chuť a môžu fungovať ako spestrenie pitného režimu.
 • Cmúľacie tablety – majú skvelú chuť a môžete ich cmúľať kedykoľvek počas dňa. 

Ak sa chcete dozvedieť viac informácií o ďalších vitamínoch, ich delení, funkciách, odporúčaných dávkach i prejavoch nedostatku a nadbytku, nemal by vám ujsť náš článok Kompletný sprievodca vitamínmi: Na čo slúžia, ako spoznať nedostatok a koľko ich prijímať.

 Zobraziť menej

2 Položiek

na stranu
Nastaviť vzostupný smer
Značka
 1. GymBeam (2)
Príchuť
 1. mango (1)
 2. pomaranč (1)
Tablety
 1. 20 tab. (2)
 2. 12 x 20 tab (1)
 3. 14 x 20 tab (1)
Forma
 1. kapsulovaný (17)
 2. tabletkovaný (11)
 3. práškový (2)
 4. tekutý (2)
 5. šumivé tablety (2)
 6. cmúľacie tablety (1)
Zmes
 1. zmes (2)
Právna kategória výrobku
Štítky produktu
 1. Vegan (2)
Filtrovať podľa
Vegetariánsky (2)
Vegánsky (2)
Bezlepkový (2)
Bez laktózy (2)
BIO (2)
Bez GMO (2)
Bez umelých sladidiel (2)
Bez plastového obalu (2)
Bez aspartamu (1)
 1. Magnézium chelát + B6 šumivý - GymBeam
  Magnézium chelát + B6 šumivý - GymBeam
  96%
  96 % (105)
  Od 1,95 €
 2. B-Komplex 100% šumivý - GymBeam
  B-Komplex 100 % šumivý - GymBeam
  93%
  93 % (11)
  Od 1,95 €

2 Položiek