Purasana Vitamíny B

Vitamíny B od výrobcu Purasana je kategória, ktorá pod jednou strechou ponúka doplnky s obsahom vitamínov skupiny B. Medzi ne patria vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 a B12. Tie patria medzi vitamíny rozpustné vo vode, ktoré sa v našom tele ľahko vstrebávajú. Vďaka tomu tak spoľahlivo odvedú svoju prácu a ich prípadný nadbytok jednoducho vylúčime. Väčšinu vitamínov skupiny B si naše telo nie je schopné ukladať vo väčšom množstve do zásoby. Ich nedostatok tak na svojom tele môžete začať pociťovať skôr ako u vitamínov rozpustných v tukoch. Je tak na mieste vitamíny skupiny B pravidelne dopĺňať stravou či doplnkami, a to prostredníctvom tabliet, kapsúl, šumivých tabliet, cukríkov, kvapiek, sprejov či olejov. Doposiaľ najlepšie vstrebateľnou formou sú lipozomálne vitamíny.

Zobraziť viac

Typickými zástupcami doplnkov z tejto kategórie sú:

Vitamíny skupiny B: Funkcia a odporúčaná denná dávka

• Vitamín B1 (tiamín) je potrebný na výrobu základnej formy energie v podobe ATP, ktorá poháňa naše každodenné činnosti. Má však vplyv aj na správne fungovanie nervového systému a psychiky. Odporúčaná denná dávka je 0,84 – 1,3 mg.
  • Vitamín B2 (riboflavín) sa zúčastňuje reakcií enzýmov v antioxidačnom systéme a prispieva k látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie. Má vplyv na našu psychiku, správnu látkovú premenu železa a taktiež chráni bunky pred oxidačným stresom. Okrem toho podporuje udržanie zdravých slizníc, červených krviniek, zdravej pokožky, dobrého zraku a taktiež pomáha znížiť únavu a vyčerpanie. Odporúčaná denná dávka je 1 – 1,6 mg.
  • Vitamín B3 (niacín) má vplyv na správnu látkovú premenu dôležitú pre tvorbu energie. Ovplyvňuje ale aj nervový systém, psychiku a pomáha znížiť únavu aj vyčerpanie. Okrem toho prispieva k udržaniu zdravej pokožky a zachovaniu zdravých slizníc. Odporúčaná denná dávka je 11 – 16 mg.
  • Vitamín B5 (kyselina pantoténová) sa v tele podieľa na syntéze a látkovej premene steroidných hormónov, vitamínu D aj niektorých neurotransmiterov. Okrem toho pomáha znižovať únavu, vyčerpanie a podporuje zdravú duševnú výkonnosť. Rovnako tak prispieva aj k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie. Odporúčaná denná dávka je 5 mg.
  • Vitamín B6 (pyridoxín) sa podieľa na využívaní glykogénu, čo je nevyhnutné pre energetické krytie športového výkonu. Prispieva ale aj k regulácii hormonálnej činnosti, správnemu fungovaniu imunity a optimálnej tvorbe červených krviniek. Navyše pomáha znižovať únavu, vyčerpanie a podporuje funkciu psychiky či nervového systému. Odporúčaná denná dávka je 1,4 – 1,7 mg.
  • Vitamín B7 (biotín, vitamín H) má vplyv na metabolizmus všetkých makroživín v tele a podieľa sa na správnej funkcii psychiky či nervového systému. Je dôležitý na udržanie zdravých vlasov či pokožky. Odporúčaná denná dávka je 40 μg.
  • Vitamín B9 (kyselina listová, folát) je dôležitý predovšetkým pre ženy v tehotenstve, pretože má význam počas rozvoja a rastu plodu. Okrem toho pomáha aj so znížením únavy, vyčerpania a podporou imunitného systému. Podieľa sa ale aj na delení buniek a procesu krvotvorby. Odporúčaná denná dávka je 300 – 330 μg.
  • Vitamín B12 (kobalamín) má vplyv na správnu funkciu imunity, psychiky a nervového systému. Okrem toho ovplyvňuje tvorbu červených krviniek a rolu zohráva aj pri delení buniek. Odporúčaná denná dávka je 4 μg.

Denné odporúčané dávky sú stanovené podľa metodík Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín a referenčných hodnôt Spoločnosti pre výživu nemecky hovoriacich krajín pre priemernú dospelú osobu.

V akých formách môžete prijímať vitamín B?

• Kapsuly a tablety nemusíte nič pripravovať, stačí prehltnúť.
  • Kvapky – veľkou prednosťou je jednoduché užívanie. Vynikajú tiež svojou rýchlou vstrebateľnosťou.
  • Práškové zmesi – podobne ako šumivé tablety môžu fungovať ako skvelé spestrenie pitného režimu, keď nimi dochutíte vodu.
  • Šumivé tablety – majú spravidla výbornú chuť a môžu fungovať ako spestrenie pitného režimu.
  • Cmúľacie tablety – majú skvelú chuť a môžete ich cmúľať kedykoľvek počas dňa.

Ak sa chcete dozvedieť viac informácií o ďalších vitamínoch, ich delení, funkciách, odporúčaných dávkach i prejavoch nedostatku a nadbytku, nemal by vám ujsť náš článok Kompletný sprievodca vitamínmi: Na čo slúžia, ako spoznať nedostatok a koľko ich prijímať.

Zobraziť menej
Kategória neobsahuje žiadne produkty.