Vegánske proteíny

 

Vegánske proteíny určené pre vegánov a vegetariánov, ktoré poskytujú športovcom dostatok bielkovín a aminokyselín. Otázkou bielkovín v strave rieši snáď každý vegánsky športovec, avšak na dnešnom trhu existuje celá rada možností a jednou z nich, ktorá je dokonca aj finančne výhodná, sú vegánske proteíny. Sú to proteínové prípravky rastlinného pôvodu, teda sójový proteín, ryžový proteín, konopný a hráškový proteín.


čítať ďalej
Sójový proteín je proteín rastlinného pôvodu, a teda sa radí medzi vegánske a vegetariánske proteíny. Kedysi bol hitom číslo jedna u všetkých vegánov a vegetariánov. Má kompletné aminokyselinové spektrum, možno ho nájsť v rôznych formách spracovania, ako koncentrát a izolát. Má pomerne vysokú biologickú hodnotu porovnateľnú napríklad s kazeínom. Má strednú dobu vstrebateľnosti, okolo hodín. V porovnaní so srvátkovou bielkovinou má tento proteín o niečo menej vetvených aminokyselín BCAA, avšak dvakrát viac aminokyseliny L-Glutamín a L-arginín. Nevýhodou je, že môže byť pôvodcom alergií, vďaka vysokému obsahu rôznych alergénov. 
 
 

Ryžový proteín je vegánsky proteín, ktorý sa samostatne zháňa veľmi ťažko. Väčšinou je však v zmesi s iným druhom proteínu, no ryžový proteín sa považuje za jeden z najlepších zdrojov bielkovín z rastlinného prostredia. Získava sa z hnedej ryže, ktorá sa rozomelie sa na múku, rozmieša sa a za pomoci enzýmov sa vyzráža potrebná bielkovina, ktorý sa nakoniec suší. Všetko sa deje pri nízkych teploách, nedochádza k denaturácii. Ryžový proteín je pomerne ľahko stráviteľný, má strednú dobu stráviteľnosti. Jeho biologická hodnota je v porovnaní s ostatnými rastlinnými zdrojmi vysoká. Výhodou je, že proces oddelenia bielkovín zneškodí všetky zdroje alergénov.

 

Konopný proteín je rastlinného pôvodu s kompletným spektrom aminokyselín, avšak má trochu nižšiu biologickú hodnotu ako ostatné rastlinné zdroje. Má strednú dobu stráviteľnosti a jeho výhodou je podpora imunity.

 

Hráškový proteín je považovaný za revolučný vegánsky proteín, ktorý sa vyrába z malých žltých hráškov. Obsahuje pomerne vysoké percento vetvených aminokyselín, a to od 15-20% celkového obsahu. Taktiež obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny. Má vysokú koncentráciu aminokyseliny arginín, lyzín a fenylalanín. Oproti svojim živočíšnym konkurentom má však citeľne nižšiu biologickú hodnotu. Výhodou však je, že sa dá pomerne dobre ochutiť, a zároveň sa dobre rozpúšťa vo vode. U tohto proteínu je vhodná kombinácia s ryžovým proteínom, s ktorým navzájom dopĺňajú svoje aminokyselinové spektrá. Samozrejme, tento proteín nie je zaťažený cholesterolom ani doprovodným tukom.

schovať popis
na stranu
Položiek 1 do 12 z celkového počtu 17
1 2
Rice Protein 1000 g - GymBeam

23,95 €

17,95

Protein Soy Isolate 1000 g - GymBeam

12,95 €

9,95

Proteín Organic 990 g - Natures Food

37,95 €

30,95

BIO Slnečnicový proteín 250 g - PurYa!

17,95 €

14,22

Proteínová tyčinka AbsoBar 74 g - AbsoRice

2,35 €

1,85

Green Protein Mix 20 x 30 g - ActivLab

25,95 €

19,95

Protein 100% Plant 900 g - Scitec Nutrition

19,95 €

16,45

Proteín Green Breakfast 750 g - ActivLab

13,95 €

9,95

Raw Choc Brownie 50 g - Pulsin

1,95 €

1,5

Almond Bar 40 g - Meridian

2,55 €

1,65

Nové
Protein Porridge Vegan 75 g - Feel Free Nutrition

3,50 €

2,95

na stranu
Položiek 1 do 12 z celkového počtu 17
1 2
kategórie
Výrobca+
Balenie+
Príchuť+
Cena
€1
€31
//Asynchronous click tracking code