Vegánske proteíny

 

Vegánske proteíny

Vegánske proteíny

Vegánske proteíny určené pre vegánov a vegetariánov, ktoré poskytujú športovcom dostatok bielkovín a aminokyselín. Otázkou bielkovín v strave rieši snáď každý vegánsky športovec, avšak na dnešnom trhu existuje celá rada možností a jednou z nich, ktorá je dokonca aj finančne výhodná, sú vegánske proteíny. Sú to proteínové prípravky rastlinného pôvodu, teda sójový proteín, ryžový proteín, konopný a hráškový proteín.


čítať ďalej
Sójový proteín je proteín rastlinného pôvodu, a teda sa radí medzi vegánske a vegetariánske proteíny. Kedysi bol hitom číslo jedna u všetkých vegánov a vegetariánov. Má kompletné aminokyselinové spektrum, možno ho nájsť v rôznych formách spracovania, ako koncentrát a izolát. Má pomerne vysokú biologickú hodnotu porovnateľnú napríklad s kazeínom. Má strednú dobu vstrebateľnosti, okolo hodín. V porovnaní so srvátkovou bielkovinou má tento proteín o niečo menej vetvených aminokyselín BCAA, avšak dvakrát viac aminokyseliny L-Glutamín a L-arginín. Nevýhodou je, že môže byť pôvodcom alergií, vďaka vysokému obsahu rôznych alergénov. 
 
 

Ryžový proteín je vegánsky proteín, ktorý sa samostatne zháňa veľmi ťažko. Väčšinou je však v zmesi s iným druhom proteínu, no ryžový proteín sa považuje za jeden z najlepších zdrojov bielkovín z rastlinného prostredia. Získava sa z hnedej ryže, ktorá sa rozomelie sa na múku, rozmieša sa a za pomoci enzýmov sa vyzráža potrebná bielkovina, ktorý sa nakoniec suší. Všetko sa deje pri nízkych teploách, nedochádza k denaturácii. Ryžový proteín je pomerne ľahko stráviteľný, má strednú dobu stráviteľnosti. Jeho biologická hodnota je v porovnaní s ostatnými rastlinnými zdrojmi vysoká. Výhodou je, že proces oddelenia bielkovín zneškodí všetky zdroje alergénov.

 

Konopný proteín je rastlinného pôvodu s kompletným spektrom aminokyselín, avšak má trochu nižšiu biologickú hodnotu ako ostatné rastlinné zdroje. Má strednú dobu stráviteľnosti a jeho výhodou je podpora imunity.

 

Hráškový proteín je považovaný za revolučný vegánsky proteín, ktorý sa vyrába z malých žltých hráškov. Obsahuje pomerne vysoké percento vetvených aminokyselín, a to od 15-20% celkového obsahu. Taktiež obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny. Má vysokú koncentráciu aminokyseliny arginín, lyzín a fenylalanín. Oproti svojim živočíšnym konkurentom má však citeľne nižšiu biologickú hodnotu. Výhodou však je, že sa dá pomerne dobre ochutiť, a zároveň sa dobre rozpúšťa vo vode. U tohto proteínu je vhodná kombinácia s ryžovým proteínom, s ktorým navzájom dopĺňajú svoje aminokyselinové spektrá. Samozrejme, tento proteín nie je zaťažený cholesterolom ani doprovodným tukom.

schovať popis
Set Descending Direction
na stranu
View as Mriežka Zoznam

Položky 1-9
z celkového počtu 21

Stránka
 1. Proteín AbsoRice - AbsoRice
  Hodnotenie:
  Recenzie:  100% (5)
  od  12,95 €
 2. Rice Protein 1000 g - GymBeam
  Hodnotenie:
  Recenzie:  75% (4)
    17,95 €
 3. Protein Soy Isolate 1000 g - GymBeam
  Hodnotenie:
  Recenzie:  89% (18)
    9,95 €
 4. Proteín Organic 990 g - Natures Food
  Hodnotenie:
  Recenzie:  60% (3)
    30,95 €
 5. BIO Slnečnicový proteín 250 g - PurYa!
  Hodnotenie:
  Recenzie:  100% (1)
    14,22 €
 6. Proteínová tyčinka AbsoBar 74 g - AbsoRice
  Hodnotenie:
  Recenzie:  100% (1)
    1,85 €
 7. Super Green 150 g - PurYa!
  Rating:
  0%
  Recenzie:  0% (0)
    12,95 €
 8. Protein 100% Plant 900 g - Scitec Nutrition
  Hodnotenie:
  Recenzie:  100% (4)
    16,45 €
 9. Proteín Green Breakfast 750 g - ActivLab
  Rating:
  0%
  Recenzie:  0% (0)
    9,95 €
Zobraziť ďaľšie produkty
Set Descending Direction
na stranu
View as Mriežka Zoznam

Položky 1-9
z celkového počtu 21

Stránka