Chiba Trhačky a háky

Trhačky a háky od výrobcu Chiba je kategória obsahujúca široký výber trhačiek a hákov, čo sú pomôcky, ktoré posilnia váš úchop pri zdvíhaní ťažkých váh v posilňovni. Jeden koniec sa omotá okolo zápästia a druhý sa pripevní k osi. Pri mŕtvych ťahoch a iných ťahových cvikoch tak znížite napätie v predlaktí a prstoch. Výsledkom je silnejší úchop, vďaka ktorému udržíte aj ťažšiu činku alebo s ňou odcvičíte viac opakovaní. Na tréningu ich najčastejšie používajú powerlifteri, vzpierači, crossfiťáci, strongmani, bodybuilderi, ale aj bežní návštevníci posilňovne, ktorí chcú zlepšovať svoj výkon.

 Zobraziť viac

Prečo používať trhačky? 

Vziať si trhačky na silový tréning môže mať hneď niekoľko výhod z hľadiska bezpečnosti, komfortu a výkonu.

 • Znížia riziko zranenia: Vďaka nižšiemu napätiu v svaloch ruky klesá riziko natrhnutia alebo preťaženia v dôsledku vysokej záťaže.
 • Posilnia úchop: Získate pevnejší a spoľahlivejší úchop činky.
 • Zlepšia koncentráciu na výkon: Nebudete sa musieť toľko sústrediť na držanie ťažkej činky, ale len na samotný výkon.
 • Pomôžu podať lepší výkon: Vďaka trhačkám môžete zdvihnúť vyššiu váhu alebo zvládnuť väčší počet opakovaní, čo prispeje k väčšiemu tréningovému stimulu. To sa potom môže prejaviť väčším rastom svalov aj sily. 

Kedy používať trhačky?

Z výhod trhačiek budete najviac profitovať, keď ich použijete len na cviky a situácie, keď to dáva zmysel.

 • Vhodné závažie: Hodia sa na cvičenie s voľnými váhami, ako je os, kettlebell či jednoručka alebo v priebehu tréningu na hrazde.
 • Vhodné cviky: Ideálne sú na mŕtve ťahy, príťahy osi v predklone, bulharské drepy, chôdzu s kettlebellom (farmers carry), výstupy na lavicu s jednoručkou, vzpieračské cviky (trh, nadhodenie). 
 • Situácie: Tréning s ťažkou váhou alebo v prípade, že chcete zvládnuť väčší počet opakovaní a sila úchopu by vás mohla limitovať.

Aké existujú druhy trhačiek? 

Trhačky sa líšia podľa tvaru i spôsobu použitia. 

 1. Trhačky so slučkou: Nazývajú sa tiež omotávkové trhačky. Na jednom konci majú oko na prevlečenie, ktorým vytvoríte slučku, do ktorej vložíte ruku, a druhým koncom omotáte činku. Sú najpoužívanejšie pri bežnom tréningu v posilňovni.
 2. Olympijské trhačky: Majú len jedno uzavreté oko, ktorým prevlečiete zápästie, druhý koniec prevlečiete pod os a zaistíte ho dlaňou. Sú obľúbené u vzpieračov, keďže stačí pustiť zovretie činky a trhačky sa hneď uvoľnia.
 3. Osmičkové trhačky: Tieto trhačky majú 2 oká. Jedným prevlečiete zápästie, pretiahnete ich pod os a potom prestrčíte zápästie aj druhým okom. Na rozdiel od predchádzajúcich dvoch typov nebudú vypĺňať priestor medzi vašou dlaňou a osou. Obľúbené sú u strongmanov a powerlifterov.
 4. Trhačky s hákmi: Na jednom konci majú kovový hák, ktorý zaháknete za os a cvičíte. Výhodou je rýchle upevnenie, ale je potrebné, aby hák sedel dobre na závaží. 

V tejto kategórii nájdete aj mozoľníky, ktoré majú inú funkciu než trhačky. Hodia sa najmä pri cvičení s vysokým počtom opakovaní na hrazde, bradlách či gymnastických kruhoch. Zvyšujú priľnavosť a pevnosť úchopu v mieste dlane. Najčastejšie ich počas tréningu používajú crossfiťáci, a to na zhyby, muscle-upy či priťahovanie nôh k hrazde (toes to bar).

Ak sa chcete o výhodách a správnom používaní trhačiek dozvedieť viac, prečítajte si článok Trhačky na lepší úchop a rast sily. Ako ich uviazať a používať?

 Zobraziť menej

2 Položiek

na stranu
Nastaviť vzostupný smer
Značka
 1. GymBeam (9)
 2. CHIBA (2)
 3. Climaqx (2)
 4. RDX Sports (1)
Farba
 1. čierna (2)
Právna kategória výrobku
Cena
Filtrovať podľa
 1. Háky Powerhook - Chiba
  Háky Powerhook - Chiba
  40%
  40 % (3)
  21,95 €
 2. Trhačky Strongman Powerstrap - Chiba
  Trhačky Strongman Powerstrap - Chiba
  100%
  100 % (4)
  26,95 €

2 Položiek