Múky - ovos

Múky je kategória, v ktorej nájdeme múky z obilnín, orechov a ďalších plodín. Na výber máte takisto druhy, ktoré okrem lahodnej chuti vynikajú vysokým obsahom vlákniny. Rovnako narazíte na múky, ktoré majú vysoký podiel bielkovín alebo sú bezlepkové. Svojho favorita teda nájdu ako priaznivci low carb, paleo stravovania, tak aj ľudia, ktorí sa vyhýbajú lepku.

 Zobraziť viac

Každá múka je z inej suroviny a počas spracovania prechádza trochu odlišným procesom. Vďaka tomu sa pýši rôznymi vlastnosťami. Na základe toho má v kuchyni aj iné využitie. Niektorá múka je vhodná skôr na pečenie hutných chlebov, iná na prípravu chrumkavých sušienok nabitých vlákninou a z ďalšej zase vykúzlite nadýchané cesto.

Okrem toho, že sa múky líšia podľa použitej suroviny, môžeme ich deliť aj podľa mletia, a to na hladkú, polohrubú či hrubú múku. 

Ktoré múky nájdete v kategórii?

Klasické obilné múky

 • Ražná múka patrí medzi hutnejšie typy, preto je ideálna hlavne na prípravu pečiva, napríklad chleba. Má vysoký obsah vlákniny, skvele tak zapadne do zdravého jedálnička. 
 • Špaldová múka patrí vďaka svojej typickej orieškovej chuti medzi populárne múky. Skvele sa hodí na prípravu zdravých dezertov, pečiva a zahusťovanie omáčok. Celozrnná špaldová múka sa potom môže pochváliť vysokým obsahom vlákniny. 

Alternatívne bezlepkové múky

 • Kokosová múka je najemno mletý prášok z výživnej kokosovej dužiny. Je prirodzene bezlepková. Má vysoký obsah bielkovín a špecifickú chuť a vôňu. Nemusí prejsť tepelnou úpravou, a tak sa dá používať napríklad pri príprave nepečených tyčiniek a dezertov. 
 • Ľanová múka vyniká vysokým obsahom vlákniny a bielkovín. To z nej robí ideálnu prísadu do fitness pokrmov. Vďaka nízkemu podielu sacharidov je vhodná pre priaznivcov low carb a paleo stravovania. Je prirodzene bezlepková
 • Tapioková múka patrí medzi bezlepkové alternatívy. Ide o škrob získaný z hľúz manioku jedlého. Vďaka tomu má nízky obsah tuku a vysoký podiel sacharidov. Má pomerne neutrálnu chuť, a tak sa často používa pri pečení a zahusťovaní pokrmov.
 • Orechové múky sú vyrobené z orechov. Medzi najpopulárnejšie patrí mandľová múka, lieskovooriešková múka a múka z vlašských orechov. Zvyčajne sú pri spracovaní odtučnené, aby sa dosiahol priaznivejší obsah kalórií a podiel jednotlivých makroživín. Často sa tak môžu pochváliť vysokým podielom ďalších prospešných vitamínov a minerálnych látok, ktoré v orechoch nájdeme prirodzene.  
 • Ryžová múka je populárnou bezlepkovou alternatívou klasickej pšeničnej múky. Je ľahko stráviteľná a skvelá na prípravu dezertov.  
 • Múka zo zelených banánov je bezlepková a vyrába sa sušením a mletím zelených banánov. Pýši sa vysokým podielom vlákniny a skvele sa hodí na prípravu sladkých a slaných jedál. 
 • Pohánková múka sa vyrába z jemne mletých pohánkových krúp. Je prirodzene bezlepková a vyniká svojou lahodnou chuťou. 

Ako používať múky?

Múky patria medzi základné suroviny, ktoré by nemali chýbať v žiadnej kuchyni.

 • Hodia sa na prípravu pečených dezertov.
 • Z niektorých druhov vykúzlite nepečené sladké dobroty.
 • Pomôžu so zahustením omáčok.
 • Zvyčajne nechýbajú v žiadnom recepte na nadýchané žemle, rožky a iné pečivo.
 • Sú základnou ingredienciou na prípravu klasického chleba.

Vzhľadom na to, že existuje nespočetne veľa druhov múk, na svoje si príde naozaj každý. Ak sa chcete o rôznych typoch dozvedieť viac informácií, nemal by vám ujsť náš článok Múky – ich rozdiely, využitie, nutričné hodnoty a výhody.

 Zobraziť menej

1 Položka

na stranu
Nastaviť vzostupný smer
Hlavná surovina
 1. špalda (4)
 2. raž (4)
 3. kokos (3)
 4. ryža (2)
 5. pšenica (2)
 6. tapioka (2)
 7. mandle (2)
 8. pohánka (1)
 9. ľan (1)
 10. ovos (1)
 11. vlašské orechy (1)
 12. lieskové orechy (1)
Značka
 1. GymBeam (1)
Balenie (g)
 1. 500 g (1)
Forma
 1. potraviny (1)
Zmes
 1. číry (1)
Právna kategória výrobku
Štítky produktu
 1. Vegan (1)
Filtrovať podľa
Vegetariánsky (1)
Vegánsky (1)
Bezlepkový (1)
Bez laktózy (1)
BIO (1)
Bez GMO (1)
Bez umelých sladidiel (1)
Bez plastového obalu (1)
Bez aspartamu (1)
 1. Bezlepková ovsená múka - Gymbeam
  Bezlepková ovsená múka - Gymbeam
  100%
  100 % (7)
  1,95 €

1 Položka