Wolfberry Tuky a oleje

Tuky a oleje od výrobcu Wolfberry je kategória, v ktorej nájdeme množstvo rastlinných a živočíšnych tukov. Tie potrebuje naše telo na správne fungovanie. Pre rôzne typy olejov existuje mnoho odlišných spôsobov využitia. Klasikou je ich použitie pri pečení, restovaní či smažení. Neodmysliteľne patria takisto do studenej kuchyne, typicky na prípravu šalátov. Vďaka pridanému oleju si naše telo môže vziať maximum z vitamínov rozpustných v tukoch (A, D, E, K), ktoré nájdeme v ovocí a zelenine.

 Zobraziť viac

Rovnako sa niektoré oleje využívajú ako súčasť starostlivosti o vzhľad či podpora krásy. Napríklad z kokosového oleja sa často robia masky na vlasy alebo sa používajú na hydratáciu suchej pokožky. Je preto zrejmé, že každý z olejov má svoje špecifiká, pre ktoré je cenený a vyhľadávaný. Jednotlivé druhy sa potom medzi sebou líšia v použitých surovinách, procesoch spracovania, vo forme a v ich ideálnom využití. 

Ako sa oleje rozdeľujú podľa konzistencie?

 • Tekutá forma: Vyniká svojou vysokou praktickosťou, ľahko odmeriate lyžičku alebo niekoľko kvapiek, ktoré pridáte do šalátu alebo na panvicu pri restovaní. Táto konzistencia je typická napríklad pre olivový, avokádový, ľanový či tekvicový olej.
 • Oleje v spreji: Niektoré tekuté oleje môžete používať aj vo forme spreja. Tá je ideálna najmä v prípade, keď chcete naniesť na pokrm rovnomernú vrstvu alebo znížiť množstvo použitého tuku. Jednoducho takto nanesiete len tenkú vrstvu na dno panvice alebo formy na pečenie. V spreji môžete používať napríklad kokosový, repkový či olivový olej.
 • Pevná forma: Túto konzistenciu si zvyčajne drží ghí (prepustené maslo) alebo kokosový olej. Pokiaľ ich však uchovávate v teplejších podmienkach, ich konzistencia postupne povolí a môže byť hlavne pri kokosovom oleji úplne tekutá. Záleží teda na teplote okolitého prostredia. 

Ktoré najpopulárnejšie oleje nájdete v kategórii?

 • Kokosový olej sa typicky vyznačuje svojou špecifickou chuťou a vôňou, ktorá pripomína kokos. Je preto obľúbený pri restovaní, ale aj v dezertoch, ktorým dodá šmrnc. Samozrejme, existujú varianty, ktoré sú zbavené týchto vlastností, a tak prakticky ani nespoznáte, že ide o tuk z tohto plodu. 
 • MCT oleje sú unikátne v tom, že ich telo môže využiť prakticky okamžite ako zdroj energie. Obsiahnuté tuky (mastné kyseliny) majú strednú dĺžku reťazca, vďaka čomu sa rýchlejšie trávia. Typicky obsahujú kyselinu kaprylovú aj kaprínovú a sú populárne u priaznivcov paleo a low carb stravovania. Takisto ich vyhľadávajú aj športovci na doplnenie energie. MCT oleje nie sú vhodné na dlhšiu úpravu pokrmov pri vysokej teplote. 
 • Olivový olej je zvyčajne za studena lisovaný a zachováva si množstvo prospešných látok. Skvele sa hodí do šalátu, k pečivu a ďalším pokrmom v studenej kuchyni. Ak z neho chcete vyťažiť maximum, nemali by ste ho používať počas varenia pri vysokej teplote. Výnimkou môže byť rafinovaný olivový olej. 
 • Avokádový olej rovnako ako olivový obsahuje prevažne mononenasýtené zdravé tuky. Ak nimi nahradíte nasýtené tuky v strave, môžete tým ľahko prispieť k udržaniu normálnej hladiny cholesterolu v krvi. Vďaka metódam spracovania si avokádový olej zachováva množstvo ďalších prospešných látok. Je vhodný do teplej aj studenej kuchyne. Skvele sa hodí do šalátu, na restovanie aj prípravu marinád. 
 • Ghí je prepustený maslový tuk, ktorý funguje ako skvelá alternatíva bežného masla. Neobsahuje vodu ani mliečnu bielkovinu, vďaka čomu je vhodný pre ľudí, ktorí sa vyhýbajú laktóze. Môže sa používať ako pri tepelnej úprave, tak aj napríklad na výrobu lahodných domácich nátierok. 
 • Vybrané oleje zo semienok ďalej rozširujú ponuku bežne dostupných olejov o menej obvyklé, no nemenej zaujímavé alternatívy. Nájdete medzi nimi oleje z tekvicových, chia a ľanových semienok. Samozrejme, nechýbajú ani oleje zo semienok pestreca mariánskeho či z hroznových jadier. Každý z olejov má špecifické vlastnosti, chuť, vôňu a použitie. Rozhodne sa vám v kuchyni nestratia a vykúzlite z nich nespočetne veľa originálnych pokrmov.
 • Ďalšie oleje – vymenované oleje však nie sú jediné existujúce. Stretnúť sa môžeme aj so slnečnicovým olejom, ktorý sa používa pri tepelnej úprave pokrmov. Populárny je tiež arganový olej, ktorý sa používa napríklad v kozmetike.  

Oleje, či už sú z rastlinných alebo živočíšnych zdrojov, patria ku skvelým pomocníkom v kuchyni. Podľa konkrétneho typu sa skvele hodia do studenej alebo teplej kuchyne. Pripravíte s nimi lahodné marinády, dochutíte šaláty alebo na nich môžete pri restovaní a smažení pripraviť ďalšie dobroty. Nehľadiac na to, že sa oleje perfektne hodia do cesta a krémov pri príprave dezertov. 

Tuk je nositeľom chuti. Vďaka olejom teda vytvoríte z každého sladkého či slaného pokrmu nevšedný zážitok. Navyše podporíte vstrebávanie vitamínov rozpustných v tukoch a príjem ďalších prospešných látok. Rôzne oleje preto môžete použiť aj na podporu krásy. Často sa využívajú na vyživenie vlasov či pokožky. Čo tak vyskúšať napríklad masku z kokosového oleja? 

Chcete sa dozvedieť viac informácií o olejoch? Potom by vám nemal ujsť náš článok Zdravé a nezdravé tuky: Ktoré potraviny jesť a akým sa radšej vyhnúť?

 Zobraziť menej

8 Položiek

na stranu
Nastaviť vzostupný smer
Značka
 1. Ölmühle Solling (8)
 2. Wolfberry (8)
 3. GymBeam (7)
 4. VanaVita (4)
 5. PVL (1)
 6. OstroVit (1)
 7. NOW Foods (1)
 8. DR. GOERG (1)
Balenie (g)
 1. 20 x 2,8 g (1)
Balenie (ml)
 1. 1000 ml (4)
 2. 250 ml (4)
 3. 400 ml (3)
 4. 200 ml (2)
Forma
 1. potraviny (6)
 2. tekutý (2)
Zmes
 1. číry (8)
Právna kategória výrobku
Štítky produktu
 1. Vegan (6)
 2. BIO (3)
Cena
Filtrovať podľa
Vegetariánsky (8)
Vegánsky (6)
Bezlepkový (8)
Bez laktózy (8)
BIO (3)
Bez GMO (6)
Bez umelých sladidiel (3)
Bez plastového obalu (8)
Bez aspartamu (8)
 1. Ghi - Wolfberry
  Ghi - Wolfberry
  96%
  96 % (32)
  Od 3,40 €
 2. RBD Kokosový olej - Wolfberry
  RBD Kokosový olej - Wolfberry
  96%
  96 % (26)
  6,50 €
 3. BIO Panenský Kokosový olej - Wolfberry
  BIO Panenský Kokosový olej - Wolfberry
  100%
  100 % (24)
  Od 2,50 €
 4. Ľanový olej - Wolfberry
  Ľanový olej - Wolfberry
  93%
  93 % (12)
  2,95 €
 5. BIO Tekvicový olej - Wolfberry
  BIO Tekvicový olej - Wolfberry
  100%
  100 % (5)
  8,95 €
 6. BIO Ghi - Wolfberry
  BIO Ghi - Wolfberry
  100%
  100 % (3)
  Od 11,95 €
 7. Milk Thisle oil - Wolfberry
  Pestrecový olej - Wolfberry
  100%
  100 % (2)
  4,95 €
 8. Poppy seed oil - Wolfberry 250 ml
  Makový olej - Wolfberry
  0%
  0% (0)
  9,95 €

8 Položiek