Your company account is blocked and you cannot place orders. If you have questions, please contact your company administrator.

Minerály

Minerály

Minerály

Minerály sú anorganické živiny, ktoré pre svoje zdravie nevyhnutne potrebujeme. Tvoria približne 4% ľudskej hmotnosti. Ich presné množstvo v tele je však individuálne, závisí od veku, váhy, pohlavia a ďalších iných faktorov. Nedostatok minerálov v tele môže spôsobiť anémiu, cukrovku či obezitu, ale odraziť sa môže aj na fyzickom vzhľade vlasov, pleti či nechtov.

čítať ďalej

Minerály sa delia na dve hlavné skupiny. Prvou sú makroelementy, ktoré telo potrebuje vo väčších množstvách, druhou skupinou sú mikroelementy, teda stopové prvky, ktoré človek potrebuje iba v menšom množstve. Okrem týchto makroelementov a mikroelementov sa v našom tele nachádzajú aj ultrastopové prvky. 

Minerálové makroelementy

minerálne látky, ktoré je potrebné telu dodávať vo veľkých množstvách. Patria sem: vápnik, horčík, síra, fosfor, draslík, sodík a chlór.

 

Vápnik (Calcium)

Až 99 % vápnika je uloženého v kostiach a zuboch, aby udržiaval ich pevnosť a silu, zvyšok je voľne viazaný v metabolizme. Ľudský organizmus potrebuje vápnik na to, aby mohli svaly kontrahovať, cievy sa rozširovať a aby sa mohli správne prenášať nervové impulzy. Vápnik má tiež vplyv na uvoľňovanie hormónov a enzýmov, ktoré ovplyvňujú všetky funkcie ľudského tela. Na dostatočný príjem vápnika by mali dbať najmä vegáni a ľudia trpiaci intoleranciou na laktózu.

 

Horčík (Magnesium)

Je dôležitým minerálom pri tvorbe energie, pri vzniku svalových kontrakcií a pri mineralizácii kostí. Prispieva k správnemu fungovaniu metabolizmu, pomáha pri zmierňovaní únavy a podporuje správne fungovanie endokrinného systému. Horčík má vplyv na ochranu organizmu pred depresiou. Jeho nedostatok má vplyv na zvýšenie krvného tlaku, na bolesti hlavy a migrény, ale aj na zvýšenú nervozitu.

 

Síra (Sulphur)

Tento minerál má vplyv na nechty a vlasy – stará sa o to, aby sa nelámali a boli krásne lesklé. Síra chráni bunky pred toxickými účinkami ťažkých kovov, stimuluje vylučovanie žlče a pomáha organizmu vzdorovať baktériám. Chráni nás pred negatívnymi vplyvmi žiarenia, čím spomaľuje proces starnutia.

 

Fosfor (Phosporus)

Je minerál, ktorý pomáha udržiavať naše kosti zdravé. Zároveň sa stará o správnu funkciu ciev a svalov. Fosfor sa nachádza v strave bohatej na proteíny, najmä v mäse, v rybách, v orechoch i v strukovinách.

 

Draslík (Kalium)

Draslík je v tele uložený prevažne vo vnútri buniek, tvorí ich až 86 %. Draslík by mal byť so sodíkom v približnom pomere 2:1. Jeho zvýšená potreba je hlavne pri väčšej strate tekutín z organizmu. Tento minerál je dôležitý pre mnohé biochemické procesy a pri jeho nedostatku dochádza k poškodeniu nervovej činnosti a srdca.

 

Sodík (Natrium)

Je dôležitým minerálom, ktorý umožňuje prenos nervových vzruchov a upravuje dráždivosť svalov. Neutralizuje tráveninu v tenkom čreve a napomáha k tvorbe HCl (kyseliny chlorovodíkovej) v sliznici žalúdka. Sodík je voľne dostupný v podobe kuchynskej soli. Jeho nedostatok sa prejavuje nechutenstvom, úbytkom na váhe, ale spôsobuje tiež pokles syntézy bielkovín a tukov, únavu, bolesti hlavy, depresie a svalové kŕče.

 

Chlór (Chlorum)

Je minerál, ktorý sa podieľa na udržiavaní acidobázickej rovnováhy. Spolu so sodíkom a draslíkom reguluje osmotický tlak krvnej plazmy. Chlór je súčasťou HCl , ktorá sa tvorí v žalúdku. Ľudský organizmus prijíma chlór spolu so soľou.

 

Minerálové mikroelementy

Medzi mikroelementy, čiže stopové prvky, ktoré telo potrebuje v menšom množstve, radíme zinok, železo, jód, selén, mangán, meď, fluór, chróm, a ďalšie.

 

Zinok (Zincum)

Zinok je považovaný za super živinu, ktorá je koncentrovaná vo svaloch, v kostiach, v koži, v obličkách, v podžalúdkovej žľaze, v očiach a u mužov i v prostate. Zinok podporuje hojenie rán a jaziev, pomáha pri liečbe akné i kožných problémov. Udržiava funkčný imunitný systém, podporuje trávenie a rast i formovanie kostí. Medzi prejavy jeho nedostatku patrí horšie hojenie rán, väčšia náchylnosť k nachladnutiu, kožné problémy, poruchy v činnosti pečenie, a dokonca aj zlé videnie za šera. 

  

Železo (Ferrum)

Železo je jedným zo stopových minerálov, ktorý má v ľudskom tele nenahraditeľnú funkciu. Jeho úlohou je totiž zabezpečiť prenos kyslíka z pľúc do ostatných tkanív ľudského tela. Jeho dostatok zabezpečuje správne fungovanie imunitného systému. Železo prispieva k správnej látkovej premene, ktorá je dôležitá pre tvorbu energie. Okrem toho zohráva dôležitú úlohu aj v procese delenia buniek a pričiňuje sa o správnu tvorbu červených krviniek i hemoglobínu.

 

Jód (Iodum)

V organizme sa nachádza asi 20 až 50 mg jódu, z toho skoro 25% je v štítnej žľaze. Jód je totiž pre jej správne fungovanie nevyhnutný a dôležitý je tiež pre tvorbu tyroxínu. Veľmi dobre sa vstreváva – ľudské telo dokáže prijať takmer celých 100%. Pri nedostatku jódu sa zväčšuje štítna žľaza a vzniká struma alebo hrvoľ.

 

Selén (Selenium)

Selén je pre telo antioxidantom, ktorý sa stará o to, aby ľudský organizmus rástol, rozmnožoval sa. Je nevyhnutný pre správne fungovanie pečene i štítnej žľazy, ale aj pre zdravú pokožku, vlasy a zachovanie zdravého zraku. Nedostatok selénu sa prejavuje zhoršením imunity, možným výskytom rakoviny, srdcových ochorení, ale spôsobuje tiež kožné problémy, svalovú slabosť a únavu.

 

Mangán (Manganum)

Je nesmierne dôležitý pre zdravý rast a správnu štruktúru kostí. Pozitívne vplýva aj na chrupavky a zuby. Podieľa sa na spracovaní cholesterolu, aminokyselín, sacharidov a niektorých vitamínov, ktorým pomáha lepšie sa absorbovať. Mangán sa vyskytuje najmä v morských jedlách (ustrice, raky), z rýb ho obsahujú pstruhy, štuky a ostrieže. Nachádza sa tiež v orechoch, v strukovinách, v semienkach (slnečnicové, ľanové, chia), v celozrnných výrobkov a v zelenej listovej zelenine.

 

Meď (Cuprum)

Meď napomáha vstrebávaniu železa a je tiež zodpovedná  za tvorbu hemoglobínu. Priaznivo ovplyvňuje nervový systém a má protialergické účinky, pretože redukuje hladinu histamínu. Meď tiež podporuje tvorbu pigmentu a krvnú zrážanlivosť. Spevňuje krvné cievy, kosti, šľachy a nervy. Pri jej nedostatku v ľudskom tele dochádza k zvýšenej hladine cholesterolu, k únave či k vypadávaniu a lámaniu vlasov.

 

Fluór (Fluorum)

Je stopový minerál, ktorý je potrebný pre tvorbu kostí a zubov – zubnej skloviny. Chráni kosti pred osteoporózou a má pozitívny vplyv na srdcovo-cievny systém. Fluór má vplyv i na rast svalov, spojív väzivového tkaniva, kože a vlasov. Hlavným zdrojom fluóru je pitná voda, okrem toho sa nachádza i v mlieku, v rybách, v mäse, v strukovinách aj v niektorých druhoch zeleniny.

 

Chróm (Chromium)

Chróm sa používa na zníženie cholesterolu, pri liečbe schizofrénie, bipolárnej poruchy i na liečbu depresie. Používa sa tiež na zlepšenie športového výkonu, na zvýšenie energie, a na zabránenie úbytku mentálnych funkcií súvisiacich s vekom.

schovať popis
Shopping Options
Kategória
Výrobca
Balenie (g)
Balenie (ml)
Tablety
Farba
Príchuť
Kapsule
Materiál
Form
Blend
Veľkosť
Metóda spracovania proteínu
Zdroj proteínu
Cena
Cena od - do
Filtrovať podľa
  • Vegetarian
  • Vegan
  • Bezlepkové
  • Bio
  • GMO free
  • Bez umelých sladidiel
  • Bez plastového obalu
 1. Chromium Picolinate - GymBeam
  Hodnotenie:
  91% (26)
  Špeciálna cena   3,70 €
 2. Chelated magnesium - GymBeam
  Hodnotenie:
  100% (8)
  Špeciálna cena   9,95 €
 3. Bio Spirulina 500 mg 500 tab - GymBeam
  Hodnotenie:
  96% (60)
  Špeciálna cena   8,95 €
 4. Magnesium chelate + B6 - GymBeam
  Hodnotenie:
  94% (22)
  Špeciálna cena   1,95 €
 5. Zinok 100 tab - GymBeam
  Hodnotenie:
  84% (11)
  Špeciálna cena   3,95 €
 6. Ca-Zn-Mg 60 tab - GymBeam
  Hodnotenie:
  93% (6)
  Špeciálna cena   3,95 €
 7. Essentials Calcium-Magnesium - Scitec Nutrition
  Hodnotenie:
  100% (4)
  Špeciálna cena   6,25 €
 8. Magnézium citrát - GymBeam
  Hodnotenie:
  64% (16)
  Špeciálna cena   5,95 €
 9. Železo 120 kaps - GymBeam
  Hodnotenie:
  100% (6)
  Špeciálna cena   3,95 €
 10. Magneslife 10 x 25 ml - Nutrend
  Hodnotenie:
  100% (3)
  Špeciálna cena   8,95 €
 11. Draslík - GymBeam
  Hodnotenie:
  73% (6)
  Špeciálna cena   2,95 €
 12. Zinok 100 tab - Scitec Nutrition
  Hodnotenie:
  100% (1)
  Špeciálna cena   4,95 €
 13. Zinc chelate 100 tab - GymBeam
  Hodnotenie:
  0% (0)
  Špeciálna cena   5,95 €
 14. Magnesium 250 mg - Jamieson
  Hodnotenie:
  0% (0)
  Špeciálna cena   10,95 €
 15. Multivitamín Opti Women - Optimum Nutrition
  Hodnotenie:
  100% (1)
  Špeciálna cena   14,30 €
 16. ZEN 120 kaps - ActivLab
  Hodnotenie:
  90% (2)
  Špeciálna cena   13,95 €
 17. CO-Q10 100 kaps - Scitec Nutrition
  Hodnotenie:
  0% (0)
  Špeciálna cena   6,50 €
 18. Chromium Picolinate 100 tab - Scitec Nutrition
  Hodnotenie:
  0% (0)
  Špeciálna cena   4,80 €
 19. Selenium 100 tab - Scitec Nutrition
  Hodnotenie:
  0% (0)
  Nie je na sklade

19 Položiek