Minerály

Minerály tvoria približne 4% ľudskej hmotnosti. Koľko človek potrebuje minerálov je individuálne a závisí to od veku, váhy, ale aj pohlavia a ďalších iných faktorov. Nedostatok minerálov môže spôsobiť ochorenia, ako je napríklad anémia, cukrovka alebo obezita, ale môže sa tiež odraziť na fyzickom vzhľade, pleti, vlasoch či nechtoch. Minerály možno rozdeliť do dvoch skupín, a to makroelementy, ktoré telo potrebuje vo väčšom množstve, a mikroelementy, teda stopové prvky, z ktorých človek potrebuje menšie množstvo.

čítať ďalej

Minerály môžeme rozdeliť do troch skupín. Makroelementy, ktoré potrebujeme vo väčšom množstve, mikroelementy, inak nazývané aj stopové prvky, z ktorých potrebujeme menšie množstvo, a ultrastopové prvky, z ktorých nášmu telu postačuje síce minimálne množstvo, no sú o to viac nevyhnutné.

Minerálové mikroelementy

Medzi mikroelementy, a teda stopové prvky, ktoré telo potrebuje v menšom množstve radíme zinok, železo, jód, selén, mangán, meď, fluór, chróm, a ďalšie.

Zinok

Zinok sa radí medzi stopové prvky a je považovaný za super živinu, ktorá je koncentrovaná vo svaloch, kostiach, koži, obličkách, podžalúdkovej žľaze, očiach a u mužov v prostate. Jeho nedostatok môže spôsobiť značné zdravotné problémy a dosť výrazne sa odrazí aj na vzhľade. Medzi prejavy jeho nedostatku patrí horšie hojenie rán, väčšia náchylnosť k nachladnutiu, kožné problémy, poruchy v činnosti pečenie, a dokonca aj zlé videnie za šera. Medzi jeho účinky patrí zlepšenie hojenia rán a jaziev, pomoc pri liečbe akné a kožných problémov, udržiavanie imunitného systému, podpora trávenia, regulácia pH, podpora rastu a formovania kostí, udržiavanie zdravých nechtov a vlasov, ochrana pečene, potláčanie infekcií, liečba porúch koncentrácie, úprava hladiny inzulínu.

Železo

Železo patrí k najdôležitejším mikroelementom a je jedným z nevyhnutných prvkov v našom organizme. Je podstatnou súčasťou hemoglobínu, a teda jeho nedostatok môže spôsobiť anémiu. Ak sú zásoby železa v tele dostatočné, podporujú životaschopnosť, funkciu imunitného systému a bystrý intelekt. Ak vám železo naopak chýba, zníži sa váš počet červených krviniek a obsah hemoglobínu v nich, môžete pociťovať slabosť, únavu, bolesti hlavy alebo silné búšenie srdca. Na zvýšený príjem by mali dbať dospievajúce deti, ženy a tehotné ženy.

Jód

Jód sa radí k mikroelementom a v organizme sa nachádza asi 20 až 50 mg jódu, z toho skoro 25% je v štítnej žľaze. Preto je podstatný pre správne fungovanie štítnej žľazy, ktorá riadi rast detí, reprodukciu, funkciu nervov a svalov, štiepenie bielkovín a tukov. Je tiež dôležitý pre tvorbu tyroxínu. Veľkou výhodou jódu je dobré vstrebávanie v ľudskom tele, pretože sa vstrebe takmer 100% z prijatého množstva. Pri jeho nedostatku sa štítna žľaza zväčšuje a vzniká struma alebo hrvoľ.

Selén

Selén je pre telo nepostrádateľný ako antioxidant a bez neho by ľudský organizmus ani nerástol, nerozmnožoval sa, pečeň by neplnila svoje funkcie a netvorili by sa ani dôležité hormóny. Podobne ako jód je nevyhnutný pre správne fungovanie štítnej žľazy, ale aj pre zdravú pokožku, vlasy a zachovanie normálneho zraku. V ľudskom tele sa vyskytuje najmä v tkanivách žliaz, pečeni a obličkách. Jeho nedostatok sa prejavuje zhoršením imunity, zvýšeným výskytom rakoviny, srdcových ochorení, ale spôsobuje tiež kožné problémy, svalovú slabosť a únavu.

Minerálové makroelementy

Medzi minerálové makroelementy patria minerálne látky, ako vápnik, horčík, chlór, fosfor, draslík, sodík a síra, ktoré je nevyhnutné dodávať telu vo veľkých množstvách.

Horčík

Magnézium alebo horčík je najdôležitejším vnútrobunkovým minerálom, ktorý je nenahraditeľný pre množstvo telesných funkcií, ako prenos nervových impulzov, tvorba zubov, kostí a svalových sťahov. Je tiež dôležitý pre nervy, transportuje cukor do buniek a asistuje pri jeho premene na energiu. Jeho priemerná odporúčaná denná dávka je okolo 300 mg a závisí od neho aj vstrebávanie ďalších minerálov, ako napríklad vápnika, a to tým, že zabraňuje práve jeho nadmernému ukladaniu.

Vápnik

Kalcium alebo vápnik sa radí medzi najdôležitejšie minerály v tele. Je základnou zložkou zubov a kostí a tvorí v nich až 99%, zvyšok je viazaný voľne v metabolizme. Tento minerál je nenahraditeľný pre funkciu buniek, svalové sťahy, prenos nervových impulzov a zrážanie krvi. Na dostatočný príjem vápnika by mali dbať najmä vegáni a ľudia trpiaci intoleranciou na laktózu.

Draslík

Draslík sa radí do skupiny alkalických kovov a v tele je uložený prevažne vo vnútri buniek, tvorí až 86% buniek. Tento minerál je dôležitý pre mnohé biochemické procesy a jeho nedostatok poškodzuje nervovú činnosť a srdce. Draslík by mal byť v rovnováhe so sodíkom, a to približne v pomere 2:1. Jeho zvýšená potreba je hlavne pri väčšej strate tekutín z organizmu.

Sodík

Sodík patrí k makroelemntom a tým, ktorí nemajú problémy s krvným tlakom sa odporúča 5-15 gramov na deň. To však závisí aj od životného štýlu. Najčastejšie sa dostáva do tela formou soli, a preto treba dbať na prijímané množstvo. Jeho nedostatok sa prejavuje nechutenstvom, úbytkom na váhe, ale spôsobuje tiež pokles syntézy bielkovín a tukov, únavu, bolesti hlavy, depresie a svalové kŕče.

schovať popis
na stranu