GymBeam Iontové nápoje

Iontové nápoje od výrobcu GymBeam sú určené k rýchlemu doplneniu tekutín, minerálov a iónov, ktoré telo potrebuje. Počas náročného tréningu sa potením z tela nevylučujú iba škodlivé látky a voda, ale taktiež aj dôležité minerály, ako sodík, draslík a horčík. Takto prichádza telo o množstvo iónov, a preto sa organizmus dostáva do nerovnováhy. V tomto prípade straty vhodne pokryjú iontové alebo športové nápoje.

Prečo sa rozhodnete pre iontový nápoj?

 • doplní stratené tekutiny
 • pomáha predchádzať svalovým kŕčom a závratom
 • dopĺňa minerály, ióny a elektrolyty
 • dopĺňa potrebnú energiu pri športe
 • udržiava konštantnú hladinu výkonu
 • zabraňuje možnému kolapsu

 

Ako si ale vybrať iontový nápoj?

Iontové alebo športové nápoje sa odlišujú hlavne zložením a množstvom aktívnych látok, iónov, ktoré obsahujú. To sa nazýva tonicita. Tieto koncentrácie nápojov sa porovnávajú s tonicitou krvnej plazmy, a na základe toho rozlišujeme:

 • Hypotonické nápoje- majú nižšiu tonicitu ako krvná plazma
 • Izotonické nápoje- majú rovnakú tonicitu, teda obsah osmotických látok ako plazma
 • Hypertonické nápoje- majú vyššiu tonicitu ako krvná plazma

 

1. Hypotonické nápoje

Hypotonické nápoje sú najpoužívanejšie pri fyzickej záťaži trvajúcej do hodiny a obsahujú nižší pomer iónov ako krvná plazma. Používajú sa na hydratáciu organizmu a sú vhodné pri dlhšie trvajúcej záťaži, pri ktorej z tela odchádza veľké množstvo potu, akou je napríklad beh či cyklistika. Je to preto, že hypotonické nápoje zabezpečia rýchlu hydratáciu organizmu počas cvičenia, doplnia minerály, pričom ich obsah sacharidov je veľmi nízky. Sú charakteristické tým, že sa rýchlo vstrebávajú a prinášajú najrýchlejší prístup tekutín do organizmu, preto sú vhodné počas tréningu. Navyše, obsahujú aj minerály a vitamíny v minimálnym množstvách, ako draslík, vápnik, horčík, chlór, vitamín B6, C a iné.

   

Zhrnutie:

 • vhodné pri záťaži trvajúcej do 1 hodiny
 • ideálne pri ľahších tréningoch
 • odporúča sa ich konzumovať pred, počas  a po výkone
 • zabezpečia rýchlu hydratáciu
 • rýchlo sa vstrebávajú
 • doplnia minerály a vitamíny
 • obsahujú málo sacharidov

 

2. Izotonické nápoje

Izotonické nápoje obsahujú rovnaký pomer iónov ako krvná plazma a využívajú sa na ionizáciu organizmu. Svoje využitie nájdu všade tam, kde dochádza k nadmernému poteniu a doba záťaže nepresahuje 1 hodinu, napríklad squash či tenis. Pri takejto záťaži, ktorá je síce vytrvalostná, ale vyžaduje si veľké množstvo svalovej sily, je pot podstatne koncentrovanejší a nedochádza tak k extrémnym stratám tekutín, ale k stratám iónov. Preto je treba doplniť väčšie množstvo iónov, hlavne sodík, draslík, horčík a vápnik. Izonotické nápoje sú zdrojom tekutín, dôležitých elektrolytov, teda minerálov a tiež sacharidov, približne na úrovni 6 až 8%. Preto sú vhodné pre náročnejšie kolektívne športy, pretože poskytujú rýchly zdroj energie.

 

Zhrnutie:

 • pri záťaži s nadmerným potením trvajúcej do 1 hodiny
 • ideálne pri intenzívnych tréningoch, vytrvalostných a silových športoch
 • odporúča sa ich konzumovať pred výkonom alebo po výkone
 • dokonale doplnia stratené ióny a minerály
 • nehydratujú až natoľko
 • majú vyšší obsah sacharidov a poskytujú rýchly zdroj energie

 

3. Hypertonické nápoje

Hypertonické nápoje majú ozaj veľmi vysoké koncentrácie iónov, dokonca ešte vyššie ako krvná plazma. Neuváženým požitím môže dôjsť k narušeniu vnútorného prostredia športovca a k prerušeniu fyzického výkonu alebo tréningového procesu. Aj keď sa využívajú skôr na liečebné účely, kedy sa väčšinou nepodávajú ústne, ale vnútrožilovo, v niektorých prípadoch nájdu uplatnenie aj pri športe. Je to hlavne vtedy, keď je potrebné doplniť okrem minerálov aj zásoby glykogénu po cvičení. Disponujú dávkou sacharidov, a preto prospešné hlavne vo fáze regenerácie.

 

Zhrnutie:

 • pri športe sa užívajú málokedy, využívajú sa skôr na liečebné účely
 • majú vyšší obsah sacharidov a dopĺňajú glykogén
 • prospešné hlavne na regeneráciu

     

Zameranie iontového nápoja

Pri  rozhodovaní sa o kúpe iontového nápoja je určite treba zohľadniť zameranie iontového nápoja, s ktorým ide ruka v ruke aj čas, kedy ho piť, aby ste využili všetko, čo vám nápoj môže poskytnúť. Rozlišujeme 3 základné typy zamerania:

1. Hydratácia organizmu, ktorá úzko súvisí s prijímaním tekutín počas dňa. Pre tento účel sú vhodné hypotonické iontové nápoje, ale aj voda a nesladené nápoje.

2. Ionizácia organizmu, ktorá úzko súvisí s fyzickou záťažou a stratou minerálov a vitamínov prostredníctvom potu. V tomto prípade je dôležité klásť dôraz na prijímanie izotonických nápojov tesne pred, počas a v extrémnych prípadoch aj po fyzickom výkone.

3. Regenerácia organizmu, ktorá je veľmi dôležitá súčasť celého tréningové procesu. V tomto prípade hovoríme o nápojoch, ktoré telu dodajú dôležité látky na ochranu svalovej hmoty a podporujú regeneráciu buniek. Pijú sa výhradne po fyzickej záťaži a sú to hlavne hypertonické nápoje.


Čo ďalšie nás pri nákupe iontových nápojoch bude zaujímať?

Konzistencia nápoja - teda či ide o tekutú formu, najčastejšie sirupový koncentrát v prípade hypotonických nápojov, alebo práškovú formu v prípade izotonických nápojov. Sirupový koncentrát má oproti prášku výhodu v tom, že ho nie je potrebné rozrábať a preto je jeho aplikácia jednoduchšia. Rozrábanie práškových nápojov zas trvá dlhšie, a akonáhle sa prášok nasiakne vlhkosť, iontový nápoj nie je ani možné dokonale rozrobiť.

Jednoduchosť skladovania - sirupové iontové nápoje je možné po otvorení skladovať na suchom mieste alebo v chladničke. Pri práškovej forme je to zložitejšie, pretože treba dbať na to, aby po otvorení nenavlhla, čo sa môže stať veľmi jednoducho.

Chuť nápoja - tento faktor pri rozhodovaní je síce dôležitý, ale tiež veľmi individuálny. Každému chutí niečo iné, a preto závisí od vašich preferencií.

Zobraziť viac

2 Položiek

na stranu
Nastaviť vzostupný smer
Vymaž filter
Výrobca
 1. Nutrend (4)
 2. OSHEE (4)
 3. GymBeam (2)
 4. ActivLab (2)
 5. Amix (1)
 6. Weider (1)
Príchuť
 1. pomaranč (2)
 2. marhuľa (1)
 3. lesné ovocie (1)
 4. grapefruit (1)
 5. citrón limetka (1)
 6. mojito (1)
 7. ananás (1)
 8. ružový grapefruit (1)
 9. višňa (1)
 10. jahoda (1)
 11. tropical (1)
 12. vodný melón jahoda (1)
 13. zelený čaj s limetkou (1)
Balenie (g)
 1. 800 g (1)
Balenie (ml)
 1. 1000 ml (1)
Forma
 1. práškový (1)
 2. tekutý (1)
Zmes
 1. zmes (2)
Štítky produktu
 1. Great Deal (1)
 2. Vegan (1)
Filtrovať podľa
Vegetariánsky (2)
Vegánsky (1)
Bezlepkový (2)
Bez laktózy (2)
BIO (2)
Bez GMO (2)
Bez umelých sladidiel (2)
Bez plastového obalu (2)
Bez aspartamu (2)
 1. Iontový nápoj ReHydrate 1000 ml - GymBeam
  Iontový nápoj ReHydrate 1000 ml - GymBeam
  96%
  96% (133)
  9,95 €
 2. Športový nápoj FueRide - GymBeam
  Športový nápoj FueRide - GymBeam + darčeky
  78%
  78% (12)
  9,95 €

2 Položiek