Go On Nutrition Glutamín

Glutamín od výrobcu Go On Nutrition je neesenciálna aminokyselina, ktorú si ľudské telo dokáže vytvoriť samo. Okrem toho, že napomáha regenerovať a budovať svalovú hmotu, je známy aj vďaka blahodárnym účinkom na imunitný systém. Pretože glutamín tvorí až 60% aminokyselín v svalových bunkách odporúča sa jeho užívanie pri pravidelných a vysoko intenzívnych športových tréningoch. Zároveň je ideálnym výživovým doplnkom pri redukovaní hmotnosti.

Zdroje glutamínu

Ako aminokyselina je glutamín súčasťou potravín bohatých na bielkoviny. Nachádza sa v mäse, mliečnych výrobkoch, vajciach, strukovinách, bielej ryži či tofu. Je častou prímesou doplnkov výživy pre športovcov a to najmä pre jeho antikatabolické účinky.  Zabraňuje totiž rozpadu svalových vlákien a podporuje fungovanie svalových buniek.


Prečo je glutamín pre telo nevyhnutný?

Glutamín je najviac zastúpenou aminokyselinou v ľudskom tele. Nachádza sa vo svaloch, mozgu, krvi, pečeni aj v pľúcach. Aj napriek tomu, že si ho naše telo dokáže vytvoriť samo, je v niektorých situáciách nevyhnutné doplniť glutamín formou suplementov.


Zvýšiť príjem glutamínu by mali hlavne tí, ktorí konzumujú málo mäsa a mliečnych výrobkov a svoje opodstatnenie má aj v strave športovcov. Hoci glutamín priamo neprispieva k zväčšeniu svalovej hmoty, postará sa o regeneráciu svalov po náročnom tréningu alebo počas stresujúceho obdobia, čo vedie k rýchlejšiemu zotaveniu, a tým pádom aj podpore budovania svalovej hmoty. Jeho úloha spočíva v normalizovaní rastového hormónu, podpore spracovania glukózy po tréningu, podporení hydratácie svalov a potláčaní kyseliny mliečnej v svaloch, čím zmierňuje svalovicu.


Glutamín je vhodným doplnkom výživy pri intenzívnych tréningoch aj z dôvodu posilnenia imunity. Namáhavým cvičením dochádza k deficitu glutamínu, čo má za následok zhoršenie funkčnosti bielych krviniek a to vedie k oslabeniu imunity. Môžete ho užívať samostatne, alebo ako súčasť vášho obľúbeného proteínu.

                     

Glutamín a jeho užívanie

Odporúčané dávkovanie glutamínu je okolo 5 gramov 3 až 4 krát denne.


Výhody glutamínu

 • chráni a regeneruje svalové vlákna
 • podporuje tvorbu rastového hormónu a tým fungovanie svalových buniek
 • vytvára antikatabilocký stav, a teda zabraňuje strate svalovej hmoty
 • zlepšuje dusíkovú bilanciu
 • reguluje tvorbu glykogénu v pečeni
 • zmierňuje bolesť svalov
 • podporuje spracovanie glukózy po tréningu
 • zlepšuje imunitný systém a je výbornou prevenciou ochorení


Ako prebieha tvorba glutamínu v tele?

Glutamín je najpočetnejšia voľná aminokyselina v tele. Produkuje sa v svaloch a prostredníctvom krvi sa distribuuje do orgánov. Je potrebným prvkom na výrobu bielkovín aj glukózy v tele. Počas stresu glutamín podporuje imunitný systém a funkciu čriev. Ak však organizmus vplyvom stresu využíva viac glutamínu ako samotné svaly, môže dôjsť k strate svalovej hmoty. Tento proces prebieha u ľudí trpiacich na AIDS.


Ďalšie využitie glutamínu

Glutamín sa vo forme výživového doplnku využíva aj v medicíne. Je vhodným prostriedkom pre eliminovanie vedľajších účinkov liečby rakoviny, pri bolestiach nervov, svalov, kĺbov a tráviaceho traktu zapríčinených ochorením. Je vhodný ako výživový doplnok po transplantácii kostnej drene. Ľudia trpiaci na ochorenie AIDS prijímajú glutamín, aby zabránili strate hmotnosti a svalovej hmoty. Pozitívny dopad glutamínu bol zaznamenaný aj pri liečbe depresie, náladovosti, podráždenosti, úzkosti či nespavosti.

Zobraziť viac

1 Položka

na stranu
Nastaviť vzostupný smer
Vymaž filter
Výrobca
 1. GymBeam (2)
 2. Applied Nutrition (2)
 3. PVL (1)
 4. BSN (1)
 5. OstroVit (1)
 6. The Protein Works (1)
 7. Go On Nutrition (1)
Balenie (g)
 1. 400 g (1)
Forma
 1. práškový (1)
Zmes
 1. číry (1)
Filtrovať podľa
Vegetariánsky (1)
Vegánsky (1)
Bezlepkový (1)
Bez laktózy (1)
BIO (1)
Bez GMO (1)
Bez umelých sladidiel (1)
Bez plastového obalu (1)
Bez aspartamu (1)
 1. Glutamín - Go On Nutrition
  Glutamín - Go On Nutrition
  0%
  0% (0)
  12,95 €

1 Položka