GymBeam Huby

Huby od výrobcu GymBeam je kategória produktov obsahujúca predovšetkým extrakty z tzv. medicinálnych húb. Tie patria medzi funkčné potraviny, lebo sú schopné pozitívne vplývať na telesné funkcie. Je to hlavne vďaka ich obsahu antioxidantov, polysacharidov a ďalších bioaktívnych látok. Ak človek nemá rád priamu konzumáciu húb, môže z ich benefitov ťažiť vďaka doplnkom stravy. Tie majú zvyčajne vyššiu koncentráciu prospešných látok, lebo sú zbavené vody a ďalších zložiek. Doplnky sa najčastejšie objavujú vo forme tabliet, kapsúl alebo prášku, ktorý sa dá pridať do jedla či nápoja.

 Zobraziť viac

 

Najpopulárnejšie medicinálne huby: 

Reishi

Reishi, často nazývaná aj ako huba nesmrteľnosti, je známa pod názvom lesklokôrka lesklá. Okrem vody, bielkovín, sacharidov a tuku obsahuje množstvo bioaktívnych látok, medzi ktoré zaraďujeme terpénoidy, steroidy, fenoly či nukleotidy. Je populárna medzi ľuďmi, ktorí sa usilujú o stabilizáciu hladiny krvného cukru alebo chcú podporiť celkovú obranyschopnosť organizmu. Odporúča sa užívať približne 5,2 g extraktu z reishi denne. 

 

Shiitake

Shiitake je známa tiež pod názvom húževnatec jedlý. Vyniká predovšetkým vysokým podielom vlákniny, obsahuje tiež terpénoidy, steroly a lipidy, ktoré majú mnoho pozitívnych účinkov. Vyhľadávajú ju ľudia, ktorí chcú podporiť správnu funkciu imunity, optimálnu hladinu cholesterolu alebo znížiť únavu či vyčerpanie. Na užívanie extraktu zo shiitake húb nie je stanovené všeobecné odporúčanie. Niektoré zdroje pracujú s príjmom 1000 – 2000 mg denne.

 

Chaga

Chaga je drevokazná huba známa aj ako ryšavec šikmý. Obsahuje polyfenoly, triterpénoidy a polysacharidy, rovnako sa môže pochváliť slušným podielom antioxidantov, ktoré pozitívne vplývajú na náš organizmus. Je často spájaná s vplyvom na hladinu cholesterolu a zdravie srdca. Je populárna takisto u ľudí, ktorí chcú podporiť imunitu. Zatiaľ nie je jasne stanovené, ako by mala optimálna dávka huby chaga vyzerať. Pri doplnkoch je preto ideálne riadiť sa vždy odporúčaním výrobcu. 

 

Lion’s mane

Lion’s mane alebo levia hriva je huba známa tiež ako koralovec ježovitý. Je populárna predovšetkým pre svoj obsah beta-glukánových polysacharidov, ktoré majú na ľudský organizmus mnoho pozitívnych účinkov. Medzi ďalšie obsiahnuté prospešné látky sa zaraďujú erinacíny a hericenóny, ktoré sú známe napríklad možnými neuroprotektívnymi účinkami. Ďalej obsahujú celý rad antioxidantov. Táto huba sa spája predovšetkým s vplyvom na kognitívne funkcie, ako je pamäť či pozornosť. Patrí teda medzi nootropiká a je populárna ako náhrada kávy. Rovnako je obľúbená medzi ľuďmi, ktorí majú psychické problémy, ťažkosti so srdcom či tráviacim traktom. Pre lion’s mane nie je jasne stanovená odporúčaná denná dávka. Samozrejme, existujú výsledky výskumu, ktorý pracoval s množstvom 3000 mg 96 % extraktu. To sa potvrdilo ako účinné. 

 

Cordyceps

Cordyceps je známy aj ako húsenica čínska. Obsahuje nukleozidy, polysacharidy, steroly, proteíny, aminokyseliny a polypeptidy. Z ďalších bioaktívnych látok vymenujeme napríklad cordycepín, ergosterol, manitol či adenozín. Vďaka tomu sa môže pochváliť mnohými pozitívnymi účinkami na ľudský organizmus. Je obľúbený najmä medzi ľuďmi, ktorí chcú podporiť zdravie srdca, fyzickú pohodu, imunitu alebo zlepšiť výkon. Ľudia ho používajú taktiež ako alternatívu k analgetikám. Pri cordycepse nie je optimálna dávka stanovená. Vo výskumoch sa však často pracovalo s množstvom 1000 – 3000 mg denne.

 

Maitake

Maitake je chorošovitá huba, ktorú môžete poznať pod názvom trsovnica lupeňovitá. Má vysoký podiel vody a obsahuje bioaktívne betaglukány a aminokyseliny. Patrí medzi adaptogény, a tak je užívaná s cieľom podpory odolnosti organizmu proti stresu a vonkajším vplyvom. Takisto ju používajú ľudia, ktorí chcú optimalizovať hladinu cukru a cholesterolu alebo by radi znížili pociťovanú únavu. Odporúčané množstvo pre príjem tejto huby nie je zatiaľ jasne stanovené. Podľa niektorých zdrojov však dospelí najčastejšie užívajú 1 – 1,5 g koncentrovaného výťažku denne.

 

Turkey tail

Turkey tail je huba známa tiež pod názvom trúdnikovec pestrý. Pýši sa obsahom aminokyselín, medzi ktoré patrí napríklad leucín, izoleucín, metionín, tyrozín, glutamín či asparagín. Samozrejme, nechýbajú ani antioxidanty, ako sú fenoly a flavonoidy. Vďaka tomu môže vplývať na ochranu buniek pred oxidačným stresom a podporu imunity. Obsahuje polysacharidy, ktoré fungujú ako prebiotiká, môže teda ovplyvniť tiež zdravie tráviaceho traktu. Pre príjem huby turkey tail nie je stanovené odporúčané denné množstvo. Ideálne preto bude riadiť sa inštrukciami výrobcu.  

 

Hliva ustricovitá

Hliva ustricovitá je populárna huba, ktorú môžete poznať pod názvom oyster mushroom. Obsahuje bioaktívne látky, ako sú polysacharidy, peptidy, proteíny, terpénoidy, estery mastných kyselín či polyfenoly. Nájdete v nej tiež dôležité antioxidanty. Táto huba je najčastejšie spájaná s posilnením imunity, s pozitívnym vplyvom na hladinu zlého cholesterolu a na oxidačný stres. Vyhľadávajú ju taktiež ľudia, ktorí chcú znížiť únavu a vyčerpanie. Nie je jasne stanovené, ako by mal vyzerať optimálny denný príjem tejto huby. Ak sa rozhodnete zaradiť ju vo forme doplnkov stravy, vždy sa riaďte odporúčaním výrobcu, ktoré nájdete na obale. Môžete ju však používať aj ako výbornú potravinu v kuchyni, z ktorej vykúzlite mnoho lahodných pokrmov.

 

White fungus

White fungus alebo snow fungus je známa tiež pod názvom rôsolovka riasotvará. Pýši sa zaujímavým obsahom polysacharidov, bielkovín, vlákniny, vitamínov, antioxidantov a minerálnych látok, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu v organizme. Samozrejmosťou je aj podiel bioaktívnych látok. Vďaka týmto zložkám huba prispieva k zníženiu oxidačného stresu. Rovnako sa spája s neuroprotektívnymi a protistarnúcimi (anti-aging) účinkami. Samozrejme, vyhľadávajú ju tiež ľudia, ktorí chcú podporiť kognitívne funkcie. Nie je jasne stanovené, aké veľké množstvo extraktu z tejto huby by ste mali denne prijímať. Vždy sa preto riaďte odporúčaním výrobcu, ktoré najdete na obale.Doplnky obsahujúce extrakty nielen z týchto húb teda môžeme považovať za skvelý spôsob, ako obohatiť telo o zložky, ktoré podporia správnu funkciu tela, celkové zdravie a vitalitu. Môžete si vybrať medzi tabletovou, kapsulovou či práškovou formou. Potom je už len na vás, či sa rozhodnete pre doplnky obsahujúce výťažok len z jednej huby alebo siahnete po komplexnom zložení s viacerými extraktmi z rôznych húb.

 

Ak sa chcete dozvedieť viac informácií o účinkoch medicinálnych húb, nemal by vám ujsť náš článok Aké účinky má reishi, hliva ustricovitá a ďalšie medicinálne huby?

 Zobraziť menej

9 Položiek

na stranu
Nastaviť vzostupný smer
Značka
 1. GymBeam (9)
 2. VanaVita (1)
 3. VemoHerb (1)
 4. NOW Foods (1)
Balenie (g)
 1. 1430 g (3)
 2. 100 g (1)
Farba
 1. shadow (5)
 2. violet (4)
Kapsuly
 1. 90 kaps. (8)
Forma
 1. kapsulovaný (6)
 2. práškový (1)
Zmes
 1. číry (6)
 2. zmes (3)
Právna kategória výrobku
Štítky produktu
 1. Vegan (9)
 2. BIO (1)
 3. 41% (1)
Cena
Filtrovať podľa
Vegetariánsky (9)
Vegánsky (9)
Bezlepkový (9)
Bez laktózy (9)
BIO (1)
Bez GMO (9)
Bez umelých sladidiel (9)
Bez plastového obalu (9)
Bez aspartamu (8)
 1. Cordyceps - GymBeam
  Cordyceps - GymBeam
  92%
  92 % (12)
  9,95 €
 2. Hericium (Lion's Mane)
 - GymBeam
  Hericium (Lion‘s Mane) - GymBeam
  80%
  80 % (12)
  9,95 €
 3. Reishi (lesklokôrovka lesklá) - Gymbeam
  Reishi (lesklokôrovka lesklá) - Gymbeam
  100%
  100 % (2)
  7,95 €
 4. Extrakt z huby Chaga - GymBeam
  Extrakt z huby Čaga (ryšavec šikmý) - GymBeam
  100%
  100 % (2)
  7,95 €
 5. Bio Reishi - GymBeam
  BIO Reishi prášok - GymBeam
  100%
  100 % (2)
  9,95 €
 6. Oyster mushroom
  Hliva ustricová - GymBeam
  0%
  0% (0)
  7,95 €
 7. Shiitake - GymBeam
  Shiitake - GymBeam
  0%
  0% (0)
  9,95 €
 8. Maitake - GymBeam
  Maitake - GymBeam
  0%
  0% (0)
  8,95 €
 9. Snow mushroom - GymBeam

9 Položiek